TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рецепт за вкусен колач без печење

Кафе пауза - 29.09.2022

Денес ви споделуваме рецепт за супер брз и вкусен колач без печење. Доколку сакате вкусен десерт за ручек, а притоа не сакате да поминувате многу време во кујната, морате да го пробате овој рецепт.

НЕСКВИК ТОРТА: На дечињата им е омилена и специјално за нив ја правам за секој роденден

НМД - 28.09.2022

Моите дечиња обично не се големи љубители на домашни торти и колачи. Најчесто сакаат да јадат чоколадо и други слатки работи кои ги има по маркетите. Но, за моја среќа, кога го најдов и направив овој рецепт, моите деца едноставно ја засакаа оваа ...

КРЦКАВ ПИТА-КОЛАЧ: Во пудингот изрендајте ги јаболката и за 15 минути е готово

НМД - 28.09.2022

Подготовката на овој крцкав колач не одзема долго време, а интересно е тоа што во пудингот со ванила директно се рендаат јаболката. Вкупно сè е спремно за 15 минути, а потоа се става на печење.

Омилениот МЕТАР колач: се пече во два плеха и од малку состојки се добива голема, долга торта

НМД - 28.09.2022

Оваа торта порано задолжително се приготвуваше на секој роденден или прослава поради економичноста, но и богатиот вкус. Поради должината го домил името „метар колач“, совршено се сече на иделани парчиња за послужување.

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

Пулс24 - 13.12.2016

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки: 600 гр готови кори за баклава 5 јајца 250 гр шеќер 1 шолја масло 1 шолја кисело млеко 1 прашок за пециво 1 ванилин шеќер 350 гр мелени ореви Шербет: 4 шолји шеќер 4 шолји вода ...