TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фотогалерија од младинската средба РК Металург 2 – РК КЛ-7 Струга

РК Металург - 17.02.2019

Денешното дерби во младинската лига, група 2, ги расчисти сите дилеми околу тоа која е најдобрата екипа во групата. Металург 2 извојува убедлива победа и сега е осамен на врвот на табелата, каде се очекува да остане до самиот крај на групната фаза.

Магдебург го реши Кил и ја направи трката за титулата уште поинтересна

24 Ракомет - 17.02.2019

Денес се одигра најголемото дерби од 21. коло во Бундес лигата. Во преполната Шпаркасе арена, силите ги одмерија Кил и Магдебург, а како победници излегоа гостите кои славеа со 28:25 и му го нанесоа третиот пораз на Кил во Бундес лигата.

Извиѓач испушти шанса да се израмни со Металург

24 Ракомет - 17.02.2019

Паузата во СЕХА-лигата заврши со одигрувањето на средбата меѓу Извиѓач и Стеауа. Гостите од Романија дојдоа до победа од 29:28 и на тој начин му нанесоа нов пораз на тимот од БиХ. Со овој пораз составот на Извиѓач остана последен на табелата и ...

Младинците на Металург 2 веќе немаат конкуренција во својата група

РК Металург - 17.02.2019

Во Автокоманда денеска се одигра големото младинско дерби во групата 2 од младинското првенство на Македонија. Сметките ги расчистуваа Металург 2 и КЛ-7 Струга, две екипи кои досега не ја почувствуваа горчината на поразот и кои ја делеа првата ...

Пионерите на Металург не запираат – осма едноподруго победа на нашиот тим

РК Металург - 17.02.2019

Пионерите на Металург немаат достоен противник во групата 1 од пионерското првенство на Македонија. Одиграа осум натпревари и извојуваа осум убедливи победи, со кои цврсто се позиционираа на врвот на првенствената табела.

Фотогалерија од пионерската средба РК Металург – РК Илинден Вардар

РК Металург - 17.02.2019

Пионерите на Металург се незапирливи во својата група од пионерското првенство на Македонија. Досега одиграа осум средби и ги совладаа сите свои противници. Убедливи беа нашите најмлади ракометари и на денешната средба против екипата на Илинден ...

Лазаров и колегите преку Скјерн кон 3. место

24 Ракомет - 17.02.2019

Ракометарите на Нант денеска имаат тешко гостување во Данска и таму ќе бараат бодови со кои ќе имаат шанса да влезат во трка за 3. место. Им требаат два бода за да останат до последното коло во битката за што подобра позиција и затоа може да се ...

Манасков за 24 Ракомет ТВ: Имавме можеби и среќа, но и заслужено победивме (ВИДЕО)

24 Ракомет - 17.02.2019

Репрезентативецот на Македонија, кој игра за Веспрем, Дејан Манасков настапи во првите 30 минути против Вардар и постигна два гола од четири удари. За него ова е прво гостување во Скопје откако почна интернационална кариера, па оттаму и ова беше ...

АНАЛИЗА: Парондо немаше „План Б“ за Дејвис

Екипа - 17.02.2019

Вардар го претрпе и вториот пораз на домашен терен сезонава, овој уште поболен од оној од Барса, ако се земат во предвид оние „плус пет“ во феноменалното прво полувреме на „црвено-црните“.

Вардар не го заборави: Арпад, фала ти за сè (ФОТО)

24 Ракомет - 17.02.2019

Голманот на Веспрем, Арпад Штербик доби овации при претставувањето на ракометарите. Доби огромен аплауз и при влагањето на теренот, но и при почетокот на средбата така што иако настапуваше за противничкиот тим како да беше на домашен терен.

Виолета Томовска во дует со вардаровите навивачи ја испеја „Ој Вардаре Македонски“ (ВИДЕО)

Скопје24 - 17.02.2019

Феноменален почеток на натпреварот помеѓу Вардар и Веспрем во СЦ „Јане Сандански“. Виолета Томовска во еден глас заедно со вардаровите навивачи ја испеја „Ој Вардаре Македонски“. Погледнете ја атмосферата пред натпреварот.

Миклер за 24 Ракомет ТВ: Два бода против Вардар во неговата Арена е нешто прекрасно (ВИДЕО)

24 Ракомет - 17.02.2019

Голманот на Веспрем, Роланд Миклер кој обично секогаш брани одлично кога игра против екипи од Македонија или против репрезентацијата на Македонија, после средбата против Вардар имаше причина да биде задоволен.

Фотоприказна: Вардар поразен од Веспрем во ЛШ

Кајгана - 17.02.2019

Скопје, 16 февруари 2019 (МИА) – Екипата на Вардар вчеравечер беше поразена со 27:29 (16:11) од унгарски Веспрем во меч од 12 коло на ракометната Лига на шампиони. По овој пораз, вардарци паднаа на третата позиција на табелата со 15 поени, еден ...

Скубе: Боли начинот на кој загубивме

Дерби - 17.02.2019

Екипата на Вардар одигра две сосема различни полувремиња и претрпе пораз од Веспрем од 29-27 во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ блескаа во првите 30 минути (16-11) за да потоа се свртат работите и унгарскиот вицешампион се разигра и слави на ...

Вардар и Веспрем направија рокада, но има простор за уште една

24 Ракомет - 16.02.2019

После некомплетното 12. коло во Групата А дојде до мало поместување при што Вардар го загуби 2. место, но привремено бидејќи до крајот на групната фаза уште постојат шанси за „црвено-црните“ да се вратат пред тимот од Унгарија.

Дибиров е трагичарот – промаши три пати за 15 секунди (видео)

Екипа - 16.02.2019

Тимур Дибиров е трагичарот на Вардар на денешниот пораз од Веспрем, откако раката на Русинот затрепери во клучните моменти од мечот, па тој промаши дури три удари во рок од 15 секунди. Резултатот гласеше 24-25 кога Вардар имаше играч повеќе и пенал.

Парондо: Бевме уморни и промашивме многу удари

Вардар - 16.02.2019

Вардар по вторпат сезонава е поразен на домашен терен во лигата на шампионите. Одамна го имаме осигурано местото во осминафиналето на ЛШ, а сега е потребно да бидеме што е можно повисоко на табелата за да имаме „полесен" пат во следната фаза.

Нексе не се шегува – го преслуша Хановер!

24 Ракомет - 16.02.2019

Екипата на Нексе, вечерва го одигра својот втор натпревар од групната фаза во ЕХФ купот. На домашен терен, тимот од Нашице успеа да го совлада Хановер со 29:25 и ја забележа втората победа по онаа против Татабања.

Нексе го совлада Хановер и со максимален учинок ќе го пречека Еурофарм

Gol.mk - 16.02.2019

Во вториот натпревар од групата Б на ЕХФ Купот, во која се наоѓа и нашиот Еурофарм Работник, ракометарите на Нексе Нашице на домашен терен славеа победа против Хановер со 29-25 (14-9). Натпреварот започна израмнето, а така беше се до резултат 6-6, ...

Штета, голема штета...Не помогна ниту посебната атмосфера (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 16.02.2019

Вардар не успеа да го направи најважниот чекор за второто место на табелата во групата А. На домашен терен беше совладан од Веспрем со 29-27 и по долго време падна на третата позиција. Овој пат на „црвено-црните“ не им помогна ниту одличната ...

Манасков: Со тоа што го прикажавме во второто полувреме, заслуживме да победиме

МКД - 16.02.2019

Дејан Манасков вели дека по говорот на Давид Дејвис во соблекувалната на полувремето, натпреварот добил поинаков тек. Дејан Манасков даде свој допринос во победата на Веспрем над Вардар во „Јане Сандански“.

Парондо: Кога беше најважно ние промашувавме, а Веспрем погодуваше

А1 On - 16.02.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Парондо не беше задоволен од играта на своите ракометари против Веспрем во второто полувреме. „Црвено-црните“ имаа водство од 5 гола на полувремето но накрајот го загубија мечот со 27:29.

Веспрем го замрзна жешкиот „Јане Сандански“ на минус два (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 16.02.2019

Битката за 2. место во Групата А меѓу Вардар и Веспрем финишираше со победа на Унгарците. Веспрем си заминува од Скопје со триумф од 29:27 и на тој начин на две кола пред крајот од групната фаза има 2. место.

Парондо: Пресуди стартот на второто полувреме

МКД - 16.02.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Парондо не е задоволен од изданието на неговите ракометари во второто полувреме во кое македонскиот тим прокоцка водство од пет голови разлика и го загуби мечот со Веспрем.

Вардар поразен од Веспрем

Канал5 - 16.02.2019

Македонскиот ракометен првак Вардар на првиот домашен меч во Лигата на шампионите во 2019 година против Веспрем загуби со 27-29 (16-11) и падна од второто место во групата „А“ во ракометната елита.

Парондо: Миклер и заморот го решија победникот

Дерби - 16.02.2019

Вардар дозволи целосен пресврт во второто полувреме и победа на Веспрем во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, а овој пораз во Лигата на шампионите очекувано донесе незадоволство кај тренерот Роберто Парондо.

Дејвис: Убав ден во Скопје

МКД - 16.02.2019

Давид Дејвис е задоволен од неговото враќање во Скопје, тој со неговиот Веспрем го победија Вардар и се искачија на втората позиција на табелата во групата. Веспрем му врати на Вардар за поразот во Унгарија, тие со Давид Дејвис како тренер ја ...

Мечот на неделата му припадна на Веспрем

Вардар - 16.02.2019

Вардар остана со 15 бодови на контото по 12. коло во ЕХФ лигата на шампионите откако во мечот на неделата „црвено-црните" загубија на домашен терен од Веспрем со 27-29 (16-11). Имавме и шест голови предност пред крајот на првото полувреме, но на ...

Вардар загуби, но и да победеше, натпреварот ќе се помни по пораката…!

Курир - 16.02.2019

По феномоменалното прво полувреме, Вардар одигра катастрофално против Веспрем во второто полувреме и загуби со 27:29, но и да победеше, натпреварот сепак ќе се помни по пораката што од него ја испратија ...

Дисингер за 24Ракомет ТВ: Сè е можно до крајот…. (ВИДЕО)

24 Ракомет - 16.02.2019

Вардар загуби од Веспрем на домашен терен со 27-29 во 12 коло од Лигата на шампионите и падна на третата позиција на табелата во група А. Левиот бек Кристијан Дисингер смета дека и покрај поразот шансите за второто место не се загубени.

ЛШ: Вардар загуби по водство од 5 голови од Веспрем

Сител - 16.02.2019

Македонскиот првак Вардар во меч со две различни полувремиња вечерва е поразен во Лигата на шампионите од унгарскиот Веспрем со 29.27 Црвено – црните одиграа бравурозно прво полувреме во кое обезбедија предност од 16 -11 .

Монпелје со помош за Вардар, го задржа Келце на 4. позиција

24 Ракомет - 16.02.2019

Засилениот Монпелје им заврши работа на вардарци откако денеска го совлада составот на Келце со 28:27 и на тој начин се избори за два бода со што го остави шампионот на Полска на 4. место.

Скубе: Загубивме од две причини!

Sport 1 - 16.02.2019

Еден од најдобрите во составот на Вардар, Сташ Скубе, со жалење раскажуваше како Вардар го загуби мечот со Веспрем, во второто полувреме. Скубе смета дека Вардар загуби од две причини: одличниот Роланд Миклер и потенката клупа од противникот.

Навивачите на Вардар: Ова е Македонија, ние сме Македонци (ФОТО)

ТВ21 - 16.02.2019

На денешната средба помеѓу Вардар и Веспрем (27:29) во ракометната Лига на шампиони, навивачите на Вардар, популарните „Комити“ имаа свој транспарент. Тие очигледно се против менувањето на уставното име на државата, која од пред неколку дена е ...

Парондо: Ни беше многу тешко, Миклер беше одличен!

Sport 1 - 16.02.2019

Парондо не успеа да го победи својот сонародник и пријател, Давид Дејвис, беше немоќен и беспомошен во финишот, кога ништо не функционираше. Како причина за поразот го истакна извонредниот Роланд Миклер, кој запиша девет одбрни за 30 минути.

Манасков: Заигравме подобро поради говорот на Дејвис на полувремето

Екипа - 16.02.2019

Дејан Манасков беше единствениот Македонец што вечерва се радуваше во СЦ „Јане Сандански“ откако со својот Веспрем успеа да слави на гостувањето против Вардар. Македонскиот репрезентативец на прес-конференцијата по мечот откри и дека решавачки бил ...

Манасков: Дејвис убаво ни се развика во соблекувалната!

Sport 1 - 16.02.2019

Дејан Манасков активно учествуваше во победата на Веспрем против Вардар, со два погодока, а на прес-конференцијата по натпреварот откри како почнал пресвртот...уште во соблекувалната. Манасков добро знае каква е атмосферата во „Јане Сандански“, за ...

Две различни полувремиња за пораз: Веспрем го казни Вардар среде Скопје

Нова ТВ - 16.02.2019

Вардар го прокнижи четвртиот пораз во групата во ракометната Лига на шампиони. „Црвено-црните“ во СЦ „Јане Сандански“ загубија од Веспрем со 27:29 во дербито во групата А и мечот на неделата на ЕХФ и паднаа на третото место на табелата во пресрет на ...

Парондо: Кога беше најважно ние промашувавме, Веспрем погодуваше

Екипа - 16.02.2019

Роберто Парондо има причина за разочараност по денешниот пораз од Веспрем, натпревар на кој Вардар прокоцка предност од шест гола („плус пет“ по првото полувреме) и на крајот загуби во директната пресметка за второто место во групата.

Дејвис: Се вратив во Скопје, победив - имав многу убав ден!

Sport 1 - 16.02.2019

Поранешниот помошник-тренер во Вардар, Давид Дејвис Камара, се врати во Скопје како тренер на Веспрем и ќе си замине триумфално. Кажа дека натпреварот бил тежок, но Веспрем заслужени победи, благодарение на Роланд Миклер и на подолгата клупа.

Скубе: Проблемите со ротацијата беа причина за поразот

24 Ракомет - 16.02.2019

Вардар загуби на домашен терен со 27-29 во 12 коло од Лигата на шампионите и сега ќе мора други екипи да одработат за „црвено-црниот“ тим. Средниот бек на македонскиот тим, Сташ Скубе, вели дека проблемите со скратената ротација се главната причина ...

Дејвис: Вардар го „фативме“ на замор, вториот дел беше феноменален

Gol.mk - 16.02.2019

Давид Дејвис имаше причини за задоволство по дуелот меѓу Вардар и Веспрем во Скопје. Неговиот тим на паузата имаше негатива од пет гола (16-11), но до финишот извојува голем триумф со кој се искачи на второто место (27-29).

Кјелце без Циндриќ и Душебаев поразени од Монпелје

TopSport - 16.02.2019

Европскиот првак Монпелје успеа во Полска да забележи победа над Кјелце 28 :27 (14:11), во А-групата, во Лигата на шампионите. Со трета победа во групата, ракометарите на Монпелје се најдоа на позицијата што им обезбедува пласман во нокаут фазата.

Манасков: Добро ја знаев атмосферата во Скопје, ова е голема победа!

Gol.mk - 16.02.2019

Дејан Манасков играше пред македонската публика, но овој пат како „противник“, затоа што во дресот на Веспрем му се спротистави на Вардар. Унгарскиот тим успеа да слави голема победа во Скопје (27-29), а нашиот репрезентативец истакна дека говорот ...

Скубе: Не е трагедија да се загуби од Веспрем

Gol.mk - 16.02.2019

Во име на тимот на Вардар на прес-конференцијата зборуваше и Сташ Скубе. Словенечкиот репрезентативец истакна дека не е трагедија да се загуби од Веспрем, затоа што унгарскиот тим е супер-квалитетен состав и му честита за успехот.

Парондо: Не сме одушевени од ова наше издание!

Gol.mk - 16.02.2019

Македонскиот ракометен првак Вардар доживеа втор пораз на домашен терен во Лигата на шампионите. Веспрем се врати од бездната и го освои Скопје, а по натпреварот, Роберто Гарсија Парондо зборуваше за средбата.

Наивно второ полувреме и загубена втора позиција

Н.Македонија - 16.02.2019

Ракометарите на македонскиот првак Вардар го доживеаја и четвртиот пораз во 12-то коло од годинешната Лига на шампионите (ЛШ), откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, наивно беа поразени од унгарскиот Веспрем со 27-29, и покрај тоа што на ...

Монпелје одигра за Вардар

SportMedia - 16.02.2019

Од киксот на Вардар на домашен терен ќари само Веспрем, и Келце падна вечерва. Полскиот тим пред своите навивачи беше совладан од Монпелје со 28-27. Една добра вест за Вардар вечерва. Македонскиот првак благодарение на Монпелје ќе остане на третото ...

Давид Дејвис на македонски: Поминав одлични два дена со пријателите во Скопје

24 Ракомет - 16.02.2019

Тренерот на Веспрем, Давид Дејвис ги изненади сите кога на прес-конференцијата зборуваше на македонски јазик. Покажа дека одлично го владее македонскиот и понатаму, па после средбата имаше пофални зборови за играта на Вардар. „Многу убав ден за мене.

Веспрем победи во Скопје и го симна Вардар од второто место

МКД - 16.02.2019

Вардар прокоцка пет голови предност кои ги имаше по првото полувреме и го загуби натпреварот од Веспрем со 29:27. „Црвено-црните“ покажаа две лица во дербито против Веспрем, македонскиот тим одигра одлично прво полувреме и лошо второ поради кое го ...