TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарските европратеници држеа лекции по историја на Мешовитиот комитет во Стразбур

Сител - 06.10.2022

Тензична дебата во Стразбур на тема добрососедство. Бугарските европратеници ја обвинија Македонија за постојани провокации и кражба на бугарската историја и култура. Како пример беа спомнати фудбалскиот напревар меѓу екипите на двете држави во ...

Во Европарламентот наместо за реформи и енегетика се зборуваше за фудбал

Канал5

Бугарските европратеници со провокации кон Македонија во Стразбур, им реагираа и колегите од ЕУ

Н.Македонија

(ВИДЕО) Пратеничка на НСДП во Советот на Европа го бранеше македонскиот јазик и идентитет – жестока кавга со бугарски ...

Либертас - 06.10.2022

Пратеничката на НСДП, Соња Мираковска која во Советот на Европа жестоко се расправаше со бугарскиот пратеник Александар Јорданов. Јорданов порача дека за Македонија реално да ги започне преговорите со Европската Унија најпрво треба да го промени ...

(ВИДЕО) Мираковска до бугарски европратеник: Јас сум Македонка и зборувам на македонски јазик

Press24

Пратеничка на СДСМ во Советот на Европа го бранеше македонскиот јазик и идентитет – жестока кавга со бугарски колега

Centar

(ВИДЕО) Мираковска до Јорданов: Вие мене, ниту на моите сограѓани, не можете никогаш да им кажете дека зборуваат на погрешен јазик

Фактор

Мираковска до бугарски пратеник: ЈАС СУМ МАКЕДОНКА, ТОА Е МОЈОТ ИДЕНТИТЕТ/ВИДЕО

Вечер Прес

МИРАКОВСКА ДО БУГАРИНОТ ЈОРДАНОВ: Јас сум Македонка, зборувам на македонски јазик, живеам во Македонија сега наречена С. Македонија

Денешен

ЈАС СУМ МАКЕДОНКА, ТОА Е МОЈОТ ИДЕНТИТЕТ Мираковска жестоко му одговори на бугарски пратеник во Стразбур (ВИДЕО)

+инфо - 06.10.2022

Пратеничката посочи дека проблем на Бугарија е што издавала бугарски пасоши на нелегален начин и заведени на адреса на една бандера. Пратеничката од НСДП Соња Мираковска му возврати на бугарскиот пратеник Александар Јорданов во Советот на Европа ...

Мираковска до бугарскиот колега Јорданов: „Јас сум Македонка, тоа е мојот идентитет“

Локално

(Видео) Пратеничката Мираковска ги потсети бугарските европратеници дека имаат бугарски пасоши кои се регистрирани на бандера

еМагазин

Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, ете затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни промени и е ...

24Инфо - 06.10.2022

Според координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, полека но сигурно, вистината испливува на површина! Иако декларативно и постојано не’ убедуваат дека македонскиот јазик е „заштитен”, конечно гледаме дека тоа не е вистина.

Мицевски: Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, ете затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни промени и е против бугарските уцени

Курир

Мицевски: Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни промени

А1 On

Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни промени и е против бугарските уцени, порача Мицевски

Нетпрес

Бугарски европратеници побараа бришење на македонскиот јазик во Стразбур

Република

Мицевски: Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик (ФОТО)

Press24

БУГАРСКИ ЕВРОПРАТЕНИЦИ БАРААТ БРИШЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Мицевски предупредува на нови уцени од Софија

+инфо

ТВ21 MakPress МКД Алсат-М Канал5 Локално Фокус Вечер Прес