TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров го повика Гутереш да не ги вклучува ОН во политизирани иницијативи за Украина

Кумановски м. - 22.09.2023

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го повика генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш да го спречи вклучувањето на претставници на структурите на ОН во политизирани иницијативи за Украина, се вели во соопштението на руското МНР по ...

Украина и Русија се согласуваат за едно: Обединетите нации се во хаос

Во Центар

ВИДЕО | ДРАМА ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ – Еди Рама им ја ‘плесна’ вистината в лице на Русите: “Не сакате Володимир Зеленски да зборува ? Запрете ја војната!“

Во Центар

„Далечинска размена на оган“ на Зеленски и Лавров во Советот за безбедност на ОН околу руското право на вето

МКД

Бесрамен настап на Лавров на ОН, за Зеленски Русија е светска закана за мирот, Рама го „прегази“ рускиот претставник

CivilMedia

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го отповика указот на Зеленски

А1 On

Зеленски: Вооружувањето на Украина и санкциите против Русија се одбрана на Повелбата на ОН

МКД

Канал5 Либертас Слободен Печат МКД Вечер Прес Вечер Прес Локално 24 Вести

Берлин против одземањето на ветото на Русија во Советот за безбедност: Не поддржуваме баш сè што предлага Киев

МКД - 21.09.2023

Германија не ја поддржува иницијативата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Русија да ѝ се одземе правото на вето во Советот за безбедност на ОН, изјави шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок.

Бербок: Германија не прифаќа сè што Украина ѝ предлага на нашата влада

Макфакс

Бербок: Германија не прифаќа се што Украина ѝ предлага на нашата влада

Опсервер

Бербок: Германија не прифаќа се што Украина ѝ предлага на нашата влада

Скопје1

Германија не ја поддржува иницијативата на Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН

Макфакс

Бербок: Не поддржуваме се што Украина и предлага на нашата влада

Опсервер

Бербок: Не поддржуваме се што Украина и предлага на нашата влада

Република

Точка Скопје1

Зеленски бара повеќе системи за противвоздушна одбрана по рускиот напад

Локално - 21.09.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека на неговата земја и се потребни повеќе системи за противвоздушна одбрана, откако руските сили извршија еден од најголемите напади во последните недели.

Дуел на далечина на Зеленски и Лавров во Советот за безбедност

Deutsche Welle

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

Фактор

Десетици илјади украински деца се депортирани во Русија и таму ги учат да ја мразат Украина, кажа Зеленски во Обединетите нации

Сакам да кажам

🎥 ВАЖЕН ГОВОР НА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОН Нуклеарна Русија го турка светот во конечна војна

+инфо

Зеленски веќе не е претседател... за руските медиуми

Оff.net

Зеленски на Генералното собрание на ОН: Мора да бидеме обединети, воените злосторства да бидат казнети

Во Центар

Во Центар Денар Кумановски м. Мета Кумановски м. CivilMedia Centar Нова ТВ

Рама го замолчи рускиот амбасадор во ОН: Прекинете ја војната во Украина и Зеленски нема да зборува

Мета - 21.09.2023

По седницата на Советот на безбедност, Володимир Зеленски јавно му се заблагодари на Еди Рама, посочувајќи дека му покажал на светот како правилно да се справи со Русија, нејзините лаги и лицемерие Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Василиј ...

Рама до рускиот амбасадор во ОН: Прекинете ја војната во Украина и Зеленски нема да зборува на Советот за безбедност

360 степени

(ВИДЕО)Албанскиот премиер луто кон Русите: „Не сакате Зеленски да зборува? Запрете ја војната!’

Локално

Премиерот Рама иронично му одговори на рускиот амбасадор во ОН

Глас на Америка

Прекинете ја војната и Зеленски нема да зборува на Советот за безбедност на ОН, ѝ порача Рама на Русија

Глас на Америка

Албанија претседава со седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации

Слободен Печат

Рама во расправија со рускиот амбасадор во ОН за говорот на Зеленски

24Инфо

Нова ТВ Frontline Канал5 Канал5 Курир Локално 365 Макфакс

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Независен - 20.09.2023

Војната што ја почна Русија во Украина „ги интензивира геополитичките тензии и поделби, ја загрозува регионалната стабилност, го подигнува нивото на нуклеарната закана и создава длабоки јазови во нашиот сè повеќе мултиполарен свет“, изјави денеска ...

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Опсервер

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Либертас

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Локално

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

Курир

Гутереш: Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот

24Инфо

Војната во Украина ги зголемува геополитичките тензии ширум светот, вели Гутереш

Нетпрес

Макфакс 24 Вести ТВ21 MakPress

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Локално - 20.09.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина. – Русија речиси секојдневно врши воени злосторства и злосторства против човештвото во Украина, рече Блинкен на состанокот на Советот ...

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Независен

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Бриф

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

24Инфо

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Курир

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

Либертас

Блинкен ја обвини Русија за злосторства против човештвото во Украина

CivilMedia

Frontline Нова ТВ Нетпрес 24 Вести ТВ21 Lider 365 MakPress