TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа ТВ ќе објави ексклузивни документи од преговорите за името

Република - 20.06.2018

Во емисијата „60 минути со Горан Момироски“ Алфа ТВ вечерва во 21.50 објавува досега необјавени документи од преговорите за името. Во нив се открива дали премиерот и владата ја говорат вистината кога зборуваат за огромен успех во зачувување на ...

Реакции во Грција по ратификацијата на Договорот

Алсат-М - 20.06.2018

Договорот за името ќе стапи на сила дури откако Скопје ќе ги заврши уставните измени – порача грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис, според кого, со договорот за името завршува и македонскиот иредентизам.

Совет на Европа: Иванов да го потпише договорот

24 Вести - 20.06.2018

Претседателот на државата да не го опструира парламентот, а граѓаните на референдум да се изјаснат за договорот за името - порачаа известувачите на Советот на Европа за Македонија. Ставот на Ѓорге Иванов да не го потпише договорот за името, при ...

Пратениците од власта го ратификуваа договорот во Собранието, опозицијата бојкотираше

24 Вести - 20.06.2018

Договорот со Грција ратификуван во законодавниот дом , а членството на Македонија во НАТО веќе и на дневен ред на самитот на северно-атланската алијанса. Ова е информацијата која и официјално ја соопшти премиерот Зоран Заев пред гласањето за ...

Мнр испрати Нота до Грција дека собранието го ратификуваше договорот за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати Нота со која ја известува Грција дека македонскиот Парламент го ратификувал договорот за решавање на спорот за името. Ратификацијата во парламентот беше услов што требаше да го исполнат македонските ...

Собранието го усвои Договорот со Грција за решавање на спорот за името

Радар - 20.06.2018

Собранието го ратификуваше договорот со Грција. 69 пратеници гласаа за ратификување на договорот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги бојкотираа расправата и гласањето . Премиерот Зоран Заев побара од пратениците да гласаат за договорот, со цел да му се ...

„69 честитки“ за Заев за договорот со Грција

ТВ21 - 20.06.2018

Почеток на крајот на неизвесноста која и се закануваше на земјава – со овие зборови премиерот Зоран Заев го образложи постигнатиот договор за името со Грција пред пратениците. Неговото излагање го слушаа само пратениците од мнозинството, но не и ...

Ѕанакопулос: Договорот ќе биде ратификуван во грчкиот парламент без проблеми

Фокус - 20.06.2018

По потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција и ПЈРМ започнуваат нова ера на пријателство, соработка и стабилност, рече портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос , на денешниот редовен брифинг со новинарите и изрази ...

Собранието го усвои договорот со Грција за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 20.06.2018

Три дена по неговото потпишување на грчката страна од Преспанското Езеро, и Собранието го ратификуваше договорот со Грција, со кој по 27 години треба да се стави крај на спорот за ...

Димитров го извести Коѕијас дека Договорот е ратификуван од Собранието

Нова ТВ - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи на Македонија веќе го известило грчкото МНР дека Договорот е ратификуван од Собранието. Тоа што сега следува според Договорот, е дека грчките власти треба да достават известување до Европскиот совет дека повеќе ...

Каменос: Ќе направиме се за да спречиме ратификација на нацрт-договорот во Парламентот

А1 On - 20.06.2018

Ќе се обидеме на кој било начин да го блокираме ратификувањето на Договорот и бараме да се гласа со зголемено мнозинство, порача претседателот на Независни Грци и коалиционен партнер во грчката влада, Панос Каменос.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција - За гласаа 69 пратеници, против немаше

Канал5 - 20.06.2018

Со 69 гласови за Собранието го ратификува Договорот со Грција. За премиерот Заев со Договорот не само што добивме нов стратешки партнер во Грција туку го остваруваме и вековниот сон на нашите предци да бидеме признаени од сите како македонски народ ...

Каменос ќе бара зголемено мнозинство за ратификување на договорот

Макфакс - 20.06.2018

Претседателот на партијата „Независни Грци“ и коалиционен партнер во грчката влада, Панос Каменос изјави дека ќе побара од премиерот, Алексис Ципрас зголемено мнозинство за ратификацијата на договорот за името.

Ратификуван договорот за името со Грција

Телма - 20.06.2018

Сите 69 присутни пратеници гласаа за Договорот за името. Гласањето беше поздравено со аплаузи, со честитки за премиерот Заев и за министерот Димитров, со срдечни прегратки и ракувања меѓу пратениците од владеачкото мнозинство.

Димитров: Претседателот е должен да потпише законот, кој по втор пат се враќа во Собранието

Независен - 20.06.2018

Во Уставот има празнина, претседателот има право на суспензивно вето, може да добие на време или да стопира некој закон да влезе во сила, но откако законот по втор пат ќе влезе во собраниска процедура, тој е должен да го потпише, а ние сега имаме ...

Борисов го честита ратификувањето на Договорот во Грција

А1 On - 20.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов упати денеска честитки до Македонија поради ратификувањето на Договорот со Грција, оценувајќи дека тој чекор е „храбар и претставува пресврт“. – Следните денови се клучни не само за Македонија, туку и за Западен ...

Каракамишева: Уставниот суд го укина монополот на Окта, зошто да не го укине и монпополот на Грција врз Македонија?

Република - 20.06.2018

И професорката Тања Каракамишева како и професорот Димитар Апасев ја потсети власта дека Уставниот суд не само што укинал ратификација на договор, туку и тогаш договорот бил склучен токму меѓу Македонија и Грција.

Спогодбата ратификувана, поканата за НАТО на дневен ред

Призма - 20.06.2018

Немаше протести пред Собранието за време на ратификацијата | Фото: БИРН Сите 69 присутни пратеници во собраниската сала притиснаа „за“ и со тоа го изгласаа законот за ратификација на конечната спогодба за надминување на разликите околу името меѓу ...

(ВИДЕО) Ратификуван Договорот со Грција за решавање на спорот со името

Нова ТВ - 20.06.2018

Сите присутни 69 пратеници гласаа „за“ ратификација на Договорот со Грција за решавање на долгогодишниот спор за името. Премиерот Заев пред самото гласање се обрати пред пратениците и соопшти дека Североатлантскиот совет донел политичка одлука, ...

Парламентот го ратификува договорот за името - ВМРО ДПМНЕ бојкотира

Р.С.Европа - 20.06.2018

Со аплауз и честитки беше прославено денешното ратификување на договорот за името со Грција. Во отуство на опозицијата, за договорот едногласно гласаа „за“ 69 пратеници. Премиерот Зоран Заев порача дека договорот го штити македонскиот идентите за ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

24 Вести - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија го усвои законот за ратификација на конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Поддршка за договорот од ко-известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа

24 Вести - 20.06.2018

Итните реформски приоритети и ратификацијата на договорот за името со Грција во фокусот на ко-известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа. Двајцата известувачи од Молдавија и Норвешка го поздравија договорот кој го нарекоа ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Канал5 - 20.06.2018

Собранието го ратификуваше договорот со Грција за решавање на спорот со името. За гласаа 69 пратеници, против немаш со оглед дека ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираше седницата. Пленарната седница ја следеше Весна Велкова Тодоровска.

Поддршка од владејачкото мнозинство за договорот со Грција

Сител - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Собранието го ратификуваше Договорот за името, поканата за НАТО на дневен ред во Брисел

МКД - 20.06.2018

Собранието со 69 гласови „за“ и ниту еден против, го усвои Законот за ратификација на Договорот за решавање на името што го потпишаа Македонија и Грција. На денешната седница беа присутни 69 пратеници и сите го поддржаа договорот.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција со 69 гласа „за“

Сакам да кажам - 20.06.2018

Пратениците со 69 гласа „за“ го ратификуваа договорот со Грција. На пленарната седница не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Зоран Заев побара од пратениците да гласаат за договорот со Грција за да му се даде шанса на решението, за ...

Пред Собрание мирно, полицијата ја напушти собраниската зграда

Алсат-М - 20.06.2018

Ратификацијата на Договорот за името со Грција во Собранието помина мирно и не беше проследена со протести. По завршувањето на седницата, полициските возила ја напуштија собраниската ...

Џафери го потпиша Договорот и го прати кај претседателот Иванов

Вечер - 20.06.2018

Договорот со Грција го означува почетокот на крајот на неизвесноста за Македонија и преставува достоинствено и прифатливо решение за двете страни, со кое засекогаш се потврдува македонскиот идентитет и јазик.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Академик - 20.06.2018

Собранието на РМ на денешната собраниска седница го изгласа Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанување на ...

Ратификуван Договорот за името

Р.С.Европа - 20.06.2018

Собранието, со 69 гласови „за“, без против и воздржани, го усвои законот за ратификација на Договорот со Грција за името. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како што најавија уште вчера, не учествуваа ниту во расправата, ниту во гласањето за законот.

Прв чекор кон Европа

CivilMedia - 20.06.2018

Собранието со 69 гласови „за“ и ниту еден против, го усвои Законот за ратификација на Договорот за решавање на името што го потпишаа Македонија и Грција. Ратификацијата на Договорот помина мирно и не беше проследена со протести.

Собранието го ратификуваше Договорот со Грција

Алсат-М - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА од вкупниот број на присутните, Собранието на Република Македонија го ратификуваше договорот за решавање на спорот со името со Република ...

Ахмети го ратификува Договорот, Груби го овековечи лидерот ВИДЕО

+инфо - 20.06.2018

Артан Груби, пратеник и шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со пренос во живо на неговата Фејсбук страница го овековечи гласањето на својот лидер на ратификацијата на Договорот за името со Грција.

Пратениците го ратификуваа Договорот со Грција

+инфо - 20.06.2018

Пратениците со 69 гласа „ЗА“ го ратификуваа Договорот со Грција, во отсуство на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Сега договорот треба да биде испратен до претседателот Ѓорге Иванов, кој има рок од седум дена да го потпише.

Ова се пратениците кои гласаа „ЗА“ промена на името на Република Македонија

Курир - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Видео: Груби го овековечи гласањето на Ахмети на ратификацијата на Договорот со Грција

Press24 - 20.06.2018

Пратеникот Артан Груби на својот Фејсбук профил го пренесуваше во живот гласањето на лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната седница за ратификација на Договорот со Грција. Откако договорот беше ратификуван пратениците си честита меѓусебно, а Груби ...

Интервју со Јанко Бачев: Немаме руски пари, а новата власт ќе го поништи договорот со Грција

Независен - 20.06.2018

Активен сте на протестите против промена на уставното име. Што е тоа што не ви се допаѓа во Договорот со Грција? - Договорот е поразителен бидејќи со него се уништува сѐ што е македонско: од име, идентитет, јазик, култура, а има и една одредба каде ...

Собранието го ратификува договорот со Грција

Либертас - 20.06.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за ратификација за Договорот со ...

Бугарските социјалисти бараат смена на Владата на Бојко Борисов

Курир - 20.06.2018

Бугарската Социјалистичка партија денеска поднесе предлог до Парламентот за гласање на недоверба на Владата на Бојко Борисов поради лошата безбедносна политика. Портпаролката на пратеничката група на социјалистите Елена Јончева изјави дека партијата ...

Гордана Силјановска-Давкова: Попусто е мафтањето со европското знаме, ако не се почитуваат опозицијата и ...

Република - 20.06.2018

Со потпишувањето на Договорот со Грција, одеднаш станавме „најевропјани“!! Владата, „во чест“ на г-ѓа Могерини и г-дин Хан, го закити Законот за ратификација на Договорот со европско знаме , „манифестирајќи“ европската посветеност.

Во отсуство на пратениците на ВМРО ДПМНЕ е ратификуван Договорот за името со Грција

AKO - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА и ниту еден против, но во отсуство на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, владејачкото мнозинство ја ратификуваше ,, Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на ...

Талат Џафери по усвојувањето во Собранието ја „завери“ Спогодбата со Грција

Мета - 20.06.2018

Откако денеска во Собранието, во отсуство на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, беше ратификувана Спогодбата со Грција за разрешување на спорот за името со 69 гласа „за“, без гласови „против“ и воздржани, спикерот Талат Џафери го стави својот потпис на ...

Пред Собрание мирно, седницата не е проследена со протести

Алсат-М - 20.06.2018

Денешната седница на Собранието за ратификација на Договорот за името со Грција не е проследена со протести. Ситуацијата за сега е мирна, а Собранието останува под засилено полициско ...

Собранието го ратификуваше Договорот со Грција

Шеталиште - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА од вкупниот број на присутните, Собранието на Република Македонија го ратификуваше договорот за решавање на спорот со името со Република Грција. На седницата не присуствуваа пратениците на опозицијата.

ДОМ ја поддржува ратификацијата на договорот за името

+инфо - 20.06.2018

По долга и емотивна дискусија и анализа на текстот на Договорот со Грција, Централниот одбор на ДОМ одлучи да се поддржи неговата ратификација, зашто во овој миг и е потребна на Македонија, соопшти партијата.

Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

Р.С.Европа - 20.06.2018

Собраниската седница за ратификација на Договорот со Грција почна со обраќање на премиерот Зоран Заев и без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Јазикот е наш македонски, македонска ни е татковината.

Засилено полициско обезбедување пред Собрание

Алсат-М - 20.06.2018

И денес Собранието е под засилено полициско обезбедување каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. Иако нема официјално соопштение за одржување протест, граѓаните преку социјалните мрежи се ...

Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

Алсат-М - 20.06.2018

Во Собранието почна седницата за ратификација на Договорот со Грција. Oпозицијата и пратеникот од владејачкото мнозинство Ферид Мухиќ не присуствуваат во ...

Со „договорот“ си го суспендираме правото на самоопределување

Н.Македонија - 20.06.2018

Македонското собрание веќе ја започна процедурата за ратификација на договорот меѓу Македонија и Грција, потпишан во Преспа, на 17 јуни 2018, од страна на министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.