TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последна вест/ Прекинато гласање на избирачко место во Липково, се сомнева за злоупотреба

Алсат-М - 24.04.2024

Гласањето во избирачкото место 1112/1 во Липковo е прекинато, пишува Алсат. Таму се сомничи злоупотреба за таканаречениот „бугарски воз“. Членовите на ДИК не дозволуваат оваа злоупотреба да се докаже во извештајот на набљудувачите додека полицијата ...

Зголемен одѕивот на граѓаните, од новиот претседател или претседателка очекуваат функционална држава

Глас на Америка

Гласањето е во тек низ целата земја

Алсат-М

До денес немам промашено избори, вели 87-годишната Вера Димитровска од Битола

Сакам да кажам

(ВИДЕО) Еве што очекуваат жителите на Куманово од изборите

Алсат-М

Мирен изборен ден во Гостивар, попладнево поголема раздвиженост на избирачките места

Gostivarpress.mk

Македонија гласа на прв круг претседателски избори: Гласачките места ќе бидат отворени до 19Ч

Канал5

Независен Телма Deutsche Welle Сител 360 степени Телма Либертас Сакам да кажам

До 15 часот во Велес излезеноста 38,93 отсто, во Чашка 37, а во Градско 41,64

Курир - 24.04.2024

Во Општина Чашка на 31 избирачко место со 6.076 гласачи на единствениот избирачки список до 15 часот гласале 2.260 избирачи или 37 отсто, информираат од ОИК Чашка. До 15 часот на 84 избирачки места во Велес и велешко од 44.858 избирачи правото на ...

Во Велес и велешко до 13 часот излезноста е 29,56, во Градско 33,51 процент

Курир

Во Велес до 11 часот излезноста на изборите е 16,34, во Чашка 15,27, во Градско 20,62 проценти

Сител

Во Општина Чашка до 9 часот излезноста е 4,9 проценти, во Градско околу 5 отсто

Курир

Во Општина Чашка до 9 часот излезноста е 4,9 проценти, во Градско околу 5 отсто

Во Центар

Во Општина Чашка до 9 часот излезноста е 4,9 проценти, во Градско околу 5 отсто

Република

До 11 часот: Во Велес излезеноста е 16,34, во Чашка 15,27, во Градско 20,62 проценти

Курир

Press24 Бриф Република 24 Вести Press24 Бриф Сител Сител

Во Куманово до 13 часот гласале 23 отсто, во Старо Нагоричане 22, во Липково 16

Kumanovo News - 24.04.2024

На избирачките места во Куманово до 13 часот гласале вкупно 23,08 проценти од запишаните гласачи. Во Куманово, право на глас имаат 93.364 гласачи, кои гласаат на 167 избирачки места. До 13 часот гласале 15.498 гласачи.

До 9 часот излезноста во Куманово е 3,02 проценти, во Липково 1,93 во Старо Нагоричане 3,98 проценти

Република

Навреме отворени гласачките места во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Бизнис Вести

Започна гласањето во Куманово, Старо Нагоричане и Липково

Кумановски м.

Тековно се спроведува гласањето на болните и немоќните лица во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Курир

Завршено е гласањето на болни во Липково и Старо Нагоричане, во Куманово изборите се одвиваат тековно

Kumanovo News

Над 3.000 лица со право на глас во Старо Нагоричане

Кумановски м.

Кумановски м. Курир А1 On Алсат-М Press24 Вечер Прес

Сите 117 избирачки места во Тетово отворени навреме, гласањето без проблеми

Алсат-М - 24.04.2024

Во сите 117 избирачки места во рамки на Општинската изборна комисија Тетово, од 07:00 часот, почна и нормално се одвива процесот на гласање за денешните претседателски избори, информираат од општинската изборна комисија Тетово.

Гласање во затвор „Идризово“, запишани 887 избирачи

Сител

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови

24 Вести

Во Југоистокот на државата запишани 1547 болни и изнемоштени лица

Сител

Ден пред изборите гласаа и затворените и притворени лица, како и оние во домовите за стари лица

Канал5

Во затвор гласаа оние кои живеат зад решетки, во домашни услови болните и немоќните – денес започна изборот на нов шеф на државата

Телма

Денеска гласаа болните и изнемоштени лица и затворениците

Алсат-М

Алсат-М Алфа ТВ21 Н.Македонија Во Центар Бизнис Вести Тера Gostivarpress.mk

Во Неготино навреме стартуваше гласањето за претседател на државата

24 Вести - 24.04.2024

Сите избирачки места се навремено отворени, успешно стартуваше изборниот процес за претседателските избори, информираше утринава, претседателката на Општинска изборна комисија Неготино, Елизабета Камчева.

Во Неготино утре ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Zoom

Во Неготино утре ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Курир

Во Неготино во вторник ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Нетпрес

Во Неготино утре ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Република

До девет часот гласале 5.83 проценти од гласачите во Неготино

Курир

Во Неготино навреме стартуваше гласањето за претседател на државата

Канал5

Република Сител А1 On Lider Бриф Вечер Прес Курир Бриф

ДИК: Заврши гласањето на болните, немоќните и затворениците- во дијаспората и натаму се гласа

Канал5 - 23.04.2024

Со право на глас на Претседателските избори 2024 во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи. На 31 гласачко место во дипломатско конзуларни претставништва во странство, 2.569 гласачи кои се пријавиле и чии пријави се прифатени од ...

ДИК со последни подготовки пред утрешниот изборен ден

Канал5

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи

Скопје1

Последни митинзи на кандидатите за претседател на државата

Алфа

ДИК: Без проблеми тече гласањето во казнено-поправните установи

Мета

Гласањето за претседателските избори во затворите се одвива без проблеми

Слободен Печат

Гласањето во затворите тече без проблеми

ТВ21

А1 On MakPress Бриф +инфо Press24 МКД Локално Н.Македонија

Денеска молк за претседателските избори

МКД - 23.04.2024

Претседателски избори 2024 Во земјава денеска е молк, пред утрешните седми претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот, кога се затвораат избирачките места. Годинава поради тоа што се одржуваат двојни избори, за време на молкот за ...

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората, во тек е кампањата за пратеници

360 степени

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови, тече кампањата за пратеници

MakPress

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови – молк пред утрешните претседателски избори, тече кампањата за пратеници

Бриф

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови

CivilMedia

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората

Фокус

Молк пред претседателските избори, гласаат болните, затворениците, тече кампањата за пратеници

А1 On

24Инфо +инфо Курир Нетпрес Алсат-М 24 Вести Слободен Печат Телма

Парламентарните избори продолжуваат и покрај утрешниот молк

Алфа - 22.04.2024

И покрај молкот за претседателските избори, кампањата за парламентарните избори на 8-ми мај, ќе се одвива и утре нема да биде прекината, но медиумите нема да известуваат за неа. Носителите на изборните листи и кандидати за пратеници и денеска на ...

Од полноќ почнува молк – претседателските кандидати уште денеска со пораки до граѓаните

ТВ21

АВМУ: Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк

MakPress

Почна предизборниот молк

Centar - 07.05.2024

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануваат сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања, информираат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Почна предизборниот молк

Вести плус