Само ден след като темата беше обсъдена на Националния съвет за тристранно сътрудничество, Министерството на финансите обяви официално, че държавните служители ще започнат да плащат сами лични осигурителни вноски.
Целта ни през 2028 г. е бюджетният дефицит да бъде 3% от БВП. Промените, свързани с все още неприетия бюджет 2026 влизат в сила от 1 август. От тогава държавните служители започват да плащат част от осигурителните си вноски сами.
Предвиждаме държавните служители да започнат да плащат личните осигурителни вноски. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев по време на брифинг в Миистерство на финанссите. Той поясни, че това ще се случи поетапно: от 1 август 2026 съотношение 80 към 20, - 80 ...
Ще се въведат лични осигуровки за съдебната власт и държавните служители още от 1 август тази година. Това заяви финансовият министър Гълъб Донев на брифинг, на която представи параметрите за Бюджет 2026, предаде репортер на ФОКУС.
Държавните служители поетапно ще започнат да поемат част от осигуровките си. Правителството готви промяната, но така че чиновниците да не бъдат ощетени като чист доход. За това намекна вицепремиерът и финансов министър Гълъб Донев в началото на днешното заседание на Националния ...
"Прогресивна България" обмисля поетапното възстановяване на плащането на осигуровки от държавните служители, но това няма да означава намаляване на нетната им заплата, защото ще бъдат компенсирани. Това се разбра от изказване на депутата от ПБ Стефан Белчев пред БНР в неделя.