TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Макфакс - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Дојдовме до решението Република Северна Македонија, јазикот е македонски без фусноти

Фокус - 12.06.2018

„Да“ за македонската иднина. Денеска како никогаш порано сум исполнет со чувство за надеж за нашата иднина, за иднината на сегашните и идните граѓани. Таа иднина можеме да ја видиме на хоризонтот, во заедницата на државите на ЕУ и во НАТО, вака ...

Заев: Нема веќе ФИРОМ – Република Северна Македонија преведено на сите јазици

Телма - 12.06.2018

Република Северна Македонија преведено на сите јазици е името што Заев и Ципрас го потврдија како решение на 27 годишниот спор мешу двете земји. Се зачувуваат идентитеските прашања најави Заев.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба со превод е решението за кое е постигнат договор меѓу Македонија и Грција, информираше премиерот Зоран Заев. “Шансата е тука и мора да се искористи, храбро и смело, така е патриотски.

Република Северна Македонија за севкупна употреба со македонски јазик и националност

Р.С.Европа - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во уставот. Јазикот ќе биде македонски или на англиски Macedonian без фуснота, националноста македонска/граѓани на Република Северна Македонија или на англиски ...

Заев: Република Северна Македонија е име, предвидено за севкупна употреба

24 Вести - 12.06.2018

На дешната прес конференција, премиерот Заев ги информираше граѓаните за договорот со Ципрас. Потенцираше дека ссо договорот се потврдува македонскиот идентитет и гаранцијата за просперитетна иднина на државата.

Република Северна Македонија, македонски јазик и македонски народ, го потврди Заев договорот со Грција

Сакам да кажам - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев кажа дека со грчкиот колега Алексис Ципрас постигнале договор за името и тој предвидува Република Северна Македонија, македонски јазик без фуснота и македонска националност со забелешка – граѓани на Република Северна Македонија.

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Макфакс - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција во Владата на обраќање со ...

(ВИДЕО) Заев: Имаме историско, вековно решение – Република Северна Македонија со превод, за севкупна употреба, со ...

Либертас - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение, рече премиерот Заев на денешната прес конференција. – Решаваме 25-годишен спор кој ја влечеше земјата надолу. Со решение го јакнеме македонскиот идентитет.

(ВИДЕО) Заев: Република Северна Македонија со превод на сите јазици, заштитен националниот идентитет

А1 On - 12.06.2018

Република Северна Македонија, со превод на сите јазици е договорот кој е постигнат со Грција, изјави премиерот на Македонија, Зоран Заев во неговото денешно обраќање. – Доаѓа подобро време за Македонија.

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет (видео)

Стандард - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Што содржи спогодбата меѓу Грција и Македонија?

Нова ТВ - 12.06.2018

Се укажува на тоа дека премиерите на Грција и Македонија се договориле за „Република Северна Македонија“ на македонски, да биде новиот назив на Македонија, озваничен со Уставот, а се оечкува и низа други поединости во спогодбата која Алексис Ципрас ...

Заев: Република Северна Македонија, јазик македонски на сите јазици, националност – граѓани на Северна Македонија

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

Заев: Северна Македонија, македoнски јазик, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево информираше дека ќе ја извлечат Македонија од стеги на изолација и дека македонски јазик и македонски народ, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш.

“Република Северна Македонија”, ново име на државата?

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија кое би можело да се преведува, а да биде за севкупна употреба би било новото име на земјата по евентуалното финализирање на Договорот меѓу премиерите на двете земји Заев и Ципрас во грчка Преспа овој викенд.

Северна Македонија со македонски јазик и идентитет - од словенско потекло, Заев за новото име ќе испрати писма до 190 ...

МКД - 12.06.2018

Договорот имал 20 страници и речиси сите детали биле веќе договорени, пишуваат денеска грчките медиуми пред, за денеска закажаниот нов телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

А1 On - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Deutsche Welle - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори Република Северна Македонија (Republic ...

Ова се етапите по евентуално постигнување на договор со Грција

Алсат-М - 12.06.2018

Во продолжение на текстот од основата на договорот , што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина, наведени се и следните етапи: – Договорот да помине во ...

Ова е договорот што ќе го потпишат Заев и Ципрас?

+инфо - 12.06.2018

Во договорот кој ќе го потпишат македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе стои дека договореното име за „ерга омнес“ е Република Северна Македонија со превод на англиски (Republic of North Macedonia).

Македонци со македонски јазик од Република Северна Македонија, објавуваат грчките медиуми делови од договорот

Сакам да кажам - 12.06.2018

Договорот за Северна Македонија, постигнат за време на вчерашниот телефонски разговор меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се очекува да биде потпишан до крајот на неделата, објавија грчките медиуми, кои објавија и детали од договорот.

(ВИДЕО) 360˚ Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за севкупна употреба и македонски (Macedonian) ...

Либертас - 11.06.2018

За Македонија идентитетот, за Грција сложено име за ерга омнес употреба – Скопје и Атина го финишираат преговарачкиот процес. Во денешната телефонска комуникација двајцата премиери ги „пеглале“ последните детали од пакетот по што се чини дека е чист ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Sky - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

Тера - 12.06.2018

„Да“ за македонската иднина. Денеска како никогаш порано сум исполнет со чувство за надеж за нашата иднина, за иднината на сегашните и идните граѓани. Таа иднина можеме да ја видиме на хоризонтот, во заедницата на државите на ЕУ и во НАТО, вака ...

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Точка - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција во Владата на обраќање со ...

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

Вечер Прес - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

И би Северна Македонија!

Слободен Печат - 12.06.2018

Пишува: Мартин Богатиноски „Република Северна Македонија“ најверојатно е името за кое завчера телефонски се договориле премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавија грчките медиуми и посочија дека договорот ќе биде ...

Сите детали од наводниот договор: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

еМагазин - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Република Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Нова ТВ - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавува Дојче Веле . Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори Република Северна ...

Грчките медиуми го објавија договорот кој наводно го постигнале Заев и Ципрас

Стандард - 12.06.2018

Атинскиот весник „Еифемерида“ и „Радио 24/7“ денеска објавија детаљи од договорот кој наводно го постигнале премиерите на Македонија и Грција – Зоран Заев и Алексис Ципрас и. Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) е името за ...

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

24Инфо - 12.06.2018

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет „Република Северна Македонија“ (Republic of North Macedonia на англиски) за севкупна употреба е новото име кое е договорено од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...

360 степени: Република Северна Македонија за севкупна употреба и македонски јазик

еМагазин - 12.06.2018

„ 360 Степени “ неофицијално дознава дека договорот помеѓу Македонија и Грција се темели на сложеното име Република Северна Македонија, кое ќе биде за севкупна употреба и ќе биде преведливо на сите јазици, на пример на англиски Republic of North ...

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за севкупна употреба и македонски (Macedonian) јазик

Локално - 12.06.2018

За Македонија идентитетот, за Грција сложено име за ерга омнес употреба – Скопје и Атина го финишираат преговарачкиот процес. Во денешната телефонска комуникација двајцата премиери ги „пеглале“ последните детали од пакетот по што се чини дека е чист ...

Заев: Имаме прецизирано македонско име, Република Северна Македонија со превод на сите јазици

Бизнис Вести - 12.06.2018

На дешната прес конференција, премиерот Заев ги информираше граѓаните за договорот со Ципрас. -Нема веќе ФИРОМ, нема меѓународни договори во кои се избегнува македонскиот јазик. Со овој договор ќе биде потврден и зајакнат македонскиот етнички и ...

Заев: Република Северна Македонија, јазик македонски, националност – граѓани на Северна Македонија

+инфо - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое е договорено меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев: Република Северна Македонија, македонски јазик, националност – македонска

Слободен Печат - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција ги соопшти деталите од договорот со Грција, по денешниот телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Алексис Ципрас. -Северна Македонија за севкупна употреба, јазик македонски, националноста ...

Грчки медиуми: Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни 2018 (МИА) - Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија ...

ЕКСКЛУЗИВНА АНАЛИЗА: Се дознаа детали од договорот Ципрас – Заев!

Таратур - 12.06.2018

Во медиумите излегоа детали од договорот кој треба да го потпишат премиерите на двете земји. Според него, грчката страна ги доби скоро сите барања – ново име ерга омнес за Македонија, напомена во ОН дека немаме никакви врски со древните Македонци, ...

Ова се етапите по евентуално постигнување на договор со Грција

Фокус - 12.06.2018

Во продолжение на текстот од основата на договорот , што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина, наведени се и следните етапи: – Договорот да помине во ...

Република Северна Македонија, јазик македонски, националност – граѓани на Северна Македонија

Република - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое е договорено меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Кајгана - 12.06.2018

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Грчки медиуми: Договорот го содржи името Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Press24 - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

iPortal - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори, пренесе Дојче веле .

Етапите по евентуално постигнување на договор со Грција

Република - 12.06.2018

Во продолжение на текстот од основата на договорот , што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина, наведени се и следните етапи: – Договорот да помине во ...

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Sky - 12.06.2018

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција заедно со членовите на ...

Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Канал5 - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Грчки медиуми: Северна Македонија е новото име, македонски јазик и македонски идентитет остануваат

Н.Македонија - 12.06.2018

Република Северна Македонија ерга омнес, со македонски јазик и идентитет е она што го содржи договорот што треба да го потпишат Македонија и Грција, според информациите на грчкото радио „247“ и новинарите кои открија детали од решението.

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Локално - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори, пишува Дојче Веле .

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет (видео)

Локално - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.