TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема веќе ФИРОМ, постигнат договор за Република Северна Македонија

Призма - 12.06.2018

Jазикот останува македонски, без фуснота, а националноста е македонска – граѓани на Република Северна Македонија | Фото: БИРН Република Северна Македонија е име за севкупна употреба за кое премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

(ВИДЕО) Република Северна Македонија ги отвора вратите за ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 12.06.2018

Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, а ќе се регулира со амандман во Уставот, потврда на македонскиот јазик во ОН, македонски/macedonian, без фусноти, граѓани на Република Северна Македонија/ citizens of ...

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Локално - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот, што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Заев: Нема веќе ФИРОМ, договорена е Република Северна Македонија

Мета - 12.06.2018

Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што попладнево на прес конференцијаа го потврди премиерот Зоран Заев како решение на спорот со Грција. Според Заев македонски јазик, Македонец, Македонка се заштитени и зајакнати „еднаш ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Макфакс - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Дојдовме до решението Република Северна Македонија, јазикот е македонски без фусноти

Фокус - 12.06.2018

„Да“ за македонската иднина. Денеска како никогаш порано сум исполнет со чувство за надеж за нашата иднина, за иднината на сегашните и идните граѓани. Таа иднина можеме да ја видиме на хоризонтот, во заедницата на државите на ЕУ и во НАТО, вака ...

Заев: Нема веќе ФИРОМ – Република Северна Македонија преведено на сите јазици

Телма - 12.06.2018

Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што Заев и Ципрас го потврдија како решение на 27 годишниот спор мешу двете земји. Се зачувуваат идентитеските прашања најави Заев.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба со превод е решението за кое е постигнат договор меѓу Македонија и Грција, информираше премиерот Зоран Заев. “Шансата е тука и мора да се искористи, храбро и смело, така е патриотски.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, со тоа се зајакнува македонскиот идентитет

ТВ21 - 12.06.2018

Нема веќе ФИРОМ, нема веќе меѓународни договори. Република Северна Македонија ќе биде името за севкупна употреба, порача премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, во врска со деталите од договорот со Грција околу повеќедеценискиот спор со ...

Република Северна Македонија за севкупна употреба со македонски јазик и националност

Р.С.Европа - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во уставот. Јазикот ќе биде македонски или на англиски Macedonian без фуснота, националноста македонска/граѓани на Република Северна Македонија или на англиски ...

Република Северна Македонија, македонски јазик и македонски народ, го потврди Заев договорот со Грција

Сакам да кажам - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев кажа дека со грчкиот колега Алексис Ципрас постигнале договор за името и тој предвидува Република Северна Македонија, македонски јазик без фуснота и македонска националност со забелешка – граѓани на Република Северна Македонија.

(ВИДЕО) Заев: Република Северна Македонија со превод на сите јазици, заштитен националниот идентитет

А1 On - 12.06.2018

Република Северна Македонија, со превод на сите јазици е договорот кој е постигнат со Грција, изјави премиерот на Македонија, Зоран Заев во неговото денешно обраќање. – Доаѓа подобро време за Македонија.

(ВИДЕО) Заев: Имаме историско, вековно решение – Република Северна Македонија со превод, за севкупна употреба, со ...

Либертас - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение, рече премиерот Заев на денешната прес конференција. – Решаваме 25-годишен спор кој ја влечеше земјата надолу. Со решение го јакнеме македонскиот идентитет.

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Макфакс - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција во Владата на обраќање со ...

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет (видео)

Стандард - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Заев: Република Северна Македонија, јазик македонски на сите јазици, националност – граѓани на Северна Македонија

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

Заев: Северна Македонија, македoнски јазик, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево информираше дека ќе ја извлечат Македонија од стеги на изолација и дека македонски јазик и македонски народ, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш.

“Република Северна Македонија”, ново име на државата?

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија кое би можело да се преведува, а да биде за севкупна употреба би било новото име на земјата по евентуалното финализирање на Договорот меѓу премиерите на двете земји Заев и Ципрас во грчка Преспа овој викенд.

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

А1 On - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Македонци со македонски јазик од Република Северна Македонија, објавуваат грчките медиуми делови од договорот

Сакам да кажам - 12.06.2018

Договорот за Северна Македонија, постигнат за време на вчерашниот телефонски разговор меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се очекува да биде потпишан до крајот на неделата, објавија грчките медиуми, кои објавија и детали од договорот.

(ВИДЕО) 360˚ Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за севкупна употреба и македонски (Macedonian) ...

Либертас - 11.06.2018

За Македонија идентитетот, за Грција сложено име за ерга омнес употреба – Скопје и Атина го финишираат преговарачкиот процес. Во денешната телефонска комуникација двајцата премиери ги „пеглале“ последните детали од пакетот по што се чини дека е чист ...

Заев: Нема веќе ФИРОМ, договорена е Република Северна Македонија

24Инфо - 12.06.2018

Заев: Нема веќе ФИРОМ, договорена е Република Северна Македонија Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што попладнево на прес конференцијаа го потврди премиерот Зоран Заев како решение на спорот со Грција.

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Sky - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

Тера - 12.06.2018

„Да“ за македонската иднина. Денеска како никогаш порано сум исполнет со чувство за надеж за нашата иднина, за иднината на сегашните и идните граѓани. Таа иднина можеме да ја видиме на хоризонтот, во заедницата на државите на ЕУ и во НАТО, вака ...

Република Северна Македонија – постигнат договор за името

Кумановски м. - 12.06.2018

loading... Република Северна Македонија е новото име за кое договор постигнале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Договорот предвидува име со географска одредница, македонски јазик без фуснота и македонска националност ...

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Точка - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција во Владата на обраќање со ...

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

Вечер Прес - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Сите детали од наводниот договор: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

еМагазин - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

24Инфо - 12.06.2018

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет „Република Северна Македонија“ (Republic of North Macedonia на англиски) за севкупна употреба е новото име кое е договорено од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...

360 степени: Република Северна Македонија за севкупна употреба и македонски јазик

еМагазин - 12.06.2018

„ 360 Степени “ неофицијално дознава дека договорот помеѓу Македонија и Грција се темели на сложеното име Република Северна Македонија, кое ќе биде за севкупна употреба и ќе биде преведливо на сите јазици, на пример на англиски Republic of North ...

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за севкупна употреба и македонски (Macedonian) јазик

Локално - 12.06.2018

За Македонија идентитетот, за Грција сложено име за ерга омнес употреба – Скопје и Атина го финишираат преговарачкиот процес. Во денешната телефонска комуникација двајцата премиери ги „пеглале“ последните детали од пакетот по што се чини дека е чист ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Слободен Печат - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Имаме прецизирано македонско име, Република Северна Македонија со превод на сите јазици

Бизнис Вести - 12.06.2018

На дешната прес конференција, премиерот Заев ги информираше граѓаните за договорот со Ципрас. -Нема веќе ФИРОМ, нема меѓународни договори во кои се избегнува македонскиот јазик. Со овој договор ќе биде потврден и зајакнат македонскиот етнички и ...

Заев: Република Северна Македонија, јазик македонски, националност – граѓани на Северна Македонија

+инфо - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое е договорено меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев: Република Северна Македонија, македонски јазик, националност – македонска

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни 2018 (МИА) - Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија ...

Република Северна Македонија, јазик македонски, националност – граѓани на Северна Македонија

Република - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое е договорено меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Кајгана - 12.06.2018

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Грчки медиуми: Договорот го содржи името Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Press24 - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Sky - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција заедно со членовите на ...

Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Канал5 - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Грчки медиуми: Северна Македонија е новото име, македонски јазик и македонски идентитет остануваат

Н.Македонија - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет (видео)

Локално - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Грчки медиуми: Договорот го содржи името Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Сител - 12.06.2018

- Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

(ВИДЕО) Заев: Со Грција договоривме Република Северна Македонија, јазикот е македонски без фусноти

еМагазин - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името, соопшти на прес-конференција премиерот Зоран ...

Заев: Република Северна Македонија, Македонски јазик, националност – Граѓани на Северна Македонија

Скопје24 - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Независен - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Либертас - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.