TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Макфакс - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека во светот, зафатен од пандемијата на коронавирус, недостасуваат речиси шест милиони медицински сестри. Агенцијата на ООН, заедно со здруженијата „Nursing Now“ и Меѓународниот совет на ...

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Фактор - 07.04.2020

Речиси 6 милиони медицински сестри недостасуваат во моментов кога светот се справува со пандемијата, предупредува Светската здравствена организација. -Медицинските сестри се го држат столбот на секој здравствен систем, а сега се во првите редови во ...

СЗО предупредува: Светот има дефицит од шест милиони медицински сестри во светот

Нова ТВ - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека недостасуваат шест милиони медицински сестри во светот кој се соочува со глобална пандемија на коронавирусот. Агенцијата при Обединетите нации (ОН) заедно со здруженијата „Nursing Now“ ...

На светот му недостигаат шест милиони медицински сестри

Нетпрес - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) предупреди во вторникот дека во светот, кој во моментот е зафатен од пандемијата на новиот тип коронавирус, недостигаат речиси шест милиони медицински сестри.

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

ТВ21 - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО открива неверојатна бројка: Скоро шест милиони медицински сестри недостасуваат во светот

Локално - 07.04.2020

Во времето на пандемија од коронавирус, светската заедница се соочува со огромен дефицит на медицински сестри, кои недостасуваат најмалку 5,9 милиони во светот, се вели во извештајот на Светската здравствена организација.

СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО 7. АПРИЛ: Покажете солидарност со медицинските сестри, акушерки и сите здравствени работници

Panacea.mk - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки претставуваат речиси 50% од глобалната здравствена работна сила. На светско ниво постои недостаток на сите профили на здравствени работници, а над 50% од моменталниот недостиг на здравствени работници го чинат ...

Што прави Светската здравствена организација?

Deutsche Welle - 07.04.2020

Со Светскиот ден на здравјето, кој секоја година се одбележува на на 7 април, Светската здравствена организација потсетува и на своето основање во 1948 година. Која улога игра СЗО оттогаш до денес, во време на корона? Што е функцијата на СЗО? Во ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка на медицинските сестри во првите борбени редови против корона вирусот

OhridNews - 07.04.2020

На Денот на здравјето, 7ми април, Унијата на ЗМСТАС предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ јавно да им се обрати на сите здравствени работници во републиката изразувајќи им поддршка и ...

СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО 7. АПРИЛ: Здравствените проблеми со кои се соочува светот!

Магазин - 07.04.2020

Светски ден на здравјето е ден посветен на подигање на свеста за здравјето на луѓето ширум светот кој се одбележува на 7 април секоја година, под покровителство на Светската здравствена организација (СЗО). Во 1948 г.

СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО: Благодарност до сите лекари, медицински сестри и сиот здравствен персонал!

Pedijatar.mk - 07.04.2020

Секоја година на 7. Април Светската здравствена организација (СЗО) го одбележува Светскиот ден на здравјето, кој се слави со цел да се подигне свеста за важноста на здравјето. Се чини дека токму во овој момент кога се соочуваме со пандемијата на ...

УНИЈА НА ЗМСТАС: Помош и поддршка секаде каде што е потребна

Вечер - 07.04.2020

По повод 7-ми април – Денот на здравјето, Унијата на ЗМСТАС предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ би сакала јавно да им се обрати на сите здравствени работници во републиката.

Светски ден на здравјето

Курир - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Медицинската сестра од првата борбена линија што го расплака светот (ВИДЕО)

Expres - 05.04.2020

Ширли Вотс е медицинска сестра мајка на едно дете која што возејќи кон дома меѓу две смени во британска болница каде лекува болни од Ковид19 раскажува за опасностите од коронавирусот за кои многу луѓе се уште не се свесни. Ние сме на колена.

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Опсервер - 06.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравjeто на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 Април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

ММС - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

24Инфо - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Денеска е Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

+инфо - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

А1 On - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

CivilMedia - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Канал5 - 06.04.2020

Медицинските сестри и другите здравствени работници се во првите редови во справувањето со коронавирусот и во обезбедувањето третман и грижа за пациентите. Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравjeто на населението ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Либертас - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравjeто на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 Април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

MakPress - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

СЗО со порака за Светскиот ден на здравјето: Ќе дадеме препораки за подобрување на условите за работа на медицинските ...

Република - 06.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравjeто на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Frontline - 07.04.2020

Од вкупно 43,5 милиони здравствени работници, се проценува дека 20,7 милиони се медицински сестри и акушерки. Во земјава околу 7.500 медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри се дел од здравствениот персонал.

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Локално - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

24Инфо - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас” им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Press24 - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е ...

Светски ден на здравјето-поддршка на сите здравствени лица

Сител - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Нетпрес - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

iPortal - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

Скопје инфо - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето.

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

CivilMedia - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Нетпрес - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

А1 On - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

24 Вести - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Светски ден на здравјето

Пулс24 - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Либертас - 07.04.2020

– Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Опсервер - 07.04.2020

Женева, 7 април 2020 () – Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

А1 On - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Сител - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Фокус - 07.04.2020

Поради пандемијата од корона вирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Курир - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО предупредува: Во светот недостигаат шест милиони медицински сестри

Слободен Печат - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега” и „Меѓународен совет на медицински сестри” (ИЦН) ја ...

Унијата на ЗМСТАС ја нуди својата помош онаму каде што е потребна

MakPress - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

СЗО: Во светот недостигаат 6 милиони медицински сестри

360 степени - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. Обединетите Нации заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

24Инфо - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега” и „Меѓународен совет на медицински сестри” (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Независен - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Локално - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...