TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Либертас - 30.05.2023

Владата треба да ја усвои Предлог-иницијативата за уставни измени, подготвена од работната група, која потоа треба да ја предложи до Собранието. За отворање на Уставот, Предлог – иницијативата потребно е да добие двотретинска поддршка во Парламентот.

Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени

Бизнис Вести

После свадба тапани – поканата за лидерска средба задоцнета?!

Алфа

Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени

Опсервер

Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени

24Инфо

Измените во Уставот од денеска по владините тела

МКД

Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог - иницијативата за уставни измени

24 Вести

Алсат-М Сител Frontline Канал5 Нова ТВ Денешен Zoom CivilMedia

Во Собранието треба да почне процедура за уставни измени дури и да нема сигурни 80 пратеници, смета претседателот

360 степени - 29.05.2023

Во однос на тоа дали американскиот сенатор Крис Марфи кој беше во посета на земјава минатата недела, и нему му кажал дека ако не се усвојат уставните измени тоа ќе влијае на односите меѓу Северна Македонија и САД, претседателот вели дека воопшто не ...

Собраниската процедура за уставните измени треба да започне и без обезбедено двотретинско мнозинство, смета Пендаровски

Телма

Пендаровски се пофали дека не бил искаран од Марфи, а смета дека уставните измени треба да влезат во Собранието и без 2/3

Денешен

(Видео) На 1 декември сами себе ќе се блокираме ако не се изгласаат уставните измени, затоа е загриженоста на САД, појасни Пендаровски

Макфакс

Пендаровски: Ставот на опозицијата за уставните измени е основа за загриженост на стратешките партнери

Бизнис Вести

Што би се разговарало на лидерската средба: „Мицкоски и Ковачевски ќе расправаат да не останеме во лимбо со прифатена преговарачка рамка без уставни измени“

Локално

И да немаат 80 пратеници, уставните измени да влезат во Собрание за да се види кој е за Европа, порача Пендаровски

4NEWS

Телма Вести плус CivilMedia Centar Centar 24Инфо Точка Опсервер

Уставните измени во трка со времето, ќе се договорат ли Ковачевски и Мицкоски?

24 Вести - 29.05.2023

Земјава не смее да скршне од евроатланскиот пат кој гарантира стабилност и денеска порача премниерот Ковачевски. Реториката околу евроатланските интеграции периодот се повеќе се поврзува и со потребата од носењето на уставните измени за кои и ...

Ковачевски на лидерските ќе обезбедува 80 пратеници за отворање на Уставот

Слободен Печат

Ковачевски со важна порака до ВМРО, а и тие до него

Алсат-М

Стоилковски: Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори

MakPress

Ковачевски губи поддршка и кај своите пратеници за уставните измени

Алфа

(Видео) Стоилковски: Ковачевски да го достави на гласање во парламентот прашањето за уставните измени да се види дека нема мнозинство

Макфакс

Стоилковски:Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање во Парламентот прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори

24Инфо

Курир MTM Zoom Канал5 Press24 МКД Република Нетпрес