TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тотално лудиот поен на Ѓоковиќ во Виена

Оff.net - 29.10.2020

Новак после 2 часа и 9 минути го победи Борна Чориќ во 2.коло на турнирот во Виена со 2:0 во сетови (7:6 (13:11) и 6:3). Светскиот рекет број 1 леташе по теренот на дуелот кој се играше пред публика во Австрија и 6-та година во кариерата ќе ја ...

Ѓоковиќ поради него сакаше да ја заврши кариерата – „тој е мојот најголем успех“

Локално - 29.10.2020

Во 2010 година, Австриецот Јирген Мелцер беше причина Новак Ѓоковиќ да помисли да се откаже од тенисот. Српскиот тенисер тогаш не успеа да се натпреварува со Рафаел Надал и Роџер Федерер.Мелцер уште еднаш се сети на моментот од пред 10 години.

Надал: Да, Иванишевиќ беше малку арогантен

TopSport - 28.10.2020

Рафаел Надал го нарече тренерот на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ „малку арогантен“, откако Хрватот пред финалето на Ролан Гарос изјави дека нема теорија Надал да го победи светскиот број 1.

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето во Виена

Дриблинг - 28.10.2020

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ избори пласман во четвртфиналето на АТП турнирот во Виена откако го совлада Чориќ со 2:0. Ѓоковиќ немаше поголеми проблеми во обидот да го совлада Хрватот кој во првиот сет загуби во тај-брејк а во вториот ...

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен Печат - 28.10.2020

Првиот носител на турнирот во Виена го совлада Борна Чориќ со 7:6,6:3 и се пласирта во четвртфиналето. Со оваа победа, Новак Ѓоковиќ си го обезбеди првото место на АТП ранг листата на крајот од годината и го израмни рекордот на Пит Сампрас.

Надал: Веднаш би потпишал да завршам со 24 Грен слем титули...

Gol.mk - 28.10.2020

Рафаел Надал се израмни по бројот на Грен слем титули со Роџер Федерер и во наредниот период ќе атакува да го престигне големиот ривал. „Големата тројка“ и натаму доминира со светскиот тенис, а новата генерација играчи сè уште не го нашла лекот, ...

Ѓоковиќ спаси четири сет топки и обезбеди четвртфинале во Виена (ВИДЕО)

Дерби - 28.10.2020

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ обезбеди место во четвртфиналето на АТП турнирот во Виена и тоа откако славеше во балканската пресметка против Борна Чориќ со 2-0 во сетови. Како и на пресметката против Филип Крајиновиќ, првиот носител на ...

Ѓоковиќ се намачи со Чориќ и го израмни рекордот на Сампрас

TopSport - 28.10.2020

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го совлада Хрватот Борна Чориќ со 7:6(11)/6:3 за пласман во четврт-финалето на Виена опен, по маратонскиот прв сет, за да го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на 2020, израмнувајќи го рекордот на ...

Чориќ парираше само еден сет, Ѓоковиќ го доби српско-хрватскиот дуел во Виена

Gol.mk - 28.10.2020

Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот во Виена, откако во фазата на 16 најсилни играчи го елиминира Борна Чориќ со 2-0. Хрватски-српскиот дуел понуди неизвесност само во првиот сет, кога Чориќ пружи силен отпор и го одведе во ...

Ѓоковиќ со победа за прво место во 2020 година и за апсолутен рекорд

SportMedia - 28.10.2020

Српскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши 2020 година на првото место на АТП листата. Тоа стана јасно со победата на најдобриот светски тенисер против Борна Чориќ на турнирот во Виена со 2:0 во сетови.

Само две работи можат да го запрат Ѓоковиќ да не биде историски број 1

Слободен Печат - 28.10.2020

Поранешниот светски тениски рекет број 1, Џим Куриер ја анализираше трката на големата тројка за епитетот најдобар тенисер во историјата. – Кога ги оценуваме најдобрите на сите времиња имаме тенденција да ги прецениме големите титули како грен ...

„Поради Федерер тенисот загуби 20 години“

TopSport - 28.10.2020

Францускиот тенисер Жил Симон тврди дека тенисот загубил 20 години затоа што сите сакале да играат како легендарниот тениски ас – Роџер Федерер. Поради тоа, Симон навива неговите рекорди да паднат.

Надал првпат се огласи за провокативната изјава на Иванишевиќ пред големото финале: Ви се колнам дека….

Дерби - 28.10.2020

Рафаел Надал беше апсолутно импресивен во големото финале на Ролан Гарос и му одржа тениска лекција на Новак Ѓоковиќ, триумф со кој само уште еднаш потврди дека е недопирлив на тенискиот грен слем во Париз.

Надал конечно ја прокоментира суспензијата на Ѓоковиќ на УС ОПЕН

Спортклуб - 28.10.2020

Вториот светски рекет, Рафаел Надал, конечно реши да прокоментира за суспензијата или начинот на кој Новак Ѓоковиќ беше суспендиран од УС ОПЕН годинава. Тоа се случи пред неколку недели, кога Новак Ѓоковиќ ненамерно упати една топка кон собирачите ...

Ѓоковиќ го сруши рекордот на Надал

Курир - 27.10.2020

Новак Ѓоковиќ постави нов рекорд за тенисери кои се постари од 30 години по бројот на недели поминати на првото место на АТП-листата. Србинот ја започна 69-тата недела како лидер на АТП-листата и го надмина рекордот на Рафаел Надал, кој со 30+ ...

Новак Ѓоковиќ го сруши рекордот на Рафаел Надал

Република - 27.10.2020

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, го собори рекордот меѓу тенисерите постари од 30 години по бројот на недели поминати на врвот на АТП ранг-листата. На Ѓоковиќ ова му е 69. недела на врвот каде што се искачи на 22.

Голем ден за Ѓоковиќ: Ако победи денес, ќе ги надмине Надал и Федерер

Курир - 28.10.2020

Новак Ѓоковиќ ќе игра против Борна Чориќ, во осминафиналето од АТП турнирот во Виена, а мечот иако не е за титула е многу важен. Со евентуален триумф на Србинот и пласман во четвртиналето, Ноле ќе добие доволен број на бодови за да биде на челната ...

„Поради Федерер тенисот загуби 20 години“

Макфакс - 28.10.2020

Францускиот тенисер Жил Симон тврди дека тенисот загубил 20 години затоа што сите сакале да играат како легендарниот тениски ас – Роџер Федерер. Поради тоа, Симон навива неговите рекорди да паднат.

„Поради Федерер тенисот загуби 20 години“

Опсервер - 28.10.2020

Францускиот тенисер Жил Симон тврди дека тенисот загубил 20 години затоа што сите сакале да играат како легендарниот тениски ас – Роџер Федерер. Поради тоа, Симон навива неговите рекорди да паднат.

Ѓоковиќ се намачи со Чориќ и го израмни рекордот на Сампрас

Макфакс - 28.10.2020

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го совлада Хрватот Борна Чориќ со 7:6(11)/6:3 за пласман во четврт-финалето на Виена опен, по маратонскиот прв сет, за да го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на 2020, израмнувајќи го рекордот на ...

Ѓоковиќ се намачи со Чориќ и го израмни рекордот на Сампрас

Опсервер - 28.10.2020

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го совлада Хрватот Борна Чориќ со 7:6(11)/6:3 за пласман во четврт-финалето на Виена опен, по маратонскиот прв сет, за да го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на 2020, израмнувајќи го рекордот на ...

Надал: Да, Иванишевиќ беше малку арогантен

Макфакс - 28.10.2020

Рафаел Надал го нарече тренерот на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ „малку арогантен“, откако Хрватот пред финалето на Ролан Гарос изјави дека нема теорија Надал да го победи светскиот број 1.

Надал: Да, Иванишевиќ беше малку арогантен

Опсервер - 28.10.2020

Рафаел Надал го нарече тренерот на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ „малку арогантен“, откако Хрватот пред финалето на Ролан Гарос изјави дека нема теорија Надал да го победи светскиот број 1.

Ѓоковиќ ако денеска победи, ќе ги надмине Надал и Федерер

Спортманија - 28.10.2020

Ноле ќе го игра еден од најважните мечеви сезонава, а противник му е Хрват Новак Ѓоковиќ ќе игра против Борна Чориќ, во осминафиналето од АТП турнирот во Виена, а мечот иако не е за титула е многу важен.

Ѓоковиќ против Хрват ќе игра за историја, со победа ќе ги надмине Федерер и Надал

Дриблинг - 28.10.2020

Новак Ѓоковиќ денеска на АТП турнирот од серијата 500 во Виена, ќе се сретне со Хрватот Борна Чориќ, дуел по кој Србинот со победа ќе испише историја. Првиот на АТП листата нема загубено сет во досегашните три соочувања со Борна Чориќ, со триумф ќе ...

Ѓоковиќ се налути и ја напушти пресконференцијата за медиумите во Виена

Вечер Прес - 28.10.2020

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ по победата над својот сонародник Филип Краиновиќ на турнирот во Виена, замина на пресконференцијата за новинарите, но истата беше прекината заради технички проблем.

Ѓоковиќ го сруши рекордот на Надал

Канал5 - 27.10.2020

Новак Ѓоковиќ го собори рекордот меѓу тенисерите постари од 30 години по бројот на недели поминати на врвот на АТП ранг-листата. На Ѓоковиќ ова му е 69. недела на врвот по 22.05.2017 година, кога го прослави својот 30-ти роденден.

Кирјос: Постои само еден Мајкл Џордан во тенисот!

Дерби - 27.10.2020

Ник Кирјос како огромен фан на НБА лигата беше дел од „Courtside Huddle“ програмата која е крајно актуелна во Австралија, а иако главна тематика беше штотуку завршената сезона во НБА лигата во која нов шампионски прстен освои Лос Анџелес Лејкерс, ...

Сонародникот добро го испоти: Ѓоковиќ надополнуваше негатива за прв триумф во Виена

Спортманија - 27.10.2020

Првиот светски рекет се помачи за победата во првото коло од турнирот кој го освоил еднаш во кариерата Новак Ѓоковиќ се пласираше во втората рунда од АТП 500 турнирот во Виена по триумфот со 2-0 (7-6, 6-3) во сетови против сонародникот Филип ...

Ѓоковиќ дури по два часа го скрши отпорот на Крајиновиќ во Виена

Gol.mk - 27.10.2020

По тешкиот пораз во финалето на Ролан Гарос од Рафаел Надал и по паузата од повеќе од две седмици, првиот рекет на светот, Новак Ѓоковиќ им се врати на АТП-турот и запиша лесна победа на отворањето на турниот во Виена.

Ѓоковиќ го победи Крајиновиќ, но и му се поклони за неверојатниот поен кој го изрежира (Видео)

Дерби - 27.10.2020

Првото коло на турнирот во Виена ни донесе возбудлива српска пресметка, во која на крајот се радуваше светскиот рекет број еден. Новак Ѓоковиќ беше апсолутен фаворит уште пред излегувањето на теренот, но сепак мораше добро да се испоти и да се ...

ВИДЕО: Ѓоковиќ се „испоти“ со Крајиновиќ,  против Чориќ го брка рекордот на Сампрас

Дриблинг - 27.10.2020

Светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ стигна на само еден триумф до рекордот на Пит Сампрас од шест календарски години во низа на врвот на светската ранг листа, откако вечерва славеше над сонародникот Србинот Филип Крајиновиќ во првото коло на ...

Ѓоковиќ на победа до потврда на првото место на АТП листата за 2020 година

SportMedia - 27.10.2020

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на турнирот во Виена, откако во првото коло го совлада Филип Крајиновиќ со 7:6 (6), 6:3. Србинот по 13 години се врати во Виена за да ја заврши годината на врвот на АТП-листата ...

Ѓоковиќ со победа над Крајиновиќ го стартуваше походот кон титулата во Виена

Екипа - 27.10.2020

Првиот рекет на светот Новак Ѓоковиќ со победа над сонародникот Филип Крајиновиќ со максимални 2-0, по сетови 7-6 и 6-3 го стартуваше походот кон титулата на АТП 500 турнирот во австриска Виена.

Ѓоковиќ го сруши рекордот на Надал

Спортманија - 27.10.2020

Србинот доминира. Новак Ѓоковиќ постави нов рекорд за тенисери кои се постари од 30 години по бројот на недели поминати на првото место на АТП-листата. Србинот ја започна 69-тата недела како лидер на АТП-листата и го надмина рекордот на Рафаел ...

ВИДЕО: Ѓоковиќ ваков поен не загубил одамна, за ова се зборува во Виена

Дриблинг - 27.10.2020

Новак Ѓоковиќ славеше над сонародникот Србинот Филип Крајиновиќ во првото коло на АТП турнирот во Виена. Ѓоковиќ потешко од очекувањата славеше над својот сонародник и го доби мечот со 7-6 и 6-4 по два часа игра.

Ѓоковиќ собори еден рекорд на Надал, во Виена ќе брка уште два

Точка - 27.10.2020

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ собори еден рекорд на шпанскиот тенисер Рафаел Надал, а на натпреварувањето во Виена ќе брка уште два рекорди кои во моментов ги држат Пит Сампрас и Пит Сампрас.

Навивачите на Надал и Федерер бесни, неочекуван потег на АТП

Вечер Прес - 27.10.2020

Здружението на професионални тенисери (АТП) по се изгледа дека стави точка на трката која се трча веќе подолго време, односно стави точка на прашањето кој е најголемиот тенисер во историјата на оваа игра.