TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ и ДУИ блиску до договор за нова Влада

Алсат-М - 09.08.2020

СДСМ и ДУИ секој ден се повеќе комуницираат и ги зближуваат нивните ставови за формирање на парламентарно мнозинство и нова Влада. Додека претставниците на двете партии се сретнуваат далеку од јавноста, Алсат дознава дека од утре средбите ќе се ...

Роковите течат, партиите преговараат, граѓаните во исчекување

Телма - 09.08.2020

Рокот за формирање на паралментарно мнозинство истекува во петок, а партиите далеку од очите на јавноста продолжуваат со преговорите околу евентуална коалиција и формирање на Влада. Засега официјално ниту СДСМ ниту ВМРО – ДПМНЕ немаа постигнато ...

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Сител - 09.08.2020

СДСМ и ДУИ се во интензивни разговори за формирање на нова Влада. Партиски извори и од двата табори брифираат дека има сериозен напредок во преговорите. Неофицијално тимовите се фокусирани на премиерската позиција а во останатите точки не се ...

Продолжуваат разговорите за нова Влада, засега без напредок

Канал5 - 09.08.2020

Чекор по чекор се оди кон договор, но финален исход од преговорите за обезбедување парламентарно мнозинство засега не се наѕира. Од владејачката СДСМ информираат дека била постигната согласност со ДУИ, за евро-атлантскиот пат на земјава.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да оправда 700.000 евра, горат возила не реагираат преку институциите, и на пет минути ...

24Инфо - 09.08.2020

Факти кои го одбележаа денот: СДСМ пишманска на секои пет минути менува став за можен коалиционен партнер. СДСМ и понатаму нема оправдување за потрошени над 700.000 евра во кампања. Дали се ова црни пари кои не можат да ги покријат?! Скопје повторно ...

Течат роковите за формирање на Влада, партиите преговараат

CivilMedia - 09.08.2020

Роковите за формирање ново парламентарно мнозинство и нова влада течат, со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за текот на ...

Партиски препукувања околу преговорите за нова влада

Р.С.Европа - 09.08.2020

СДСМ и денеска соопшти дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. „Во разговорите со политичката партија ДУИ целосно сме согласни за почитување на ...

СДСМ и ДУИ во интензивни преговори – нова Влада пред 20 септември

Сител - 09.08.2020

СДСМ и ДУИ интензивно разговараат за формирање на новата Влада. Од партијата преку писмено соопштение јавија дека новата владина програма мора да биде во согласност со програмите на СДСМ и ДУИ.

СДСМ: Во преговорите со ДУИ сме согласни во неколку точки

360 степени - 09.08.2020

СДСМ велат дека во преговорите со ДУИ за формирање на парламентарно мнозинство и формирање на нова влада, се целосно согласни во неколку точки, меѓу кои и почитувањето на Договорот од Преспа со Грција, Договорот за пријателство, добрососедство и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

+инфо - 09.08.2020

СДСМ ако сака да прави влада треба да се однесува транспарентно, наведено е во соопштението. Партијата СДСМ и нејзините коалиции траат само неколку часа сè додека тие самите не се демантираат, обвини ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

СДСМ: Создаваме нова влада со полн четиригодишен мандат која ќе им служи на граѓаните со сите капацитети 

Бриф - 09.08.2020

СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна Македонија.

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Република - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Независен - 09.08.2020

Фото: Б. Грданоски Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места.

Роковите за формирање влада течат, партиите калкулираат

Frontline - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Либертас - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

24 Вести - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Бизнис Вести - 09.08.2020

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места.

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

ММС - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Сител - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Слободен Печат - 09.08.2020

Новата влада, велат од партијата, посветено ќе се зафати со борба со криминалот и корупцијата на сите нивоа – без разлика дали некој доаѓа од партија, од општина, од институција, дали е експерт, функционер, познат или непознат, а приоритет е ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Алсат-М - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Роковите течат, сите разговараат, мнозинство нема

МКД - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинство и нова влада, па со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за текот на ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

+инфо - 09.08.2020

СДСМ вчера повтори дека води сериозни преговори за формирање на влада со полн четиригодишен мандат, која, како што потенцира, треба да обезбеди прочистување на правосудството и проверка на потеклото на пари и имот на секој функционер.

Роковите течат, преговорите запнаа: Зад кулисите „тепачка“ за парламентарно мнозинство

еМагазин - 09.08.2020

Освен партиски препукувања нема конкретни информации за тоа кој ќе биде мандатар на новата Влада иако полекува истекува рокот предвиден во Уставот за да се обезбеди парламентарно мнозинство.

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

iPortal - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Канал5 - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Сите преговараат за влада НИКОЈ НЕ ДАВА ДЕТАЛИ - РОКОВИТЕ ТЕЧАТ

Вечер - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Пендаровски до четврток треба да го додели мандатот за формирање влада

Нетпрес - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Траат и прават: Партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Вечер Прес - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинство и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

ТЕЧЕ РОКОТ ЗА НОВА ВЛАДА: Лесно се пишуваат партиски соопштенија, но тешко до мнозинство

Денешен - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинство и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Формирање на мнозинство и влада: Роковите течат, сите разговараат, детали нема

Нова ТВ - 09.08.2020

Течат роковите за формирање на ново парламентарно мнозинтво и нова влада поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

Создаваме нова влада со полн четиригодишен мандат која ќе им служи на граѓаните со сите капацитети

24Инфо - 09.08.2020

СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна Македонија.

СДСМ: Создаваме нова влада со полн четиригодишен мандат која ќе им служи на граѓаните

Канал5 - 09.08.2020

СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на С. Македонија.

СДСМ во преговорите со ДУИ се согласни во неколку точки

Нетпрес - 09.08.2020

СДСМ велат дека во преговорите со ДУИ за формирање на парламентарно мнозинство и формирање на нова влада, се целосно согласни во неколку точки, меѓу кои и почитувањето на Договорот од Преспа со Грција, Договорот за пријателство, добрососедство и ...

ПАРТИЈАТА НА ЗАЕВ ПРВ ПАТ ПОКОНКРЕТНА - со ДУИ разговараме за стабилна влада што ќе ги почитува трите договори

Фактор - 09.08.2020

Социјалдемократите прв пат денеска откриваат малку повече детали од разговорите за нова влада со досегашниот нивни партнер ДУИ. СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, ...

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа додека сами не се демантираат

24Инфо - 09.08.2020

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ и нејзините коалиции траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат. СДСМ веќе неколку дена излегува со информација дека има парламентарно мнозинство и дека ќе прави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Коалициите на СДСМ траат само неколку часа додека сами не се дематираат

Макфакс - 09.08.2020

СДСМ и нејзините коалиции траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат. СДСМ веќе неколку дена излегува со информација дека има парламентарно мнозинство и дека ќе прави влада, а потоа самите се демантираат, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Создаваме нова влада со полн четиригодишен мандат која ќе им служи на граѓаните со сите капацитети

iPortal - 09.08.2020

„СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Коалициите на СДСМ траат само неколку часа додека сами не се дематираат

Вечер - 09.08.2020

СДСМ и нејзините коалиции траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат. СДСМ веќе неколку дена излегува со информација дека има парламентарно мнозинство и дека ќе прави влада, а потоа самите се демантираат, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

Опсервер - 09.08.2020

Скопје, 9 август 2020 () – СДСМ денеска преку соопштение информира дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат.

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа додека сами не се дематираат

Опсервер - 09.08.2020

СДСМ и нејзините коалиции траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат. СДСМ веќе неколку дена излегува со информација дека има парламентарно мнозинство и дека ќе прави влада, а потоа самите се демантираат.

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн мандат

+инфо - 09.08.2020

Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна Македонија, велат од партијата, и додаваат дека е јасно оти државата нема друга алтернатива за интеграција, освен членството во НАТО и во Европската Унија.

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

А1 On - 09.08.2020

СДСМ денеска преку соопштение информира дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна ...

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова Влада со полн четиригодишен мандат

Фокус - 09.08.2020

СДСМ денеска преку соопштение информира дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна ...

ВМРО-ДПМНЕ ПОВИКА: Пишман СДСМ да не манипулираат и да кажат дали имаат мнозинство

Фактор - 09.08.2020

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа сè додека тие самите не се демантираат, обвини ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Ова соопштение на политичкиот ривал следува веднаш откако СДСМ соопшти, по втор пат денеска, дека водат интензивни преговори со ...

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

Либертас - 09.08.2020

СДСМ денеска преку соопштение информира дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна ...

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада

Слободен Печат - 09.08.2020

Посветени сме за просперитет и долгорочна стабилност на Северна Македонија, велат од партијата, и додаваат дека е јасно оти државата нема друга алтернатива за интеграција, освен членството во НАТО и во Европската ...

Пендаровски до четврток треба да го додели мандатот за формирање влада - УШТЕ 4 ДЕНА ЗА ДОГОВОР

Вечер - 09.08.2020

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички места. Сите тврдат дека разговараат, но никој засега не изнесува детали за ...

СДСМ: Потребни се одговорни и отчетни кадри предложени за сите ресори од двете страни

Локално - 09.08.2020

СДСМ денеска преку соопштение информира дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Оттаму велат дека посветено ги водат преговорите за просперитет и ...