TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вулканска ерупција изненади туристи во Нов Зеланд - пет мртви

Deutsche Welle - 09.12.2019

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн потврди дека судбината на повеќе луѓе, кои во моментот на ерупцијата на вулканот се наоѓале на островот Вајт Ајленд, е неизвесна. Полицијата стравува дека нема веќе преживеани.

Од вулканот на Нов Зеланд врз луѓето паѓале карпи жешки 1.000 Целзиусови степени и отровни облаци (ВИДЕО)

МКД - 09.12.2019

Најмалку пет лицаа загинаа, а повеќе се повредени во ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел Остров, популарна туристичка дестинација на кој во времето на ерупцијата имало околу 50 луѓе. Од островот се спасени 23 лица.

ВИДЕО: Камерата снимила се - туристите биле на кратерот кога вулканот во Нов Зеланд еруптирал

Press24 - 09.12.2019

Најмалку 5 лица загинале, а повеќе се повредени и исчезнати во ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд, популарно туристички место на кое за време на ерупцијата имало околу 50 луѓе. Од островот биле спасени 23 лица.

Најмалку пет загинати при ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Канал5 - 09.12.2019

Најмалку петмина загинаа, а неколкумина се исчезнати откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд. Жртвите се туристи, кои во поголема група била видена како шета околу вулканот на Вајт Ајленд непосредно пред тој да еруптира.

Хорор на Нов Зеланд: Вулканот проработил додека имало туристи во кратерот! Пет загинати, повеќе од 20 исчезнати

Точка - 09.12.2019

Најмалку 5 лица загинале, а повеќе од 20 се водат како исчезнати, во ерупцијата на вулкан на новозеландскиот Бел остров. Ерупцијата на вулканот се случила додека во кратерот имало туристи.

Стравична сцена во Нов Зеланд: Вулкан еруптирал додека туристи биле на кратерот - 100 луѓе исчезнале

Press24 - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколку се водат како исчезнати, во ерупцијата на вулканот на новзеландскиот Бел остров, соопштиле надлежните. Ерупцијата на вулканот се случила додека во кратерот имало туристи.

Најмалку пет загинати во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Р.С.Европа - 09.12.2019

Најмалку пет луѓе загинале, а 20 се повредени денеска во ерупција на вулкан во Нов Зеланд, соопшти тамошната полиција. Полициски извори велат дека има двоцифрен број на исчезнати луѓе. Еруптирал вулкан на островот „Вајт Ијланд“, од каде се спасени ...

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Макфакс - 09.12.2019

Според најновите податоци, веб-камера открила дека најмалку десет туристи биле во кратеротна вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд во момент пред ерупцијата. Досега властите соопштија дека во ерупцијата на вулканот загинале најмалку пет лица, додека ...

Најмалку петмина мртви во ерупција на вулкан на Нов Зеланд (ВИДЕО)

МКД - 09.12.2019

Вулкан еруптираше во Нов Зеланд, при што загинаа пет луѓе, а неколкумина се сметаат за исчезнати, соопшти полицијата. Неколку моменти пред ерупцијата биле забележани туристи како шетаат кај кратерот на вулканот Вајт Ајленд.

Пет загинати во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Телма - 09.12.2019

Најмалку пет луѓе загинаа во ерупција на вулканот Вајт Ијланд во Нов Зеланд, но непознат е бројот на повредените. Вулканот еруптирал во моментот кога 50-тина туристи биле влезени во кратерот, кои биле во посета на ова туристичко место.

Еруптираше вулкан во Нов Зеланд - загинаа најмалку 5 луѓе

24 Вести - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

Еруптираше вулкан на Нов Зеланд додека го разгледувале туристи, бројот на загинати и повредени расте

Фокус - 09.12.2019

Петмина туристи загинаа, неколкумина се водат за исчезнати, а дваесетина се повредени при ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров, популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Ерупција на вулкан на Нов Зеланд: Најмалку петмина загинаа на познатата туристичка локација Вајт Ајленд (Видео)

360 степени - 09.12.2019

Петмина загинаа, а неколкумина се исчезнати во ерупцијата на вулканот на островот Вајт Ајленд на Нов Зеланд, соопшти тамошната полиција. Се работи за туристти кои во моментот на ерупцијата шетале по кратерот на вулканот кој последен пат еруптираше ...

Вулкан во Нов Зеланд избувна ненадејно, при што загинаа туристи (ВИДЕО)

MTM - 09.12.2019

Туристи од Нов Зеланд исчезнаа и починаа откако избувна вулкан на популарен мал остров. Потврдена е смртта на петмина туристи. Има неколку повредени, како и исчезнати луѓе. Премиерот на Нов Зеланд изјави дека имало околу 50 и 100 луѓе околу кратерот ...

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Фактор - 09.12.2019

Потврдено е дека пет лица се мртви откако избувнал вулканот на белиот остров на Нов Зеланд, а дваесетина луѓе се повредени. Има и исчезнати, додека нестабилните услови, токсичните гасови и падот на пепелта ги спречуваат спасувачките екипи да го ...

Најмалку пет загинати откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд, бројката ќе расте

Сакам да кажам - 09.12.2019

Петмина загинаа, а неколкумина се исчезнати откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд, потврдија властите. Група туристи беше видена како шета околу вулканот на Вајт Ајленд непосредно пред тој да еруптира.

(ВИДЕО) Хорор во Нов Зеланд, еруптираше вулкан додека го разгледувале туристи, има жртви и повредени!

Алсат-М - 09.12.2019

Најмалку пет лица загина, а повеќе од 20 се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

(Вознемирувачко видео) Најмалку пет лица загинаа при ерупција на вулкан на Нов Зеланд

еМагазин - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа при еурпција на вулканот на Белиот остров на Нов Зеланд. Станува збор за туристи кои го посетиле островот за да го фотографираат и да го снимат вулканот. Видеата откриваат запрепастување на посетителите кои од бротче ја ...

Еден загинат во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени

Сител - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

ВИДЕО: Трае спасувачката драма во Нов Зеланд по ерупцијата на вулканот, објавена снимка

Скопје1 - 09.12.2019

Вистинска драма се одвива на островот Нов Зеланд. На „јутуб“ е објавено видео како туристи кои се преврзуваат со пловно возило се вознемирени од ерупцијата на вулканот, а морнарот ги повикува да влезат внатре.

Ерупција на вулкан на новозеландски остров проголта неколку туристи(видео)

AKO - 09.12.2019

Најмалку еден турист загина, а за уште неколумина се трага кои исчезнаа во момент кога започнала ерупција во кратерот на еден вулкан во кој група од педесетина туристи почнале да спуштаат како дел од туристичката атракција.

Петмина загинати во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Expres - 09.12.2019

Во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд, загинаа најмалку пет лица а 20-0на се повредени пренесуваат агенциите. „Дваесет и три лица, најверојатно туристи од крузерот „Ovation of the Seas“, беа спасени од Белиот остров каде ...

Нов Зеланд: Експлозивна ерупција на вулкан, има загинати

ММС - 09.12.2019

Потврдено дека досега е евидентирано едно загинато лице по експлозивната ерупција на вулкнот Ваакари на новозеландски остров, на кој имало туристи кога почнала ерупцијата. Почната е акција за спасување, а се смета дека во мометот на експлозијата на ...

(ВИДЕО) Ужас во Нов Зеланд: Ерупција на вулкан додека во кратерот беа туристи

А1 On - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Петмина загинати во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.12.2019

Вулканологот Бред Скот изјави пред локална радио станица дека станува збор за силна ерупција. Петмина загинаа, а неколку лица се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација ...

Еден загинат во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени (видео)

Опсервер - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Макфакс - 09.12.2019

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Ерупција на вулкан на Нов Зеланд: Едно лице загина (видео)

ТВ21 - 09.12.2019

Денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island) едно лице загина, а неколкумина се повредени. Се верува дека на популарната туристичка дестинација во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

ВИДЕО: Ерупција на вулкан во Нов Зеланд, еден загинат

Курир - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

(Видео) Петмина загинати во ерупција на вулкан на Нов Зеланд

24Инфо - 09.12.2019

Најмалку пемина загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Еден загинат во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени (видео)

Либертас - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

ВИДЕО: Пет лица загинаа откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд, бројката ќе расте

Скопје1 - 09.12.2019

Петмина загинаа, а неколкумина се исчезнати откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд, потврдија властите. Група туристи беше видена како шета околу вулканот на Вајт Ајленд непосредно пред тој да еруптира.

Ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров

Н.Македонија - 09.12.2019

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Еден загинат во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени (ВИДЕО)

Локално - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

(ВИДЕО) Најмалку пет лица загина во ерупција на вулкан на Ново Зеланд

Нетпрес - 09.12.2019

Најмалку пет луѓе загинаа во ерупција на вулканот Вајт Ијланд во Нов Зеланд, но непознат е бројот на повредените. Вулканот еруптирал во моментот кога 50-тина туристи биле влезени во кратерот, кои биле во посета на ова туристичко место.

Во ерупција на вулкан на Нов Зеланд загина едно лица, а неколкумина се повредени (ВИДЕО)

iPortal - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Нов Зеланд: Во ерупција на вулкан загинаа најмалку пет луѓе

Сител - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

Загинаа најмалку пет туристи по ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Република - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

ВИДЕО: Пет лица загинаа, а неколкумина се исчезнати по ерупцијата на вулкан на Нов Зеланд

А1 On - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

Еден загинат во силна ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (ВИДЕО)

+инфо - 09.12.2019

Здравствените служби соопштија дека имало дваесетина повредени. Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ...

Расте бројот на жртви од вулканската ерупција во Нов Зеланд, до сега 5 загинати

+инфо - 09.12.2019

„Дваесет и три лица, најверојатно туристи од крузерот „Ovation of the Seas“, беа спасени од Белиот остров каде избувна вулканот“, соопшти полицијата. Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во ...

Нов Зеланд: Во ерупција на вулкан загинаа најмалку пет луѓе

Опсервер - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

Нов Зеланд: Во ерупција на вулкан загинаа најмалку пет луѓе

Либертас - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

Најмалку пет загинати во ерупција на вулкан во Нов Зеланд (видео)

Вечер Прес - 09.12.2019

Најмалку пет луѓе загинале, а 23 се повредени денеска во ерупција на вулкан во Нов Зеланд, соопшти тамошната полиција. Полициски извори велат дека има двоцифрен број на исчезнати луѓе. Инаку, неколку моменти пред ерупцијата биле забележани туристи ...

Нов Зеланд: Најмалку пет лица загинаа во ерупција на вулкан

Курир - 09.12.2019

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош известија дека 20 лица се повредени, додавајќи дека испратиле седум хеликоптери ...

Еден загинат во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени

MakPress - 09.12.2019

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

Веб камера снимила десетина туристи кои биле во кратерот на вулканот, секунди пред ерупцијата (ФОТО)

Слободен Печат - 09.12.2019

Според властите, бројот на исчезнати лица е двоцифрен. Веб-камера открила дека најмалку десет туристи биле во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд во момент пред ерупцијата . Досега властите соопштија дека во ерупцијата на вулканот ...

Најмалку пет загинати во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Centar - 09.12.2019

Најмалку пет луѓе загинале, а 20 се повредени денеска во ерупција на вулкан во Нов Зеланд, соопшти тамошната полиција. Полициски извори велат дека има двоцифрен број на исчезнати луѓе. Еруптирал вулкан на островот „Вајт Ијланд“, од каде се спасени ...

Експерти: Од вулканот врз луѓето паѓале карпи од 1.000 Целзиусови степени и отровни облаци (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.12.2019

Од островот се спасени 23 лица. Пет починаа од добиените повреди, а 18 се во болница. Како исчезнати се водат повеќе од 20 луѓе. Петмина загинаа, а неколку лица се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), ...

Од вулканот на Нов Зеланд врз луѓето паѓале карпи жешки 1.000 Целзиусови степени

Република - 09.12.2019

Најмалку пет лицаа загинаа, а повеќе се повредени во ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел Остров, популарна туристичка дестинација на кој во времето на ерупцијата имало околу 50 луѓе. Од островот се спасени 23 лица.