TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слаѓана Трајкова: Пандемијата ги погодува и помалите деца – Од родителите се бара да бидат смирени, рационални и ...

Pedijatar.mk - 02.04.2020

Родителите се тие кои треба да се погрижат прво за своето ментално здравје, а потоа да се погрижат и за здравјето на своите деца ♦♦♦♦♦♦♦ В о периодот владее атмосфера во која децата кои претходно оделе во градинка, оделе во посета на своите баба и ...

Џонсон: Многу тажен ден за Британците

Курир - 02.04.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вчера бил многу тажен ден за Британците поради големиот пораст на заболени лица од новиот коронавирус. Владата претходно соопшти за 563 нови смртни случаи од последици од Ковид-19, со што вкупниот број ...

Светот ближи до еден милион заразени од Ковид 19

OhridNews - 02.04.2020

Според податоците на специјализираниот сајт „Ворлдметер“, кој го следи развојот на пандемијата на коронавирусот Ковид 19 од час во час, во светот, заклучно со вчера, има 932.554 заразени, се излекувале 193.891, а починале 46.837 лица.

Руски доктор објаснува зошто коронавирусот е толку опасен

USB - 02.04.2020

Докторот и директор на фармацевтската компанија „Нова Медика“, Захар Лејкин, изјавил дека коронавирусот поседува единствено својство – наиме РНК вирусите, во кои што спаѓа и Ковид-19, многу брзо мутираат.

СЗО: Има прогресија на пандемијата, бројот наскоро ќе надмине 1 милион

Фактор - 02.04.2020

Бројот на смртните случаи само за една недела двојно се зголеми, воопшто во севтот. Светската здравствена организација со загриженост ја следи ситуацијата, предупредувајќи дека владите на државите мора да прават повеќе.

Последна ситуација на заболени и починати од корона вирусот: САД има најмногу заразени, а Италија најмногу починати

Бизнис Вести - 02.04.2020

Соединетите Американски Држави станаа првата земја на светот во која бројката на заразени лица со коронавирусот надмина 209 000 заразени лица. Според Ворлдометар“, во САД се регистрирани нови 20 485 заразени.

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, „удира“ и на срцето дури и кај луѓе кои немале проблем претходно

Убавина и Здравје - 02.04.2020

Освен белите дробови, научниците во Америка утврдиле дека Ковид-19 може да предизвика и срцеви проблеми, дури и кај луѓето кои што претходно немале проблеми од тој ...

Како ќе изгледаат патувањата по коронавирусот? – Се очекуваат ниски цени

Убавина и Здравје - 02.04.2020

Бидејќи рестрикциите за движење ширум светот се се поголеми, тешко е да се замисли како ќе изгледа патувањето кога тие ќе бидат ...

Колку луѓе умираат за време на пандемија, а колку вообичаено?

Press24 - 02.04.2020

И покрај тоа што во светот голем број болни евидентно умираат како последица на вирусот Ковид-19 постојат луѓе кои не сакаат да веруваат во официјалните здравствени статики и никако не прифаќаат дека пандемијата носи толку голем број на животи.

„Германскиот Вухан“ ќе биде лабораторија за коронавирусот

Deutsche Welle - 01.04.2020

Во градот Хајнсберг на западот на Германија беше забележана првата голема епидемија на Ковид-19. Германските научници сега сакаат да го искористат како лабораторија за испитување на болеста.

Исландски научници: 50 отсто од заразените со коронавирусот немаат симптоми

МКД - 01.04.2020

Здравствените експерти веќе некое време зборуваат дека сеопфатно тестирање е клучно за контролата на ширењето на коронавирусот, но и сфаќањето на самото заболување. Исланд, островска држава со околу 260.000 жители, го прави токму тоа – спроведува ...

Извештај на тајните служби на САД: Кина намерно ги криела бројките за корона

Канал5 - 01.04.2020

Кина го криела обемот на заразата со коронавирус во својата земја со тоа што пријавила помалку заразени и починати од болеста Ковид-19. Ова го соопшти американската разузнавачка служба во тајниот извештај доставен до Белата куќа, според три извори ...

Медицинска сестра тврди дека сите пациенти со корона кои таа ги лекувала го имаат овој симптом

Машки магазин - 01.04.2020

Една од медицинските сестри во болницата “Центар за живот“ на Киркланд, Челси Ернест, во фокусот на епидемијата во Вашингтон, го откри уникатниот и најважниот симптом на „Ковид-19“ што го забележала кај секој пациент - црвени очи! Таа за Си-Ен-Ен ...

Бројката заразени со коронавирусот во светот надмина 900.000, во САД најмладата жртва

Нетпрес - 01.04.2020

Бројката заразени од новиот тип коронавирус во светот се зголемува од минута в минута и достигна 911.308 заразени, додека бројот на починатите се зголеми на 45.497 луѓе, според податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“ од американската сојузна ...

Позитивни вести од Валенсија, „совладан“ коронавирусот

Gol.mk - 01.04.2020

Тимот кој беше дел од „биолошката бомба“ на „Сан Сиро“, Валенсија, конечно ја победи борбата со коронавирусот, пишува шпанскиот медиуми „Марка“. На 16 март шпанскиот гигант објави дека дури 35% од сите што учествувале на натпреварот против Аталанта ...

САД ја надмина бројката од 200.000 заразени од коронавирус

Локално - 02.04.2020

Америка стана првата земја што достигна 207.613 лица кои се заразени со коронавирус. Претседателот Доналд Трамп и порача на нацијата да се подготви за две тешки недели, при што Белата куќа направи ново мрачно предвидување дека бројот на загинати во ...

САД први со над 200 000 заразени

360 степени - 01.04.2020

САД станаа првата земја на светот во која бројката на заразени лица со коронавирусот надмина 200 000. Според последните бројки на статистичкиот портал „Ворлдометар“, таму се регистрирани нови 20 485 заразени, со што вкупната бројка сега изнесува 209 ...

(23:00) Вонредна состојба, ден 14: РСМ со пристап до европски солидарен фонд, 78 милиони МКД за реконструкција на ...

CivilMedia - 01.04.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале за активностите на Владата и на Координативниот ...

Кочанчанка лажно тврдела дека е заразена со КОРОНА – доби кривична пријава од полицијата

Пулс24 - 01.04.2020

И тоа има. Особа од Кочани лажно ширела информации по социјалните мрежи дека е заразена со КОРОНАВИРУС. Истовремено ги повикувала, со таа објава сите што биле во контакт со неа да се тестираат.

Роберт Редфилд, директор на CDC: Вирусот не може така едноставно да „скока“ од личност на личност – за трансмисија е ...

Pedijatar.mk - 01.04.2020

Асимптоматските носители на вирус се еден од најважните фактори во пандемијата, а во овој момент се знае најмалку за нив. Според последните проценки, дури 25 проценти од граѓаните би можеле да припаѓаат на оваа категорија без притоа да бидат свесни ...

Дурант и тројцата членови на Бруклин се излечија од Коронавирусот

Спортманија - 01.04.2020

Убави вести стигнаа од САД. Пред околу 15 дена од таборот на Бруклин нетс соопштија дека четворица нивни играчи се заразени со вирусот Ковид-19, меѓу кои беше и ѕвездата Кевин Дурант. По две недели, генералниот менаџер на Нетс, Шон Маркс, донесе ...

Одлични вести од Валенсија!

Sport M - 01.04.2020

Кратко време по Италија, новиот коронавирус (Ковид-19) предизвика хаос исто така и во Шпанија. Кога станува збор за Италија, ситуацијата е особено тешка во Ломбардија, а најлоша во градот Бергамо.

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Сител - 21.04.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 2.530.919 лица. Од нив починале 175.370 , а оздравеле 669.433 луѓе. – Властите во Сингапур одлучија да ги продолжат мерките за делумна изолација за уште четири недели, ...

Толку млада и одеднаш ја нема: Од корона вирусот почина спортска директорка

Република - 01.04.2020

Новиот тип на корона вирусот, кој предизвикува тешко заболување на белите дробови, Ковид 19, доведе до смрт на млада спортска директорка во турскиот фудбал. Како што соопшти тамошната фудбалска федерација од последиците на Ковид 19 во болница почина ...

Талибанците подготвени за прекин на огнот поради коронавирусот

А1 On - 01.04.2020

Талибанците денеска објавија дека се подготвени да прогласат прекин на огнот во сите делови на Авганистан што ги контролираат доколку се шири коронавирусот. Талибанците ја објавија својата одлука по вчерашниот апел на Советот за безбедност на ОН, во ...

Коронавирус и секс: Сè што сакавте да знаете, но сте немале кого да прашате

Локално - 01.04.2020

Дали за време на сексот можам да се заразам со коронавирус? Можеби сте помислиле на тоа, но се срамевте да прашате. За да се разделат фактите од невистините, експерти одговараат на прашањата на луѓето.

Трагедија во најсмртоносниот ден од коронавирусот во Британија

Нетпрес - 01.04.2020

Со повеќе од петсто починати во еден ден, што е најголемиот број од избувнувњето на епидемијата и по трагедијата со смртта на 13-годишно момче кое не боледувало од никаква хронична болест, пандемијата на коронавирусот драматично се забрзува во ...

ООН: Потрошувачката за здравство и помош за ранливите би го намалил ризикот од длабока рецесија

Канал5 - 01.04.2020

Светската економија би можела да се намали за 0,9 проценти, како резултат на пандемијата, и неопходно е да се поддржат здравствените системи и најранливите социјални групи за да се елиминира заканата од длабока рецесија, соопштија Обединетите нации.

КОРОНАВИРУС: Светот се приближува кон 1 милион заразени

Пулс24 - 01.04.2020

КОРОНАВИРУС: Светот се приближува кон 1 милион заразени. Ова е состојбата на 1 април 2020, а бројките се за вчерашниот ден… САД ја надминаа бројката од 200.000 заразени. Вчера пријавија нови скоро 20 илјади случаи.

Принцот Чарлс се обрати на јавноста и раскажа за своето искуство со коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 01.04.2020

Британскиот принц Чарлс прв пат денеска се обрати откако е заразен со коронавирус. Чарлс сними видео-порака во која, меѓу другото, се осврна и на неговите симптоми. „Неодамна имав инфекција со коронавирус, за среќа со релативно благи симптоми и сега ...

Каква помош добија САД од Русија за борба против новиот коронавирус

Руска реч - 01.04.2020

Москва има типови вируси кои му се повеќе од потребни на Вашингтон за создавање вакцина против болеста во чиј знак минува 2020 година. Претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп завчера изјави дека Русија ѝ дала помош на Америка во ...

Европската агенција за лекови: Хлорокин и неговиот дериват само за „итни програми“

Либертас - 01.04.2020

– Антималарикот хлорокин и неговиот дериват хидроксихлорокин дериват можат да се користат само во третманот на Ковид-19 во клинички испитувања и во „програми за итни случаи“, предупреди денеска Европската агенција за лекови (ЕМА) Неколку држави во ...

Ужас: Само денес починале 4.196 лица од коронавирус низ Светот

Centar - 01.04.2020

Само денес, заклучно со 23 часот починале 4.196 лица поради коронавирус, покажуваат најновите информации. Најголем број од смртните случаи се регистрирани во Италија – 727, втора е Шпанија со 667 жртви и трета САД со 660 жртви.

Најпогоденото германско подрачје стана лабораторија за коронавирус

Канал5 - 01.04.2020

Германските научници најавија студија за ширење на коронавирусот и како може да се заузда, што ќе произлезе од податоците од најпогодените германски региони за да служи како лабораторија, со што студијата ќе биде прва од ваков вид во светот.

Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Слободен Печат - 01.04.2020

Валенсија ги помина сите неопходни мерки, членовите на клубот кои беа заразени, меѓу кои и играчите Гарај, Гаја и Мангала, се опоравија од последиците на Ковид-19. Натпреварот помеѓу Аталанта и Валенсија, одигран на 19 февруари во Милано, беше ...

Би-би-си: Кои земји преземаат необични мерки во борбата против коронавирусот

360 степени - 01.04.2020

Земјите ширум светот во невидени размери преземаат чекори за да го спречат ширењето на коронавирусот, почнувајќи од екстремни до крајно опуштени и креативни мерки, пишува Би-би-си објавувајќи листа од неколку земји кои преземале необични мерки.

Излегов само до продавница и пак се заразив, се пожали пејачката Кали Шор

ММС - 01.04.2020

Младата американска пејачка, Кали Шор на својот Инстаграм профил откри дека е заразена од Корона вирусот. Таа им се пожали на следбениците дека и покрај тоа што ги почитувала препораките, сепак, се заразила од вирусот.

Речник на термини кои се користат за епидемијата со КОВИД-19

Р.С.Европа - 01.04.2020

Термините како карантин, самоизолација, апелите за седење дома станаа секојдневие по прогласувањето на пандемијата со новиот коронавирус КОВИД-19. За подобро разбирање на новиот Коронавирус – КОВИД-19 што може да придонесе за подобра заштита ...

По над 10.000 заразени Австрија воведува задолжително носење маски во продавниците

Нетпрес - 01.04.2020

Во Австрија во средата бројот на заразените со коронавирусот се искачи на 10.482 лица, а во настојувањата да се запрен натамошното ширење на заразата Австријанците од денеска мора да носат заштитни мерки кога одат во продавниците.

Нови проценки: До 50 проценти од заразените немаат никакви симптоми и можат да го пренесат коронавирусот

Локално - 01.04.2020

Се повеќе и повеќе истражувања покажуваат дека луѓето без симптоми учествуваат во ширењето на коронавирус, што ги поттикна официјалните лица ширум светот да размислат дали сите во јавност треба да носат маски.

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен Печат - 01.04.2020

Двајца официјални лица изјавија дека во извештајот се заклучува дека кинескиот број бил лажен. Американската разузнавачка служба во тајниот извештај доставен до Белата куќа, соопшти дека Кина го криела обемот на заразата со коронавирус во својата ...

Поранешен репрезентативец во ракомет почна кампања #Спортистипротивкорона!

Sport 1 - 01.04.2020

Во времена светска пандемија со коронавирусот, голем број спортисти донираат финансиски средства за да ја потхранат борбата против оваа заедничка закана за луѓето, а полека почнува и кај нас да се буди чувството на солидарност.

Принцот Чарлс откри како го прележал коронавирусот ВИДЕО

+инфо - 01.04.2020

Британскиот принц Чарлс прв пат денеска се обрати на јавноста откако е заразен со коронавирусот и тоа преку видео-порака во која раскажа како ја прележал инфекцијата. – Неодамна имав инфекција со коронавирус, за среќа со релативно благи симптоми и ...

Карпош и Центар со најмногу заболени, случаи има во 10 скопски општини

Република - 01.04.2020

Според извештајот на Институтот за јавно здравје, до 30 март, на ниво на општина на територијата Скопје, заболени лица од коронавирус се пријавени во 10 општини. Најголем број на случаи на Ковид-19 има во Карпош -34, потоа доаѓа општина Центар, каде ...

Во Куманово раздвижено и покрај зголемениот број на заболени

Алсат-М - 01.04.2020

Куманово. Центарот на градот, раздвижен и автомобили и луѓе. Ред пред аптеките, банкоматите. Иако Куманово е втор по бројот на заболени од корона вирус, сепак кумановци и покрај снегот и препораките да останат дома, беа надвор.

Тројца од заболените од коронавирус во Битола се од приватна болница

ТВ21 - 01.04.2020

Тројца од четворицата битолчани кои излегоа позитивни на коронавирусот се од приватна болница во Битола, пишува локалниот порталот АПЛА.мк „Од четворица заболени од Битола, тројца од нив се заболени од приватната болница Плодност“, одговориле од ...

Италија издвојува уште 10 милијарди евра за помош на погодените со коронавирусот, со вкупен пакет од 500 милијарди

Канал5 - 01.04.2020

Италијанската Влада планира да издвои дополнителни 10 милијарди евра за кредитни гаранции и ликвидност за бизнисите и компаниите погодени од кризата, изјави денеска владин извор за Ројтерс.

Доктор Радомир Петрушијевиќ за миленичињата и корона вирусот

Фокус - 01.04.2020

Доктор Радомир Петрушијевиќ од ДВМ Ремедиум Вет вели дека по повод пандемијата, голем број на сопственици на миленичиња секојдневно се јавувале со прашања околу тоа дали постои опасност од пренесување на вирусот од страна на милениците врз човекот.

Најмногу заболени од корона во Скопје има во Карпош, 34 регистрирани

Фокус - 01.04.2020

На ниво на општина на територијата Скопје, пријавени се заболени лица од корона вирус во 10 општини, а најголем број на заболени се регистрирани во Карпош, соопштуваат од Институтот за јавно здрвје кое направи извештај на заболените по општини.

Бројот на починати од корона вирусот се искачи на 10, заразени се вкупно 354

Сител - 01.04.2020

Коронавирусот зема уште една жртва во земјава. Почина 65 годишна жена од струшко, со што бројот на починати во државата се искачи на 10. „Станува збор за пациентка од околината на Струга, таа повеќе од недела се лекува на клиниката.