TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФИЛИПЧЕ: Врвот на кризата со коронавирусот ќе биде на крајот од април со 2.000 заразени лица

Денешен - 04.04.2020

Остануваме на проценката дека пикот на кризата со коронавирусот очекуваме да биде на крајот од овој месец со 2.000 инфицирани лица, изјави министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на ТВ Алсат.

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне одеднаш

Алсат-М - 03.04.2020

Вирусот нема да исчезне туку така, тој ќе биде присутен, а пандемијата ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче останува на проценката дека пикот ќе биде на крајот на април со 2.000 заболени

Фокус - 03.04.2020

Засега остануваме на проценките дека пикот на здравствената криза во очекуваме на крајот на април со 2.000 инфицирани лица од Ковид 19, рече министерот за здравство Венко Филипче во 360 Степени на Алсат.

Филипче: Создавање на колективен имунитет е фаза што неминовно следува

Фокус - 03.04.2020

Не може со мерка да се ограничи или стимулира создавање на колективен имунитет за корона вирусот, но тоа е фаза што неминовно следува, рече министерот за здравство Венко Филипче во интервју за 360 степени на Алсат.

ВМРО-ДПМНЕ до Министерство за здравство: Наместо да го штитите Заев, одговорете на овие прашања

Курир - 03.04.2020

Од ВРО-ДПМНЕ порачуваат: Министерството за здравство наместо да дејствува како политичка испостава за заштита на неспособноста на Заев и Филипче да одговори на овие прашања. 1. Ако докторите се заштитени тогаш зошто се случи хаварија со заразата на ...

(ВИДЕО) Филипче: Вирусот нема да исчезне туку така, ова ќе заврши со вакцина и со колективен имунитет

360 степени - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа што би се случувало после пикот на коронавирусот во нашата земја кој засега е проектиран за крајот на ...

(ВИДЕО) 360° Филипче: Вирусот нема да исчезне туку така, ова ќе заврши со вакцина и со колективен имунитет

Либертас - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа што би се случувало после пикот на коронавирусот во нашата земја кој засега е проектиран за крајот на април. „Сега се бориме со иницијалниот пик.

Филипче за можноста за целосен карантин на Куманово: Сите опции се отворени

360 степени - 03.04.2020

Од вечерва во 21 часот во Куманово започна полициски час кој ќе трае до понеделник до 5 часот, а од понеделник до петок полицискиот час наместо од 21 часот, во овој град ќе започнува од 16 часот.

Мицкоски: На почетокот најавивме кривична за Филипче, но потоа заклучивме дека во овој момент не треба

Фокус - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Микцоски во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 рече дека се повлекле од идејата да му поднесат кривична пријава на Венко Филипче. -Ние најавивме на почетокот кривична пријава, но врз основа на сите ...

Мицкоски: Нема да ја поднесеме кривичната пријава за Филипче, не затоа што е неоснована, но не сакаме да дефокусираме

Курир - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека во моментов кривичната пријава за министерот за здравство, Венко Филипче само би ја дефокусирала јавноста иако за неа постојат сериозни основи.

Филипче: Сметаме дека со дополнителната рестрикција во Куманово, може да се спречи ширењето

Фокус - 03.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска рече дека дополнителната рестрикција на движење во Куманово која денеска ја донесе Владата треба да придонесе да се спречи ширењето на корона вирусот.

Филипче: Од вечерва во 21 часот до понеделник во 5 часот полициски час во Куманово (ВИДЕО)

Канал5 - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за најновата ссотојба со коронавирусот во земјава . Најголем број новозаболени се од Куманово , од кои 11 се на Инфективното одделение на кумановската болница , поради што ќе се пратат лекари од Скопје .

Филипче: Двајца починати на Инфективната клиника , 46 новозаболени (Во живо)

Канал5 - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за најновата ссотојба со коронавирусот во земјава ...

Филипче: Продолжен полицискиот час во Куманово!

OhridNews - 03.04.2020

Владата на седницата одржана денеска донесе одлука да го зголеми времетраењето на полицискиот час во Општина Куманово. За викендот тој ќе трае од петок во 21 часот до понеделник во 05 часот утрото, додека од понеделник до петок полицискиот час во ...

11 здравствени работници во кумановската болница позитивни на коронавирус

Вечер - 03.04.2020

Единаесет потврдени здравствени работници од кумановската болница се позитивни на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција. Упатени се доктори од Скопје и Штип, кои ќе ја организираат работата на ов ...

Полицискиот час кој досега важеше за викендите, од понеделник во Куманово ќе важи за секој ден од седмицата

Вечер - 03.04.2020

Министерот Филипче на попладневната прес-конференција објави дека полицискиот час воведен во викендите кој траеше од 16 часот до 05 часот следниот ден денес ќе трае од 21 часот до 05 часот следниот ден, а од понеделник ќе важи за секој работен ...

Филипче: Вирусот во Куманово можно е да циркулирал асимптоматски, со дополнителната рестрикција ќе се спречи ширењето

Локално - 03.04.2020

Министерот Филипче на новинарско прашање уште еднаш потврди дека имаме сосема доволно тестови. „ Апсолутно има пари во здравствениот систем, тоа е приоритет. Имаме во план, да ги издвоиме здравствените работници како посебна категорија на заразени и ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

(ВО ЖИВО) Прес на министерот за здравство, Венко Филипче

Либертас - 03.04.2020

Прес на министерот за здравство, Венко Филипче со почеток во 17 ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче

Бриф - 16.04.2020

Денешната прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче ќе се одржи од неговиот дом, бидејќи тој е во самоизолација откако вчера имал контакт со градоначалникот на Кумануво, кој е позитивен на корона вирус.

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

Фактор - 03.04.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче вели дека за секоја општина имаат ист пристап. Како што рече се следат комуникациите на градовите со соседните општини, бројот на население и слично.

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Починаа двајца, a во кумановската болница потврдени 11 случаи

Фактор - 03.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека двајца повозрасни мажи починале од коронавирусот. И двајцата имале сериозни здравствени проблеми. Има 46 нови случаи, при што најмногу се од нив се од Скопје 13, ...

(Во живо) Прес на Филипче

Независен - 30.04.2020

Фото: Б. Грданоски Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во 15 часот ќе одржи прес-конференција на која ќе информира за последната состојба со корона вирусот во земјава. Проследете ја во ...

Кумановската болница во сериозна опасност, премногу здравствени работници се заразени со корона вирусот

Пулс24 - 03.04.2020

Дури 13 здравствени работници од кумановската болница се позитивни на корона вирусот. Податоците варираат од 11 до 15 заразени. Како и да е, очекуваме Филипче да ја соопшти точната бројка.

Куманово има нови 23 заразени со коронавирусот, меѓу нив и здравствени работници

ТВ21 - 03.04.2020

Во Куманово ситуацијата со коронавирусот станува алармантна, откако е потврдено дека дури пола, односно 23 од денешните нови 46 случаи се од тој град и околината. Според министерството за здравство меѓу нив и здравствени работници за кои повеќе ...

ВО ЖИВО: Министерот Филипче ќе одржи прес - конференција

Фактор - 03.04.2020

Mинистерот за здравство Венко Филипче во 17:00 часот ќе одржи нова прес-конференција. Во земјата има нови заразени, и ...

Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче

MTM - 03.04.2020

Новата состојба со коронавирусот во државава и билансот во изминативе 24 часа... Во 17:00 часот следете ја прес-конференција на министерот за здравство Венко ...

(ВИДЕО) Филипче: Нови мерки за Куманово – Полицискиот час ќе трае од вечерва во 21 часот до понеделник во 5 часот

Скопје1 - 03.04.2020

46 нови случаи на заболени од корона вирус во земјава. Двајца повозрасни мажи кои имале сериозни здравствени проблеми, починале од коронавирусот. Три пациенти се испишани и одат на домашно лекување, истакна на денешната прес конференција министерот ...

Нови здравствени работници заболени од корона вирусот во болницата во Куманово

еМагазин - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека меѓу потврдените случаи од Куманово, има нови потврдени здравствени работници позитивни на Ковид-19 од болницата во Куманово. За овие случаи, подетално ќе информира министерот за здравство, Венко Филипче на ...

Вонреден прес на Филипче во 17 часот – следете го во живо преку Centar

Centar - 03.04.2020

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, наместо во 16 часот, ќе одржи прес-конференција во владината зграда во 17 часот. Денеска медиумите објавија дека нови 11 медицински лица се заразени со коронавирус во Куманово.

Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче

CivilMedia - 12.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во 12:00 часот, ќе одржи прес-конференција за најновата состојба со КОВИД-19 во ...

Исповед на човек чија сопруга била спасена од министерот Филипче: Еве што се случило

Lady - 03.04.2020

Дејан Димитровски во групата на фејсбук под име „И јас сум Венко Филипче -поддршка“ го напиша своето искуство: За Венко… Пред 7 години сопругата на 31 годишна возраст доби прскање на анеуризма во мозокот(нема да пишувам за голготата додека не ...

Филипче: Колеги, здравствени работници не заборавајте да се грижите за себе во овој период

еМагазин - 03.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче апелираше до неговите колеги, здравствени работници да не заборавајте да се грижите за себе во овој период. „Јадете доволно, одморајте колку можете и останете во контакт со вашите најблиски.

Филипче со апел до своите колеги: Не заборавајте да се грижите за себе во овој период!

Локално - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил упати апел до своите колеги, здравствени работници. -Колеги, здравствени работници – не заборавајте да се грижите за себе во овој период.Јадете доволно, одморајте колку можете и останете ...

(Видео) До кога ќе траат рестриктивните мерки

Нова ТВ - 02.04.2020

Актуелните рестриктивни мерки што се применуваат во Македонија во борбата за спречување на ширењето на коронавирусот ќе траат најмалку до крајот на април. Ова го истакна министерот за здравство, Венко Филипче во интервјуто за Нова ТВ.

Филипче: Холандија ни донира комплетен кабинет за дијагностика на ковид-19

Нова ТВ - 02.04.2020

Комплетен кабинет за дијагностика на коронавирусот што опфаќа една машина, кабини за изолација и тестови за 2.000 лица е холандската донација што ја обзнани министерот за здравство, Венко Филипче на попладневната прес-конференција со што двојно се ...

Героски: Заев гори од желба со Филипче да ги препознаат како нашите Фред Астер и Џинџер Роџерс

Expres - 02.04.2020

Новинарот Бранко Героски во својата најнова колумна на порталот „Плусинфо“ го опсервира тврдењето на лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев во „Само интервју“ на Канал 5 дека Македонија успешно танцува во коронакризата.

Демаскирање на лицемерниот менаџмент и безидејноста на Филипче

Република - 02.04.2020

Ден 38. Македонија на мапата на СЗО меѓу земјите во кои се регистрирани заболени од Корона вирус. Биланс на заболени 384. Смрттни случаи 11. Млако менаџираме со ситуацијата и се давиме во сопствената безидејност со импровизации.

Филипче: Засега не се заоструваат мерките во Куманово, ова е војна во која сите ја носиме одговорноста

+инфо - 02.04.2020

Ова е една ситуација, борба, војна во која сите ние ја носиме одговорноста. Без свест и одговорност на граѓаните како позитивен инпут во борбата, тешко е да се спроведат сите одлуки и мерки на Владата – изјави денеска министерот Филипче, кој ...

Филипче: Одобрен е пристап до Европскиот солидарен фонд

Frontline - 02.04.2020

Рамноправно со сите европски земји ќе учествуваме во заедничките постапки за набавка на материјали и апарати. На денешната редовна прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека отворена е нова веб-страница со цел ...

Филипче: Холандија донираше еден цел кабинет за дијагноза на коронавоирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.04.2020

Се изедначуваме со европските земји членки на ЕУ, нешто за што сметам дека е огромна придобивка, после одлуката за почеток на преговорите со ЕУ, заради тоа што се изнеданчуваме со конкурентноста, бидејќи е тешко да се стигне до потребните материјали ...

Филипче : 30 новозаболени ,вкупно 384 инфицирани од коронавирус (ВИДЕО)

Канал5 - 02.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција со најновите информации за состојбата со ...

Филипче: Заразен е доктор од психијатриската болница во Демир Хисар (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.04.2020

Отворена е нова вев страница во врска со новиот коронавирус, каде се собрани сите податоци за Ковид-19, coronavirus.gov.mk, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Филипче: Се за КОРОНА ВИРУСОТ ТУКА!

Пулс24 - 02.04.2020

На денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче информираше дена е отворена е нова веб-страница каде граѓаните ќе можат да ги најдат сите информации за заштита од корона вирус. Кликнете на фотографијата погоре или ТУКА.

Филипче: Не се размислува за воведување на кризна состојба во Куманово, досега имаме 120 респиратори

Локално - 02.04.2020

Министерот Филипче на новинарско прашање на денешната прес-конференција изјави дека нема потреба лицата кои ја поминале инкубацијата од 14 дена и кои веќе немаат симптоми, повторно да се тестираат за вирусот.

Засега нема заострување на мерките во Куманово

Денешен - 02.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека се следи внимателно ситуацијата со бројот на заболени во Куманово и ширењето на коронавирусот, но оти засега нема потреба од дополнителни заострени мерки.

ВО ЖИВО Прес конференција на Венко Филипче

+инфо - 04.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денескa во 15.30 часот, ќе одржи прес-конференција. Следете ја во ...

Сегашните мерки за Куманово се доволни, смета министерот Филипче

Кумановски м. - 02.04.2020

Сегашните рестриктивни мерки кои се воведени во целата држава се доволни за да се спречи ширењето на коронавирусот, па според министерот за здравство Венко Филипче нема потреба од заострување на мерките во Куманово.

Прес на министерот за здравство Венко Филипче во 17 часот

OhridNews - 02.04.2020

Во 17 часот најавена е прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче, на која министерот ќе ја информира јавноста за најновата состојба со коронавирусот во ...

Филипче кажа на кој начин се заразиле новите пациенти

Фактор - 02.04.2020

Сите случаи кај нас се должат на локална тансмисија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција. Вели дека ова се покажало од случаите во целата држава. Меѓу 30-те заразени е и лекар од болницата во Демир Хисар.