TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преглед на вести од светот

Сител - 16.04.2024

Израел не се откажува од одмазда кон Иран, Иран - не возвраќајте Израелскиот премиер Бенјамин Нетањаху им наредил на одбранбени сили да разгледаат опции за цели во Иран како одговор на нападот извршен од Техеран минатиот викенд /Нетањаху притоА ...

Израел незадоволен од одговорот на Кина по нападите на Иран

Макфакс

Поранешен американски советник: Силна израелска реакција на нападот на Иран би била оправдана

Макфакс

Израел најавува одговор кон Иран, сојузниците апелираат на воздржаност

Канал5

Ситуацијата е стабилна, вели Македонец кој живее во Израел

Глас на Америка

Израел повика на санкции за иранската ракетна програма по масовниот напад

Глас на Америка

Неколку можни одмазднички сценарија на Израел: „Сега сме во нова, многу опасна фаза“

Макфакс

Deutsche Welle Р.С.Европа Слободен Печат Н.Македонија МКД Слободен Печат Lider Фактор

Путин ги повика сите страни на Блискиот Исток да се воздржат од нови судири кои би имале катастрофални последици

360 степени - 16.04.2024

Иранскиот претседател кој денеска телефонски разговарал со Путин, како што соопшти Кремљ, рекол дека нивните акции се од ограничен карактер и дека Техеран не е заинтересиран за натамошна ескалација на тензиите Рускиот претседател Владимир Путин ги ...

Путин го повика Блискиот Исток да се воздржи од нови конфликти

Р.С.Европа

Возвратниот напад покажа дека израелската одбрана е послаба од пајажина, порача иранскиот генерал Хејдари

Н.Македонија

Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток

Бизнис Вести

Претседателот на Иран: Ќе возвратиме жестоко на секоја акција против нашите интереси

Глас на Америка

Израелците најавија одговор кон Иран, официјален Техеран со порака – „да не сте помислиле“

Телма

Убиен командант на Хезболах

Локално

Deutsche Welle Бизнис Вести Макфакс ТВ21 Глас на Америка Глас на Америка Точка Канал5

Бајден разговараше со премиерот на Ирак во услови на ескалација на тензиите на Блискиот Исток

Глас на Америка - 16.04.2024

Додека американскиот претседател Џо Бајден беше домаќин на ирачкиот премиер во понеделникот, сите очи беа вперени во Иран, кој го започна својот историски прв напад врз Израел за време на викендот.

Бајден: САД се посветени на безбедноста на Израел

Макфакс

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Либертас

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

CivilMedia

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Frontline

Бајден вели дека САД се посветени на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Zoom

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Канал5

Опсервер Точка MakPress MTM

ИЗРАЕЛ НАЈАВИ ОДГОВОР НА ИРАНСКИТЕ НАПАДИ Откриен еден од плановите за контранапад

+инфо - 16.04.2024

Во воениот кабинет на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, започнала жестока дебата за тоа како да се одговори на нападот на Техеран, има несогласување меѓу членовите за брзината и степенот на одговор, при што сите се решени да возвратат, но не ...

Нов состанок на израелскиот воен кабинет

Макфакс

Си-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлука

Либертас

Заврши состанокот на израелскиот Воен кабинет

Либертас

Израелскиот воен кабинет го заврши состанокот без одлука за контраудар кон Иран

Канал5

Непозната одлуката на израелскиот воен кабинет

24 Вести

Објавена е првата фотографија од состанокот на израелскиот воен кабинет

Макфакс

Макфакс Опсервер Опсервер Телма Либертас Слободен Печат Бриф ММС

Јордански министер: Нетанјаху се обидува да го префрли фокусот од Газа на конфликтот со Иран

24Инфо - 16.04.2024

Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади денеска изјави дека меѓународната заедница треба да го спречи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да го сврти вниманието на светската јавност од Појасот Газа кон конфликтот меѓу Израел и Иран.

Блинкен разговарал со колегите од Египет, Саудиска Арабија, Јордан и Турција по иранските напади врз Израел

Слободен Печат

Телефонски разговори на Блинкен со колегите од Египет, Саудиска Арабија, Јордан и Турција по нападите на Иран врз Израел

Либертас

Телефонски разговори на Блинкен со колегите од Египет, Саудиска Арабија, Јордан и Турција по нападите на Иран врз Израел

24Инфо

Телефонски разговори на Блинкен со колегите од Египет, Саудиска Арабија, Јордан и Турција

Канал5

Сафади: Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран

365

Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран, кажа шефот на јорданската дипломатија

Н.Македонија

Пулс24 Либертас CivilMedia Zoom Макфакс Опсервер

Конфликтот меѓу Иран и Израел може да има влијание врз цената на нафтата

Кумановски м. - 16.04.2024

Иранскиот напад врз Израел ја влоши и онака тешката ситуација на Блискиот Исток. Ескалацијата би можела да доведе и до нови проблеми во Ормутскиот теснец, низ кој поминува една петтина од нафтата произведена во светот, пишува анализата на Форбс.

НАФТАТА ПАДНА ПОД 90 ДОЛАРИ во очекување на одговор на Израел по нападот од Иран

Пари

Војната помеѓу Иран и Израел веќе мириса на скапа нафта

Денар

Војната на Блискиот исток засега не предизвика ценовни шокови кај горивата

24 Вести

Може ли иранскиот напад врз Израел да предизвика вртоглаво зголемување на цената на суровата нафта?

Слободен Печат

ГЕОПОЛИТИЧКИТЕ ТЕНЗИИ го поскапеа златото, нафтата се движи околу 90 долари за барел

Пари

Западни аналитичари: Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Бизнис Вести

Кумановски м. Курир Нетпрес Телма Фактор ММС Либертас Канал5

Гроси: Загрижен сум дека Израел би можел да гаѓа ирански нуклеарни објекти

МКД - 16.04.2024

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, рече дека е загрижен оти Израел може да гаѓа ирански нуклеарни објекти, но додаде дека инспекциите на МААЕ на иранските нуклеарни постројки ќе продолжат денеска.

Гроси е загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

360 степени

Шефот на МААЕ загрижен поради можeн напад на Израел врз иранските нуклеарни постројки

Нетпрес

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Бизнис Вести

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

24 Вести

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Телма

МААЕ изрази загриженост поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Слободен Печат

Независен Н.Македонија Курир 24Инфо Frontline Бриф Денар Алсат-М

Путин разговараше со иранскиот претседател

Макфакс - 16.04.2024

Руската државна новинска агенција РИА на својот канал на Телеграм објави дел од разговорот меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси. „Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток во телефонски ...

Раиси: Моќна, историска и победничка операција на иранските вооружени сили

А1 On

Путин разговараше со иранскиот претседател

Опсервер

ИЗРАЕЛ ОДЛУЧИ КАКО ДА ГО ОДВРАТИ ИРАН ОД ПОНАТАМОШНИ НАПАДИ: Началникот на Генералштабот во посета на базата Неватим

Фактор - 16.04.2024

Израелскиот врв се чини дека нашол начин како ефективно да го одврати Иран, што мора да го постигнат со силна реакција по големиот број ракетни лансирања на Техеран во текот на викендот. Ова го наведува Би-Би-Си, кој пренесува дека Херзи Халеви, ...

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Макфакс

Израел: Ќе одговориме на иранскиот воздушен напад

Мета

Началникот на Генералштабот на Израел: Нападот на Иран мора да добие одговор

МКД

Портпаролот на ИДФ: Ќе направиме се што е потребно за да го заштитиме Израел

Слободен Печат

Иранскиот напад нема да помине без одговор, кажа Шефот на израелската војска

Сакам да кажам

Халеви: Израелската војска ќе одговори на иранскиот напад

Слободен Печат

Либертас Макфакс Макфакс Канал5 Телма Курир Република Нетпрес

Остин разговараше со колегите од Блиски Исток и од Европа

Бизнис Вести - 16.04.2024

– Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин разговараше со своите колеги од Блискиот Исток и од Европа, изразувајќи ја својата поддршка за Израел по нападите од Иран, но исто така ја истакна важноста на стабилноста во регионот за да се спречи ...

Кремљ: „Русија е крајно загрижена за ситуацијата на Блискиот Исток“

Во Центар

Макрон, Шолц и Камерон повикаа Израел да не го ескалира конфликтот со Иран

МКД

Макрон, Шолц и Камерон го повикаа Израел да избегне натамошна ескалација на конфликтот

Нетпрес

Макрон: Мора да избегнеме ескалација на Блискиот Исток

Макфакс

Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Кумановски м.

Макрон: Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне ескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран

Бизнис Вести

Слободен Печат Курир Нетпрес Либертас MTM Слободен Печат Точка Н.Македонија

Лидерите на Г7 разгледуваат нови санкции против Иран по нападот врз Израел

Курир - 15.04.2024

– Голем дел од светот денес стои со Израел, изјави портпаролот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби. Лидерите на Групата седум размислуваат за нови санкции за ракетната програма на Иран, соопшти Белата куќа, по виртуелниот состанок со ...

Сунак: Иранскиот напад е опасна ескалација

365

Стано: ЕУ нема двојни стандарди кон Израел и Иран и повикува на воздржаност и деескалација

Курир

Г7 со заедничка изјава за поддршка за Израел

Р.С.Европа

Лидерите на Г7 едногласно го осудија нападот на Иран врз Израел

Канал5

Лидерите на Г7 го осудија нападот на Иран врз Израел, ќе работат на стабилизација во регионот

Вечер Прес

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Телма

24Инфо MakPress MakPress Локално Слободен Печат Независен Курир Република

САД уништија 80 дронови и шест балистички ракети насочени против Израел

Независен - 15.04.2024

Американските сили, потпомогнати од ескадрони уништувачи од американската европска команда, уништија повеќе од 80 еднонасочни нападни дронови и најмалку шест балистички проектили насочени кон Израел од териториите на Иран и Јемен во изминатите два ...

Какви се беспилотните летала „камикази“ со кои Иран го нападна Израел?

Р.С.Европа

Американската војска уништи 80 дронови и шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Канал5

Американците уништиле повеќе од 80 дронови и проектили кои биле насочни кон Израел од Иран и Јемен

Макфакс

Американската војска пресретнала 80 беспилотни летала и шест проектили лансирани од Иран и Јемен кон Израел

Локално

САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Фокус

Американската војска уништи 80 дронови и шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Независен

Сител Либертас 24Инфо Нетпрес Курир МКД MTM 24 Вести

Блинкен: САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Макфакс - 15.04.2024

Државниот секретар Ентони Блинкен рече дека САД ги поминале изминатите 36 часа „координирајќи го дипломатскиот одговор за да се обидат да спречат ескалација“. „Силата и мудроста мора да бидат различни страни на иста монета“, рече Блинкен повикувајќи ...

Блинкен: САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Опсервер

Блинкен: САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Алсат-М

Велика Британија до Израел: Не возвраќајте, мислете со глава, а не со срце

Макфакс - 15.04.2024

На прашањето дали Обединетото Кралство ќе го следи истиот пат како САД, односно дека нема да се вклучи во одмаздничката акција на Израел против Иран, шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон рече дека „Израел мора да размислува со своја ...

Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад

Бизнис Вести

Велика Британија до Израел: Не возвраќајте, мислете со глава, а не со срце

Опсервер

Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад

Либертас

Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад

Независен

Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад

Курир

Велика Британија до Израел: Не возвраќајте, мислете со глава, а не со срце

MTM

Слободен Печат Канал5 Точка 24Инфо Република Centar MakPress

Израелска војска: Одобрени се оперативните планови и за офанзива и за дефанзива

МКД - 14.04.2024

Портпаролот на израелските одбранбени сили, контраадмиралот Даниел Хагари, на новинарско прашање дали е договорено дали ќе одговорат на иранскиот напад, изјави: „Имаме дефанзивни и офанзивни планови, но не можам да кажам ништо повеќе од тоа.

ИДФ: Израел има оперативни планови и за офанзива и за одбрана

Вечер Прес

Израел одобри оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција

Макфакс

Израел одобри оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција

Опсервер

Хагари: Израел има и дефанзивни и офанзивни планови

Курир

„Имаме и дефанзивни и офанзивни планови“: Заврши состанокот на израелскиот воен кабинет

Независен

Хагари: Израел има и дефанзивни и офанзивни планови

Локално

MTM Либертас Слободен Печат Канал5 Рацин Н.Македонија MakPress

САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Слободен Печат - 15.04.2024

Ентони Блинкен – државен секретар на САД изјави дека ги поминале изминатите 36 часа „координирајќи го дипломатскиот одговор за да се обидат да спречат ескалација“. Блинкен истакна дека е во контакт со колегите во регионот „и ќе продолжи да го прави ...

Лавров и Амир-Абдолахиан сметаат дека може да се зголеми тензијата на Блискиот Исток

24Инфо - 14.04.2024

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан истакнаа дека ескалацијата на ситуацијата и „провокативните дејствија“ може да ја зголемат тензијата на Блискиот Исток, соопшти руското Министерство ...