TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од утре задолжителен карантин во Германија за лица од странство

+инфо - 09.04.2020

Од утре во Германија стапува на сила задолжителен карантин за лицата кои ќе дојдат од странство. Како што најави Министерството за внатрешни работи, сите лица кои доаѓаат од странство мора да бидат во двонеделен карантин.

Германија ги прошири мерките: карантин за секој што ќе влезе во земјата

Независен - 09.04.2020

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, сите лица кои доаѓаат од странство ќе мораат да се стават во карантин две недели. Во случај на непочитување на мерката карантин, тие се соочуваат со казна од 150 до 25 000 ...

Во САД Втор ден по ред речиси 2.000 мртви од КОВИД-19, Италија И Шпанија најавуваат олеснување на карантиот

Сакам да кажам - 09.04.2020

Втор ден по ред, во САД има речиси 2.000 починати од КОВИД-19, додека властите велат дека мерките на изолација даваат резултати. Во последните 24 часа починале 1.858 луѓе, најмногу во еден ден досега, а најтешко погодена област останува градот ...

Франција продолжува со строгите мерки: И по 20. април нема фудбал

Екипа - 09.04.2020

И покрај првичните размислувања за продолжување на фудбалското првенство по 20. април, сепак Франција одлучи да продолжи со строгите мерки како превенција од коронавирусот. Франција синоќа го имаше најцрниот ден од почетокот на пандемијата, па токму ...

Франција продолжува со строгите карантин мерки и по 15 април

Опсервер - 09.04.2020

Лондон, 9 април 2020 () – Франција ќе ги продолжи своите строги национални карантин мерки поради епидемијата со Ковид-19 што сега се до 15 април, соопштија од Кабинетот на францускиот претседател.

Бизнисите во Италија полека ќе се вратат во живот: Се отвораат фабриките во земјата наредната недела

Бизнис Вести - 09.04.2020

Мерките за карантин во Италија, кои се во сила веќе еден месец, го забавија ширењето на коронавирусот, но ја задушуваат економијата, пишува Вол Стрит Журнал . Во март, производителите го доживеаја најлошиот месец во историјата и ја предупредуваа ...

Бунт на граѓани кои се сместени во карантин во хотелот “Дрим” во Струга, тие заглавени во собите чекаат властите да им ...

Курир - 09.04.2020

Вечерва на Алфа телевизија во емисијата “Заспиј ако можеш” во живо од хотелот “Дрим” се јавија граѓани, повратници од Германија, кои доживуваат голгота откако се во карантин. Денеска попладне се случил и инцидент пред хотелот, кога една група на ...

Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Република - 08.04.2020

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува во нова студија на група германски научници, пишува Дојче веле .

Србија во карантини 60 часа во текот на викендот, потврди Брнабиќ

Локално - 08.04.2020

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ во средата вечер, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронавирусот, кои започнуваат во 17:00 часот во петок и завршуваат во 5 часот ...

Жуниор: Сега уживам со син ми, едвај чекаме кризата да заврши

Gol.mk - 08.04.2020

Жуниор е еден од странците кои во моментов се во Македонија, додека трае пандемијата со коронавирусот низ целиот свет. Бразилецот кој настапува за Вардар за Gol.mk раскажа како ги живее овие моменти и како се справува со карантинот.

Во недела, околу 280 лица во хотели во Струга ќе излезат од државен карантин

Алсат-М - 08.04.2020

Во недела околу 280 лица од целата земја ќе бидат ослободени од државен карантин во „Хотелот Дрим“ во Струга. На нив веќе им се обезбедени документи што треба да ги пополнат пред да ја напуштат изолацијата и мерките што мора да ги следат во ...

Граѓаните кои ќе се вратат од Италија најмалку во карантин да бидат 21 ден

+инфо - 08.04.2020

На последната седница на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација на активностите за спречување на внесување и ширење е донесен и заклучок надлежните институции да ја разгледаат можноста за лицата кои треба да бидат ...

ПСИХОЛОЗИТЕ откриваат како да се изборите со КАРАНТИНОТ

Машки магазин - 08.04.2020

Долгиот престој во домот почна да влијае на многумина ... Голем број луѓе почнаа да се жалат и велат дека изолацијата и карантинот почнаа негативно да влијаат врз нив. Ова е особено тешко за оние кои се навикнати да поминуваат време надвор и да се ...

(ВИДЕО) 14. дена карантин – од друг агол: Не е како што се гледа!

Екран - 08.04.2020

Карантин…збор кој до скоро беше малку познат и користен, освен во спортските настани… Но, пандемијата со корона вирус придонесе се’ почесто да го слушаме а некои и да го практикуваат… Едно момче покажало, преку видео, како тој ги проживеал тие 14.

Карантинот во Италија се продолжува уште 15 дена

Макфакс - 08.04.2020

Италијанската влада во петок, најдоцна во сабота, ќе донесе нови мерки за продолжување на карантинот за уште 15 дена. Техничко-научниот одбор во владата, кој управува со рестриктивните мерки за епидемија инсистира на тоа мерките за ограничување се ...

‘Црни’ прогнози – карантин во светот до средината на летото!

Точка - 08.04.2020

Врвот на растот на бројот на заболени луѓе од коронавирусот во светот штотуку претстои, а карантинот би можел да потрае до средината на летото, покажува моделот кој го направиле од американската консултантска компанија „Boston consulting group“.

Викторија и Дејвид Бекам од коронавирусот се кријат во карантин вреден 6,7 милиони евра (ФОТО)

Слободен Печат - 08.04.2020

Дејвид и Викторија Бекам во моментот се наоѓаат во самоизолација со своите деца во Англија… Поранешната фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам (44) и неговата сопруга и модна дизајнерка Викторија Бекам (45) се сместени во луксузниот дом за време на ...

Што би се случило ако пандемијата трае 18 месеци и повеќе?

Црнобело - 08.04.2020

Пандемијата со корона вирусот владее веќе неколку месеци, а повеќето градови ширум светот се под карантин, обидувајќи се да ја спречат заразата. Кај нас карантинот трае едвај неколку недели, но на луѓето им станува сè потешко да се справат со ...

Пикот на коронавирусот допрва ни следи: Карантинот може да потрае до средина на летото во целиот свет

Локално - 08.04.2020

Врвот на бројот на пациенти со коронавирус во светот допрва треба да дојде, а карантините може да траат до средината на летото, според моделот развиен од консултантската група на американски консултантски компании Бостон (БЦГ).

Карантински роденден: Две сестри добија изненадување кое долго ќе го паметат

Хаштаг - 08.04.2020

И покрај тоа што се заглавени во каранти, овие родители од Оклахома се решија родендените на своите две ќеркички да ги направат посебни. Џарел Вејд и неговата сопруга Витни обично ги слават родендените на своите две ќерки во ист ден, а возбудата во ...

Драган Вучиќ се огласи од карантинот и се пофали дека станал „пратеник“ дома

Скопје24 - 08.04.2020

И познатите и јавни лица од естрадата деновиове ја делат истата судбина со нас – „обичните луѓе“ или повеќе ако секате со нивната публика, гледачи, слушатели, обожаватели… Меѓу сите ТВ ѕвезди е и ТВ водителот Драган Вучиќ.

Селекторот Тодоров заврши со карантинот, но сега ќе мора во – самоизолација!

Sport 1 - 08.04.2020

Мартовското враќање од привремената работа во Романија, селекторот на кошаркарската репрезентација, Александар Тодоров, ќе ја памети долго со оглед што поради пандемијата со коронавирусот од граница беше испратен директно во 14-дневен карантин, кој ...

Европејците се за строги карантински мерки, ама не ги почитуваат

Н.Македонија - 08.04.2020

Повеќе испитувања на јавното мислење во неколку земји во Европа укажуваат дека граѓаните не само што ги поддржуваат карантинските мерки туку немаат ништо против ако нивните влади воведат уште построги ограничувања на слободата за да го спречат ...

Мали работи што ќе ве прават среќни додека сте во изолација

Кафе пауза - 08.04.2020

Овие неколку совети ќе ви откријат како да се забавувате и што да правите додека сте во карантин, така што деновите ќе ви поминат многу побрзо. Додека работите од дома, слушајте музика на грамофонски плочи наместо на вашиот компјутер.

Еве на кои познати љубовни двојки во изолација им „цветаат рози“, а на кои карантинот „им ја упрска“ нивната врска ...

Вистина.мк - 08.04.2020

Пропишаните мерки за време на корона пандемијата ги погодија и познатите личности и нивните партнери. Некои станаа уште поблиски, некои понекогаш се караа, а имаше и такви што раскинаа. Еве на кои познати љубовни двојки во изолација им „цветаат ...

Во светот повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

Макфакс - 08.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се во принуден или предложен карантин за цел да се спречи ширењето на коронавирусот, објави агенцијата Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.

Вучиќ: не се исклучува карантин на цел ден

Р.С.Европа - 08.04.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е исклучено да се воведе 24-часовен карантин во Белград. Говорејќи за мерката за целодневна забрана за движење, Вучиќ рече дека тоа ќе се случи доколку експертите ја предложат таа мерка.

Вучиќ не исклучува воведување 24-часовен карантин

Слободен Печат - 08.04.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ гостувајќи на телевизијата РТС изјави дека не исклучува воведување 24-часовен карантин. Тој наведе дека е вознемирен секој ден кога ќе чуе колку заразени и починати има од коронавирусот во Србија.

Забава во карантин: Кога нема за каде – ќе се дотераш и маскираш за фрлање ѓубре (фото+видео)

Црнобело - 08.04.2020

Ситуацијата со домашниот карантин е иста ширум целиот свет, па огромен дел од луѓето се затворени дома. Ако ви треба идеја како да се облечете за следното фрлање на ѓубрето, сигурно ќе најдете инспирација во следниве фотографии и ...

Екс-сопружниците по 20 години од разводот заедно во карантин со децата!

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Холивудските актери минуваат заедничко време во самоизолација со своите деца, додека носат исти ...

Викторија и Дејвид Бекам се во карантин вреден 6,7 милиони евра

Попара - 08.04.2020

Бившиот фудбалер и неговата сопруга Дејвид и Викторија Бекам се во карантин поради корона вирусот во својот луксузен дом. Во последните неколку недели, неодоливите членови на ова семејство, Ромео,Круз и Харпер го документираа престојот во вилата од ...

Данска од следната недела ги отвара градинките и училиштата, Германија за две седници излегува од карантин

Сител - 07.04.2020

Данска од следната недела ги отвара градинките и училиштата. Германија за две седници излегува од карантин, а австријците од мај повторно ќе може да одат на шопинг-ова се дел од европските земји кои почнаа да ги ублажуваат мерките против корона ...

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Македонија, при што се обезбедени ...

ТВ21 - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија редовно ја информира јавноста за начинот и организацијата како се вршат активностите за враќање на македонските граѓани, кои се најдоа во странски земји, и прифаќањето во нашата држава за време на вонредната ...

Повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

Press24 - 07.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се во принуден или предложен карантин во борба против ширењето на коронавирусот, пренесува Франс прес. Тоа повеќе од половина (околу 52 отсто) од светската популација.

И Холандија како Шведска: Интелигентен карантин - што е тоа?

Женски магазин - 07.04.2020

Холандија е една од ретките земји која во битка со новиот вирус ја применува практиката на имунитет на стадо, која според многумина е пресметана и сурова. Властите во Холандија ја нарекуваат оваа тактика поинаку - интелигентен карантин – но, ...

Алијанса за Албанците бара да се обезбедат формулари на албански јазик за изолираните граѓани во Струга

Слободен Печат - 07.04.2020

Никој нема право да присили некого да потпише нешто без да прочита и да разбере што треба да потпише. Ова право им е одречено на неколку изолирани лица во државниот карантин во Струга, од кои е побарано да пополнат некои формулари и изјави на ...

Повеќе од четири милијарди лица се во карантин во околу 100 земји во светот

ТВ21 - 07.04.2020

Повеќе од четири милијарди лица во околу 100 земји и територии од светот се наоѓаат во принуден или предложен карантин во борбата против ширењето на коронавирусот.Веста вечерва ја пренесе Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.

Во светот повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

+инфо - 07.04.2020

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се наоѓаат во принуден или предложен карантин во битката против ширењето на коронавирусот. Ова го пренесе агенцијата „Франс прес“ повикувајќи се на официјални податоци.

Северина ја поздрави Македонија на карантинскиот концерт ВИДЕО

+инфо - 07.04.2020

„Поздрав до Хрватска, Србија, Босна и Херцеговна, Црна Гора и Словенија, ве сакам!“, напиша хрватската пејачка Северина на социјалната мрежа Инстаграм, веднаш под видеото кое таа го „нарекува карантински концерт од дома“.

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се ...

Frontline - 07.04.2020

Владата донесе уредба преку која граѓаните, кои пристигнуваат на граничните премини за влез во земјава, ќе бидат транспортирани до државните карантини секој ден во 10:00 часот и во 20:00 ...

Влада: Правиме сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат дома, при што се обезбедени највисоки ...

Канал5 - 07.04.2020

Владата редовно ја информира јавноста за начинот и организацијата како се вршат активностите за враќање на македонските граѓани, кои се најдоа во странски земји, и прифаќањето во државата за време на вонредната состојба предизвикана од корона ...

Влада: Се прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија

Press24 - 07.04.2020

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се обезбедени највисоки протоколи и здравствени стандарди, се вели во соопштението на Владата.

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се ...

24Инфо - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија редовно ја информира јавноста за начинот и организацијата како се вршат активностите за враќање на македонските граѓани, кои се најдоа во странски земји, и прифаќањето во нашата држава за време на вонредната ...

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се ...

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се обезбедени највисоки протоколи и здравствени стандарди.

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат дома

Слободен Печат - 07.04.2020

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се обезбедени највисоки протоколи и здравствени стандарди, соопштуваат од владиниот сектор за односи со јавност.

Алијанса за Албанците: Да се обезбедат формулари на албнаски јазик за изолирани граѓани во карантин во Струга

Канал5 - 07.04.2020

Никој нема право да присили некого да потпише нешто без да прочита и да разбере што треба да потпише. Ова право им е одречено на неколку изолирани лица на државната карантина во Струга, од кои е побарано да пополнат некои формулари и изјави на ...

Владата ги уверува граѓаните што сакаат да се вратат во земјата дека нема место за паника и загриженост

Макфакс - 07.04.2020

Владата редовно ја информира јавноста за начинот и организацијата како се вршат активностите за враќање на македонските граѓани што се најдоа во странски земји и прифаќањето во нашата држава за време на вонредната состојба предизвикана од ...

Влада: Правиме се да им помогнеме на граѓаните да се вратат во земјава

Нова ТВ - 07.04.2020

Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се обезбедени највисоки протоколи и здравствени стандарди, се вели во соопштението на Владата.

Влада: Правиме сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, обезбедени се ...

Либертас - 07.04.2020

Соопштение на Влада на РМ: Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат во Северна Македонија, при што се обезбедени највисоки протоколи и здравствени стандарди.

Владата ги уверува граѓаните што сакаат да се вратат во земјата дека нема место за паника и загриженост

Точка - 07.04.2020

Владата редовно ја информира јавноста за начинот и организацијата како се вршат активностите за враќање на македонските граѓани што се најдоа во странски земји и прифаќањето во нашата држава за време на вонредната состојба предизвикана од ...