TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владимир Путин и Џо Бајден утре ја остваруваат најавената онлајн средба, главна тема на разговор – Украина

Во Центар - 06.12.2021

Рускиот претседател, Владимир Путин во вторник ќе разговара за украинското прашање со американскиот претседател, Џо Бајден, јавуваат западните медиуми. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, преку видео-врска зборуваше за деталите за средбата помеѓу ...

Украина го одбележува Денот на Вооружените сили на Украина

Канал5 - 06.12.2021

Информација од Амбасада на Украина. Денес, на 6 декември, Украина го одбележува Денот на Вооружените сили на Украина. Пред 7 години Русија започна необјавена војна против Украина. Да не беа Вооружените Сили на Украина, тешко дека на 24 август оваа ...

Путин и Бајден ќе прават ревизија на женевските договори во сенката на Украина

Фактор - 06.12.2021

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден во вторник ќе имаат виртуелна средба. Таа ќе се одржи во време кога се зоврени страстите околу Украина. Воени и политички, а не љубовни.

Европската Унија одлучи, ќе и даде поддршка на Украина во случај на војна со Русија

Во Центар - 06.12.2021

Европската унија води дипломатска политика за да спречи влошување на ситуацијата на границата меѓу Русија и Украина и го поддржува Киев во соочување со можна закана, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борељ.

Кој против кого се бори во Украина?

Кумановски м. - 06.12.2021

Жестоки битки и политички тензии се вртат околу источна Украина во последните недели. Но, понекогаш не е јасно кој е на страната на конфликтот, а конфузијата е во срцето на растечката информациска војна.

Билд: Рускиот напад врз Украина најверојатно ќе се случи кон крајот на јануари

Локално - 06.12.2021

Рускиот напад врз Украина најверојатно ќе се случи кон крајот на јануари или почетокот на февруари. За тоа пишува германското издание на „Билд“, потпирајќи се на оценките на извори од НАТО и на украинската разузнавачка служба.

Кој против кого се бори во Украина?

Слободен Печат - 06.12.2021

Жестока и борба и политички тензии се случуваат околу источна Украина во последните недели. Но,целосно не е јасно кои се конфронтираните страни , додека расте конфузијата и се разгорува информациската војна.

Минск му врачи протестна нота на военото аташе на Украина

Слободен Печат - 05.12.2021

Министерството за одбрана на Белорусија денеска соопшти дека го поканило военото аташе на Амбасадата на Украина во Минск и му врачило протестна нота поради прекршување на законот за државната граница, пренесува Ројтерс.

Белорусија се закани со „жесток одговор“ на ново нарушување на нејзината граница од Украина

Нетпрес - 05.12.2021

Белорусија ја предупреди Украина дека жестоко одговори во случај на повторно нарушување на нејзината државна граница и на украинското воено аташе во Минск му е врачена протесна нота изразувајќи незадоволсто поради повторното нарушување на ...

Лавров и Блинкен во жестока расправија околу Украина

МКД - 05.12.2021

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров имале жестока расправија околу Украина на вечерата во Стокхолм неделава каде имало десетици нивни странски колеги, пренесе Блумберг повикувајќи се на ...

Медведев останува лидер на Единствена Русија

Р.С.Европа - 05.12.2021

Дмитриј Медведев, поранешниот претседател и долгогодишен помошник на Владимир Путин, освои нов петгодишен мандат како претседател на владејачката партија Единствена Русија. Медведев во моментов е заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, ...

Белорусија со предупредување до Украина: Крајно остро ќе реагираме

Бизнис Вести - 05.12.2021

Белорусија денеска ја предупреди Украина дека остро ќе одговори во случај повторно да биде нарушена нејзината граница. – Доколку повторно биде нарушена државната граница, белоруските граничари ќе реагираат крајно остро, изјави претставникот на ...

Белорусија со предупредување до Украина: Крајно остро ќе реагираме

ТВ21 - 05.12.2021

Белорусија денеска ја предупреди Украина дека остро ќе одг овори во случај повторно да биде нарушена нејзината граница. – Доколку повторно биде нарушена државната граница, белоруските граничари ќе реагираат крајно остро, изјави претставникот на ...

Белорусија со предупредување до Украина: Крајно остро ќе реагираме

Либертас - 05.12.2021

– Доколку повторно биде нарушена државната граница, белоруските граничари ќе реагираат крајно остро, изјави претставникот на граничниот одред, Сергеј Павлов. Државниот пограничен комитет на Белорусија вчера соопшти дека украинските пилоти кои ...

Белорусија со предупредување до Украина: Ќе реагираме крајно остро

Вечер Прес - 05.12.2021

Белорусија денеска ја предупреди Украина дека остро ќе одговори во случај повторно да биде нарушена нејзината граница. – Доколку повторно биде нарушена државната граница, белоруските граничари ќе реагираат крајно остро, изјави претставникот на ...

Руско-Украински воени игри и смрдеата на гасот

Frontline - 05.12.2021

Значи Русите се познати по правење на политичко-воени маневри и притисоци уште од одамна. Го растурија сето православие како зврчка , од Грузија до Молдавија па на тацна Ерменија ,па војна во Украина и ништо ново,а Србија ете им е за ...

Лавров и Блинкен се скараа за Украина

Локално - 05.12.2021

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот американски колега Ентони Блинкен имале расправија оваа недела за време на вечера во Стокхолм, разговарајќи за настаните во Украина, објави агенцијата Блумберг, повикувајќи се на извори ...

Лавров и Блинкен имале расправија за Украина

Lider - 05.12.2021

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот американски колега Ентони Блинкен имале расправија оваа недела за време на вечера во Стокхолм, разговарајќи за настаните во Украина, објави агенцијата Блумберг, повикувајќи се на извори ...

Русија: Бајден и Путин ќе разговараат во вторник

Локално - 05.12.2021

Американскиот и рускиот претседател Џо Бајден и Владимир Путин ќе разговараат во вторник преку видео врска, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков за РИА Новости додаде дека „претседателите сами ќе одлучат“ колку ќе трае разговорот, ...