TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tesla брка илјадници вработени за да го спаси профитот

Кајгана - 13.06.2018

Компанијата за производство на електрични возила Tesla ќе намали 9% од работната сила како дел од планот за реструктурирање чија цел е да се намалат трошоците и да се зголеми проофитабилноста.

Tesla ќе го намали бројот на вработените

USB - 13.06.2018

Американскиот производител на автомобили на електричен погон Tesla, објави дека ќе изврши намалување на бројот на своите вработени за 9 проценти. Причината за намалувањето на бројот на вработени се базира на потребата да се намалат трошоците на ...

Маск отпушта 9 отсто од вработените, што ќе биде со Модел 3?

Курир - 13.06.2018

Извршниот директор на компанијата Тесла, Елон Маск најави дека компанијата ќе отпушти девет отсто од работниците. Маск рече дека потегот да се намали бројот на работниците е направен по обидов да се намалат трошоците и постигнување на одржлива ...

Елон Маск одлучи да го намали бројот на вработени во Tesla за 9%

Smartportal - 13.06.2018

Проблемите со навременото производство на Tesla Model 3 изгледа конечно направија да основачот и директор на Tesla не може веќе да замижува пред одредени работи кои со години се под знак прашалник во компанијата.

Тесла би бил горд

Panika.be - 13.06.2018

Иноваторството не е мртво, а ова е иновација која може да го смени ...

Маск: Tesla никогаш нема да произведува мотоцикли

USB - 13.06.2018

Директорот на Tesla, Елон Маск истакна дека оваа компанија никогаш нема да произведува електрични мотоцикли. Tesla полека ја проширува гамата на своите возила, после спортскиот седан Model S пристигна SUV Model X, по нив и достапниот седан Model 3, ...

„Тесла“ ќе воведе целосен автопилот од август 2018 година

Локално - 12.06.2018

Шефот на „Тесла“, Елон Маск ги откри плановите на компанијата да започне да имплементира комплетен систем за самоуправување (автопилот) во своите електрични автомобили уште во август оваа година.

Tesla се поблиску до постигнување на целите во производството на Model 3

Кајгана - 12.06.2018

Американскиот произведувач на електрични автомобили, Tesla, е се поблиску до целите кои се поставени за производство на Model 3. После повеќемесечни проблеми со застој во производната линија, Tesla конечно успеа да направи напредок.

Со новата надградба на софтверот Tesla станува автономен автомобил

IT.mk - 12.06.2018

Следната надградба на софтверот на Tesla ќе ги направи возилата автономни. Не станува збор баш за следната надградба, туку за новата верзија на оперативниот систем. Со Tesla Version 9 компанијата ќе започне да имплементира потполно автоматизирано ...

Автомобилите на Tesla се поблиску до целосна автономија

USB - 12.06.2018

Иако не се знае точно на што мисли, објавата на Елон Маск на Twitter претставува уште еден чекор поблиску до потполна автономија на возилата на Tesla. По неколку несреќи во кои учествуваа автомобилите на Tesla со активираната опција автопилот, ...

Tesla Inc. дефинитивно нема да има електричен мотор - Зошто?

Телефони.мк - 12.06.2018

Се шпекулираше дека сопственикот на Tesla Inc. ќе дизајнира и електричен мотор, но тој има голема причина за да не го направи тоа. Илон Маск доживеал сообраќајна несреќа со мотор кога имал само 17 години и во тој момент стекнал страв од мотори.

Илон Маск: Tesla нема да прави електричен мотор

Додај Гас - 12.06.2018

Сопственикот на Tesla како млад човек од 17 години доживеал сообраќајна несреќа со мотоцикл и оттогаш „љубовта кон мотоциклите исчезнала“. По несреќата, Илон Маск, целосно го свртел грбот на „милениците“ на две тркала, бидејќи за него нивното возење ...

Компанијата „Тесла“ брка вработени за да го зачува профитот

Република - 13.06.2018

Компанијата за производство на електрични возила Tesla ќе намали 9% од работната сила како дел од планот за реструктурирање чија цел е да се намалат трошоците и да се зголеми проофитабилноста.

Маск најави: Во август пристигнува целосниот автопилот во моделите од Tesla

Таратур - 13.06.2018

Првиот човек на „Tesla“, Илон Маск, ги откри плановите за отпочнување на имплементација на комплетен систем за самоуправување (автопилот) во своите електрични автомобили со кој ќе се започне уште во август оваа година.

„Тесла“ ќе воведе целосен автопилот од август 2018 година

Либертас - 13.06.2018

Шефот на „Тесла“, Елон Маск ги откри плановите на компанијата да започне да имплементира комплетен систем за самоуправување (автопилот) во своите електрични автомобили уште во август оваа година.