TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Москва објави победа на Путиновата партија на избори во окупираните украински територии

МКД - 11.09.2023

Руските власти објавија победа на партијата на Владимир Путин на изборите организирани на окупираните територии во Украина, наведувајќи дека партијата освоила повеќе од 70 отсто од гласовите.

Партијата на Путин убедливо победи на локалните избори во Русија и окупираните делови на Украина

Сакам да кажам - 11.09.2023

Партијата на Владимир Путин, Единствена Русија, доби голема поддршка на регионалните и општинските избори во Русија и во окупираните делови на Украина, кои завршија вчера. Советот на Европа соопшти дека еднонеделните избори биле очигледно кршење на ...

Москва објави победа на Единствена Русија на изборите во окупираните украински територии

Р.С.Европа - 11.09.2023

Руските власти објавија победа на партијата на Владимир Путин на изборите организирани на припоените територии на Украина, наведувајќи дека партијата освоила повеќе од 70 отсто од гласовите. Киев смета дека изборите во тие области се незаконски.

Москва објави победа на партијата на Путин на изборите во окупираните украински територии

360 степени - 11.09.2023

Руската Централна изборна комисија во неделата вечерта објави дека партијата на Путин води на регионалните и општински избори кои освен во Русија се одржаа и во четирите украински територии кои се делумно под руска контрола – Донецк, Луганск, Херсон ...

Партијата на Путин победи на изборите во окупираните делови на Украина

Фактор - 11.09.2023

Партијата на рускиот претседател Владимир Путин - Единствена Русија освои 70 отсто од гласовите на изборите во окупираните делови во Украина. Русија ги спроведе регионалните и локалните избори, вклучително и оние во четирите источни региони ...

Партијата на Кремљ прогласи победа на изборите во окупираните области во Украина

Deutsche Welle - 11.09.2023

Партијата на Кремљ, Единствена Русија, победи на „изборите“ во четирите региони во источна Украина анектирани од Русија. Ова го соопшти руската изборна комисија. Сепак, постојат значителни сомнежи дали гласањето беше фер Според официјални извори, ...

Извесна победа на кандидатите на партијата на Путин на локалните избори во Русија

Р.С.Европа - 11.09.2023

Руската владејачка партија и кандидатите поддржани од Кремљ се очекува да победат на изборите одржани во 85 региони низ земјата, како и во делови од окупирана Украина, покажуваат прелиминарните резултати.

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

Бизнис Вести - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т. н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше, се ...

Eдинствена Русија на Путин победи на регионалните и општинските избори во Русија

Локално - 11.09.2023

Во Русија се одржаа регионални и општински избори, вклучително и избори во четири украински региони кои Москва ги прогласи за своја територија, а резултатите покажуваат силна поддршка за рускиот претседател Владимир Путин и неговата партија ...

Локални избори во Русија, како тема се избегнува Украина

Р.С.Европа - 10.09.2023

Во Русија викендов се одржуваат локални избори во 79 региони, а гласачите избираат гувернери, регионални законодавни тела, градски и општински совети. Руските власти одржуваат избори и во четири региони на Украина кои минатата година незаконски беа ...

Трудо: Таканаречените „избори“ во Украина се „циничен обид да се легитимира воено освојување“

CivilMedia - 10.09.2023

Канада не ги признава руските незаконски избор на привремено окупираните територии на Украина, соопшти канадскиот премиер Џастин Трудо, јави дописникот на Укринформ . „Неделава, Владимир Путин се обиде да одржи таканаречени избори на окупираните ...

Во Русија се одржуваат регионални избори, забележани првите прекршувања

MakPress - 09.09.2023

Во Русија денеска се одржуваат регионални избори, а независните набљудувачи забележале прекршувања и измами на многу места, јави ДПА. Гласањето ќе продолжат до утре. Независната организација за следење на изборите Голос на Телеграм објави дека се ...

Трудо: Таканаречените „избори“ во Украина се „циничен обид да се легитимира воено освојување“

Нова ТВ - 10.09.2023

Канада не ги признава руските незаконски избор на привремено окупираните територии на Украина, соопшти канадскиот премиер Џастин Трудо, јави дописникот на Укринформ . „Неделава, Владимир Путин се обиде да одржи таканаречени избори на окупираните ...

Трудо: Таканаречените „избори“ во Украина се „циничен обид да се легитимира воено освојување“

Frontline - 10.09.2023

Канада не ги признава руските незаконски избор на привремено окупираните територии на Украина, соопшти канадскиот премиер Џастин Трудо, јави дописникот на Укринформ . „Неделава, Владимир Путин се обиде да одржи таканаречени избори на окупираните ...

Локални избори во Русија, се гласа и на oкупираните делови на Украина

Независен - 10.09.2023

Гласањето на окупираните украински територии беше осудено од Киев и од Западот како измама и кршење на меѓународното право. Москва избира градоначалник, иако сегашниот актуелен градоначалник Сергеј Собјанин повторно е во игра и веројатно нема да ...

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

CivilMedia - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т.н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше, се вели ...

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

Алсат-М - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т. н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше, се ...

ЕУ не ги признава изборите на териториите на Украина под руска окупација

Слободен Печат - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т.н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше, се вели ...

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

Канал5 - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т.н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше.

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

Нова ТВ - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т.н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше, се вели ...

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

Zoom - 11.09.2023

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т.н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, кои Русија привремено ги окупираше, се вели ...