TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО и СДСМ во полемика за преземањето на предметите на СЈО

Алсат-М - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ се спротивставува на трансферот на случаите на СЈО во редовното обвинителство. Според опозицијата, државниот обвинител Љубомир Јовески и сите поддржувачи на оваа идеја, го кршат законот.

Предлог-законот за ЈО го чека исходот од партиските преговори

Алсат-М - 15.09.2019

Судбината на амандманите на предлог-законот за јавно обвинителство зависи од политичкиот договор меѓу лидерите во македонскиот политички блок. Македонската опозиција бара власта да одлучи дали ќе дискутира за актуелниот предлог или ќе предложи нов ...

Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства

Телма - 15.09.2019

Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што предметите ќе ги земе Јавниот обвинител на ...

Колевски: Замениците на Јанева најверојатно ќе се вратат во обвинителствата од каде преминаа во СЈО

Сител - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители утре ќе одлучува за судбината на нивните колеги од специјалното јавно обвинителство. По вчерашното разрешување на Катица Јанева поради незакоснко, нестручно и несовесно работење, претседателот на Советот на Јавни ...

Обвинителите на СЈО од утре се враќаат во матичните обвинителства

24 Вести - 15.09.2019

Специјалните обвинители од утре се селат од Рузвелтова во матичните обвинителства. Дали ќе продолжат да ги застапуваат своите предмети дополнително ќе се одлучува иако од Јавното обвинитлество за ТВ 24 брифираат дека тие ќе имаат предност при ...

(ВИДЕО) Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства

Либертас - 15.09.2019

Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што предметите ќе ги земе Јавниот обвинител на ...

Најчевска: Да се испита евентуална вмешаност на обвинителите на СЈО во „Рекет“

24 Вести - 15.09.2019

Обвинителите на СЈО да паузираат додека не се провери нивна индиректна или директна вмешаност во „Рекет“ – порачува во интервју за тв 24 универзитетската професорка Мирјана Најчевска. Четири години потоа, вели СЈО не ги исполни очекувањата .

Обвинителите од СЈО утре се враќаат во матичните обвинителства

Телма - 15.09.2019

Обвинителите од СЈО утре се враќаат во матичните обвинителства. Советот на обвинители треба само да го констатира престанокот на мандатот. Лиле Стефанова оди во јавното обвинителство за организиран криминал, Фатиме Фетаи, Ленче Ристовска , Гаврил ...

Преговорите за Законот за ЈО продолжуваат, без предвидлив епилог

Канал5 - 15.09.2019

15-ти септември неформалниот рок за гласање на Законот за јавно обвинителство измина. Власта и опозицијата и понатаму далеку од договор. По неуспешната лидерска средба премиерот Заев изнесе два нови предлози кои и официјално се доставени во ВМРО ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО беше единствено надлежно за прислушуваните материјали

Р.С.Европа - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ смета дека префрлувањето на материјалите од Специјалното јавно обвинителство во Јавното обвинителство е незаконско, а процесот го оцени како „рушење на правната држава и правниот систем, со цел Зоран Заев да создаде нова Катица на местото ...

Мицкоски: Заев сака ново СЈО за притисок врз политичките неистомисленици

Република - 15.09.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за МРТВ 2 изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички неистомисленици, да има обвинителство кое што ќе го контролира Рускоска кое што би било дефанзивно и ...

Растот и падот на СЈО

Р.С.Европа - 15.09.2019

Нелегално прислушување во УБК од гевгелиското обвинителство и ја донесе функцијата Специјална обвинителка на Катица Јанева, но четири години подоцна откако се објавија нелегално снимани разговори за изнуда на пари на осомничени во предмети на СЈО ...

Мицкоски: Заев сака ново СЈО за притисок, Рускоска за заштита на криминалите и Јовевски кој сето тоа ќе го координира

Курир - 15.09.2019

Во интервју за МТВ 2 претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички неистомисленици, потоа да има обвинителство кое што ќе го контролира Рускоска кое што би било ...

Со „тивка истрага“ да се утврди дали и други обвинители од СЈО биле вмешани во „Рекет“

Република - 15.09.2019

Обвинителите на СЈО да паузираат додека не се провери нивна индиректна или директна вмешаност во „Рекет“, порачува универзитетската професорка Мирјана Најчевска во интервју за ТВ 24. Според професорката, која беше исклучително активна во Шарената ...

Милошоски: Просечните месечни примања на обвинителите во СЈО надминуваат 3.500 евра

Фокус - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Милошоски: Платите на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

еМагазин - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошски објави фејсбук-статус во кој обелодени колкави плати земаат обвинителите во Специјално јавно обвинителство (СЈО). „Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари ...

Милошоски: Просечните месечни примања на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

+инфо - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

ЕВРОПСКИ ПЛАТИ ЗА СЈО: И над 3.500 евра месечно за ангелите на Катица Јанева

Денешен - 15.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на редовна плата се ...

Милошоски обелоденува – просечните примања во СЈО од 220.000-260.000 денари

PressingTV - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Јас ја отворив аферата „Рекет“ и го урнав митот за Катица Јанева, тоа СДСМ ги боли, ги прави нервозни!

Магазин - 15.09.2019

Има една суштинска разлика меѓу мојот став и ставот на професорот Гордан Калајџиев за преземањето на предметите на Специјалното јавно обвинителство од страна на Јавното обвинителство. И секако, веднаш да нагласам дека меѓу нас двајцата постои и ...

Милошоски: Помошниците на Јанева имале просечни примања до 260.000 денари

Expres - 15.09.2019

Платите на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и на другите во СЈО останаа тајна дури и сега кога институцијата по 4 гдини зџаминува во историјата. Претеникот на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук објави колкави (биле) се примањата на луѓето од тимот на ...

Вработените во СЈО со баснословни примања, пратеникот Милошоски ги објави платите во цело СЈО

Магазин - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Милошоски: Платите во СЈО

Опсервер - 15.09.2019

Платите во СЈО: 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари (редовна плата + 35% повишица за вршење на јавно-обвинителска дејност + исплата на додаток по основ на спорни договори за чување деловна ...

Платите во СЈО: Милошоски откри по колку земаа помошниците на Јанева

Република - 15.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски ги сподели просечните месечни примања на вработените во СЈО и оние на помошниците обвинители на довчерашната специјална обвинителка. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот на Заев е манипулативен

Алсат-М - 14.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го смета за манипулативен новиот предлог од премиерот Зоран Заев за креирање обвинителство за висока корупција со шеф на предлог на опозицијата, кое би било надлежно и за случајот „Рекет“.

Другарчиња, љубовта кон правдата не ви дава право да ја силувате!

+инфо - 14.09.2019

амерата новите обвинители што ќе ги определи ЈО да ги преземат предметите на СЈО на начин што ќе продолжат таму каде што застанале нивните претходници, ќе значи грубо силување на правдата.

Власта предлага опозицијата да кандидира шеф на обвинителството

Телма - 14.09.2019

Нови предлози од власта до опозицијата во преговорите за законот за јавно обвинителство. Премиерот Зоран Заев во интервју за телевизија Сител објави две идеи што им биле изложени на опозициските преговарачи.

Опозицијата смета дека Заев манипулира кога ветува обвинител на предлог на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 14.09.2019

Предлозите од премиерот Заев за Законот за јавно обвинителство не се прифатливи за опозицијата. Според ВМРО ДПМНЕ, понудата од власта за избор на јавен обвинител на предлог на опозицијата претставува чиста манипулација, бидејќи во пракса, тоа нема ...

Дескоска: Пропадна планот предметите на СЈО да немаат завршница

МКД - 14.09.2019

Трансферот на предмети кој се случува им ги помати сметките на оние кои посакуваа после 15-ти септември да нема специјален јавен обвинител, да нема некој кој ќе ги заврши предметите, да постои институција со заглавени, незавршени предмети уште една ...

Која е Катица Јанева? Прв јавен обвинител кој заврши во притвор

ТВ21 - 14.09.2019

Од обвинителка во судот во Гевгелија , преку Пржинскиот договор и безрезервната поддршка од четирите партии тогаш, СДСМ, ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и ДПА , Катица Јанева со помош и на меѓународниот фактор стана шефица на Специјалното Јавно обвинителство.

Закон за ЈО- Заев и Мицкоски со нови обвинувања

Р.С.Европа - 14.09.2019

Премиерот Зоран Заев вчера во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите што се во надлежност на СЈО

Н.Македонија - 14.09.2019

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од СЈО. Да, јавниот обвинител на Република Македонија може да ги преземе предметите од СЈО, ...

Продолжува правната конфузија околу СЈО

Н.Македонија - 14.09.2019

Веќе и формално Републичкото јавно обвинителство ги презеде предметите на СЈО, иако тоа не значи дека предметите и физички се префрлени во ЈО. Според претседателот на ЈО, Љубомир Јовески, предметите остануваат во објектот на СЈО, додека јавниот ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Press24 - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, ...

Монструозни игри

Независен - 14.09.2019

Фросина Факова-Серафиновиќ Додека вмровците со сите сили се обидуваат да се спасат од обвиненијата, а власта глуми дека нема да дозволи случаите да пропаднат, никој не ги спомнува родителите и семејствата на убиените момчиња и рибарот кај ...

Јовески ќе ги спасува случаите на СЈО

Независен - 14.09.2019

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вчера наутро со неколкумина јавни обвинители дојде во зградата на Специјалното јавно обвинителство и со обвинители од СЈО го договари предавањето на предметите од речиси „згаснатото“ СЈО во републичкото ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Локално - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

Дали сепак предметите од СЈО ќе бидат без завршница

365 - 14.09.2019

Милојка Калкашлиева, судија на Врховниот суд, во пензија се произлезе во јавноста по повод предметите кои што беа предадени од СЈО. Таа вели дека јавниот обвнинител може да ги превземе предметите од СЈО, затоа што според Уставот, Јавното ...

Заев за „Рекет“: Растоварени сме од било каква тежина или тегоба на нашите плеќи

PressingTV - 14.09.2019

Премиерот Зоран Заев, вчера во интервју уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, се наведува во соопштение од Владата.

Јанушев: Арогантна изјава на Дескоска и кривично дело на Јовески

PressingTV - 14.09.2019

Од изјавата на министерката Дескоска видовме огромна арогантност, што можеби е и очекувано со оглед на тоа од која политичка провиненција доаѓа, но она што загрижува е нејзиното „намерно“ игнорирање и непочитување на законите, бидејќи како професор ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

еМагазин - 14.09.2019

Јавното обвинителство вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, веќе не е нужно заради ...

Предметите на СЈО ќе имаат завршница и без закон за јавно обвинителство

CivilMedia - 14.09.2019

Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, веќе не е нужно заради продолжување на предметите на СЈО и нивниот трансфер во ЈО, но е потребно заради исполнување на обврските од Стратегијата за реформа во правосудниот ...

Калкашлиева: Зошто Јанева пред притворот не ги предаде предметите на ЈО

Expres - 14.09.2019

„Нема одредба во законот што предвидува можност за специјалниот јавен обвинител предметите, над кои, според законот, тој има исклучива надлежност и овластувања, да му ги предаде на јавниот обвинител на Република Македонија или на друг јавен ...

„Трансферот на предметите им ги помати сметките на тие кои посакуваа по 15 септември да нема СЈО“, вели Дескоска

4NEWS - 14.09.2019

Собранието да придонесат кон јакнењето на правната држава, со тоа што ќе дадат поддршка за Законот за Јавното обвинителство, вели министерката за правда Рената Дескоска. Таа додава дека извесно е дека предметите на СЈО ќе продолжат пред судовите.

Коцевски: Закон со политички договор нема да ја врати правдата

Фактор - 14.09.2019

Двете најголеми политички партии го банализираа целиот процес на реформи во правосудството со долготрајните преговори кои се базираат на тесно партиски интереси водени од дневно политички калкулации.

Јанушев: Очекувана е арогантноста на Дескоска

Курир - 14.09.2019

Од изјавата на министерката Дескоска видовме огромна арогантност, што можеби е и очекувано со оглед на тоа од која политичка провиненција доаѓа, но она што загрижува е нејзиното “намерно” игнорирање и непочитување на законите, бидејќи како професор ...

Заев: Скандалот „Рекет“ ѝ носи поени на власта пред ЕУ!

Република - 14.09.2019

Премиерот Зоран Заев, вчера во интервју уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, се наведува во соопштението од Владата.

Калкашлиева: Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите што се во надлежност на СЈО

Курир - 14.09.2019

Законот, како lex specijalis, ги утврдува надлежноста и овластувањата на специјалниот јавен обвинител, така што исклучиво тој е овластен да истражува и да гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на ...

Трајанов: “Првиот човек на СЈО е носител на криминални активности во кои се вклучени бизнисмени и политичари„

Магазин - 14.09.2019

Поранешниот пратеник и министер Павле Трајанов, кој е и лидер на вон парламентарниот Демократски сојуз, на социјалните мрежи напиша дека според него во аферата Рекет се вклучени многу бизнисмени, политичари, новинари и судии.

Калкашлиева: Писмата на Јанева не можат да бидат основа за предметите на СЈО

Магазин - 14.09.2019

Законот, како lex specijalis, ги утврдува надлежноста и овластувањата на специјалниот јавен обвинител, така што исклучиво тој е овластен да истражува и да гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на ...