TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нотр Дам, Воинот на Коњ и изметот за активистите

Deutsche Welle - 19.04.2019

Тие сме луѓето бе луѓе, во институциите и приватниот сектор, во уметноста или културата. Тие сме, истите што повеќе или помалку работат, плукаат или коленичат пред власта, и ефектите ги гледаме.

Газдата на Рен кој донираше 100 милиони евра за Нотр Дам и кој гледа фудбал со Селма Хајек

Оff.net - 19.04.2019

Вест на неделата беше големиот пожар кој ја зафати најпознатата светска катедрала на Пресвета Богородица во Париз. Зданието многу настрада, па голем број луѓе учествуваат во собирање средства за ...

Позната причината за пожарот во катедралата Нотр Дам, светот стравува од нејзиното уривање

Магазин - 19.04.2019

Поминува веќе четврти ден од катастрофалниот пожар во Париз, кој речиси целосно ја опустоши париската катедрала Нотр Дам. Експертите изразија стравување од уривање на трите главни елементи на нејзината структура, јави вчера дописникот на МИА.

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Фактор - 19.04.2019

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Која лицемерие?“, „Жалам за Нотр Дам, но жалам и за избришениот од земја најстар град во светот ...

Голем гест: ПСЖ ќе игра во дресови посветени на Нотр Дам (ФОТО)

Спортски - 19.04.2019

Фудбалерите на ПСЖ во недела вечер многу веројатно ќе ја прослават титулата шампион на Франција. Тие на домашен терен ќе играат против Монако во рамките од 33-тото коло во Лига 1 и потребен им е само еден бод за да ја одбранат титулата.

Видео: Нотр Дам не може целосно да се обнови?

Канал5 - 19.04.2019

Француски архитект откри проблем кој го направиле градителите на катедралата Нотр Дам пред повеќе од осум века! Архитектот Бетран де Фејд тврди дека кровот на катедралата Нотр Дам не може во целост да се обнови, поради тоа што веќе „нема дрвја со ...

Нотр Дам не може да се обнови целосно? Француски архитект ја откри причината за тоа

Слободен Печат - 19.04.2019

Францускиот претседател најави дека катедралата Нотр Дам ќе биде обновена во рок од пет години. Иако древните греди најверојатно се и причина за брзото ширење на пожарот и причина поради тоа што беше потребно толку време за да се изгасне, сепак тие ...

Ubisoft нуди половина милион евра и експертиза за обнова на Нотр Дам

Телефони.мк - 19.04.2019

Креативците од Ubisoft поминале две години проучувајќи ја катедралата Нотр Дам за потребите на видео играта "Assassin's Creed Unity". Компанијата соопшти официјално дека ќе донира половина милион евра за обнова на француската катедрала Нотр Дам, ...

(ФОТО) Прекрасен гест на ПСЖ: Со дресови во чест на Нотр Дам ќе ја прослават титулата

Спортклуб - 19.04.2019

Фудбалерите на ПСЖ во недела вечер најверојатно ќе ја прослават шампионската титула во Франција. Тие играат на домашен терен против Монако во мечот од 33. коло во Лига 1 и им треба само еден бод за да ја одбранат титулата.

Apple и Disney се приклучуваат на останатите со свои донации за Нотр Дам

Бизнис Инфо - 19.04.2019

Компаниите Disney и Apple се приклучуваат на иницијативата за донирање на пари за обновување на Нотр Дам во Париз. Медиумскиот гигант ќе донира пет милиони долари, додека основачот на Apple, Тим Кук, не ја спомена сумата што технолошкиот гигант ќе ...

Шамар за донаторите за обнова на Нотр Дам: Познат француски готвац со една фотографија им покажа колку се лицемерни

Press24 - 19.04.2019

Познат француски готвач Ману Фсилдел го изрази шокот и незадоволството поради количината на пари која е собрана за обнова на катедралата Нотар Дам. Откако беа собрани 750 милиони евра за обнова на катедралата ој објави фотографија, а донациите ги ...

Француски готвач им испратил порака на донаторите за обнова на Нотр Дам: Објавил фотографија од гладни деца и му ...

Точка - 19.04.2019

Познатиот француски готвач, Ману Феилдел, изразил шокирање поради запрепастувачки големата сума на пари, која е собрана за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз. Францускиот шеф во четвртокот објавил фотографија на Инстаграм, откако 750 милиони ...

Жолтите елеци добија забрана за доближување до “Нотр Дам”

Локално - 19.04.2019

Префектурата Париз забрани на 20-ти април да се одржи уште еден протест на “жолтите елеци” во близина на катедралата Нотр Дам де Парис, на која и се случи голем пожар на 15-ти април, објавија медиумите.

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Фактор - 19.04.2019

Иако дрвените греди најверојатно се и причината зошто пожарот толку брзо се проширил и зошто толку часа му требале да се изгаси, биле клучен фактор во изградбата на прекрасниот готички кров кој во неколку часа целосно исчезна.

Истражителите за Нотр Дам: Мислиме дека знаеме како дошло до пожарот

Канал5 - 18.04.2019

Француските истражители сметаат дека причина з аголемиот пожар во катедралата Нотр Дам би бил краток спој на електричните инсталации. Француската полиција соопшти дека дефект на електричната инсталација би можел да биде најверојатната причина за ...

Медиуми – Од светот за Нотр Дам, дома за видео игри, морбили и избори

Р.С.Европа - 18.04.2019

Веста за пожарот во париската катедрала Нотр Дам ги наполни медиумите. Тие пишуваат и за епидемијата на морбили, за учениците кои се самоповредувале и за изборите. Кој медиум, печатен или електронски во земјава не објави за пожарот на катедралата ...

Електричен спој најверојатно го предизвикал пожарот во Нотр Дам, сметаат иследниците (ВИДЕО)

МКД - 18.04.2019

Иследниците веруваат дека електричен краток спој најверојатно го предизвикал пожарот што делумно ја уништи катедралата Нотр Дам во Париз, соопшти француски функционер. Ни првичната истрага, исто така, не откри докази за злосторство.

Неофицијално, пожарот во Нотр Дам го предизвикал краток спој

Макфакс - 18.04.2019

Краток спој најверојатно го предизвикал пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција. Тој, меѓутоа, напоменува дека од безбедносни причини, лицата кои ја водат истрагата се уште не добиле ...

Опасност од уривање на три главни елементи на структурата на Нотр Дам

Н.Македонија - 18.04.2019

Три дена по пожарот што ја опустоши Богородичната црква во Париз, експертите изразија стравување од уривање на три главни елементи на нејзината структура, јави дописникот на МИА. Францускиот министер за култура Франк Ристер денеска изјави дека овие ...

Откриена причината за пожарот во Нотр Дам

Република - 18.04.2019

Краток спој најверојатно е причина за пожарот во катедралата Нотд Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција. Тој напоменува дека поради безбедносни причини, лицата кои ја водат истрагата се уште не добиле зелено ...

Пред Нотр Дам ќе биде изградена времена катедрала

Канал5 - 18.04.2019

Времена дрване катедрала би можела да биде изградена пред црквата Нотр Дам во Париз , додедка трае обновувањето на изгорената црква, рече ректорот Патрик Шуве. Париската градоначалничка Ан Идалго се согласи дека градските власти би можеле да ...

Мистеријата решена, пронајдени таткото и ќерката од фотографијата пред Нотр Дам

Макфакс - 18.04.2019

Туристиката од САД, Брук Виндзор успеа да ги пронајде таткото и ќерката кои биле фотографирани пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот во катедралата. Таа ги фотографирала пред несреќата, по што јавно замоли на социјалните мрежи да и се ...

Путин: Снимките со Нотр Дам во пламен сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите

Руска реч - 18.04.2019

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на обновата на храмот, изјави претседателот на Русија Владимир Путин.

Сопственикот на компанијата за реставрација е прв осомничен за пожарот во Нотр Дам

24 Вести - 18.04.2019

Сопственикот на компанијата за реставрација, Жулиен ле Бра е првиот осомничен за избувнување на пожарот во париската катедрала Нотр Дам. Во истрагата на случајот зработат 50 истражители, но до сега е утврдено само дека пожарот започнал во покривна ...

Целата купола исчезна, а останаа рушевини: Видео кое најдобро ги покажува размерите на катастрофата во Нотр Дам

Press24 - 18.04.2019

Париската катедрала Нотр Дам за малку успеа да ја спаси структурата благодарение на пожарникарите кои се избореле со огнот. Пожарот го уништи кровот и кулата, а колкави се размерите и штетатакоја ја направи огнот може да се види на видеото во ...

Се сеќавате на таткото и ќерката кои ги барал целиот свет: Си играле пред Нотр Дам кога избил пожарот, сега се ...

Точка - 18.04.2019

Туристката од САД, Брук Виндзор, успеала да ги пронајде таткото и ќерката кои ги фотографирала пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот. Таа ги фотографирала двајцата пред славната катедрала, а потоа ги замолила сите на социјалните мрежи ...

Пред Нотр Дам би можела да биде изградена привремена катедрала

А1 On - 18.04.2019

Привремена дрвена катедрала би можела да биде поставена пред црквата Нотр Дам во Париз се додека трае обновата на опожарениот објект, соопшти денеска ректорот на катедрала Патрик Шуве. -Градоначалничката на Париз Ан Идалго се согласи дека градските ...

Почит за пожарникарите кои го гаснеја пожарот во Нотр Дам

А1 On - 18.04.2019

Во текот на денешниот ден жителите на Париз изразуваа благодарност за париските пожарникари кои го спречија уривањето на катедралата Нотр Дам и спасија многу бесцености за време на пожарот, кој изби во понеделникот.

Страв од уривање на три главни елементи на Нотр Дам

+инфо - 18.04.2019

Ако се урне овој елемент од неколку тони, може да понесе со себе голем дел од северната фасада на катедралата и нејзините розети, но исто така и зградите во соседната улица „Клоатр Нотр Дам“, каде се наоѓа седиштето на Париската ...

Пред Нотр Дам ќе биде изградена привремена катедрала

Макфакс - 18.04.2019

Привремена катедрала би можела да биде изградена пред Нотр Дам во Париз додека трае обновувањето на изгорената црква, рече ректорот Патрик Шуве. Париската градоначалничка, Ан Идалго, се согласи дека градските власти би можеле да изнајмат дел од ...

Пред катедралата Нотр Дам ќе никне нова катедрала?

365 - 18.04.2019

Градоначалничката на Париз – Ан Хидалго, е согласна да изнајми дел од плоштадот пред катедралата Нотр Дам на градските власти. На тој изнајмен дел, како што соопшти Patrick Chauvet – ректор на Нотр Дам, би можела да биде поставена нова, привремена ...

Камбаните на сите француски катедрали истовремено биеја во чест на Нотр Дам (ВИДЕО)

МКД - 18.04.2019

Камбаните на катедралите низ цела Франција биеја во средата за Нотр Дам, додека пожарникарите и експертите продолжија внимателно да го надгледуваат ова обожавано, но ослабнато обележје. Од Сакре коер во Париз до градовите Стразбур на исток и Руан на ...

ПСЖ против Монако ќе игра во дресови во чест на катедралата Нотр Дам

Sport 1 - 18.04.2019

Во понеделникот во Франција се случи страшна трагедија. Изгоре една од најголемите знаменитости на оваа земја ако не и најголема, катедралата Нотр Дам. За да учествува во повторната изградба на катедралата париската продавница за спортска опрема ...

Одличен потег на Ubisoft: Преземете ја Assassins Creed: Unity бесплатно и „прошетајте“ низ Нотр Дам!

Точка - 18.04.2019

Ubisoft одговори на барањата на голем број на гејмери и го стори тоа што е сосема логично – донираше за обновата на париската катедрала Нотр Дам. Познато е дека популарната видео игра Assassins Creed: Unity, благодарение на деталното 3Д моделирање ...

Неправедна критика за поддршката на богатите за Нотр Дам

Deutsche Welle - 18.04.2019

Да се критикуваат големите донатори поради нивната помош за обнова и наместо тоа да се бара тие да ги искористат парите за борба против катастрофи, со оглед на значењето на Нотр Дам, не е праведно, коментира Инес Пол. Рефлексот е разбирлив.

Colossus – роботот кој помогна во спасување на Нотр Дам (видео)

Денар - 18.04.2019

Париските пожарникари се соочија со огромна задача во обид да го запрат пожарот во Нотр Дам во кој се запали покривот и ја уништи кулата. Огнот уништи непроценливи делови од катедралата, но пожарникарите успеаа да спасат поголем дел од вредностите ...

Како некое пророштво: Најтажната филмска реплика за катедралата Нотр Дам

Таратур - 18.04.2019

Додека мнозинството корисници на социјалните мрежи коментираа и уште коментираат за пожарот кој го проголта покривот од славната париска катедрала Нотр Дам, некои се потсетија на сцената од еден филм од пред 15 години која, на некој профетски начин ...

Assassin’s Creed Unity е бесплатна на uPlay

IT.mk - 18.04.2019

Набргу по немилите настани во кои голем пожар ја зафати Богородичната црква во Париз , издавачката куќа Ubisoft донира половина милион евра за реставрација на оваа историско обележје. Паралелно со ова, француските издавачи ја подаруваат и Assassin’s ...

Франција нема доволно високи дрвја за да го реновира покривот на Нотр Дам

Макфакс - 18.04.2019

По катастрофалниот пожар што ја погоди катедралата Нотр Дам во понеделникот, францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека катедралата ќе биде обновена во рок од пет години. Бертран де Фејдо, архитект и потпретседател на Фондацијата за заштита ...

Донации за Нотр Дам, реформи во јавната администрација и интеграција на Северна Македонија во НАТО – Поенти во Студио 1

1tv - 18.04.2019

Отвореното Студио 1 со Елена Милошевска и Антонио Крствевски го почнавме со потсетување на вчерашното гостување на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров кој зборуваше за шансите на Северна Македонија за интеграција во евро-атлантските ...

(Видео) Богатите се тркаат кој ќе даде повеќе пари за Нотр Дам, но спасител за катедралата може да биде видеоигра

Макфакс - 18.04.2019

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои причините и натаму не се целосно познати.

По 20 години распаѓање, кумановски Нотр Дам се враќа во стариот сјај

Сакам да кажам - 18.04.2019

Занаетчискиот дом во Куманово, кумановскиот Нотр Дам како што многумина го нарекуваат, е препознатлив белег на градот. Неговата изградба е поврзана со почетоците на планскиот урбанистички развој на градот и ова е прв објект во Куманово кој имал ...

Катедралата Нотр Дам ќе биде отворена за помалку од 5 години

Макфакс - 18.04.2019

Катедралата Нотр Дам во Париз ќе биде отворена за помалку од пет години откако пожарот сериозно ја оштети средновековната зграда и ја уништи нејзината шпицеста кула, вели францускиот министер за култура, Франк Ристер, пренесува „Спутник“.

Косово и Албанија со донации за Нотр Дам

Слободен Печат - 18.04.2019

Рамуш Харадинај најави дека Косово ќе донира средства од буџетот за реставрација на Нотр Дам. Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, вчера најави дека Косово ќе подели средства за донација од својот буџет за реставрација на историската црква на Нотр ...

По пожарот се зголеми популарноста на „Ѕвонарот на Богородичната црква“

Макфакс - 18.04.2019

По страшниот пожар што го зафати покривот на познатата катедрала Нотр Дам во Париз, книгата на Виктор Иго „Ѕвонарот на Богородичната црква” се најде на врвот на листата на бестселери на „Амазон“ во Франција.

Њујорчанец тргнал да ја пали катедралата Свети Патрик на Менхетн

365 - 18.04.2019

Два дена по пожарот на Нотр Дам во Париз, спречен е обид за „нов Нотр Дам“ во Њујорк. Полицијата yaпcила 37-годишен маж кој вечерта пред 20 часот влегол во катедралата Свети Патрик во центарот на Менхетн во Њујорк, носејќи со себе канистери со ...

„Шума“ го разгоре пожарот во Нотр Дам (ФОТО)

+инфо - 18.04.2019

Експерти велат оти истегнатата дрвена рамка направена од 1.300 дрвја со никнејм „Шума“ го разгоре пожарот во 850-годишната катедрала Нотр Дам во Париз, пренесува „ Дејли мејл “. Експертите велат дека вкупно 52 хектари дрва се искористиле за греди.

Албанија издвои 100.000 евра за обновата на Нотр Дам

Република - 18.04.2019

И албанската Влада стана дел од донаторите за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз, која се запали пред три дена. За таа цел донесена е одлука да се доделат средства во износ од 100.000 евра.

ФОТО: Катастрофата е видлива и од космосот - прва сателитска снимка од Нотр Дам после пожарот

Press24 - 18.04.2019

Прва снимка од париската катедрала Нотр Дам после пожарот направени од космосот се објавени на сајтот за космички програми „Коперник“ на Европската унија за надгледување на Земјата. -Нашите колеги од американските компании-оператори сателити за ...

Како, кога и колку ќе чини се: Обновата на Нотр Дам ќе потрае со децении

Фактор - 18.04.2019

За поправка и обнова на катедралата Нотр Дам, една од најпознатите згради во светот, ќе биде потребно многу време, можеби дури и децени, што е многу подолг период од што замислил францускиот претседател Емануел Макрон.