TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Откажувањето на Сандерс е добар потег

Deutsche Welle - 09.04.2020

Берни Сандерс се повлече од претседателската трка. Овојпат не чекаше толку долго како пред четири години, што за демократите е предност, смета Карла Блајкер. Се’ уште има вести кои ја прекинуваат бесконечната река од информации за короната.

Политичката револуција на Сандерс не завршува со повлекувањето

Н.Македонија - 09.04.2020

Во говорот со кој го соопшти повлекувањето од претседателската трка Берни Сандерс го цитираше Мартин Лутер Кинг велејќи „лакот на моралниот унивезум е долг, но тој се витка кон правдата. Долгата борба за правда е суштината на нашето движење“, пишува ...

Сенаторот Сандерс се откажа, за Белата куќа ќе се борат Џо Бајден и Доналд Трамп

Expres - 09.04.2020

Сенаторот Берни Сандерс ја прекина својата кампања за претседателски кандидат и го отвори патот поранешниот потпретседател Џо Бајден да го предизвика претседателот Доналд Трамп на претседателските избори на 3 ноември, јави Ројтерс.

Берни Сандерс се откажа од претседателската кандидатура

Канал5 - 08.04.2020

Американскиот сенатор Берни Сандерс се повлече од кампањата за кандидат за демократски претседател на следните избори. Ова беше негова втора кандидатура. Со овој потег, Сандерс го отвори патот за Џо Бајден, поранешниот потпретседател на САД и ...

Берни Сандерс се откажа од кампањата за претседателска номинација од Демократската партија

Нетпрес - 08.04.2020

Американскиот сенатор од сојузната држава Вермонт, Берни Сандерс, се откажа во средата од својата кампања за номинацијата на Демократската партија за претседателските избори на 3-ти ноември.

ВИДЕО: Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД, а Бајден се заблагодари

А1 On - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб.

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Телма - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Вермонт, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб.

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка

Глас на Америка - 08.04.2020

Сенаторот од Вермонт му ја отстапи номинацијата на поранешниот потпретседател Џо Бајден ВАШИНГТОН — Сенаторот Берни Сандерс излезе од претседателската демократска трка. Тој денес ја прекина неговата претседателска кампања, отстапувајќи му ја ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Р.С.Европа - 08.04.2020

Американскиот сенатор Берни Сандерс денеска објави дека ја напушта трката за кандидат на Демократската парија за претседателските избори што треба да се одржат во ноември годинава. Сандерс, кој има 78 години, призна дека неговиот една година помлад ...

Сандерс се откажа, во ноември Бајден ќе му се спротивстави на Трамп

Денешен - 08.04.2020

Берни Сандерс, кој учествуваше во трката во рамки на Демократската партија за канддат за претседател, се откажа од натамошното учество во кампањата. Со тоа, му го отвори патот на другиот преостанат кандидат на демократите, Џо Бајден во ноември да ...

Сандерс се откажа, Трамп и Бајден во трката за претседател на САД

Нова ТВ - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ДПА.

Сандерс ја прекина кампањата, Џо Бајден ќе го предизвика Трамп на изборите

Сакам да кажам - 08.04.2020

Берни Сандерс денеска ја прекина својата претседателска кампања, што значи дека Џо Бајден ќе биде кандидатот на Демократите на годинашните избори. Седумдесет и осумгодишниот Сандерс, кој се опишува себеси како демократски социјалист, долго време ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка

МКД - 08.04.2020

Сенаторот Берни Сандерс ја прекина својата кампања за демократски кандидат за претседател на САД. Ова му отвора пат на поранешниот потпретседател Џо Бајден да стане кандидат на Демократска партија.

Избори во САД во 2020 година: Берни Сандерс ја прекина претседателската кампања

Локално - 08.04.2020

Сенаторот Берни Сандерс ја прекина кампањата за претседателските избори во Америка оваа година. Неговата одлука му го отвора патот Џо Бајден да биде демократски кандидат на годинешните избори.

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Опсервер - 08.04.2020

Вашингтон, 8 аперил 2002 () – Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ...

Бајден за Трамп: Заради неговите погрешни потези сега страдаат многу Американци

Слободен Печат - 08.04.2020

Ден откако американскиот претседател Доналд Трамп и бившиот потпретседател Џо Бајден имаа „пријателски“ телефонски разговор за коронавирусот, претседателскиот кандидат на демократите го нападна начинот на кој Трамп реагираше на пандемијата.

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

24Инфо - 07.04.2020

– Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден, денеска изјави дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и терминот за избор на претседателот ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

Слободен Печат - 07.04.2020

Тој додаде дека претседателските избори морат да се оддржат на 3 ноември, како што тоа од порано беше ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

+инфо - 07.04.2020

Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден, денеска изјави дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и терминот за избор на претседателот ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

ТВ21 - 07.04.2020

Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден, денеска изјави дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и терминот за избор на претседателот ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

Опсервер - 07.04.2020

Вашингтон, 7 април 2002 () – Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден, денеска изјави дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

Либертас - 07.04.2020

Бајден, кој важи за фаворит кај демократите, денеска изјави дека претседателските избори, закажани за 3 ноември, не треба да се одложуваат заради коронавирусот. Бајден за телевииајата Ен-би-си зборуваше за можните последици од коронавирусот, па ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

А1 On - 07.04.2020

Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден, денеска изјави дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и терминот за избор на претседателот ...

Бајден: Не може да се промени терминот за претседателските избори

Press24 - 07.04.2020

Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден изјави денеска дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и терминот за избор на претседателот на ...

Бајден: Претседателските избори во САД мора да се одржат на 3 ноември

MakPress - 08.04.2020

Поранешниот американски потпретседател и актуелен кандидат на демократите за претседателска номинација на изборите во САД, Џо Бајден, денеска изјави дека може да се промени начинот на гласање на изборите, но не и терминот за избор на претседателот ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Фокус - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ДПА. Изборите во САД се закажани за 3 ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Либертас - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Бриф - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ДПА.

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

ТВ21 - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Слободен Печат - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Република - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Вермонт, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб.

Берни Сандерс се повлече од претседателската трка, расчистувајќи го патот за Бајден да се соочи со Трамп

360 степени - 08.04.2020

Сенаторот Берни Сандерс ја напушти трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб. Сандерс (78) ја заврши претседателската кампања, расчистувајќи го ...

Сандерс: Кампањата е завршена, но движењето продолжува

Опсервер - 08.04.2020

Вашингтон, 8 април 2020 () – Од изборниот штаб на Берни Сандерс денеска изјавија дека сенаторот од Вермонт ја заврши кампањата за претседателска номинација од Демократската партија на изборите годинава во ноември.

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

Press24 - 08.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Вермонт, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб.

Берни Сандерс: Кампањата е завршена, но движењето продолжува

Независен - 08.04.2020

Од изборниот штаб на Берни Сандерс денеска изјавија дека сенаторот од Вермонт ја заврши кампањата за претседателска номинација од Демократската партија на изборите годинава во ноември. Како што укажаа од штабот, Сандерс ова го одлучил денеска во ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската кандидатура

Курир - 08.04.2020

Американскиот сенатор Берни Сандерс се повлече од кампањата за кандидат за демократски претседател на следните избори. Ова беше негова втора кандидатура. Со овој потег, Сандерс го отвори патот за Џо Бајден, поранешниот потпретседател на САД и ...

Сандерс: Кампањата е завршена, но движењето продолжува

Либертас - 09.04.2020

Од изборниот штаб на Берни Сандерс денеска изјавија дека сенаторот од Вермонт ја заврши кампањата за претседателска номинација од Демократската партија на изборите годинава во ноември. Како што укажаа од штабот, Сандерс ова го одлучил денеска во ...

Бајден за Трамп: Поради неговите погрешни потези сега патат многу Американци

МКД - 09.04.2020

Еден ден откако американскиот претседател Доналд Трамп и поранешниот потпретседател Џо Бајден имаа „пријателски телефонски разговор“ за коронавирусот, најизгледниот демократски претседателски кандидат го нападна начинот на кој Трамп реагираше на ...

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка во САД

MakPress - 09.04.2020

Берни Сандерс, сенаторот од Висконсин, ја напушта трката за претседателски кандидат на Демократската партија на САД за изборите што се закажани за 3 ноември, соопштија од неговиот изборен штаб, јави ...

Сандерс: Кампањата е завршена, но движењето продолжува

MakPress - 09.04.2020

Од изборниот штаб на Берни Сандерс денеска изјавија дека сенаторот од Вермонт ја заврши кампањата за претседателска номинација од Демократската партија на изборите годинава во ноември. Како што укажаа од штабот, Сандерс ова го одлучил денеска во ...

Сандерс: Кампањата е завршена, но движењето продолжува

Frontline - 09.04.2020

Од изборниот штаб на Берни Сандерс денеска изјавија дека сенаторот од Вермонт ја заврши кампањата за претседателска номинација од Демократската партија на изборите годинава во ноември. Како што укажаа од штабот, Сандерс ова го одлучил денеска во ...