TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија годинава со раст од 2,7 отсто, прогнозира ММФ

Независен - 16.04.2024

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 2,7 отсто, прогнозира Меѓународниот монетарен фонд во најновиот Светски економски преглед објавен денеска. За наредната годна се предвидува растна БДП од 3,7 отсто, а во 2026 година 3,5 отсто.

ММФ: Maкедонија годинава ќе има економски раст од 2,7 отсто

Фактор - 16.04.2024

Нашата земја годинава ќе има економски раст од 2,7 отсто, прогнозира Меѓународниот монетарен фонд(ММФ). За наредната годна се предвидува раст на БДП од 3,7 отсто, а во 2026 година 3,5 отсто.

ММФ: Македонија со најнизок раст во регионот, највисок дефицит и јавен долг

Сител - 16.04.2024

Најнизок раст во регионот, висок буџетски дефицит и голем јавен долг. По Извештајот на Светска банка минатат недела, денеска и ММФ од Вашингтон со загрижувачки прогнози за македонската економија.

Македонија има најнизок раст, висок буџетски дефицит и голем јавен долг

Скопје инфо - 16.04.2024

Македонија споредбено со регионот бележи најнизок раст, со висок буџетски дефицит и значителен јавен долг. Следејќи го извештајот на Светска банка од минатата недела, ММФ од Вашингтон исто така изрази загриженост за економијата на Македонија.

Кинеската економија порасна за 5,3% во првиот квартал, надминувајќи ги очекувањата

Глас на Америка - 16.04.2024

Кинеската економија се прошири со побрзо од очекуваното темпо во првите три месеци од годината, потпомогната од политиките насочени кон стимулирање на растот и посилната побарувачка, соопшти владата.

Пиеш кафе во Скопје, а плаќаш како во Италија

Денар - 16.04.2024

Во период кога инфлацијата непрекинато расте, одењето на кафе во омилените кафулиња станува сè повеќе луксуз за просечниот граѓанин. Со цени кои достигнуваат до 150 денари за едно макијато и 200 денари за пиво, многумина се прашуваат дали уживањето ...

Македонија под лупа на Светска банка: економски раст или мит?

Слободен Печат - 16.04.2024

Во креирањето на стратегиите за одржлив економски раст на Македонија, структурните реформи се клучни за засилување на конкурентноста, промовирање иновации и поддршка на развојот на критичните економски сектори.

Расте буџетскиот дефицит на Македонија: Извозот се намалува

Во Центар - 16.04.2024

Светска банка го претстави најновиот Економски извештај за Западен Балкан, во кој се наведува дека ризик е зголемување на платите што не се во согласност со продуктивноста. Македонија има зголемен буџетски дефицит, а минатата година имаше најнизок ...

Кинеската економија во првиот квартал подобра од очекуваното

Локално - 16.04.2024

Кинескиот БДП порасна за 5,3 отсто во првиот квартал од претходната година, повеќе од очекуваното додека Пекинг се обидува да ја заживее својата економија предводена од производството. Силната стапка на раст во првиот квартал, објавена во вторникот, ...

ХРАНАТА И ЕНЕРГЕНСИТЕ ПОЕВИТНИЈА, инфлацијата во Германија се врати на нивото од мај 2021

Пари - 16.04.2024

Германската и француската инфлација паднаа во март, првенствено поради падот на цените на храната и енергијата, што доведе до повеќе надежи дека инфлацијата наскоро ќе се врати на целта на ЕЦБ од 2%.

Интервју со Петрески: Ни треба визија на раст базирана на инвестиции, извоз, претприемништво, наместо на постојано ...

Локално - 16.04.2024

Главниот економист на „Фајненс тинк“, Благица Петерски нема дилеми дека во период на забавена економска активност и забавување на растот на увозот и извозот, македонската економија се наоѓа во состојба на „почекај па види“.

Инфлацијата сè уште не е под контрола, поради одмрзнатите цени – повторно се разгоре

Вечер Прес - 15.04.2024

Инфлацијата беше под контрола до пред месец и нешто, кога континуирано се намалуваше и падна на 3 отсто. Ама техничкава влада водена од ДУИ направи кардинална глупост, кога реши да ги одмрзне цените на прехранбените производи кои без замрзнати од ...

Повисоки стапки од 3 отсто се далеку од реалност, а наедно и далеку од потребниот раст

Н.Македонија - 15.04.2024

Со прогноза од 2,5 отсто македонската економија според Светската банка ќе испорача најнизок економски раст од земјите во регионот. Освен Босна и Херцеговина, каде што се предвидува раст на БДП од 2,6 отсто.

ЅВЕРОТ НА ИНФЛАЦИЈАТА Е ЖИВ: Чекаме ли паритет меѓу доларот и еврото и феноменот „типфлација“?

Фактор - 15.04.2024

Инфлацијата во еврозоната паѓа. Ќе најават ли монетарните власти намалување на каматите во јуни по новата седница на Советот на ЕЦБ? Сè уште не е сигурно, но ваквите очекувања веќе имаат последици за потрошувачите и штедачите Некои Американци се ...

Пад на светските берзи: Инфлацијата во САД не се намалува

Нетпрес - 14.04.2024

На светските берзи цените на акциите паднаа минатата недела бидејќи поради зголемената инфлација каматните стапки во САД ќе останат повисоки од очекуваните и затоа што деловните резултати на американските банки не се импресивни.

Хрватска е меѓу најскапите земји во Европската унија

Во Центар - 15.04.2024

Хрватска е на четвртото место во Европската унија според растот на цената на храната. Според податоците на Евростат – статистичката агенција на ЕУ, растот на цените на храната во февруари годинава во однос на февруари 2023 година изнесува 2,7 отсто ...

ММФ: Македонија e регионален шампион по најнизок раст на економијата, највисок дефицит и највисок јавен долг, кој ...

Денешен - 16.04.2024

По Извештајот на Светска банка минатат недела, денеска и Меѓународниот монетарен фонд од Вашингтон со загрижувачки прогнози за македонската економија. Годинава, како што пренесува ТВ Сител, растот ќе изнесува само 2,5%, инфлацијата 3%, со ризик да ...