TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на бугарското вето

Опсервер - 30.06.2022

Француското претседателство со ЕУ што завршува денеска, нема нова иницијатива за тргање на бугарското вето за евроинтеграцијата на Северна Македонија. Владата во Скопје тврди дека сè уште не им бил доставен официјален предлог за надминување на ...

Што сè сме испорачале во Брисел или колку тежи бугарското вето?!

Вечер Прес

Доцнат ли Американците со поддршката за Македонија?

Н.Македонија

Предлозите засега неприфатливи, но преговорите прифатливи

Н.Македонија

Разговори со Софија има, напредок – нема!

Слободен Печат

Бугарската влада ја одобри позицијата за Македонија

Локално

Бугарски аналитичари за „Локално“: „Францускиот предлог е најдобар за двете страни – ги задоволува нашите барања, а истовремено го зачувува достоинството на преговарачите“

Локално

Нова ТВ МКД

„Украина и Молдавија се во потесниот избор за ЕУ. Прашајте ја Северна Македонија како ѝ оди тоа“

МКД - 29.06.2022

Удоволувањето на ЕУ кон Бугарија постави опасен преседан за иднината на проширувањето, вели Форин полиси . Неколку часа откако Европската Унија минатата недела ја донесе историската одлука да им даде кандидатски статус на Украина и на Молдавија - ...

ЕУ и долгата рака на Путин

Окно

Бугарија преку спорот со Македонија го потсети Брисел колку мачен може да биде патот до ЕУ

Н.Македонија

Украина во ЕУ

Окно

Од Франција нема информации за нова предлог-рамката, Софија и Скопје молчат

Канал5 - 29.06.2022

Француските дипломати во седиштето на ЕУ не се запознаени со нова иницијатива за надминување на спорот меѓу Софија и Скопје по посетата на македонската делегација во Бугарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Од Франција нема информации за нова предлог-рамката, Софија и Скопје молчат

Бриф

Од Франција нема информации за новата предлог-рамка, Софија и Скопје молчат

Независен

Од Франција нема информација за нова предлог-рамка, Софија и Скопје молчат

Република

Од Франција нема информации за нова предлог-рамката, Софија и Скопје молчат

Опсервер

Од Франција нема информации за нова предлог-рамка, Софија и Скопје молчат

Курир

Брифинг на МИА од Брисел: Нема информации за нов француски предлог на два дена пред крајот на Претседателството на Париз со ЕУ

MakPress

еМагазин 365 Press24 Вечер Прес Н.Македонија +инфо Нова ТВ Нетпрес

Во очекување на нов „француски предлог” Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт ...

Бизнис Вести - 29.06.2022

Скопје, 29 јуни 2022 (МИА) – На два дена пред завршувањето на француското претседателство со ЕУ, властите на земја вчера информираа дека нема нови моменти во однос на нацрт-верзијата на предлогот на Франција за повлекување на бугарското вето на ...

Иванов: Ако сега не се реши спорот со Бугарија, ќе се олабават тензиите

Локално

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

Опсервер

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

Независен

Османи во тајна мисија во Софија, уште еден ден за нов „француски предлог“

МКД

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс

Слободен Печат

Во очекување на нов „француски предлог” Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

24Инфо

Frontline Канал5 Н.Македонија Денешен Lider CivilMedia Бриф MakPress