TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска: Отворена прва градинка во Куклиш, струмичко, продолжуваме да инвестираме во детската заштита

Канал5 - 12.12.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски денеска ја отворија ново изградената градинка во село Куклиш. Капацитетот на градинката е за 60 деца и е прва детска градинка во ова населено место.

МТСП од буџетот ќе издвои 105 милиони денари за градба и инвестиција

Слободен Печат - 12.12.2019

Ние како Влада само во изминативе две години инвестиравме 180 милиони денари од буџетот,обезбедивме 15 милиони евра за инвестиција во детска заштита и за 2020 година само од буџетот на Министерството за труд и социјална политика се издвоени 105 ...

Царовска: Село Брајковци во валандовско ја доби првата детска градинка

Канал5 - 12.12.2019

Денеска навистина сум среќна што Брајковци коешто е рурално место ја доби првата детска градинка. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Валандово Перо Костадинов денеска присуствуваа на отворањето на ...

Новата детска градинка во Куклиш, од денеска во употреба!

Струмица Денес - 12.12.2019

Коста Јаневски, Градоначалник на општина Струмица: Со посебно задоволство сум денес во населеното место Куклиш, со цел да ја предадеме во употреба новата детска градинка, наменета за предучилишно образование и ран детски развој за децата од ...

Царовска: Село Брајковци во валандовско ја доби првата детска градинка

Локално - 12.12.2019

Градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, ги посетија новата детска градинка во Брајковци и реконструираната детска градинка, во Валандово.

В сабота ќе работат и градинките

Макфакс - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на својата 167 седница дека 14 декември ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема ништо исполнето од ветените проекти

Сител - 12.12.2019

Поминаа повеќе од три години откако СДСМ и Заев се на власт, а од ветените проекти немаат ништо исполнето. Ветуваа целосна грижа за децата, отварање на нови градинки, но граѓаните не добија ништо од тоа.

Изградени се или во тек е изградба на скоро 70 градинки низ целата држава, се грижиме за детската заштита

24Инфо - 12.12.2019

Грижата за најмладите и детската заштита се правиот пат и остануваат главен приоритет на Владата предводена од СДСМ. Се обезбедуваат квалитетни услови за правилен детски развој преку јакнење на знаењето и вештините на кадарот во градинките како и ...

(ВИДЕО) Живковиќ: За две години изградивме, или во тек е изградба на проекти за скоро 70 градинки низ целата држава

А1 On - 11.12.2019

„Детската заштита и грижата за најмладите остануваат главни приоритети на кои посветено и во континуитет работиме. Основен приоритет на Владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е да обезбеди услови за правилен ран детски развој ...

Eдинствено нешто што направија е што се фалат со завршените и скоро завршените проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 11.12.2019

СДСМ е на власт 3 години, а единствено нешто што направија е што се фалат со завршените и скоро завршените проекти на ВМРО-ДПМНЕ. Во нивниот „План за живот“ се планирани градинки за општините Струмица, Ѓорче Петров, Крива Паланка, Боговиње и Ресен ...

За две години изградивме, или во тек е изградбата на проекти за скоро 70 градинки

24Инфо - 11.12.2019

Прес конференција на Милан Живковиќ, претседател на Комисија за труд и социјална политика на СДСМ „Детската заштита и грижата за најмладите остануваат главни приоритети на кои посветено и во континуитет работиме.

Живковиќ: Грижата за најмладите остануваат главни приоритети, за две години проекти во 70 градинки

Канал5 - 11.12.2019

Детската заштита и грижата за најмладите остануваат главни приоритети на кои посветено и во континуитет работиме. Основен приоритет на Владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е да обезбеди услови за правилен ран детски развој ...

Живковиќ: Изградивме и во тек на градба се скоро 70 градинки низ целата држава

MakPress - 11.12.2019

Прес конференција, Милан Живковиќ, претседател на Комисија за труд и социјална политика на СДСМ Детската заштита и грижата за најмладите остануваат главни приоритети на кои посветено и во континуитет работиме.

СДСМ: Изградени се или во тек е изградба на скоро 70 градинки

Канал5 - 12.12.2019

Се грижиме за детската заштита,изградени се или во тек е изградба на скоро 70 градинки низ целата држава. Грижата за најмладите и детската заштита се правиот пат и остануваат главен приоритет на Владата предводена од СДСМ.

СДСМ: Изградени се или во тек е изградба на скоро 70 градинки низ целата држава

А1 On - 12.12.2019

„Грижата за најмладите и детската заштита се правиот пат и остануваат главен приоритет на Владата предводена од СДСМ. Се обезбедуваат квалитетни услови за правилен детски развој преку јакнење на знаењето и вештините на кадарот во градинките како и ...

СДСМ: Остануваме посветени на развој и унапредување на детската заштита

Локално - 12.12.2019

„Грижата за најмладите и детската заштита се правиот пат и остануваат главен приоритет на Владата предводена од СДСМ“, соопштуваат утрово од партијата на власт. „Се обезбедуваат квалитетни услови за правилен детски развој преку јакнење на знаењето и ...

СДСМ: За две години изградени се или во тек е изградба на скоро 70 градинки на територијата на целата држава

iPortal - 12.12.2019

„Грижата за најмладите и детската заштита се правиот пат и остануваат главен приоритет на Владата предводена од СДСМ“, соопштуваат утрово од партијата на власт. „Се обезбедуваат квалитетни услови за правилен детски развој преку јакнење на знаењето и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема ништо исполнето од ветените проекти

Канал5 - 12.12.2019

Поминаа повеќе од три години откако СДСМ и Заев се на власт, а од ветените проекти немаат ништо исполнето. Ветуваа целосна грижа за децата, отварање на нови градинки, но граѓаните не добија ништо од тоа.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ветуваа и специјални едукатори во градинки, но и тоа остана нивно празно ветување

24Инфо - 12.12.2019

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ „Поминаа повеќе од три години откако СДСМ и Заев се на власт, а од ветените проекти немаат ништо исполнето. Ветуваа целосна грижа за децата, отварање на нови градинки, но граѓаните не добија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе од три години се СДСМ и Заев на власт, а од ветените проекти немаат ништо исполнето

А1 On - 12.12.2019

„Поминаа повеќе од три години откако СДСМ и Заев се на власт, а од ветените проекти немаат ништо исполнето. Ветуваа целосна грижа за децата, отварање на нови градинки, но граѓаните не добија ништо од тоа.

МТСП: Сабота, 14 декември ќе биде работен ден за градинките

Мета - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика информира дека 14 декември (сабота) ќе биде работен и за градинките. „МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на својата 167.

Децата ќе бидат згрижени: Градинките оваа сабота ќе работат

Слободен Печат - 12.12.2019

Согласно со одлуката, 14 декември 2019 година ќе се одработува за 2 јануари 2019 година, којшто беше прогласен за неработен ден за вработените во државните институции. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде ...

Оваа сабота работен ден за градинките

Курир - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. -МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на Република Северна Македонија на ...

В сабота ќе работат и градинките

MTM - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на својата 167 седница дека 14 декември ...

МТСП: Сабота, 14 декември работен ден за градинките

24Инфо - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на Република Северна Македонија на ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

Канал5 - 12.12.2019

МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на Република Македонија на својата 167 седница дека 14 декември 2019 година, сабота, ќе биде работен ден. Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

А1 On - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

МТСП: 14 декември e работен ден и за градинките

ТВ21 - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

Сабота работен ден за градинките

Kumanovo News - 12.12.2019

Истовремено, МТСП ги извести градинките дека децата кои имаат потреба од згрижување на ден 14 декември (сабота) 2019 година, дека треба да бидат прифатени во детската градинка и согласно тоа, ги задолжи да направат организацијата за прием и ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

Либертас - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

Во сабота ќе работат и градинките

Точка - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14-ти декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на својата 167 седница дека 14 ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

Опсервер - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ветуваа целосна грижа за децата, но граѓаните не добија ништо од тоа

MakPress - 12.12.2019

Поминаа повеќе од три години откако СДСМ и Заев се на власт, а од ветените проекти немаат ништо исполнето. Ветуваа целосна грижа за децата, отварање на нови градинки, но граѓаните не добија ништо од тоа.

СДСМ: Изградени се или во тек е изградба на скоро 70 градинки низ целата држава

MakPress - 12.12.2019

Грижата за најмладите и детската заштита се правиот пат и остануваат главен приоритет на Владата предводена од СДСМ. Се обезбедуваат квалитетни услови за правилен детски развој преку јакнење на знаењето и вештините на кадарот во градинките како и ...

Оваа сабота работен ден за градинките

Press24 - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

МКД - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции за да се ...

Оваа сабота работен ден за градинките

Скопје инфо - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. -МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на Република Северна Македонија на ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

Бриф - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

В сабота ќе работат градинките

Деца - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември, сабота, ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

ММС - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

Фокус - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

Сабота, 14 декември работен ден за градинките

Кумановски м. - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата. МТСП ги извести управите на градинките дека по донесената одлука од Владата на Република Северна Македонија на ...

Оваа сабота сите градинки ќе работат зошто родителите ќе чистат

Вечер Прес - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

МТСП: Сабота, 14 декември, работен ден и за градинките

MakPress - 12.12.2019

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја донесе Владата тој ден да биде работен за вработените во државните институции, со што ќе се ...

Царовска: Село Брајковци во валандовско ја доби првата детска градинка, инвестираме во иднината на децата и нашата ...

24Инфо - 12.12.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Валандово Перо Костадинов денеска присуствуваа на отворањето на нова детска градинка во село Брајковци, валандовско, објект под ЈОУДГ „Калинка”, во којашто ќе бидат ...

Отворена првата детска градинка во село Брајковци

Слободен Печат - 12.12.2019

Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска, нагласи дека за идната година во Буџетот се издвоени 105 милиони денари за реконструкција, опремување и изградба на детски градини. Навистина сум среќна што Брајковци коешто е рурално место ја ...

Селото Брајковци ја доби првата градинка

+инфо - 12.12.2019

Навистина сум среќна што Брајковци коешто е рурално место ја доби првата детска градинка. Овој објект во којшто инвестиравме 10,3 милиони денари ќе значи многу за раниот детски развој во овој регион.

Царовска: Село Брајковци ја доби првата детска градинка

Вечер Прес - 12.12.2019

-Навистина сум среќна што Брајковци коешто е рурално место ја доби првата детска градинка. Овој објект во којшто инвестиравме 10,3 милиони денари ќе значи многу за раниот детски развој во овој регион.

ЦСело Брајковци ја доби првата детска градинка

Локално - 12.12.2019

Навистина сум среќна што Брајковци коешто е рурално место ја доби првата детска градинка. Овој објект во којшто инвестиравме 10,3 милиони денари ќе значи многу за раниот детски развој во овој регион.

Царовска: Село Брајковци ја доби првата детска градинка

iPortal - 12.12.2019

Градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, ги посетија новата детска градинка во Брајковци и реконструираната детска градинка, во Валандово.