TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гласање без поголеми проблеми – Македонија по седми пат избира претседател

Телма - 24.04.2024

Граѓаните по седми пат избираат претседател на државата. Сите избирачки места изутринава во 7 часот беа отворени на време и гласањето во текот на денот течеше без проблеми. Екипата на телевизија Телма беше во обиколка на ОУ „Рајко Жинзифов“, на ОУ ...

До денес немам промашено избори, вели 87-годишната Вера Димитровска од Битола

Сакам да кажам

(ВИДЕО) Еве што очекуваат жителите на Куманово од изборите

Алсат-М

Во Делчево изборниот процес почна навреме, гласањето се одвива во најдобар ред

24 Вести

Maкедонија избира претседател

Н.Македонија

77.419 полнолетни граѓани во Битола имаат право на глас, 4.636 гласачи помалку од локалните избори во 2021 година

Битола Њуз

Македонија гласа на прв круг претседателски избори: Гласачките места ќе бидат отворени до 19Ч

Канал5

Кумановски м. Канал5 Независен Тера Канал5 Deutsche Welle 24 Вести Либертас

Во Куманово до 13 часот гласале 23 отсто, во Старо Нагоричане 22, во Липково 16

Kumanovo News - 24.04.2024

На избирачките места во Куманово до 13 часот гласале вкупно 23,08 проценти од запишаните гласачи. Во Куманово, право на глас имаат 93.364 гласачи, кои гласаат на 167 избирачки места. До 13 часот гласале 15.498 гласачи.

До 9 часот излезноста во Куманово е 3,02 проценти, во Липково 1,93 во Старо Нагоричане 3,98 проценти

Република

Навреме отворени гласачките места во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Бизнис Вести

Започна гласањето во Куманово, Старо Нагоричане и Липково

Кумановски м.

Тековно се спроведува гласањето на болните и немоќните лица во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Курир

Завршено е гласањето на болни во Липково и Старо Нагоричане, во Куманово изборите се одвиваат тековно

Kumanovo News

Над 3.000 лица со право на глас во Старо Нагоричане

Кумановски м.

Кумановски м. Кумановски м. Курир А1 On Алсат-М Press24 Вечер Прес

Отворени избирачките места, право на глас имаат 1.814.317 граѓани

Курир - 23.04.2024

Според заклучениот Избирачки список на Државната изборна комисија, за гласање во државата се запишани 1.713.758 избирачи, 95.116 избирачи се на привремена работа или престој во странство, а 2.147 се на издржување казна затвор или се во притвор.

1.814.317 избирачи имаат право на глас на претседателските избори

Centar

1.814.317 избирачи имаат право на глас на претседателските избори

Вести плус

Право на глас на претседателските избори имаат 1.814.317 избирачи

Бриф

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ: Во 7 часот отворени сите избирачки места, право на глас имаат 1.814.317 граѓани на Македонија

Денешен

Отворени избирачките места, право на глас имаат 1.814.317 граѓани

Либертас

Отворени избирачките места, право на глас имаат 1.814.317 граѓани

24Инфо

Нетпрес ТВ21 Frontline А1 On Фокус Сител Нова ТВ

ДИК со последни подготовки пред утрешниот изборен ден

Канал5 - 23.04.2024

Речиси 7.000 болни и изнемоштени лица, затвореници во казнено-поправните домови и лица во притвор, оние во старечките домови, како и нашите државјани во странство, денеска гласаат, ден пред утрешните претседателски избори.

Денеска молк за претседателските избори

МКД

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Макфакс

Во Гостивар за гласање пријавени 129 болни и изнемоштени лица

MakPress

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората, во тек е кампањата за пратеници

360 степени

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови, тече кампањата за пратеници

MakPress

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови – молк пред утрешните претседателски избори, тече кампањата за пратеници

Бриф

CivilMedia Фокус А1 On 24Инфо +инфо Курир Опсервер Нетпрес

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи

Скопје1 - 23.04.2024

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи. Денес, 2.569 гласачи своето право на глас ќе можат да го остварат во 31 гласачко место во ДКП каде што се пријавиле да гласаат, а чии што пријави се ...

ДИК: Гласањето на затворениците и болните лица се одвива без проблеми

Алсат-М

ДИК: Без проблеми тече гласањето во казнено-поправните установи

Мета

Гласањето на затворениците и болните се одвива без проблеми, велат од ДИК

Макфакс

Гласањето на затворениците и болните се одвива без проблеми, велат од ДИК

Опсервер

Гласањето на затворениците и болните се одвива без проблеми, велат од ДИК

MTM

ДИК: Гласањето во затворите тече без проблеми

Нова ТВ

Frontline Курир Слободен Печат Р.С.Европа Сител А1 On Локално Точка

Почна предизборниот молк

Centar - 07.05.2024

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануваат сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања, информираат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Почна предизборниот молк

Вести плус

Од полноќ почнува молк – претседателските кандидати уште денеска со пораки до граѓаните

ТВ21 - 22.04.2024

До вечерва до полноќ завршува кампањата на првиот круг на претседателските избори и изборниот молк ќе трае додека не заврши гласањето, односно до среда до 19 часот. Дел од изборните карвани веќе ги одржаа и централните митинзи а кандидатите и уште ...