TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Политички кандидат“: Фејсбук и Инстаграм го одблокираа Трамп, еден детал на сите им е впечатлив

Локално - 16.01.2021

Одблокирани се налозите на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп на Фејсбук и Инстаграм. Сепак, во моментов не е познато дали Трамп има пристап до овие социјални мрежи. По упадот во американскиот Капитол на 6 јануари, Фејсбук му ...

Кој е мистериозниот човек што стои позади уништувањето на сметките на Доналд Трамп: Панкер без факлутет кој се бања во ...

Во Центар - 15.01.2021

Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси ги истакна плановите за понатамошните активности на социјалните мрежи, што подразбира дека кампањата за цензура ќе продолжи и по инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден.

Цензура или спречување на антидемократско подбуцнување

Deutsche Welle - 15.01.2021

Блокирањето на Твитер профилот на Доналд Трамп предизвика дискусија ширум светот за слободата на изразување и за регулирањето на социјалните мрежи. Настаните внимателно се следат и во Кина и во Русија.

Џек Дорси, ко-основачот на Twitter, излезе со изјава за суспендирањето на сметката на Доналд Трамп

Smartportal - 15.01.2021

Тој во повеќе твитови истакнува дека тие не се среќни за одлуката, но сметаат дека таа е исправна Минатата недела Twitter донесе одлука која може да се каже дека никого не го изненади, посебно ако се земат последните година дена како мерка.

Проструи тајно видео на директорот на Твитер: Објаснува зошто е забранет Трамп и што не очекува (ВИДЕО)

Локално - 15.01.2021

На интернет кружи наводно тајно снимено видео од еден од вработените во мрежата Твитер, во кое директорот Дорси, нејзиниот директор, зборува за забраната за Доналд Трамп и за понатамошните чекори што тој ќе ги преземе.

Кога можеа да го замолчат Трамп, можат секого и можат глобално

Н.Македонија - 15.01.2021

Добре дојдовте во новиот „слободен“ свет. Во кој легитимно избран претседател на најмоќната држава во светот и милитантен лидер се обединети во цензурата. Рамзан Кадирев, милитантниот лидер на Чеченија, ќе забележи дека тој и г.

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Кајгана - 14.01.2021

Главниот извршен директор на Twitter, Џек Дорси, објави дека забраната на американскиот претседател Доналд Трамп на таа социјална платформа, по минатонеделното насилство во Капитол, е исправна одлука, но претставува опасен преседан.