TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Мртвите“ вакцини како кинеската се поефикасни против новите соеви

Денешен - 27.01.2021

Кинеската вакцина, која користи мртов вирус, е поефикасна во борбата против новите сорти на коронавирус, сметаат научниците. Таквите вакцини, вклучително и Синофарм, користат „мртва“ верзија на вирусот и нудат заштита во повеќе области.

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Макфакс

Подготвен планот за вакцинирање, се чекаат „само“ вакцините

Алсат-М

Белград и Атина преговараат отворање на границите за вакцинираните

Сител

(ВИДЕО) Сите вакцини што Заев и Филипче ги набавија! Им благодариме, сега сме безбедни!

Денешен

Тавилах за МИА: Тешко е да се предвиди кога вакцините од ковакс доаѓаат во Македонија

24 Вести

Чешка: Препорака за одложување на вакцинацијата со првата доза

Независен

Канал5 360 степени Локално Иновативност ММС Слободен Печат Точка Локално

Сомнителниот пакет во фабриката за вакцини на АстраЗенека е безопасен

+инфо - 27.01.2021

Фабриката попладнево беше евакуирана откако доби „сомнителен пакет“, а Би-Би-Си јави дека на местото на настанот била испратена екипа за експлозиви. Сомнителниот пакет во фабриката во Велс каде што се произведува вакцината на АстраЗенека против ...

Евакуирана e фабриката во која што се произведува вакцината на Астра Зенека

Канал5

Поради сомнеж за бомба евакуирана фабрика каде се пакува ковид вакцината на „Астра Зенека“

Р.С.Европа

Евакуирана фабрика која произведува вакцини за „Астра Зенека“, се сомневаат на бомба

Макфакс

Евакуирана фабрика на АстраЗенека во Велс каде се произведуваат вакцини против Ковид-19

А1 On

Евакуирана фабриката за вакцини Астразенека во Велс поради дојава за БОМБА!

Во Центар

Сомнителен пакет во фабрика која произведува вакцини за Астразенека, испрати единици за отстранување експлозив

Локално

Курир Слободен Печат 24Инфо Опсервер Сител Press24 Независен Либертас

Инфектолог од Албанија заболел од коронавирус по примање на вакцината

Канал5 - 27.01.2021

16 дена по примање на вакцината, албанскиот инфектолог Пелумб Пиперо е бил позитивен на коронавирус. Пиперо бил еден од првите лекари кои ја примиле вакцината Фајзер против ковид-19, на 11 јануари во стадионот „Ер Албанија“.

Албанија: Инфектолог со примена прва доза вакцина заразен со Ковид-19

Опсервер

Во Србија повеќе од 1.800 новозаразени со коронавирус, 20 починати

Макфакс

Вучиќ: Во светот се води војна за вакцините. Не се почитуваат потпишани договори. Богатите сакаат да ги купат сите чамци и да се спасат од Титаник

Во Центар

Во Србија вакцинирани 320 илјади граѓани против Ковид-19

Expres

Вучиќ: Светот е еден Титаник, богатите се спасуваат, СЕ ВОДИ ВОЈНА ЗА ВАКЦИНИТЕ

Вечер

Во Србија пристигнаа уште 10.000 вакцини против коронавирусот

24Инфо

Либертас Скопје1 Вечер PressingTV Н.Македонија Точка Вечер 24Инфо

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Макфакс - 27.01.2021

Постои загриженост дека вакцините што се користат низ целиот свет можат да бидат помалку ефикасни против новите видови на вирусот Ковид-19, што сега се гледаат во Велика Британија и Јужна Африка.

Големата надеж на Пекинг во „престижните“ кинески вакцини „испарува“ по реакциите во светот

Мета

Нови оптимистични откритија: Вакцината на Синофарм поуспешна во борбата против новите видови корона

Локално

Вакцини против ковид за итна употреба: СЗО ѝ се заблагодари на Кина

Локално

ОД ШТО СЕ СОСТОИ КИНЕСКАТА ВАКЦИНА „СИНОФАРМ“? Развиена во 4 чекори, можно е да ве штити со децении

Локално

Проф. Д-р Пановски: Сите вакцини се проверени, не треба да имаме предрасуди кон кинеските

Канал5

Се преговара за 200.000 дози кинеска вакцина

Телма

Фактор 360 степени МКД Курир Независен Опсервер Република 24Инфо

Гејтс: Вакцините за посиромашните земји ќе доцнат до 8 месеци

Телма - 27.01.2021

Потрагата за вакцини против корона вирусот полека почнува да наликува на војна. Фармацевтските компании кои ја произведоа вакцината најавија и доценење во испораката поради огромниот број на побарувања.

Бил Гејтс: Испораките на вакцини во сиромашните земји ќе доцнат 6 до 8 месеци

МКД

Бил Гејтс уверува дека богатите земји ќе се вратат во нормала до крајот на годината, а сиромашните во текот на 2022 година

Иновативност

Бил Гејтс: Испораката на вакцини за посиромашните земји ќе доцни од 6 до 8 месеци

Макфакс

Бил Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите земји

Кајгана

БИЛ ГЕЈТС: Посиромашните земји ќе доцнат шест до осум месеци во набавката на вакцината

Фактор

ГЕЈТС ЗА ВАКЦИНИТЕ: Сиромашните земји ќе ги добијат 6 до 8 месеци по богатите

Локално

Денар Вечер Во Центар 24Инфо Н.Македонија USB Фокус Пулс24

Извори во Брисел со тврдење: ЕУ вечерва ќе бара одговори од „АстраЗенека” за производството и испораката на ковид ...

Слободен Печат - 27.01.2021

Претставник на „АстраЗенека“, сепак, ќе присуствува на вечерашната средба со претставници на Европската Комисија (ЕК) и земјите-членки на Европската Унија (ЕУ), потврдија дипломатски извори во Брисел .

АстраЗенека демантира дека се повлече од преговорите со ЕУ

Телма

Чекор назад за Европа: АстраЗенека одби да присуствува на состанокот за вакцините против корона

ММС

Нов проблем за Брисел – „Астразенека“ не доаѓа на состанокот со ЕУ

Макфакс

Астразенека сепак ќе присуствува на вечерашната средба со претставници на ЕУ

Локално

АстраЗенека одби средба со претставниците на ЕУ за проблемите со испораката на вакцини

Слободен Печат

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ЕУ: Астразенека се повлече од преговорите со Брисел

Локално

Н.Македонија Опсервер А1 On Курир 24Инфо PressingTV Вечер Прес MakPress

Доцнат вакцините во Европа, страв од нови затворања во земјите од ЕУ

24 Вести - 27.01.2021

„АстраЗенека“ во кавга со Европската унија. По критиките од Унијата се налути и компанијата. Откако во медимуте протече информацијата дека Астра зенека го откажала планираниот состанокот со претставниците на ЕУ дипломатски извори во Брисел за дел од ...

„АстраЗенека“ ќе присуствува вечерва на состанок со претствници од ЕУ, тврдат извори во Брисел

Независен

Астра Зенека во кавга со Европската унија, не одат на состанок со европските лидери

МКД

„Астра зенека“ го возвраќа ударот

Н.Македонија

Германско Министерство за здравство: Нема податоци за мала ефикасност на вакцината на Астра Зенека

Опсервер

Германско Министерство за здравство: Нема податоци за мала ефикасност на вакцината на Астра Зенека

MakPress

Пристигнаа уште 10.000 вакцини во Србија, ЕУ сака да ги блокира испораките надвор од Унијата

Независен

Expres Република Вечер Вечер Прес Н.Македонија ТВ21 А1 On Фокус

ЕУ бара од „AstraZeneca“ да го објави договорот за вакцината

Нетпрес - 27.01.2021

Европската унија побара во средата од англо-шведската фармацевтска компанија „AstraZeneca“ да го објави договорот за снабдување на ЕУ со вакцината против Covid-19 која ја разви со Универзитетот Оксфорд, откако извршниот директор на компанијата откри ...

„Астра Зенека“ одби состанок со претставници на ЕУ по критиките за доцнење на испораката на вакцини

360 степени

Директорот на АстраЗенека: ЕУ потпиша договор со нашата компанија три месеци после Велика Британија

Слободен Печат

Директорот на „Астра зенека“: ЕУ предоцна нарача вакцини

Макфакс

Шефот на Астразенека: Договорот за вакцини со ЕУ „не е обврзувачки“

Локално

Директорот на „Астра зенека“: ЕУ предоцна нарача вакцини

Вечер

Директорот на „Астра зенека“: ЕУ предоцна нарача вакцини

24Инфо

Фокус Точка Фокус Frontline Опсервер Либертас А1 On MakPress

125 милиони дози од вакцината „Фајзер“ ќе се произведат во Франција

+инфо - 27.01.2021

Германскиот „Бионтек“ произведува вакцини во фабриките на компанијата „Санофи“ во Франкфурт од летото, се вели во соопштението на ...

САД планираат нарачка на дополнителни 200 милиони дози вакцини

ММС

Новата американска администрација до лето ќе обезбеди уште 200 милиони дози вакцини

Бизнис Вести

Во Србија за седум дена стигаат 250.000 дози „спутник V“, во февруари и 105.300 дози на вакцината на „Фајзер“

Независен

Во Србија за седум дена стигаат 250.000 дози „Спутник V“, во февруари и 105.300 дози на вакцината на „Фајзер“

Опсервер

Во Србија за седум дена стигаат 250.000 дози „Спутник V“, во февруари и 105.300 дози на вакцината на „Фајзер“

А1 On

Србија за една недела добива 250.000 дози „Спутник V“, во февруари и 105.300 дози на вакцината на „Фајзер“

Курир

Сител 360 степени Либертас PressingTV 24Инфо Република Денешен Република

„Џонсон и Џонсон“ ја претставуваат својата вакцина следната недела, за имунизација потребна само една доза

Макфакс - 27.01.2021

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ треба да ги објави резултатите од третата фаза на тестирање на својата вакцина против коронавирусот следната недела, пренесува „Си-ен-би-си“. Компанијата вели дека резултатите ќе бидат обемни и многу ...

Вакцината на „Џонсон и Џонсон” следниот месец може да биде одобрена за употреба

Бизнис Вести

„Џонсон&Џонсон“ следната недела ќе ја претстави својата вакцина

Курир

Џонсон : Преземам целосна одговорност за жртвите од корона

Канал5

Џонсон : Преземам целосна одговорност за жртвите од корона

Press24

Џонсон: Преземам целосна одговорност за жртвите од корона

Република

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ следниот месец може да биде одобрена за употреба

Независен

Опсервер Опсервер 24Инфо Сител Слободен Печат 24 Вести Фокус А1 On

Исланд прва земја која издаде „ковид пасош“: Вакцинираните слободно на патувања

Фактор - 27.01.2021

Исланд стана првата земја во светот што издаде сертификати за вакцинација или таканареени ковид пасош со што сака да ги олесни меѓународните патувања, изјавија властите. Земјите од ЕУ сепак се уште се поделениоколумислењата дали треба или не треба ...

Исланд го издаде првиот корона-пасош

Денар

Издаден првиот пасош за вакцинација: Го добива секој кој примил две дози

Локално

Исланд го издаде првиот „пасош” за вакцинација против коронавирус

24Инфо

Исланд почна да им издава потврди за вакцинација на сите што ќе патуваат

Канал5

Европска земја издава потврди за вакцинација, важат само за кај нив

Локално

Исланд почна да издава потврди за вакцинација со цел да се олесни патувањето

Вечер

24Инфо Н.Македонија Точка MTM Centar Курир Независен А1 On

Евакуирана фабрика на АстраЗенека поради сомнителен пакет

+инфо - 27.01.2021

ББЦ претходно информира дека во фабриката е испратен тим за експлозиви. Во Велс евакуирана е фабрика на АстраЗенека која произведува вакцини против ковид-19, откако примила соминтелен пакет, објавила компанијата која управува со фабриката.

СЗО препорачува бремени жени да не ја примаат вакцината на „Модерна“

Република - 27.01.2021

Директорката за имунизација на СЗО, Кејт Обрајан, предупреди дека вакцината на „Модерна“ не треба да се дава на бремени жени освен во исклучителни случаи, односно ако станува збор за медицински работник или има медицинска состојба што ги става во ...

СЗО: Меѓународните патници не би требало да се приоритет за вакцинација

Вечер

СЗО: Вакцината од Модерна во две дози на 28 дена, да не им се дава на трудници

Слободен Печат

СЗО: Вакцината „Модерна“ не треба да им се дава на трудници

Фокус

СЗО: Вакцината од Модерна во две дози на 28 дена, да не им се дава на трудници

Република

СЗО: Бремените жени да не ја примаат вакцината на „Модерна“, а другите во две дози на 28 дена

+инфо

Бремените жени да не ја примаат вакцината на Модерна, предупредува СЗО

Сител

PressingTV Курир Либертас 24Инфо OhridNews Н.Македонија Скопје инфо Точка

По вакцинацијата во Израел, се заразиле само 0,01 процент од луѓето

Канал5 - 26.01.2021

Прилиминарните податоци објавени од HMO Maccabi, водечка агенција за осигурување во Израел, покажуваат дека помалку од 0,01 процент, или само 20 од 128.600 лица кои ги примиле обете дози на вакцината Фајзер, се заразиле со коронавирус.

Охрабрувачки вести од Израел: Луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината, не заболуваат

Вечер Прес

Само 0,01 процент од Израелците се заразиле откако ја примиле вакцината на „Фајзер“

Вечер

Само 0,01 процент од Израелците се заразиле откако ја примиле вакцината на „Фајзер“

24Инфо

Само 20 од 128.600 лица се заразиле со коронавирусот по вакцинирањето во Израел

+инфо

Анкета: Во Израел, 0,01 процент од луѓето се заразиле со коронавирусот по вакцинирањето

А1 On

Во Израел, 0,01 процент од луѓето се заразиле со коронавирусот по вакцинирањето

Вечер Прес

Опсервер Точка Нетпрес Канал5 Centar MakPress Курир Нетпрес

(ВИДЕО) Филипче: Дефинитивно сите вакцини на пазарот се добри, проверени, повикувањето ќе биде преку „Мој термин“

Либертас - 26.01.2021

Вакцината е инструментот за спас од коронавирусот, а кај нас со имунизација започнуваме за еден месец, вели министерот за здравство Венко Филипче за ТВ21 . „Според најавата првите количини и од фајзеровата вакцина треба да пристигнат во месец ...

„Мој термин“ ќе одредува кој прв ќе се вакцинира

Курир

Системот „Мој термин“ ќе одреди кој прв ќе се вакцинира

Република

Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Независен

Вакцинацијата против корона вирусот ќе се одвива преку „Мој термин“

Фокус

Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“, вели Филипче

Сител

Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин”, вели Филипче

24Инфо

+инфо Опсервер Локално Кајгана ММС Либертас Слободен Печат Вечер Прес

Фон дер Лајен: ЕУ вложи милијарди за развој на вакцини, сега компаниите да го исполнат своето

Опсервер - 26.01.2021

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против Ковид-19 и дека сега со право очекува фармацевтските компании да го исполнат својот дел од обврските ...

Фон дер Лајен: ЕУ инвестираше милијарди евра во развојот на вакцините, затоа ги бараме што е можно побрзо

Фокус

Фон дер Лајен: ЕУ вложи милијарди за развој на вакцини, сега компаниите да го исполнат своето

24Инфо

Првиот човек на ЕК до фармацевтските компании: Испорачајте го својот дел за вакцините

Република

Фон дер Лајен до компаниите за производство на вакцини: ЕУ вложи милијарди евра, да си ги исполните преземените обврските

Слободен Печат

Фон дер Лајен: ЕУ вложи милијарди за развој на вакцини, компаниите да ги исполнат своите обврски

360 степени

Фон дер Лајен: ЕУ вложи милијарди за развој на вакцини, сега компаниите да го исполнат своето

Курир

+инфо Р.С.Европа Либертас Нова ТВ Вечер Прес MakPress А1 On Frontline

Кина: Се забрзува процедурата за извоз на вакцините против Ковид-19

Денешен - 26.01.2021

Кина денеска соопшти дека нејзината царинска служба треба да му даде приоритет при постапувањето во извозот на вакцините против Ковид-19 и да го олесни нивното царинење. Царината треба да ги постави како приоритет, процедурите за инспекција на ...

Кина ја забрзува процедурата за извоз на вакцините против ковид-19

+инфо

Кина ја забрзува процедурата за извоз на нејзините вакцини против Ковид-19

А1 On

Кина ја забрзува процедурата за извоз на нејзините вакцини против Ковид-19

Независен

Кина ја забрзува процедурата за извоз на нејзините вакцини против Ковид-19

24Инфо

Кина ја забрзува процедурата за извоз на нејзините вакцини против Ковид-19

Курир

Кина ја забрзува процедурата за извоз на нејзините вакцини против Ковид-19

Опсервер

Сител Либертас MakPress Вечер Н.Македонија Точка Centar Макфакс

„АстраЗенека” демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

24Инфо - 26.01.2021

Фармацевтската компанија „АстраЗенека” ги демантираше пишувањата на германските весници „Билд” и „Ханделсблат” дека ефикасноста на нејзината вакцина е мала кај луѓето над 65 години. Британските медиуми јавуваат дека, според „АстраЗенека”, пишувањето ...

„АстраЗенека“ демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

Независен

„АстраЗенека“ демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

А1 On

АстраЗенека“ демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

Сител

„АстраЗенека“: Нашата вакцина е ефикасна и кај повозрасните

+инфо

„АстраЗенека“ демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

Frontline

АстраЗенека демантира дека нејзината вакцина слабо им помага на повозрасните

Либертас

Канал5 MakPress Кајгана Опсервер

Заразените со грип сезонава во Гостивар се бројат на прсти

Gostivarpress.mk - 26.01.2021

Вирусот на грипот кој вообичаено во зимските месеци е доминантна зараза меѓу населението, годинава го нема. За разлика од претходно, кога имало над 100 случаи неделно, сега заболените може да се избројат на прсти.