TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Макфакс - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Во Скопје уште девет жртви на Ковид-19, само еден од починатите имал над 70 години

А1 On - 26.11.2020

Во Скопје во изминатите 24 часа починале уште деветмина пациенти на кои им бил дијагностицирана инфекција со коронавирусот, а само еден од починатите имал повеќе од 70 години, покажуваат податоците на здравствените власти.

Ковид-биланс во Скопје: Две општини со над 1400 активни случаи

Локално - 26.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, а бројот на активни случаи изнесува 20914. Од почетокот на пандемијата во Скопје се регистрирани 25706 ...

Коронавирусот во светот: Русија и Украина со рекорден број нови случаи

МКД - 26.11.2020

Русија урива нови рекорди со 25.487 новозаразени и 524 починати од ковид-19, а Финска признава дека состојбата со коронавирусот во земјата брзо се влошила последниве денови, додека во светот се заразени повеќе од 60,37 милиони луѓе, а починалe ...

Денес во Битола 87 нови позитивни на ковод-19, починати 6 пациенти, оздравени 47

Битола Њуз - 26.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 2.64 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19, од кои во , Битола се 87. Со овие бројки во Битола досега се регистрирани 1.897 лица со ...

Во Италија уште 822 лица починаа од коронавирус

Локално - 26.11.2020

Најмалку 822 лица починаа од последиците на коронавирус во Италија во последните 24 часа, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи ...

Во БиХ 924 новозаразени, почина 51 лице

Локално - 26.11.2020

Во Босна и Херцеговина (БиХ), во последните 24 часа беа регистрирани 924 новозаразени со коронавирус, а 51 лице почина од последиците на КОВИД 19. По тестирање на 1.665 примероци, 443 случаи позитивни на коронавирус и 27 смртни случаи беа пријавени ...

Нов црн рекорд во Србија: Регистрирани 7606 новозаразени и 51 починат

Канал5 - 26.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7606 случаи на коронавирус. Починале 51 лице, што е нов црно рекорд. Тестирани се 21.569 лица. Во болниците се 6.722 лица, а моментално на респиратори се 243 пациенти.

Денеска во БиХ 924 новозаразени, починаа 51 пациент

Независен - 26.11.2020

Во Босна и Херцеговина во претходните 24 часа регистрирани се 924 новозаразени лица со корона вирус, од обработени 2.787 тестови. Во истиот период починаа 51 пациент. Во Федерацијата направени се 1.665 тестови, а 443 биле позитивни.

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

Опсервер - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Србија со нови црни рекорди, повеќе од 7.500 заболени денеска

Независен - 26.11.2020

Во Србија денеска се забележани 7.606 случаи со корона вирус, а починаа 51 пациенти. Тестирани се 21.569 лица. Во болница се лекуваат 6.722 лица, а во моментот на респиратор се 243 пациенти.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Макфакс - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Во гевгелиско се зголемува бројот на заболените од Ковид-19

ТВ21 - 26.11.2020

Во гевгелиско се зголемува бројот на заболените од Ковид-19. До крајот на месец август, кога бројот на новозаболени од Ковид-19 на дневна основа се движеше во границите на стандардизиран минимум, сега со растечка линија континуирано се зголемува на ...

Во Косово вчера регистрирани 15 починати, 775 заболени и 553 излекувани од Ковид-19

Либертас - 26.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 9 6 3 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 15 од пациентите заразени од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Кои се шансите да умрете (скраја да е) ако се заразите со коронавирусот?

МКД - 26.11.2020

Стапката на смртност сега треба да е помала, бидејќи здравствените работници имаат поголемо искуство во лекувањето на ковид-19, а испитувањата открија кои третмани се ефикасни. Процентот на луѓе што умираат откако ќе се заразат со коронавирусот ...

Во Холандија над 500.000 луѓе инфицирани со Ковид-19

Опсервер - 26.11.2020

Во Холандија во изминатите 24 часа регистрирани се 4.470 новозаболени лица од Ковид-19, со што вкупниот број на инфицирани се искачи над половина милион луѓе. Бројот на новозарзени денеска е помал од вчера регистрираните лица.

Најнов ковид-19 пресек во Хрватска: Нови пациенти – 4.009, починати – 51

Слободен Печат - 26.11.2020

Хрватска, за последните 24 часа, пријави 51 смртен случај и 4.009 новозаразени со коронавирусот, што е најголем дневен број досега . Во земјата, заклучно со денеска, има вкупно 21.725 активни случаи, 2.171 се болнички пациенти од кои 252 се ...

Во Романија повеќе од 9.000 новозаразени, 171 лице починало од Ковид-19

Опсервер - 26.11.2020

– Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на ...

Во Хрватска преку 4.000 новозаразени и 51 починат од Ковид-19

Независен - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се пријавени 51 смртен случај и 4.009 новозаразени со коронавирусот, што е најголем дневен број досега. Во Хрватска денеска има вкупно 21.725 активни случаи, од кои 2.171 се во болница.

Словенија бележи 46 починати и 1.767 позитивни на Ковид-19

Република - 26.11.2020

Во Словенија во минатите 24 часа се тестирани 7.391 лице, при што се потврдени 1.767 нови случаи на Ковид-19. Во истиот период од последиците на вирусот починале 46 пациенти. Моментално во таа земја се хоспитализирани 1302 лица од кои 215 се на ...

Русија денеска со рекордни 524 смртни случаи и 25.487 нови случаи на ковид-19

Слободен Печат - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени нови 25.487 случаи на ковид-19, што е најмногу од почетокот на пандемијата. Претходно, најголемиот број нови случаи на инфицирани беше регистриран на 23 ноември – 25.173 .

Од срцеви болести лани починале шест пати повеќе луѓе отколку годинава од Ковид-19

А1 On - 26.11.2020

Од Ковид-19, досега, според официјалната статистика на Министерството за здравство, починале 1.600 луѓе, што е за 6.6 пати помалку од бројката на лица кои починале од болести на циркулаторниот систем во 2019 година (10.586 лица).

Во Русија рекорден број на новозаразени и умрени од коронавирус во еден ден

Независен - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Русија се регистрирани рекорден број новозаболени и умрени од коронавирус, со потврдени 25.487 нови случаи на Ковид-19, што е најмногу од почетокот на пандемијата.

Скопје има над 10.000 заразени во моментов - 5 општини се жаришта на коронавирус

Press24 - 26.11.2020

Министерството за здравство информираше дека вчера биле регистрирани 1288 новозаразени со Ковид 19 во земјава, а 1078 оздравени. Во изминатите 24 часа починале 39 пациенти. Најмладиот од починатите е пациент кој имал 41 година.

Марин: Се поголем број заразени со коронавирус во Финска

Опсервер - 26.11.2020

– Финската премиерка Сана Марин предупреди дека во последните неколку дена значително е влошена епидемиолошката состојба во земјата. Во Финска вчера беше потврдено дека бројот на заразени на 100.000 жители во текот на претходните две недели е 75,8, ...

Рекорден број на новозаразени во Украина

Опсервер - 26.11.2020

– Украина регистрира рекордни 15.331 нов случај на Ковид-19 во изминатите 24 часа, соопшти денеска министерот за здравство Максим Степанов. Претходно, најголемиот број новозаразени беше потврден на 21 ноември кога изнесуваше 14.580.

Во Германија 22.268 новозаразени од Ковид 19, починаа уште 389 луѓе

AKO - 26.11.2020

Епидемијата на корона вирус во Германија не се смирува. Според последните податоци на институтот ,,Роберт Кох“ во последното деноноќие се регистрирани уште 22.268 заразени луѓе, па со тоа има вкупно заразени од Ковид 19 речиси еден милион, а 311.000 ...

Скопје надмина 10 илјади активни ковид-случаи

360 степени - 25.11.2020

Од почетокот на епидемијата од ковид-19 во главниот град во земјава се регистрирани вкупно 25 228 ковид-случаи, од нив во моментов се активни точно 10 130. Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа се направени 3 349 ...

Над 250.000 лица во САД починаа од ковид-19

Press24 - 25.11.2020

Во Соединетите Американски Држави од последиците на коронавирусот досега починаа повеќе од 250.000 луѓе, соопшти денеска американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Во однос на претходниот пресек, регистрирани се нови 1.989 ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Телма - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

Бриф - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

Независен - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од корона вирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

24Инфо - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Точка - 25.11.2020

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата на коронавирусот. Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, стапката на инфекција во ниедна земја не е толку ниска.

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 60 милиони

OhridNews - 25.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во светот синоќа надмина 60 милиони, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс“. Според тие податоци, бројот на заразени со коронавирусот во светот од почетокот на пандемијата достигна ...

Во Русија над 500 смртни случаи во еден ден

+инфо - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Русија „црн рекорд“ – над 500 смртни случаи во еден ден

Frontline - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

Курир - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

А1 On - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во Русија над 500 смртни случаи во еден ден

Нетпрес - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

А1 On - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

24 Вести - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Повеќе од 400 починати во Германија како последница од коронавирусот, најмногу за еден ден

Frontline - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Опсервер - 25.11.2020

– Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

Опсервер - 25.11.2020

– Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

+инфо - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

24Инфо - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох”.

Рекорден број на смртни случаи во Русија: Починаа 507 лица за 24 часа

Слободен Печат - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа, починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500 . Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС .

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 60 милиони

MakPress - 25.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во светот синоќа надмина 60 милиони, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс“. Според тие податоци, бројот на заразени со коронавирусот во светот од почетокот на пандемијата достигна ...

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

Опсервер - 25.11.2020

– Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.