TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

Денар - 20.03.2019

Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет или кои покажуваат непочитување кон земјата, објави во понеделникот официјалниот портал за ...

За ширење лажни вести на интернет, Русите ќе мора да платат 5.370 евра

Факултети - 20.03.2019

Претседателот Владимир Путин потпишал нови построги казни за Русите кои, според мислењето на властите, шират лажни вести и на интернет искажуваат „бесрамно непочитување“ кон државата. Критичарите предупредуваат дека новиот закон би можел да создаде ...

Путин потпиша закон против „лажни вести“ и „навреди“ кон него и државата

МКД - 19.03.2019

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша контроверзен збир од закони што ги прават кривично дело „непочитувањето“ на државата и ширењето „лажни вести“ на интернет, објавија руските медиуми во понеделникот.

Путин ги “скротува” онлајн-медиумите

Денар - 19.03.2019

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша два закони со кои се ограничува работата на онлајн-медиумите во таа земја. Според законите, кои критичарите ги гледаат како дел од напорите на Кремљ да ги угуши критиките по властите и да ја зајакнат ...