TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како помина разговорот меѓу Заев и Румен Радев?

Фактор - 17.06.2021

Jасната европска перспектива на Македонија е од големо значење за Бугарија и нејзиното конкретно остварување е во прилог на заедничката иднина на двете земји во ЕУ, се согласија премиерот Зоран Заев и бугарскиот претседател Румен Радев.

Заев - Радев од Софија: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Канал5

Заев и Радев од Софија: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

ТВ21

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Press24

Заев- Радев од Софија: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

24Инфо

Заев и Радев од Софија: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Кумановски м.

Средба Заев – Радев: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

iPortal

Нова ТВ Мета Сител Н.Македонија Вечер Прес

Моментно нема услови Софија да се согласи С Македонија да почне преговори со ЕУ, вели лидерката на бугарските ...

Либертас - 17.06.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на агендата на денешната работна посета на Република Бугарија се сретна и со претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП) Корнелија ...

Нинова вели едно, Заев друго по средбата во Софија

Република

Заев за средбата со Јанев: Целиме да постигнеме исчекор напред кон решение

Frontline

Нинова му порача на Заев: Бугарскиот интерес е над сѐ, нема услови да почнете преговори со ЕУ

МКД

Студен туш за Заев во Софија – ниту сестринската БСП не го трга ветото

Скопско Ехо

Моментно нема услови Софија да се согласи С Македонија да почне преговори со ЕУ, вели лидерката на бугарските социјалисти

360 степени

Заев и претседателката на БСП Корнелија Нинова од Софија: Имаме иста главна цел – Народите да ни бидат блиски и заедно во ЕУ

ТВ21

Слободен Печат Алсат-М Бриф Канал5 еМагазин Бизнис Вести iPortal Независен

(Видео)За шампионите- шампионски пури, Ви благодарам Бојко брат мој, му рече Заев на Борисов

Фокус - 17.06.2021

Американски пури , благодарност до поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов за постигнувањето на договорот меѓу Македонија и Грција и посвета на наградите што ги доби премиерот Зоран Заев, беа главните пораки кои му ги пренесе Заев на Борисов на ...

Заев му подари американски пури на „братот“ Борисов и му ги посвети сите награди за Преспанскиот договор

+инфо

Заев му подари американски пури на „братот“ Борисов, но и му ги посвети сите награди за Преспанскиот договор

Нетпрес

Ви благодарам Бојко брат мој, му рече Заев на Борисов

Мак. Весник

(Видео) Заев до Борисов: За шампионите- шампионски пури. Ви благодарам Бојко

Либертас

„За шампионите – шампионски пури“: Заев му подари американски пури на Борисов (ВИДЕО)

Локално

Заев му ги посвети сите награди на „братот“ Борисов и му подари пури

Deutsche Welle

Бриф Expres Вечер Прес Press24 Lider

Заев: Решението е тука околу нас

Телма - 17.06.2021

Пред почетокот на денешната средба со лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, прмиерот Заев рече дека и да не се најде решение сега, ќе биде направен чекор кој за следната средба ќе даде поголема надеж.

Заев за БГНЕС: Да направиме сега чекор напред, за следниот пат да успееме

Нова ТВ

Заев за БГНЕС: Да направиме чекор напред и да успееме следниот пат

Lider

Заев од Софија: Наша обврска пред двата народи е да се помагаме и поддржуваме на патот кон ЕУ (ВИДЕО)

Frontline

Заев од Софија: Наша обврска пред двата народи е да се помагаме и поддржуваме на патот кон ЕУ

CivilMedia

(ВИДЕО) Заев за БГНЕС: Ако сега не постигнеме решение, да направиме чекор напред за следниот пат да успееме

360 степени

Заев за БГНЕС: Ако не успееме овој пат, да направиме чекор напред и да се надеваме дека следниот пат ќе успееме

Фокус

Либертас Локално Press24

Кој е Бојко Борисов?

Бизнис Вести - 17.06.2021

Бојко Борисов е роден на 13 јуни 1959 година во Банќа, Република Бугарија. Дипломира во 1982 година на Високата школа на Министерстово на внатрешните работи како инженер. Има добиено чин на порунчик по Пожарна безбедност и истата година Борисов се ...

Борисов го предупредил Заев: Радев и техничката влада лажат и бегаат од одговорност за нов договор

360 степени

Разговорите во Софија корисни, но ветото од Бугарија останува

Р.С.Европа

Ве лажат и вас и ЕУ дека не можат ништо да направат, му кажа Борисов на Заев за Радев и техничката влада

Сакам да кажам

Заев се сретна со Борисов пред почетокот на официјалните средби во Софија

Нова ТВ

Борисов до Заев: Радев ќе ви каже дека ништо не можат да направат, истовремено ги лажат и евроатлантските партнери

Фокус

ВИДЕО/Борисов до Заев: Ништо нема да направите денеска со Радев

Вечер Прес

ММС +инфо Фактор Frontline Н.Македонија Press24 Точка MTM

Средба Заев – Радев: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Опсервер - 17.06.2021

Премиерот Заев на средбата истакна дека градењето на пријателството меѓу братските народи на двете земји е обврска на лидерите кои пред себе треба да ја имаат перспективата на младите. Самата денешна посета на владината делегација на Северна ...

Заев – Радев: Наша обврска е да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Слободен Печат

Средба Заев – Радев: Имаме обврска да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Либертас

Заев во Софија, прво се сретна со Бојко Борисов: Нема да дозволиме да се развива омраза

Zoom - 17.06.2021

Премиерот Зоран Заев од денеска е во посета на Софија, во последен обид да се стори нешто пред јунскиот самит на Советот на ЕУ. Како што самиот најави, а тоа го потврди и бугарската страна, деблокада нема да има.

Заев и Борисов: Нашите народи се многу блиски, нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

Кумановски м.

Заев и Борисов од Софија: Нашите народи се многу блиски и упатени на соработка, нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

Локално

Заев-Борисов: Нашите народи се многу блиски и упатени на соработка, нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

Сител

Заев и Борисов од Софија: Нашите народи се многу блиски и упатени на соработка

Канал5

Влада: Бугарската техничка влада има надлежност да решава отворени прашања

МКД

Заев и Борисов од Софија: Нашите народи се многу блиски и упатени на соработка- нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

Press24

24Инфо Тера ТВ21 еМагазин iPortal Република Фокус 24 Вести

Полиглот: Заев прозборе и на бугарски

Република - 17.06.2021

„Бугарија и Cеверна Македонија во моментов пишуваат европска, евро-атлантска и братска историја што мора да остане за идните генерации“. Вака премиерот Зоран Заев за БТВ го коментира денешното гостување во Софија.

Полиглот: Заев прозборе и на бугарски

Курир

(ВИДЕО) Заев прозборе и на бугарски

Нетпрес

Бајден и Радев на средбата воопшто не ја спомнале Македонија

МКД - 16.06.2021

Прашањето за европската интеграција на Северна Македонија воопшто не беше споменато за време на кусиот разговор на бугарскиот претседател Румен Радев со претседателот на САД, Џо Бајден, изјавиле од кабинетот на Радев за БГНЕС .