TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Карантин за 2.000 лица – Омикрон регистриран во училиште во Швајцарија

Алсат-М - 03.12.2021

Швајцарските кантони Женева и Во, ставија во карантин 2.000 лица, претежно деца, откако во меѓународно училиште се откриени два случаја на коронавирус од типот Омикрон. Градот Женева, центар за меѓународни дипломати и дом на Светската здравствена ...

Сите држави може да очекуваат ново ширење на коронавирусот, вели СЗО по појавата на омикрон

Сакам да кажам

Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат со прележување

Независен

(ВИДЕО) Поради новиот сој на корона „воскреснал“ филмот од 1963. година

Екран

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Кајгана

Д-р Лазаров предупредува: „Омикрон“ носи заразување и по трет пат

Скопје инфо

Доктор Лазаров: Новиот сој „омикрон“ носи повеќе од пет пати поголема можност за инфекција и повеќе од двапати поголем ризик од реинфекција

еМагазин

Слободен Печат Кумановски м. Zoom 24 Вести Канал5 24Инфо Press24 MTM

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на ковид-19

Слободен Печат - 03.12.2021

Јужноафриканскиот министер за здравство Џо Фала изјави денеска дека неговата земја влегува во четвртиот бран на Ковид-19 поради варијантата Омикрон, но дека болниците во оваа фаза не се загрозени.

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Lider

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Пулс24

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

MakPress

Нови правила за влез во САД за патниците што пристигнуваат со авион

Р.С.Европа - 03.12.2021

САД, почнувајќи од 6 декември, воведуваат нови правила со кои се бара од патниците од странство да имаат негативен тест за ковид-19 не постар од еден ден. Правилата се дел од новата кампања против ковид-19, објавена на 2 декември од претседателот Џо ...

Од понеделник нови правила за влез на патници од странство во САД

360 степени

Нови правила за влез во САД за патниците што пристигнуваат со авион

Тера

Докторката која прва ги забележала симптомите, по што бил откриен омикрон сојот наведе 3 од нив кои се заеднички за ...

Точка - 03.12.2021

Веста за појавата на новиот сој на коронавирусот наречен омикрон, ги збуни сите. Меѓутоа, според информациите кои досега се познати за таа варијанта на коронавирусот, нема преголеми причини на грижа.

Три неочекувани симптоми на омикрон

Pedijatar.mk

Како јужноафриканските научници ја откриле омикрон варијантата на коронавирусот?

Точка

Како јужноафриканските научници ја откриле омикрон варијантата на коронавирусот?

Press24

Омикрон се шири експлозивно, до јануари може да доминира во Европа

Слободен Печат

Јужна Кореја објави рекорден број на новозаразени со коронавирусот

Точка

Јужна Кореја објави рекорден број на новозаразени со коронавирусот

Н.Македонија

+инфо Локално Centar Вечер Прес Centar Сакам да кажам 4NEWS Република

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

ТВ21 - 02.12.2021

Модерна би можела да го заврши тестирањето на засилувачката доза за варијантата Омикрон во март и да поднесе барање за одобрување во САД, изјави претседателот на компанијата Стивен Хог. Хог рече дека бустер дозата која содржи гени кои посебно ги ...

Модерна во март ќе има бустер доза против омикрон

Курир

Претседателот на Модерна: Бустер доза против Омикрон веќе во март

Точка

„Модерна“ со бустер-доза против омикрон во март

Н.Македонија

„Модерна“ со бустер-доза против омикрон во март

Денар

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

Независен

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

Опсервер

Press24 Вечер Прес Нова ТВ +инфо Lider Република Zoom MakPress

Регистриран првиот случај на сојот омикрон во Грција

Слободен Печат - 02.12.2021

Грција го регистрираше својот прв случај на новиот сој на коронавирусот, омикрон, објави денеска министерот за здравство Танос Плеврис, пренесува Катимерини. Инфекцијата е потврдена кај Грк кој живее во Јоханесбург и летал од Јужна Африка на Крит за ...

Омикрон пристигна и во Грција! Регистриран првиот случај

Во Центар

Во Грција потврден прв случај на омикрон

Сакам да кажам

Грција го детектираше првиот случај на зараза со омикрон

Lider

Прв случај на сојот омикрон во Грција, позитивен е патник кој се вратил од Јужна Африка

360 степени

Грк што дошол од Јужна Африка е првиот потврден случај на сојот омикрон во Грција

Канал5

Патник од Јужна Африка го донесе омикрон во Грција

Фокус

Алсат-М 24Инфо Фактор Курир Република Бизнис Вести Локално Порта

Кинески научници нашле антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирус

Слободен Печат - 02.12.2021

Додека целиот свет се плаши од омикрон, нов вид на коронавирус, научниците од Кина влеаа нова надеж тврдејќи дека изолирале антитело што може ефикасно да ги неутрализира сите варијанти на коронавирус, пишува Вашингтон Пост.

Научници нашле антитело кое ги неутрализира сите соеви на коронавирусот

Фактор

Дали се наѕира крај на пандемијата?: Кинески научници открија антитело што ги неутрализира сите варијатни на коронавирусот

Нова ТВ

Откриени антитела кои штитат од сите соеви на коронавирус? Кинеските научници уверени дека доаѓа крајот на пандемијата

Независен

Откриени антитела кои штитат од сите соеви на коронавирус? Кинеските научници уверени дека доаѓа крајот на пандемијата

Курир

Откриени антитела кои штитат од сите соеви на коронавирус? Научниците од Кина уверени дека доаѓа крајот на пандемијата

Нетпрес

Кинеските научници уверени дека доаѓа крајот на пандемијата: Откриле антитела кои штитат од сите соеви на коронавирус

Press24

Скопје инфо Во Центар Кајгана Канал5 Вечер Прес Кумановски м. Опсервер

Гутереш: Затворањето на границите поради коронавирусот е неправедно и неефикасно

Нетпрес - 02.12.2021

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, порача во седата дека затворањето на границите поради омикрон варијантата на коронавирусот е „длабоко неправедно, казнувачко и неефикасно“, нарекувајќи го тоа форма на апартхејд кон Африка.

ОН: „Затворањето на границите за Африка поради омикрон е неправедно, тоа е апартхејд кон Африка“

Кумановски м.

Гутереш го спореди затворањето на границите со апартхејд: „Неправедно и неефикасно“

Локално

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

24Инфо

Генералниот секретар на ООН е лут поради рестрикциите за Африка: Апел до разумот!

Скопје1

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

MTM

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Точка

Н.Македонија Вечер Прес MakPress Centar

Гутереш: Забрана за патување и неправедна и неефикасна мерка

Тера - 02.12.2021

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш денеска изјави дека забраната за патувања воведена поради ковид-19, која изолира која било земја или регион, „не само што е длабоко неправедна и казнена, туку е и неефикасна“.