TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Подготвени сме“: Зеленски откри детали за големата украинска контраофанзива која може да го промени текот на војната

А1 On - 03.06.2023

Украина е подготвена да започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата под руска окупација, изјави претседателот Володимир Зеленски во интервју објавено денеска. „Цврсто веруваме дека ќе успееме“, изјави Зеленски за Волстрит журнал.

Зеленски тврди дека Украина е подготвена за контраофанзива

Слободен Печат - 03.06.2023

Украина е подготвена да ја започне својата долгоочекувана контраофанзива за повторно заземање на територијата окупирана од Русија, изјави претседателот Володимир Зеленски во интервју објавено во саботата.

Зеленски: Јасно ни е дека Украина нема да влезе во НАТО додека трае војната

Макфакс - 02.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува, пишува Гардијан. „Разумни сме, разбираме дека не би било добро да ги вовлечеме ...

Иднината на Киев во НАТО: Се интензивира дебатата кои се гаранциите за безбедноста на Украина

4NEWS - 02.06.2023

Безбедносните гаранции на Украина мора да се разликуваат од статусот на земја членка на НАТО. Ова синоќа го изјави германскиот канцелар Олаф Шолц од Молдавија. Таму, украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно го покрена прашањето за ...

Зеленски најави борба против земјите кои ѝ помагаат на Русија да ги заобиколи санкциите

Локално - 02.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека ќе започне „јавна борба“ со земјите кои ѝ помагаат на Русија да ги заобиколи санкциите. „За жал, низ целиот свет и на европскиот континент има земји кои помагаат да се заобиколат ...

Путин: Злосторници се обидуваат да ја дестабилизираат Русија, нема да им дозволиме

Локално - 02.06.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на состанокот на Советот за безбедност изјави дека „злосторници“ се обидуваат да ја дестабилизираат Русија, но дека властите ќе направат се за да го спречат тоа.

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Макфакс - 01.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ...

Зеленски бара „јасна одлука“ од НАТО за иднината на Украина

Слободен Печат - 01.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Киев сака да добие „јасна одлука“ за својата иднина во НАТО на јулскиот самит на лидерите на воената алијанса во Вилнус. На Самитот на Европската политичка заедница во Кишињев тој повика ...

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

MTM - 01.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ...

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Скопје1 - 01.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ...

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Точка - 01.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ...

Зеленски побара да се донесе јасна одлука за иднината на Украина во НАТО

Макфакс - 01.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Киев сака да добие „јасна одлука“ за својата иднина во НАТО на јулскиот самит на лидерите на воената алијанса во Вилнус. На Самитот на Европската политичка заедница во Кишињев тој повика ...

Зеленски: Јасно е дека Украина нема да влезе во НАТО додека трае војната

Канал5 - 02.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува, пишува Гардијан. „Разумни сме, разбираме дека не би било добро да ги вовлечеме ...

Зеленски: Јасно ни е дека Украина нема да влезе во НАТО додека трае војната

Centar - 02.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува, пишува Гардијан. „Разумни сме, разбираме дека не би било добро да ги вовлечеме ...

Зеленски ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија

А1 On - 02.06.2023

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска изјави дека ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија да ги заобиколи санкциите. „За жал, низ светот и на европскиот континент има земји кои помагаат да се заобиколат ...

Зеленски ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија

Фокус - 02.06.2023

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска изјави дека ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија да ги заобиколи санкциите. -За жал, низ светот и на европскиот континент има земји кои помагаат да се заобиколат ...

Зеленски ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија

Либертас - 02.06.2023

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска изјави дека ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија да ги заобиколи санкциите. -За жал, низ светот и на европскиот континент има земји кои помагаат да се заобиколат ...

ЗЕЛЕНСКИ: Јасно е дека Украина нема да влезе во НАТО додека трае војната

Денешен - 02.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува, пишува Гардијан. „Разумни сме, разбираме дека не би било добро да ги вовлечеме ...

Зеленски: Јасно е дека Украина нема да влезе во НАТО додека трае војната

Република - 02.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија продолжува, пишува Гардијан. „Разумни сме, разбираме дека не би било добро да ги вовлечеме ...

Зеленски ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија

Вечер Прес - 03.06.2023

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска изјави дека ќе започне „јавна борба“ со земјите кои и помагаат на Русија да ги заобиколи санкциите. -За жал, низ светот и на европскиот континент има земји кои помагаат да се заобиколат ...

Воздушна тревога во Киев – Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Независен - 03.06.2023

Вчера во Киев и околните области беа објавени предупредувања за воздушен напад. Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива „Украина е подготвена да започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата под руска окупација“, изјави ...

Воздушна тревога во Киев – Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Република - 05.06.2023

Вчера во Киев и околните области беа објавени предупредувања за воздушен напад. „Украина е подготвена да започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата под руска окупација“, изјави претседателот Володимир Зеленски во интервју ...