TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти одбива да ја формира Заедницата на српски општини: Што ќе им се на Србите повеќе права

МКД - 17.04.2024

Косовскиот премиер Аљбин Курти повторно го отфрли формирањето на Заедницата на српски општини и тоа откако Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ја усвои препораката за прием на Косово во Советот на Европа.

Парламентарното собрание на Советот на Европа препорача Косово да биде покането да стане членка на Советот на Европа

Н.Македонија

Ивица Дачиќ остро ја осуди препораката Косово да стане членка на Советот на Европа

ТВ21

Кој не ја поддржа препораката за прием на Косово во Советот на Европа?

Локално

Курти од Стразбур: Не треба да се зборува за ЗСО кога Србите го бојкотираат Собранието

Локално

ПССЕ ја усвои препораката Косово да стане членка на Советот на Европа, „за“ гласаа и двајца пратеници од С Македонија

360 степени

Курти: Одличен ден за Косово, чекор поблиску сме до полноправно членство во Советот на Европа

Слободен Печат

ТВ21 ТВ21 4NEWS Канал5 Бриф Н.Македонија Пулс24 Локално

За Косово во Советот на Европа гласаа и македонски пратеници

Вечер Прес - 17.04.2024

Парламентарното собрание на Советот на Европа даде зелено светло Косово да стане 47. член на Советот на Европа. На Косово му е дадена задача до пристапувањето да исполни подолг список на обврски, што ќе биде следено до СЕ.

Koj како гласаше за прием на Косово во Советот на Европа: Црна Гора и Босна против, Македонија за

Република

Претставниците од СДСМ и ДУИ гласаа за приемот на Косово во Советот на Европа, Николоски од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше

Слободен Печат

Пратениците од Македонија се изјасниле позитивно за прием на Косово во Советот на Европа

Фактор

За прием на Косово во СЕ гласаа и претставниците на Македонија од ДУИ и СДСМ

МКД

Косово доби препорака да стане членка на Советот на Европа, „за“ гласаа и пратеници од Македонија

еМагазин

Собранието на Советот на Европа го поддржа членството на Косово

Р.С.Европа

Курир Вечер Прес А1 On Канал5 24Инфо Локално PressingTV Алсат-М

Дачиќ: Ден на срам во Советот на Европа, за првпат е препорачано членство на нешто што не е држава

МКД - 16.04.2024

Првиот потпретседател на владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека денес е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), бидејќи за првпат во историјата на човештвото е препорачано членство на ...

Дачиќ: Денеска е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

А1 On

Дачиќ за усвоениот предлог за прием на Косово: Денеска е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

365

Дачиќ: Денеска е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

4NEWS

Денеска е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

Пулс24

Усвоен предлогот за прием на Косово во Советот на Европа, итна реакција од Србија

Курир

Дачиќ: Денеска е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

Слободен Печат

Канал5 Нетпрес Во Центар Н.Македонија Вечер Прес Република +инфо MakPress