TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски-Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите е во интерес на стабилноста на регионот

ММС - 24.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите за стабилност во регионот

МКД

Средба Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес за стабилноста и просперитетот на регионот

Нова ТВ

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес за стабилноста и просперитетот на регионот и на Европа во целина

Frontline

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес на регионот и на Европа

Lider

Средба Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес за стабилноста и просперитетот на регионот и на Европа во целина

Опсервер

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес на регионот и на Европа

Акцент

Независен Република Сител Слободен Печат +инфо Телма Мета Press24

Пендаровски –Гутереш: Најкомплексните прашања може да се разрешат доколку за тоа постои политичка волја

Локално - 24.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш

Бизнис Вести

Средба на Пендаровски со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш

24Инфо

Средба Пендаровски-Гутереш: С Македонија е пример дека се решаваат и најкомплексните прашања

360 степени

Средба со Гутереш и обраќање на претседателот Пендаровски на 76. Генерално собрание на ОН

OhridNews

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на Обединетите нации, Гутереш

Канал5

Гутереш: Македонија е пример дека се решаваат и најкомплексните прашањата

Фокус

MTM Точка Н.Македонија Либертас MakPress Пулс24

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Нова ТВ - 23.09.2021

Почетокот на крајот на пандемијата е на повидок, треба да поддржиме нови идеи и иницијативи, а при соочување со сложените и меѓузависни проблеми на новото време ни треба посилно и подлабоко партнерство и солидарност.

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Сител

(ВИДЕО) Пендаровски преку ОН и прати порака на ЕУ

Независен

Видео: Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Либертас

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

24Инфо

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Бриф

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Frontline

+инфо 360 степени Zoom CivilMedia Нетпрес Вечер Прес MakPress Опсервер

Пендаровски: Северна Македонија покажа способност да решава сложени прашања како што е „спорот за името“

Сител - 23.09.2021

Претседателот Стево Пенаровски во своето обраќање на 76. сесија на Генералното собрание на ОН рече дека како мала земја во Југоисточна Европа, Северна Македонија ја докажа својата способност, заедно со Грција, а со посредство на ОН, да решава и ...

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Канал5

ВИДЕО | Пендаровски во ОН: Северна Македонија покажа способност да решава сложени прашања како што е „спорот за името“

Слободен Печат

Пендаровски во ОН: Одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

24 Вести

Пендаровски во ОН: Предизвиците бараат одговорно визионерско лидерство, поголема емпатија, соработка и солидарност

Алсат-М

Ќорсокакот во кој се наоѓаме на патот кон еу ги фрустрира граѓаните, рече Пендаровски во Обединетите нации

Сакам да кажам

Пендаровски од Генералното собрание на ОН: Подготвени сме за конструктивен дијалог со Бугарија

Локално

Република MakPress

Пендаровски во ОН: Итно е потребен пробив за европска интеграција на Западен Балкан

Канал5 - 23.09.2021

Западен Балкан е соочен со сериозни предизвици во поглед на неговите аспирации за европска интеграција. Ќорсокакот во евроинтеграциите ги фрустрира граѓаните, за стабилен Западен Балкан е потребен пробив, а ние сме подготвени за конструктивен ...

Пендаровски во ОН: Итно е потребен пробив за европска интеграција на Западен Балкан

Press24

Пендаровски во ОН: Итен пробив на Западен Балкан кон ЕУ!

Фокус

Пендаровски и пред ОН порача дека е подготвен за конструктивен дијалог со Бугарија

Република - 24.09.2021

Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и ...

Пендаровски: Северна Македонија ја докажа својата способност, заедно со Грција, а со посредство на ОН, да решава и сложени прашања

Press24

Пендаровски во ОН порача дека е подготвен за конструктивен дијалог со Бугарија

Нетпрес

Претседателот Пендаровски се обрати на Генералното собрание на ОН: Ковид-19 нè повикува сите да го преиспитаме нашиот ...

ТВ21 - 23.09.2021

Имам особена чест и привилегија, за првпат да се обратам на овој еминентен собир во име на Република Северна Македонија. Самиот факт што најголемиот број лидери се денеска овде, наместо да се обраќаме преку видео-пораки, говори дека почетокот на ...

Пендаровски во ОН: Важно е младите да учат од нашите неуспеси

Мета

Обраќање на претседателот Пендаровски на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

Пулс24

Пендаровски: „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници во економскиот и демократски ...

Опсервер - 23.09.2021

– „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници во економскиот и демократски развој на Македонија, истакна претседателот Стево Пендаровски на средбата со претставници на организацијата во Њујорк.

Пендаровски: „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници во економскиот и демократски развој на земјата

Бриф

Пендаровски: „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници

Press24

Пендаровски: „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници

Сител

Пендаровски: „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници во економскиот и демократски развој на земјата

Скопје инфо

Пендаровски со „Македонија2025”: Дијаспората да се вклучи во градењето на иднината на земјата

МКД

Пендаровски: „Македонија2025“ е позитивен пример за придонесот на македонските иселеници во економскиот и демократски развој на земјата

MakPress