TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема гаранции дека Бугарија ќе го прифати акцискиот план

Слободен Печат - 26.02.2021

Никој не гарантира дека актуелната бугарска влада ќе го прифати акцискиот план за секторска соработка до крајот на мандатот во април и дека ќе учествува на втората меѓувладина конференција што треба да се одржи во Скопје, или тоа, можеби, ќе биде ...

Македонско-бугарската комисија го одржува 12. состанок, Скопје и Софија го координираат датумот за меѓувладината конференција

Бизнис Вести

Нема резултат од вчерашниот состанок во Софија меѓу Османи и Захариева

Алсат-М

Не се откриваат детали околу средбата Османи-Захариева, до каде е со акцискиот план?

Канал5

Захариева по принципиелната поддршка за евроинтегративниот процес – „Софија нема да подлегне на притисокот од Скопје“

ТВ21

Захариева: Ниту една земја членка на ЕУ, ниту САД може да ја притисне Бугарија да дозволи пристапни пореговори за С. Македонија

Press24

Османи во Софија на средба со Захариева: Бугарија ја подржува евроинтеграцијата на земјава со исполнување на соодветни услови

Frontline

24Инфо Опсервер Слободен Печат МКД Press24 Сител Алсат-М 24 Вести

Захариева тврди дека македонските политичари немаат претстава како функционира ЕУ

Телма - 25.02.2021

Мешовитата Комисија за историја со Бугарија работи, но не постигнува некаков напредок. Ваква критика на адреса на Комисијата стигна од шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, токму на денот кога историчарите од двете земји ја ...

Медиа Плус: Коментаторски текст полн епитети за „боженствено убавата“ министерка Захариева искористен за лекција до Бугарите

Мета

Захариева повторно се заканува: Нека разберат дека нема сила пред која ќе попуштиме, ЕУ не е Југославија

Алфа

Захариева: ЕУ не е Југославија, нема да потклекнеме на притисокот од Северна Македонија

24 Вести

Захариева: ЕУ не е Југославија, Бугарија нема потклекне на притисоци за Македонија

МКД

Захариева: ЕУ не е Југославија, а не можат ни САД да не притиснат

Р.С.Европа

Захариева: ЕУ не е Југославија, нема да потклекнеме на притисокот од Северна Македонија

Слободен Печат

Скопје1 Фактор Точка Локално Н.Македонија 24Инфо Канал5

Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева

+инфо - 24.02.2021

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук-профил објави дека попладнево во Софија се сретнал со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева, со која разговарал за секторската соработка и подготовките за одржување на состанокот ...

Османи по средбата со Захариева во Софија: Разговаравме за секторска соработка и одржување на состанок на меѓувладината комисија

Слободен Печат

Османи: Со Захариева разговаравме за секторска соработка и одржување на состанокот на меѓувладината комисија

ТВ21

Османи од Софија: Со Захариева разговаравме за секторска соработка и одржување на состанокот на меѓувладината комисија

24 Вести

Османи од Софија: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

еМагазин

Османи од Софија: Со Захариева зарзговаравме за секторска соработка и одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Опсервер

Османи се сретна со Захарива: За што разговараа?

Press24

Република Либертас Кајгана Вечер Прес 24Инфо iPortal Фактор Независен

Османи на средба со Захариева: Разгледан акцискиот план, се прават напори за испорака на ветените вакцини од Бугарија

Локално - 24.02.2021

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, на враќање од посетата на Париз оствари средба со Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во Софија. На средбата беа разгледани актуелностите поврзани со кризата од ...

Османи на средба со Захариева: Разгледан акцискиот план, се прават напори за испорака на ветените вакцини

Нова ТВ

Захариева: Се прават напори да ги испорачаме ветените вакцини

Н.Македонија

Захариева: Се прават напори да ги испорачаме ветените вакцини за Северна Македонија

MTM

Османи и Захариева разговарале за Акцискиот план и за ковид

Р.С.Европа

Захариева: Се бара начин да се достават ветените вакцини за Македонија

Република

Захариева: Се прават напори да ги испорачаме ветените вакцини за Северна Македонија

Точка