TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна министерскиот совет, неизвесно до самиот крај за почеток на преговори

Канал5 - 15.10.2019

Денот „Д“ за македонските евроинтеграциски аспирации. На состанок на Советот на министри на Европската унија треба да се одлучи ќе добие ли Македонија датум за почеток на преговори со Унија. Екипа на Канал 5 е во Брисел .

Франција не попушта, нема многу оптимизам пред денешниот министерски состанок

Фокус - 15.10.2019

Франција не го сменила ставот за проширувањето на Европската унија на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Според извори на „Фокус“ расправата меѓу амбасадорите завршила без конкретна одлука, што се потврди и со одбивањето на предлогот ...

Сите очи вперени кон Луксембург: Македонија во неизвесност, каков картон ќе ни даде ЕУ?

Слободен Печат - 15.10.2019

Во ЕУ постои расположение на Македонија да и се додели датум за преговори со Унијата, но засега Франција е единствениот кочничар. Се поголема е неизвесноста околу тоа дали на Македонија ќе и биде доделен датум за отпочнување преговори со Европската ...

Последни разговори и поддршка пред Советот на ЕУ да одлучува за датум

Р.С.Европа - 15.10.2019

„Независно дали одлуката ќе биде денес или утре, дали ќе биде ДА или НЕ, за нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад“, напиша вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на Фејсбук, кој отпатува во вонредна посетана Луксембург и Брисел.

Извисуваме ли за ЕУ? Франција не попушта, на потег се европските лидери

Алфа - 15.10.2019

Има ли реално надеж Македонија да стартува со преговори за членство со ЕУ, или повторно ќе извисиме? Неизвесниот старт на преговорите станува уште понеизвесен откако синоќа на состанокот на комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент не ...

Во Луксембург почнува состанокот на Советот на министри на ЕУ

Канал5 - 15.10.2019

Денеска во Луксембург почнува состанокот на Советот на министри на Европската унија, на кој се очекува земјава да го добие долгоочекуваниот датум за почеток на преговори за членство. За сега се уште е неизвесен ставот на Франција по прашањето за ...

Париз официјално не ја открива својата позиција за денешниот министерски совет во Луксембург

Алсат-М - 15.10.2019

Неколку часови пред денешниот министерски состанок во Луксембург, официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна Македонија во ЕУ, јавува дописникот ...

Француски клуч во бравата за влез во Унијата

Слободен Печат - 15.10.2019

Париз и натаму не отстапува од ставот најпрво да се спроведат реформите, односно да се извршат промени во методологијата во која главната новина би била процесот на преговори да биде сопрен доколку нема ефективно, опипливо и одржливо спроведување на ...

Донев: Заев дојде на власт за да го смени името на државата, а не да за да не однесе во ЕУ

Курир - 15.10.2019

Во дневникот на Алфа ТВ гостуваше Јован Донев, поранешен амбасадор и универзитетски професор кој говореше дали Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ. Датум за почеток на преговори Македонија нема да добие затоа што Република Бугарија, ...

Евроамбасадорите одлуката за преговорите со Македонија им ја оставија на лидерите на ЕУ

МКД - 15.10.2019

Синоќа амбасадорите на земјите членки на ЕУ (Корпер - комитет на постојани претставници) не го усвоија предлогот на Финска, земја претседавач со Европскиот совет, паралелно да одат процесите на промена на методологијата за прием на нови членки и ...

Париз официјално не ја открива својата позиција за денешниот министерски совет во Луксембург

Независен - 15.10.2019

Франција – Неколку часови пред денешниот министерски состанок во Луксембург, официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна Македонија во ЕУ.

Што мислат врвните новинарски имиња за нашите шанси за Европа

Фактор - 15.10.2019

Голема неизвесност и драматичност и натаму владее околу датумот за преговори кој земјава со нетрпение го очекуваше, но работите целосно се искомплицираа, откако еден од клучните европски партнери, Франција, реши и натаму да ја држи затворена вратата ...

Не чека ли ново понижување од ЕУ преку јалов обид за одложени преговори

еМагазин - 15.10.2019

Станува ли извесно дека Македонија повторно ќе биде понижена и оставена да чека датум за преговори со Европската Унија е прашање на кое се поверојатен е позитивен одговор ако се земе предвид дека амбасадорите на земјите-членки на ЕУ на вчерашниот ...

ЕУ преговори: Амбасадорите им ја префрлија топката на министрите за надворешни

Deutsche Welle - 14.10.2019

Политичкиот пинг-понг со одлуката за почеток на преговори со С. Македонија ќе продолжи утре на состанокот на шефовите на дипломатии на ЕУ, а проценките се дека ќе заврши на самитот на лидерите в четврток во Брисел.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Македонија утре

Канал5 - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Евроамбасадорите не го усвоија предлогот на Финска, за преговори со Македонија ќе одлучуваат лидерите на ЕУ

Сакам да кажам - 14.10.2019

Aмбасадорите на земјите-членки на ЕУ на вечерашниот состанок во Луксембург не го усвоија предлогот на финското претседателство да се отворат пристапните преговори со Северна Македонија, во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори која ја ...

Пропадна компромисниот предлог на Финска- ставот на Франција не омекнува

Телма - 14.10.2019

Не поминаа заклучоците на финското претседателство на вечерашниот состанок во Луксембург на амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, дознава Телма од извори од македонската влада упатени во текот на состаноците.

ЕУ-датум за Македонија и Албанија – Франција молчи, Финска предлага компримиси

Алсат-М - 14.10.2019

Финското претседавање со ЕУ во координација со Европската Комисија ќе предложи почеток на преговорите со Северна Македонија, а во меѓувреме да се подготвува новата методологија за процесот на членство која ја бара Франција.

Димитров има разбирање за барањето на Франција

Телма - 14.10.2019

Министерот за надворешни, Никола Димитров има разбирање за барањето на Франција да се воведе нова методологија на преговори со Европската унија за идните членки, а која би важела за Македонија.

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

24 Вести - 14.10.2019

„Франција и Германија почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно в среда, изјави премиерот Зоран Заев во Битола, коментирајќи го амбиентот во пресрет ...

Заклучоците не поминаа – ЕУ со претпоследна шанса за одлука утре на состанок во Луксембург

Centar - 14.10.2019

Предлогот на Финска да се даде датум за почеток на преговори со Македонија, а во меѓувреме да се промени методологијата на преговарање на која инсистира Франција е отфрлен, откако ваквите заклучоци не поминаа на амбасадорскиот состанок кој се оддржа ...

360 Степени во Луксембург: Дали Франција ќе попушти по компромисниот нацрт-заклучок составен од Финска и ЕК

Либертас - 14.10.2019

За неколку часа овде во Луксембург министрите за европски прашања на земјите-членки ќе седнат на маса за, меѓу другото, да дебатираат и за прашањето за почеток на пристапни преговори со земјава.

Франција не попушта, Холандија може да ја поддржи, Османи во вонредна мисија за датумот во Брисел

365 - 14.10.2019

Франција не го прифаќа компромисот на Финското претседателство со ЕУ, односно Северна Македонија да добие формален датум за почеток на преговорите, па во меѓувреме да се менува методологијата во процесот на преговори, објави „Телма“ , повикувајќи се ...

ЕУ преговори: И Заев оди да лобира во Брисел

Либертас - 14.10.2019

По шефот на дипломатијата Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар Османи, а в среда ќе им се приклучи и премиерот Зоран Заев. Париз засега не го менува ставот.

Премиерот Зоран Заев оптимист за датум за почеток на преговори в петок

Сител - 14.10.2019

Во Брисел се прават последни обиди да се постигне догвор за отворање преговори со Македонија и Албанија. Иницијативата овојпат ја има Финска, како земја претседавач со Унијата, брифираат извори од Владата.

Заев оптимист, неговиот кабинет скептичен, опозицијата предупредува дека датумот е неизвесен - што доколку земјава ...

24 Вести - 14.10.2019

„Ладниот туш“ од Париз не го убива оптимизмот на премиерот Заев за добивање датум за преговори со ЕУ. Премиерот верува дека Франција не е против Македонија, туку само дека бара промени во начинот на проширување на Унијата.

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

А1 On - 14.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда, изјави македонскиот премиер Зоран Заев, коментирајќи го амбиентот во ...

Датумот за ЕУ виси, одлуката во рацете на францускиот претседател Емануел Макрон

24 Вести - 14.10.2019

Додека Берлин притиска, Париз бара ново пристапување во преговорите. Ќе има ли компромис ? Ќе донесе ли Европски Совет одлука за парелелно имплементирање на процесот - во исто време отворање преговори со Македонија и реформирање на ЕУ.

Финска со нов предлог за отворање преговори со Македонија

Телма - 14.10.2019

Нов обид за европски компромис со кој ќе се овозможи Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Според владини извори, финското претседателство ја подготвило драфт верзијата со која е предвидено на октомврискиот самит Македонија да ја ...

Лафонд за тв 24: Паралелни преговори за Македонија и реформа на Унија во исто време

24 Вести - 14.10.2019

Хелсински во обид за спас на надежите во Скопје. Меѓу германското да и француското не – Финска, како претседавач со Унијата бара компромис. Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори , но во меѓувреме да се воведе нова методологија во ...

Премиерот Заев е оптимист за добивање датум за започнување преговори со ЕУ

Алсат-М - 14.10.2019

Дури и без усвојување на Законот за јавно обвинителство, премиерот Зоран Заев е оптимист дека земјава ќе добие датум за започнување преговори со Европската Унија. Вели дека ЕУ не смее да ја казни примерната земја во регионот за спроведување на ...

Финскиот предлог за преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија засега без успех

Р.С.Европа - 14.10.2019

Обидот на финското претседателство за отворање преговори со Северна Македонија пред самитот на лидерите на ЕУ не успеа. Премиерот Зоран Заев е оптимист дека ќе биде донесена позитивна одлука.

Финска бара позитивна одлука за Северна Македонија, а преговорите ефективно да почнат во 2020

Глас на Америка - 14.10.2019

Премиерот Заев вели дека е оптимист оти Северна Македонија ќе добие датум за почнување преговори со ЕУ СКОПЈЕ — Неизвесно е дали европските дипломати ќе успеат да постигнат консензус и на состанокот во Луксембург да договорат рамка за почеток на ...

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Македoнија

Нова ТВ - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Финска нуди решение: Македонија да добие датум, а ЕУ да ја смени методологијата на преговарање

Фокус - 14.10.2019

Македонија да добие датум за почеток на преговори, а во исто време Европската Унија да ја смени методологијата на водење на пристапните преговори како што бара Франција. Ова е новиот предлог кој ќе го понуди финското претседателство со ЕУ, кое ќе ...

Финска нуди компрoмис за отворање на преговорите со Македонија

Телма - 14.10.2019

Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори додека унијата во меѓувреме ќе работи на усвојување на, бараната од Франција, нова методологија за водењето на пристапните преговори, се дознава од владини извори.

Финското претседателство предлага ем отворање преговори со Македонија, ем реформа на ЕУ како што бара Франција

Сакам да кажам - 14.10.2019

Финска како претседавач со Европската Унија предлага да се отворат пристапните преговори со Северна Македонија, во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори која ја бара Франција, при што Меѓувладината конференција меѓу земјава и владите ...

Ќе го прифати ли Франција финскиот компромис за почеток на преговорите на земјава со ЕУ?

365 - 14.10.2019

Да се отпочнат преговорите со Северна Македонија, па во меѓувреме Европската унија да ја усвои новата методологија за преговори што ја бара Франција, стои во нацрт документот на финското претседателство со Унијата кој треба да биде усвоен вечерва во ...

Финска со компромис: Датум за Северна Македонија паралелно со усвојување на новата методологија

Локално - 14.10.2019

Финска како претседавач со Европската Унија ќе предложи отворање на пристапните преговори на Република Северна Македонија додека унијата во меѓувреме ќе работи на усвојување на, бараната од Франција, нова методологија за водењето на пристапните ...

ВМРО ДПМНЕ смета дека Македонија е по подготвена од било кога да добие датум за преговори

Локално - 14.10.2019

Ние веруваме дека Македонија е по подготвена од било кога да добие датум за преговори и ние секаде каде што имаме прилика лобираме да го добиеме оној очекуван датум за преговори коишто е очекуван можеби повеќе од 10 години, рече денеска Димче ...

Заев сепак е оптимист: Франција не е против нас, а Европската унија не смее да нѐ казни!

Точка - 14.10.2019

Премиерот Зоран Заев и натаму е оптимист во врска со добивањето на датум за преговори со Европската унија, одлука која ќе познато веројатно до крајот на идната недела. Заев е убеден дека на министерскиот состанок во Луксембург кој ќе започне утре и ...

Владини извори: Датумот неизвесен, ставот на Франција се очекува вечерва

Канал5 - 14.10.2019

Вечерва во Брисел ќе се одржи клучниот состанок на комитетот на постојани претставници (корепер), на кој ќе се види подготвеноста на Франција да дозволи почеток на преговори. Владини извори велат дека на овој состанок амабсадорите на земјите членки ...

Франција не Е против нас, бара нов начин на преговарање, оптимист сум дека ќе почнеме преговори со ЕУ, вели Заев

Сакам да кажам - 14.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист дека земјата ќе добие датум за почнување преговори со Европската Унија и дека Франција не е против нашиот влез, туку дека принципиелно бара промена на методологијата за преговарање.

Во нацртот се дава зелено светло за преговори, во меморандумот на Франција се вели сосема друго

365 - 14.10.2019

Балканските надежи за почеток на пристапните преговори со Европската унија висат во неизвесност, бидјеќи Франција инсистира дека унијата сѐ уште не е подготвена да дискутира за можноста на прифаќање на нови членки, стои во документот разменет меѓу ...

Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

МКД - 14.10.2019

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. Тие механизми се навестени во одлуката на Бундестагот и веројатно ќе ги видиме ...

Датумот за Македонија виси на „француски“ конец

Слободен Печат - 14.10.2019

Како што објаснуваат нашите извори, Германија инсистира да бидат започнати преговорите во декември годинава, додека, пак, Франција не била задоволна од преговорачкиот процес и бара најпрво да се воведат реформи во самата Унија.

Финското претседателство со нов обид за отворање преговори со Северна Македонија

Р.С.Европа - 14.10.2019

Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, а во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори, на која инсистира Франција, се дознава од владини извори.

Франција без став за добивање датум, Германија инсистира

ТВ21 - 14.10.2019

Се очекува вечерва Финска да донесе одлука за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Во меѓувреме Франција и натаму е без стави дали на земјава треба да и се даде датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија.

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

еМагазин - 14.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист за добивање позитивна одлука од Европскиот совет за датум за преговори и верува дека на 17 и 18 октомври ќе има конечен одговор. – Останувам оптимист заради тоа што ги имаме сите аргументи на светот да добиеме ...

Заев оптимист за датумот за преговори

Р.С.Европа - 14.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист дека ќе има позитивна одлука на Советот на министри на ЕУ за датум за почеток на преговори. „17 и 18 ќе бидат конечните датуми, јас сум оптимист, ги имаме сите аргументи на светот за да добиеме датум“, рече ...