TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските државјани од 1 јуни ќе може да патуваат во Црна Гора

AKO - 29.05.2020

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора, вчера констатираше дека епидемијата на КОВИД 19 во Црна Гора е целосно под контрола и дека од 1 јуни може да се отворат границите.

Црна Гора од 1 јуни ги отвара границите и за граѓаните на Македонија

Нова ТВ - 29.05.2020

Црна Гора ги отвара своите граници од 1 јуни за граѓаните од сите држави во кои стапката на активни случаи на инфицирани од коронавирусот е помала од 25 на 100.000 жители. На списокот на држави за чии граѓани границите на Црна Гора ќе бидат отворени ...

Балкански граници: Кој каде може да патува, а каде не

А1 On - 28.05.2020

Со стишувањето на пандемијата, државите почнуваат да ги отвораат границите, но сепак не за сите. Црна Гора и Хрватска веќе најавија отворање на своите граници во следниот период. Првите земји кон кои Црна Гора ги отвора границите се Хрватска, ...

Дачиќ: Нелогична е одлуката Црна Гора да не ја отвори границата со Србија

МКД - 28.05.2020

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ оцени дека е нелогична одлуката на Црна Гора да не ја отвори границата за граѓаните на Србија. „Нелогично е во денот кога Унгарија ги отвора границите со Србија, кога Киријакос Мицотакис и Бојко ...

Македонија додадена на листата земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

А1 On - 28.05.2020

Националното координативно тело на Црна Гора, по предлот на Институтот за јавно здравје одлучи дека од 1 јуни ќе биде дозовлен влезот на странци во Црна Гора, и тоа без карантин и самоизолација, доколку стапката на активни случаи на Ковид-19 е ...

За Брнабиќ хрватската одлука за границите е „поразбирлива“ од црногорската која е „политичка“

Нетпрес - 28.05.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ, оцени во четвртокот дека одлуката на хрватската влада да не ги отвори границите за српските државјани покажува дека Хрватска очигледно претерано не смета на туристите од Србија, како и дека е поради тоа е ...

Црна Гора од 1 јуни ќе се отвори и за македонските државјани

Expres - 29.05.2020

Македонија се најде меѓу 26 земји чии државјани од 1 јуни ќе можат слободно да влезат во Црна Гора, откако нејзиното Национално координативно тело (НКТ) за заразни болести ја стави на проширената листа.

Српска Нова: Вучиќ манипулира со бројот на заразените во одговорот на Црна Гора, ги менува тезите

МКД - 28.05.2020

Српскиот портал Нова пишува дека претседателот на Србија Александар Вучиќ манипулира со бројот на заразените во однос на Црна Гора. Вучиќ претходно кажа дека нема сомнеж дека одлуката на Црна Гора од 1 јуни да не ја отвори границата со Србија е ...

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Макфакс - 28.05.2020

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште пет дена, ќе биде прогласен крај на епидемијата. „Во последните 24 часа биле направени 155 тестови и сите се негативни“, ...

БиХ ги отвора границите само за државјаните на три земји

Макфакс - 28.05.2020

Советот на министри на Босна и Херцеговина одлучи да ги отвори границите за државјаните на Србија, Хрватска и Црна Гора, а од 1 јуни ќе бидат отворени и аеродромите. Претседавачот Зоран Тегелтија кажа дека одлуката се однесува само за влез на ...

БиХ ги отвора границите за Србија, Хрватска и Црна Гора

А1 On - 28.05.2020

Советот на министри на БиХ одлучи да ги отвори границите на државата кон Србија, Хрватска и Црна Гора, а од 1 јуни и аеродромите во БиХ. Претседателот Зоран Тегелтија најави дека одлуката се однесува само на влез на граѓаните на Хрватска, Србија и ...

Црна Гора: Уапсено лице осомничено за вандализирање на антифашистички споменик

Призма - 28.05.2020

Вандализираниот споменик на Равен Лаз, кај Подгорија. Фото: Граѓанска акција Полицијата денеска соопшти дека уапсила 18-годишно момче од Подгорица, идентификувано со иницијалите Л.В., под сомнение дека ја искршило мермерната плоча на споменикот ...

Црна Гора ниту денеска нема новозаразен со Ковид-19, наскоро крај на епидемијата

ТВ21 - 28.05.2020

Ниту денеска нема новозаболени од коронавирус во Црна Гора, а ако тој тренд продолжи и во следните пет дена, тогаш ќе биде прогласен крај на епидемијата. Од вчерашните направи 155 тестови, немало ниту еден позитивен случај, соопшти центарот за јавно ...

(Видео) На Ѓоковиќ не му дозволуваат влез во Црна Гора

Репортер - 28.05.2020

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоквоиќ не може да влезе во Црна Гора поради забраната која земјата ја воведе поради пандемијата со коронавирусот. Тенисерот планираше во Црна Гора да го одржи тенискиот турнир „Адриа тур“, но поради забраната за ...

Ќе профитира ли Македонија: На Балканот секој секому затвора граници

PressingTV - 28.05.2020

Отворањето на границите им донесе нови грижи на граѓаните. Од политички причини,некои од државите ги затворија границите, правдајќи се дека соседот се уште има заболени од корона или пак дека не ги прикажува реалните бројки.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Магазин - 28.05.2020

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да ги отвори границите за десет европски земји, но Црна Гора не е на списокот. „Успеавме да ја победиме епидемијата во првото полувреме.

Палмер: Србија и Црна Гора треба да имаат отворени канали за комуникација

Сител - 28.05.2020

Србија и Црна Гора вечно ќе бидат соседи и треба да најдат начин да ги решат сите прашања во партнерски однос, изјави за Гласот на Америка специјалниот пратеник за Балканот, Метју Палмер. Тој посочи дека Црна Гора има право да воспостави параметри ...

Палмер: Условите за изборите во Србија не се идеални, но бојкотот не е решението

Р.С.Европа - 28.05.2020

“Условите за парламентарните избори во Србија не се идеални, особено кога станува збор за медиумите, но бојкотот не е решение”, изјави американскиот заменик помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан Метју Палмер во ...

Летаат искри меѓу Грција и Турција, се вмеша и Америка

МКД - 27.05.2020

САД активно ги смируваат тензиите меѓу членките на НАТО Грција и Турција, изјави американскиот претставник Метју Палмер. Заменик помошникот на американскиот државен секреар за европски и евроазиски прашања Палмер го потврди ова денес, пренесува ...

Може ли Ѓоковиќ на турнир во Црна Гора?

Алсат-М - 27.05.2020

Новак Ѓоковиќ планира да одржи неколку турнири во Хрватска, Србија, БиХ и Црна Гора, но црногорската држава не дозволува влез за српскиот тенисер. Во Црна гора во моментов не дозволува влез на граѓани од Србија, а тоа може да биде проблем за Ѓоковиќ.

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора е политичка, ние во таа кал нема да влегуваме

МКД - 27.05.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ кажа дека нема сомнеж во тоа дека одлуката на Црна Гора од 1 јуни да не ја отвори границата е политичка, но истакна дека Србија својата граница нема да ја затвора.

Дачиќ: Нека остане мерката за забрана за летови од Црна Гора цела година, нашите да се опаметат

МКД - 27.05.2020

Одлуката на Директоратот за цивилно воздухопловство на Србија, со која се забранува слетување на авионите на Монтенегро ерлајнс на белградскиот аеродром Никола Тесла, нема врска со надворешната политика, кажа српскиот министер за надворешни работи ...

Палмер: Црна Гора и Србија треба да разговараат

Локално - 27.05.2020

Најважната порака е дека Србија и Црна Гора треба да разговараат, владите треба да комуницираат и треба да има отворени канали за комуникација, рече заменик-помошникот државен секретар и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан ...

Контрамерка на Србија: На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

ТВ21 - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора за границата е политичка

Курир - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија во таа земја, „е без сомнение политичка одлука.“ Тој изрази надеж дека оваа одлука ќе се промени и дека ќе одлучат нивните ...

Ѓоковиќ доби предлог: Не можеш во Црна Гора, епа ајде во Македонија!

Спортклуб - 27.05.2020

Турнирот во тенис кој беше најавен во Црна Гора, каде се очекуваше и присуство на Новак Ѓоковиќ, најверојатно нема и да се одигра. Поради проблеми и тензии меѓу Србија и Црна Гора, на Новак Ѓоковиќ нема да му биде дозволено да влезе во Црна Гора и ...

Вучиќ за одлуката на Црна Гора : Ние во таа кал нема да влегуваме

ММС - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ нема сомнеж дека одлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка, но истакна дека Србија нема да ги затвори своите граници.

Се спукаа „браќата“: Новак Ѓоковиќ не може да игра на турнирот во Црна Гора?

Спортклуб - 27.05.2020

Политиката дебело загриза во спортот на овие простори, за тоа најдобро сведочи тензијата меѓу „братскиот народ“ на Србија и Црна Гора, две држави кои до пред десетина години беа во заедничка и сопствена држава.

Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, членка е на НАТО

+инфо - 27.05.2020

Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, бидејќи е членка на НАТО, изјави денеска црногорскиот премиер Душко Марковиќ пред Парламентот. – Денешната Црна Гора е отпорна на агресија и негирачи на нејзината независност – рече Марковиќ одговарајќи ...

Проблем за Ѓоковиќ, не смее да патува во Црна Гора

SportMedia - 27.05.2020

Новак Ѓоковиќ има проблем со одржувањето на најавениот „Адриа Тур“. Според последните информации кои доаѓаат од Србија, најдобриот тенисер во светот ќе мора да го откаже турнирот во Црна Гора.

Црна Гора нема да му дозволи влез на Ѓоковиќ, пропаѓа предвидениот турнир ?

Дриблинг - 27.05.2020

Новак Ѓоковиќ планира низа на турнири во Хрватска, БиХ, Србија и Црна Гора, но се чини дека јужниот оссед може да му направи проблеми на Србинот. Во јуни и јули Ѓоковиќ организира серија на турнири со светски познати ѕвезди, но турнирот во Црна Гора ...

Се отвораат границите во соседството, кога Македонија ќе ги отвори?

Тера - 27.05.2020

Од 1. јуни Црна Гора ги отвора границите, но Србија, како и Македонија ги нема на списокот на земји од каде може да допатуваат туристи. Минатата недела црногорската Влада информираше дека од почетокот на наредниот месец ги отвора границите, но само ...

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

Фактор - 27.05.2020

Српскиот претседател, Александар Вучиќ нема сомнеж дека одлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка. Тој вели дека Србија нема да ги затвори своите граници. „Ние во таа кал нема да влегуваме“, рече Вучиќ.

Дачиќ: Однесувањето на Црна Гора доведува до конфликти

Локално - 27.05.2020

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјавил денеска дека Србија не е заинтересирана за хегемонија над Црна Гора и дека тоа не е дел од размислувањето на Србија. „Црна Гора себеси си дава големо историско значење … Никој овде не ...

Вучиќ за одлуката на Црна Гора: Како би ги разделиле луѓето, ќе им ги броиме крвните зрнца?

Локално - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјавил денеска дека одлуката на црногорските власти за забрана за влез на српските граѓани е политичка и дека му било јасно уште од првиот момент.

ДАЧИЌ И ПОРАЧА НА ПОДГОРИЦА: Среќен ви пат, само не ги допирајте србите!

Магазин - 27.05.2020

Министерот за надворешни работи во Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство за слетување на белградскиот аеродром со авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс” нема никаква врска со ...

Дачиќ: Среќно патување, само не ги допирајте Србите

Република - 27.05.2020

Министерот за надворешни работи во Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство за слетување на белградскиот аеродром со авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс” нема никаква врска со ...

Контрамерка на Србија: На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

А1 On - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

Вечер Прес - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

Контрамерка на Србија: На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

Курир - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

Србија забрани авионите на Монтенегро ерлајнс да слетуваат во Белград

+инфо - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

Контрамерка на Србија: На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

Опсервер - 27.05.2020

Белград, 27 мај 2020 () – По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на ...

Контрамерка на Србија: На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

Сител - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора за границата е политичка

24Инфо - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија во таа земја, „е без сомнение политичка одлука.” Тој изрази надеж дека оваа одлука ќе се промени и дека ќе одлучат нивните ...

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен Печат - 27.05.2020

Говорејќи за случајот со „Монтенегро ерлајнс”, тој објасни дека не знае како би сторила Србија тоа што им го прават Црногорците. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија ...

Вучиќ: Да им ги броиме ли нивните црвени крвни зрнца?

+инфо - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија во таа земја, „е без сомнение политичка“. Тој изрази надеж дека оваа одлука ќе се промени и дека ќе одлучат нивните интереси, ...

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора за границата е политичка

А1 On - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија во таа земја, „е без сомнение политичка одлука.“ Тој изрази надеж дека оваа одлука ќе се промени и дека ќе одлучат нивните ...

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора за границата е политичка

Опсервер - 27.05.2020

Белград, 27 мај 2020 () – Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија во таа земја, „е без сомнение политичка одлука.

Контрамерка на Србија: На авионите на Монтенегро ерлајнс им е забрането слетување на белградскиот аеродром

Либертас - 27.05.2020

По бурните реакции во Србија на одлуката на црногорските власто за неотварање на границата со Србија и најавите на српскиот државен врв дека нема да воведе реципрочни мерки, денес Директоратот на цивилното воздухпловство на Србија го суспендираше ...

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора за границата е политичка

Либертас - 27.05.2020

– Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека одлуката на Црна Гора да не им дозволи влез на граѓаните на Србија во таа земја, „е без сомнение политичка одлука.“ Тој изрази надеж дека оваа одлука ќе се промени и дека ќе одлучат нивните ...