TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема да има присилна наплата за даночни долгови доспеани во мај и јуни

Скопје24 - 01.06.2020

Владата ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за даночна постапка со која се пропишува даночниот орган да не издава решенија за присилна наплата кон даночните обврзници за даночните долгови кои се доспеани во месеците мај и ...

ЕКСПЕРТИТЕ КОНТРА УЈП: Државните субвенции ниту се, ниту можат да бидат даночна тајна

Фактор - 01.06.2020

Даночните експерти не се согласуваат со Управата за јавни приходи дека идентитетот на компаниите кои добиваат државна парична помош треба да биде даночна тајна. Напротив, нивните имиња треба да и станат познати на домашната јавност.

Приходите во мај се намалиле за 24 проценти, Ангеловска: Еврообврзницата ќе ги покрива старите долгови

Алсат-М - 31.05.2020

За 24 проценти се намалени вкупните приходи во државната каса за месец мај. Најголем пад од 33 проценти има во наплатата на данокот на додадена вредност. За министерката за финансии Нина Ангеловска намалувањето приходите во буџетот е во линија со ...

Ангеловска: Приходите во буџетот во мај се реализираат согласно поволното сценарио

Макфакс - 31.05.2020

Приходите во буџетот заклучно мај се согласно поволното сценарио на Министерството за финансии, што значи дека патеката на движење беше соодветно проектирана и досегашната реализација се движи во линија со планираното, односно имаме позитивно ...

Ангеловска тврди дека јавниот долг нема да надмине 60 проценти од БДП

Телма - 31.05.2020

Буџетските приходи во мај пониски за 24%. Но според министерката Ангеловска, земјава оди кон пооптимистичко сценарио, бидејќи падот бил помал од тој во април. Буџетскиот дефицит се искачи на 2,8 проценти од БДП, а според Ангеловска вкупно ќе се ...

Мај подобар од април, но, економијата се уште со лоши резултати

Сител - 31.05.2020

Наплатата на данокот на додадена вредност продолжува да паѓа. Во мај се собрале за 33% помалку пари во буџетот по овој основ, но бројките се подобри од април, кога падот изнесуваше 44 отсто.

Буџетските приходи за четвртина помали од лани, а даночните со пад од 28 проценти

Вечер Прес - 31.05.2020

Министерката најавува и измена на протоколите за угостителите зависно од тоа како сопствениците и гостите ќе ги почитуваат заштитните мерки. Платежните картички за купување домашни производи ќе се издаваат од следната недела.

Буџетските приходи во мај пониски за 24%, јавниот долг ќе достигне 60% од БДП

Алфа - 31.05.2020

Приходите во буџетот во мај биле пониски за 24%, даночните приходи се намалиле за 28 отсто, а најголем пад има кај ДДВ од 33%. Од друга страна, пак, расходите пораснале за 11% месецов. И покрај ова, според министерката за финансии Нина Ангеловска, ...

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

24Инфо - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Вкупните приходи бележат пад од 24 отсто споредено со мај 2019

Локално - 31.05.2020

„Во мај вкупните приходи бележат пад од 24% споредено со мај 2019. Даночните приходи бележат пад од 28% (во април истите забележаа поголем пад, односно -31% споредено со април 2019). ДДВ забележа помал пад од април, односно 33%“, соопшти денеска ...

Проверете ја Вашата Годишна даночна пријава, денес е последен рок за потврдување или коригирање на Годишните даночни ...

Банкарство.мк - 31.05.2020

Управата за јавни приходи ги потсетува граѓаните дека на денес (31.05.2020 година) истекува рокот за потврдување или коригирање на Годишните даночни пријави. По истекот на законскиот рок на 01.06.2020 година, Годишните даночни пријави ќе добијат ...

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Бизнис Вести - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Последен ден за корекција и потврда на даночните пријави

360 степени - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Последен ден за корекции на годишните пријави

CivilMedia - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

24 Вести - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Последен ден за корекција на годишните даночни пријави

ММС - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат даночните пријави

+инфо - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат даночните пријави

Скопје инфо - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Кајгана - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Последен ден за потврда или корекција на годишните даночни пријави

Нова ТВ - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи (УЈП) ќе ги смета даночните пријави за конечни.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

ММС - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

iPortal - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

А1 On - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

Frontline - 31.05.2020

Ако се има предвид дека падот на даночните приходи во април беше 31 отсто, значи бележиме подобрување. Реализацијата на даночните приходи според нашето сценарио кое предвидуваше намалување од 31 отсто, е 28.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

Press24 - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Ангеловска: Даночните приходи во мај подобри од април – помал пад од проектираното

360 степени - 31.05.2020

Министерката за финансии оцени дека и ребалансот на Буџетот е проектиран на линија на претпазливост Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека е одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ...

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

Слободен Печат - 31.05.2020

Избрано е најоптималното сценарио за финансирање во вакво време, на ризици и обезбедени се доволно средства за евентуален дополнителен шок или евентуална потреба од дополнителни мерки, рече денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

Локално - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Заклучно со мај приходите во Буџетот помали за 24 отсто во однос на лани, даноците за 28 отсто

Независен - 31.05.2020

Фото: Б. Грданоски Заклучно со мај, остварувањето на вкупните буџетски приходи изнесува 12,7 милијарди денари што е пад од 24 отсто споредено со истиот период лани, а даночните приходи се 6,5 милијарди денари што е намалување од 28 отсто.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

24Инфо - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Ангеловска: Буџетските приходи се 12,7 милијарди денари, а даночните 6,5 милијарди

+инфо - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Катаклизма во економијата- Пад на буџетските приходи и до 30% за првите пет месеци

Курир - 31.05.2020

Катастрофален пад на буџетските приходи во Македонија. Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска информираше дека има голем пад од речиси 30 % од приходите во буџетот. Таа информира дека заклучно со мај, остварувањето на буџетските приходи ...

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

MakPress - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Рокот истекува денеска: Важни информации од УЈП

Скопје24 - 31.05.2020

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

ДДВ со пад од над 30 отсто до мај

Фактор - 31.05.2020

Приходите во буџетот заклучно мај се согласно поволното сценарио на Министерството за финансии, што значи дека патеката на движење беше соодветно проектирана и досегашната реализација се движи во линија со планираното, односно имаме позитивно ...

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

Опсервер - 31.05.2020

Скопје, 31 мај 2020 () – Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во ...

Пад на буџетските приходи и до 30 отсто за првите пет месеци

Нетпрес - 31.05.2020

Катастрофален пад на буџетските приходи бележи Македонија, а министерката за финансии Нина Ангеловска денеска информираше дека има голем пад од речиси 30 отсто од приходите во државната каса.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

CivilMedia - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

Бизнис Вести - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Приходите во буџетот се намалени за 9 отсто до мај во споредба со лани, а пораснале придонесите

Фокус - 31.05.2020

Од почетокот на годината заклучно мај, наплатата на приходите во буџетот е за 8,9 проценти пониска на годишна основа, изјави министерката за финансии Нина Ангеловска. -Наплатата на даночните приходи е за 12,9 отсто пониска во однос на 2019 истиот ...

ГРУПЕРКА ПАК БЛЕСКА: Во април бевме -31, сега сме на -24, се подобруваме секој ден

Денешен - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецесија и во најсовремените економии.

Буџетските приходи во мај пониски за 24%, јавниот долг ќе достигне 60% од БДП

Република - 31.05.2020

Приходите во буџетот во мај биле пониски за 24%, даночните приходи се намалиле за 28 отсто, а најголем пад има кај ДДВ од 33%. Од друга страна, пак, расходите пораснале за 11% месецов. И покрај ова, според министерката за финансии Нина Ангеловска, ...

Буџетските приходи во мај пониски за 24%, а даночните за 28%

еМагазин - 31.05.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

Мај подобар од април, но, економијата се уште со лоши резултати

4NEWS - 31.05.2020

Наплатата на данокот на додадена вредност продолжува да паѓа. Во мај се собрале за 33% помалку пари во буџетот по овој основ, но бројките се подобри од април, кога падот изнесуваше 44 отсто.

Овој месец се потрошиле за 11% повеќе пари, така што дефицитот во моментов изнесува 307 милиони евра!

Магазин - 31.05.2020

Наплатата на данокот на додадена вредност продолжува да паѓа. Во мај се собрале за 33% помалку пари во буџетот по овој основ, но бројките се подобри од април, кога падот изнесуваше 44 отсто.

Експертите наспроти УЈП: Државните субвенции ниту се, ниту можат да бидат даночна тајна

Нетпрес - 01.06.2020

Даночните експерти не се согласуваат со Управата за јавни приходи дека идентитетот на компаниите кои добиваат државна парична помош треба да биде даночна тајна. Напротив, нивните имиња треба да и станат познати на домашната јавност, пишува ...

Ангеловска: Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот

Бизнис Вести - 01.06.2020

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.