TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тепачот во бегство има бугарски пасош, Пендиков сѐ уште нема, ама ќе му издадат

Слободен Печат - 31.01.2023

Еден од тепачите кои го нападнаа 21-годишниот Христијан Пендиков во Охрид е бугарски државјанин, односно имал бугарска патна исправа, објави „Телма“, повикувајќи се на вчерашната изјава на пратеникот и поранешен министер во Бугарија, Даниел Лорел, ...

Тепачот во бегство е со бугарски пасош – и тој и тепаниот Пендиков се со бугарски национални чувства

Н.Македонија

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: ТЕПАЧОТ КОЈ Е ВО БЕГСТВО ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ - тој и натепаниот Пендиков имаат бугарски национални чувства

Фактор

Македонските Бугари ќе бараат заштита од ЕУ и крај на говорот на омраза против нив

Deutsche Welle

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, благодарение на македонските и бугарските политичари, стигна до Брисел

МКД

КОКАИН И БУГАРСКА ПОЛИТИКА ВО ОХРИД: Долг од 500 евра за дрога од Пендиков направи јунак во Софија, а тепачката одекна и во ЕУ

Денешен

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

Centar

Во Центар Локално Во Центар Во Центар Нетпрес Скопје1 Денешен Денешен

Ќучуков: Бугарија сè уште ја гледа Македонија како територија

Република - 31.01.2023

Единствените кои најдоа храброст да се спротивстават на рутината на противењето околу спорот на Бугарија со Македонија беа два фудбалски клуба од Софија и Скопје, вели за „ 24 Часа “ директорот на Институтот за економија и меѓународни односи и ...

Бугарскиот амбасадор Ангелов се враќа во Скопје

Р.С.Европа

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангелов се враќа на своите дипломатски должности во Скопје

Бриф

До кога Бујар Османи ќе ја срами Македонија?

+инфо

Законот за здруженија – „пречка“ за работа на историската комисија?

Deutsche Welle

Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангелов се враќа на своите дипломатски должности во Скопје

еМагазин

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангелов се враќа на своите дипломатски должности во Скопје

Фокус

Сител Кајгана Слободен Печат Независен МКД Курир Нетпрес Опсервер

Пендиков не е Бугарин, додека еден од напаѓачите има бугарско државјанство!

4NEWS - 31.01.2023

Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, кој беше нападнат во Охрид, се дефинира како етнички Бугарин, но не е бугарски државјанин. За разлика од него, еден од неговите напаѓачи е бугарски државјанин и Бугарија треба да ...

Лорер: Пендиков не е бугарски граѓанин, но еден од напаѓачите е бугарин

24Инфо

„БУГАРСКИОТ ПРАТЕНИК ЛОРЕР ИМ УДРИ СИЛНА ШЛАКАНИЦА НА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА“: Револт во политичките кругови во Бугарија

Фактор

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин, туку еден од напаѓачите

Канал5

ЛОРЕР: Тој што е тепан во Охрид не е бугарски граѓанин, туку тепачот, а за него не зборуваме

Денешен

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин туку еден од напаѓачите

360 степени

Еден од напаѓачите на Пендиков е бугарски државјанин, зошто не се зборува за тоа?

Нетпрес

Локално Република MakPress

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Фокус - 30.01.2023

САД ги повикуваат Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да ги решат билатералните спорови. Ова за Гласот на Америка го соопштиле од Стејт департментот, одговарајќи на прашањето како ја коментираат одлуката на ...

САД ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Глас на Америка

Стејт Департментот бара С. Македонија и Бугарија брзо да ги решат билатералните спорови

Локално

САД ги повикаа Македонија и Бугарија да ја деескалираат реториката

Канал5

САД: Ги повикуваме Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат реториката и брзо да ги решат билатералните спорови

360 степени

Стејт Департмент бара Македонија и Бугарија брзо да ги решат билатералните спорови

Нетпрес

САД БАРААТ БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА ДА ЈА СТИВНАТ РЕТОРИКАТА Решете ги брзо билатералните спорови

+инфо

Либертас Опсервер Слободен Печат Press24 ТВ21 4NEWS 24Инфо Независен

Средба Вархеи - македонски Бугари

24 Вести - 30.01.2023

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји неделава ќе се сретне со претставници на македонските Бугари на нивно барање, јави бугарската новинска агенција БГНЕС. Во делегацијата ќе бидат Петар Колев и Георги Трендафилов од ГДУ)и Љупчо Георгиевски ...

Вархеи позитивно им одговорил на македонските Бугари за средба

Телма

Македонски Бугари во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји

Алфа

Вархеји во Брисел ќе прими претставници на македонските Бугари откако побарале средба со него

360 степени

Георгиевски, Трендафилов и Колев ќе ги бранат интересите на Бугарите кај еврокомесарот Вархељ

А1 On

Вархеји во Брисел ќе се сретне со македонските Бугари

Слободен Печат

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Фокус

Либертас Вечер Прес Курир +инфо Нетпрес Локално Денешен

Зашов во СТУДИО 10: ЕУ требаше да реагира на масовното издавање бугарски пасоши на Македонци, треба да реагира и на ...

24 Вести - 30.01.2023

Претепувањето на Пендиков е несреќен случај кој дојде во несреќно време, а јас го осудувам чинот на насилство. Тоа беше искористено од бугарските националистички кругови кои поведоа хајка против Македонија , вели Благој Зашов , поранешен амбасадор, ...

Зашов во СТУДИО 10: Бугарија постојано била на погрешната страна во војните оти била на страна на оние кои ѝ ја ветувале Македонија

24 Вести

Зашов: Неприфатливо е Милков во тој тон да му се обраќа на претседателот Пендаровски

Република

ЕУ ТРЕБАШЕ ДА ЗАБРАНИ ИЗДАВАЊЕ БУГАРСКИ ПАСОШИ НА МАКЕДОНЦИ Не е доцна и сега да реагира, вели дипломатот Зашов

+инфо

Зашов: Бугарија постојано била на погрешната страна во војните оти била на страна на оние кои ѝ ја ветувале Македонија

Нетпрес