TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Насловните страници на весниците ширум светот: И во Бразил и во Индија и во Данска и во Белгија, Диего е бесмртен

ММС - 26.11.2020

Се освојувале титули, Светски првенства, се постигнувале голови, вакви или онакви потези, ги краселе спортските борилишта. Контроверзи, тренерски мастеркласи, разноразни изданија на навивачи, олимписки рекорди.

Диего одамна имаше желба за натпис на гроб

Sport M - 26.11.2020

Диего Марадона почина вчера на 60-годишна возраст. Светот на фудбалот се збогува со легендата, а пред неколку години во емисијата „Ноќ со десет“ Диего имаше улога на водител и гостин. Тој си постави голем број интересни прашања, од кои едното ...

Нeaпол гори: Навивачите се простуваат од Марадона (видео)

SportMedia - 26.11.2020

Напoли вечерва ќе ја дочека Риека во Лигата на Европа, но натпреварот е во втор план, зашто Неапол е во солзи после смртта на идолот на многумина и една од легендите на клубот Диего Армандо Марадона.

„Биди му благодарен на Марадона, да не ти го дадеше тој гол никој немаше да знае за тебе“

Спортски - 26.11.2020

Легендарниот англиски фудбалер Пол Гасокоњ кој имаше бурен голман го „нападна“ неговиот сонародник, англискиот голман Питер Шилтон. Шилтон стоеше на голот на Англија кога Марадона во 1986 година ја изведе славната „божја рака“.

ВИДЕО: Неверојатни сцени пред стадионот на Наполи, огномет во чест на Диего

Слободен Печат - 26.11.2020

Фантастична увертира пред натпреварот на Наполи против Ријека во Лигата на Европа. Нешто повеќе од 24 часа по смртта на клупската икона Диего Армандо Марадона, фудбалерите на Наполи ги очекува натпревар против Ријека во Лигата на Европа, а ...

Марадона и по смрта го шокираше семејството: Отпосле дознаа за неговата последна желба

Спортклуб - 26.11.2020

Во Аргентина беше прогласен тридневен жалост по смртта на Диего Армандо Марадона. Ковчегот со лешот на легендарниот фудбалер е изложен во претседателската палата, а многу Аргентинци пристигнуваат цел ден да му оддадат почит.

Жртвата на најпознатата превара на Марадона не го поштеди легендарниот Аргентинец во прошталните зборови (ВИДЕО)

Sport M - 26.11.2020

Освен ремек-делата на Диего Армандо, Марадона засекогаш ќе остане запаметен по голот што го постигна против Англија на Светското првенство во 1986 година. Марадона беше вистински велемајстор со топка, но беше и многу склон кон измама, што најдобро ...

(ВИДЕО) Последната девојка на Марадона денес беше понижена од неговото семејство

Спортклуб - 26.11.2020

Поранешната девојка на Диего Марадона, Росио Олива денес се најде во центарот на вниманието затоа што беше јавно понижена од семејството на легендарниот играч. Имено, многу навивачи во Буенос Аирес денес решија да чекаат со часови пред ...

Марадона не починал од срцев удар, обдукцијата ја покажала вистинската причина за смртта

Канал5 - 26.11.2020

Диего Марадона не починал од срцев удар, како што првично било објавено во медиумите, туку од акутен белодробен едем. Сепак, белодробниот едем бил предизвикан од слаба функција на срцето, а обдукцијата на Марадона утврдила дека неговото срце било ...

Диего умре во сиромаштија: Марадона останал без пари, го ограбиле најблиските

Спортклуб - 26.11.2020

Еден од најпознатите аргентински новинари Луис Вентура откри до сега непознати детали за Диего Марадона, еден од најдобрите, ако не и најдобриот фудбалер на сите времиња кој почина на 60-годишна возраст, но не поради срцеви проблеми како што првично ...

Гаскоњ до Шилтон: На не ти дадеше гол Марадона со божјата рака никој немаше да знае за тебе!

Sport 1 - 26.11.2020

Лудиот Пол Гаскоњ, легендарниот англиски фудбалер кој имаше бурен живот во кој алкохолот буквално го уништи, му се „нафрли“ на легендарниот голман Питер Шилтон, кој го прими славниот гол со „божјата рака“ од Диего Марадона на Мундијалот во Мексико ...

ВИДЕО: Неапол не ја заборава легендата: Навивачите на Наполи го „запалија“ Сан Паоло пред мечот со Ријека

ММС - 26.11.2020

Наполи вечерва во рамките на четвртото коло од групната фаза во Европа Лига ја дочекува Ријека, во сенка на трагичните вести кои вчера пристигнаа од Тигре, Аргентина. Иконата на светскиот фудбал и клубот од југот на Италија, Диего Армандо Марадона, ...

Насловната страница на еден англиски весник предизвика гнев кај Аргентинците по смртта на Марадона

Sport M - 26.11.2020

Диего Марадона почина вчера во својот дом во Буенос Аирес на 60 година, што го шокираше фудбалскиот свет. Многумина останаа во шок по веста дека Марадона починал и дека неговото тело едноставно не успеало да се справи овој пат.

ВИДЕО: Наејмотивната приказна: За да спаси живот на дете, Марадона играше фудбал во кал

Слободен Печат - 26.11.2020

За да бидете најдобар фудбалер на сите времиња не мора да ги имате најдобрите копачки на светот, туку мора да бидете подготвени да ги исфлекате поради други. Зад легендарниот Диего Армандо Марадона останаа многу приказки, анегдоти кои го одбележаа ...

Марадона не почина од срцев удар, обдукцијата покажа која е вистинската причина

Sport M - 26.11.2020

Фудбалскиот свет е во шок од вчера откако беше објавено дека Диего Марадона починал. Марадона почина во својот дом, а веста се прошири низ целата планета со неверојатна брзина. Целиот свет беше во шок откако беше објавено дека Марадона починал, а ...

Билд објавува скандал: Вработен во погребалниот дом се слика со мртвото тело на Марадона!

SportMedia - 26.11.2020

*Фотографијата е застрашувачка Навистина некои луѓе немаат почит и респект ниту кон мртвите. Па така, како што објавува германскиот “БИЛД“, во погребалниот дом вработен се слика со мртвото тело на Диего Армандо Марадона.

Италијански новинар плачеше кога започна да зборува за Марадона

Sport M - 26.11.2020

Фудбалскиот свет вчера беше потресен откако беше објавено дека Диего Марадона починал. Марадона почина во својот дом на 60 година, а неговото заминување го потресе целиот свет. Многу познати личности се простија од Марадона на социјалните мрежи, а ...

Две „луди десетки“ – денот кога Диего и Лео првпат играа заедно

TopSport - 26.11.2020

Диего Марадона и Лионел Меси, покрај тоа што се две фудбалски легенди, за многумина се двата најголеми фудбалери во историјата, и иако ги дели голем генерациски јаз во 2005 година двајцата одиграа еден меч заедно.

Најемотивната приказна за Марадона: Не му дозволија да игра на стадионот, па мечот се одиграл во кал

Спортманија - 26.11.2020

Покрај сите контроверзии, Аргентинецот често знаеше да биде и хуман Фудбалот остана без еден од најголемите играчи на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Аргентинецот почина вчера на 60 години од срцев удар.

Нестварни сцени во Неапол: Не се слави титула, се дава последна почест за Марадона (Видео)

Спортманија - 26.11.2020

Се простуваат од легендарниот Диего Армандо На нешто повеќе од еден час до започнување на мечот меѓу Наполи и Ријека, низ улиците на Неапол се случуваат неверојатни сцени. Навивачите на Наполи се излезени низ улиците и со песни и факели ја даваат ...

„Сан Паоло“ е празен, ама однадвор – гори: Неапол се простува од Марадона (ВИДЕО)

Sport 1 - 26.11.2020

Напoли вечерва ќе ја дочека Риека, македонскиот бисер Елиф Елмас е стартер на мечот, ама пресметката во Лига Европа е во втор план, зашто од вчера Неапол е во солзи после смртта на идолот и божеството Диего Армандо Марадона.

Не, тие не ја слават титулата, туку му оддаваат почит на Марадона: Наежувачки сцени од Неапол, гори пред Сан Паоло ...

Sport M - 26.11.2020

Наежувачки сцени ни доаѓаат од Неапол каде навивачите на Наполи се собираа по улиците. Наполи од 21 часот го игра натпреварот од 4-то коло во Лигата на Европа против Риека, а пред стадионот Сан Паоло владее нереална атмосфера.

Не знаете што сте пропуштиле: Марадона, Бог, сеедно

ММС - 26.11.2020

Кога во една крајно религиозна католичка средина еден човек ќе добие статус на божество, тоа доволно говори за неговата големина и значење за тие луѓе. Особено ако се земе предвид тоа дека станува збор за спортист, фудбалер.

Марадона дури не беше погребан: Потегот на Барселона го разочара целиот свет

Sport M - 26.11.2020

Еден од најдобрите играчи на сите времиња Диего Марадона почина вчера во Буенос Аирес. Смртта на Марадона го потресе фудбалскиот свет, а најмногу солзи имаше секако во Буенос Аирес и Неапол, каде овој фудбалер е повеќе од легенда.

Познато каде и кога ќе биде погребан Марадона

Дриблинг - 26.11.2020

Аргентина и фудбалскиот свет се простуваат од Диего Марадона. Ковчегот со неговото тело е изложен во „Каса Росада“, официјалната резиденција на аргентинскиот претседател каде сите кои сакаат може за последен пат да се простат од него.

„Не е важно што направи со својот живот Диего, важно е што направи со нашите животи!“

Sport 1 - 26.11.2020

Нема фудбалер, тренер, легенда, спортист кој од вчера попладне не се простува од величенствениот Диего Марадона, аргентинскиот фудбалски Бог кој на 60 години почина од срцев удар, само две недели откако излезе од болница после операцијата на главата.

Вечен ќе бидеш Диего: Сириец во неговиот урнат дом нацрта прекрасен мурал на Марадона 📸

Спортски - 26.11.2020

Сирија минува низ тешки години од военото разурнување кое ја погоди земјата, жителите бегаа и се разурнаа голем број домови, тие што останаа поминаа низ вистинска голгота. Сириецот Азис Асмар кој е и уметник во неговиот разурнат дом нацрта прекрасен ...

Така говореше Диего: Не играв за пехари и првенства, играв само на мајка ми да и купам куќа

SportMedia - 26.11.2020

Легендарниот Диего Армандо Марадона своето детство го мина во еден од најсиромашните квартови во Буенос Аиерес, во Вилја Форито. После енговата смрт бројните медиуми се присетуваат на неговите зборови поврзани за неговата мајка, со која беше посебно ...

Докторот ја објави последната фотографија од Марадона и создаде хаос во неговото семејство

Sport M - 26.11.2020

Целиот свет вчера беше во шок откако беше објавено дека легендарниот Диего Армандо Марадона починал. Марадона почина вчера во неговиот дом на 60 година и тоа едноставно го затресе фудбалскиот свет на неверојатен начин.

Никогаш нема да те заборавиме - фановите се простуваат од Марадона

Глас на Америка - 26.11.2020

Кофчегот на Марадона e покриен со знамето на Аргентина и неговиот дрес со број 10 ВАШИНГТОН — Арегентинците се собираат во близина на претседателската палата, каде се одржува погребот на фудбалската ѕвезда Диего Марадона.

Аргентинците цел ден се простуваат од Марадона, семејството сака вечерва да го погреба

Сакам да кажам - 26.11.2020

Семејството на Диего Армандо Марадона се надева дека ќе успее да го погреба денеска, додека натажените Аргентинци цел ден поминуваат покрај ковчегот со неговото тело, изложен во претседателската палата во центарот на Буенос Аирес.

Елмас се прости од Марадона: Најголемиот на сите времиња!

Во Центар - 26.11.2020

Марадона почина на 60. годишна возраст од последица на срцев удар во својот дом во градот Тигре. Многумина преку социјалните мрежи се простуваат од еден од најголемите играчи на сите времиња, а помеѓу останатите се огласи и нашиот репрезентативец и ...

ФИФА го одложи објавувањето на ранг-листата на репрезентациите

Дриблинг - 26.11.2020

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го одложи денешното објавување на ранг-листата на репрезентациите. Објавување е одложено за еден ден поради смртта на легендарниот Диего Марадона. Списокот на ноемвриската ранг-листа е многу важен бидејќи го ...

Индиската држава Керала прогласи дводневна жалост по смртта на Марадона

Канал5 - 26.11.2020

Индиската држава Керала денеска прогласи дводневна жалост во чест на смртта на Диего Армандо Марадона. Ова го одлучи министерот за спорт во државата во југозападна Индија Е. П. Џајарајан кој рече дека „ исчезнувањето на Марадона ги растажи ...

Вечерва во Неапол ќе биде изведен најсилниот и најдолг аплауз досега

Sport M - 26.11.2020

Смртта на Диего Марадона сериозно ги потресе жителите на Неапол каде што легендарниот Аргентинец имаше статус на божество. Марадона ги помина можеби најдобрите денови во клупската кариера во дресот на Наполи со кој донесе две Скудета, што пред ...

Канаваро: Марадона беше постер на фудбалот, секогаш со крената глава

TopSport - 26.11.2020

Ќе остане запишано дека Диего Марадона скромниот тим на Аргентина го донесе до светската титула, а една година подоцна и „тенката“ екипа на Наполи ја донесе до тронот во Италија. Второто Скудето во 1990 година веќе било друга приказна, имало тогаш ...

Слики кои ќе ве растажат: Сириец на разурнатата куќа нацрта графит во чест на Марадона (ФОТО)

Sport 1 - 26.11.2020

Сирија преживува тешки години од военото разурнување кое ја погоди земјата, жителите бегаа од виорот на воените дејствија, се разурнаа стотици илјади домови, а тие што останаа да ја преживуваат голгота, а многумина од оваа земја уште посилно ги ...

Стадионот на Наполи ќе го носи името на Марадона

Сакам да кажам - 26.11.2020

Повеќе од 11.000 километри подалеку од Буенос Аирес, уште еден град тагува по Диего Армандо Марадона. Градоначалникот на Неапол, Луиџи де Маџистрис, почна формална процедура за преименување на стадионот „Сан Паоло“ во „Диего Армандо Марадона“.

Најемотивната приказна од животот на Марадона: Пркос на сите и игра во блато за да спаси детски живот (ВИДЕО)

Екипа - 26.11.2020

Изминативе 24 часа по веста за смртта на една од најголемите фудбалски легенди, Диего Армандо Марадона, бројни приказни од неговиот живот го обиколија светот. Иако неговиот живот беше одбележан од контроверзии, сепак приказната дека играше во блато ...

Неапол вечерва ќе грми: Најдолгиот и најсилен аплауз во чест на Дон Диего

Спортманија - 26.11.2020

Целиот град ќе ечи за починатата легенда Неапол вечерва ќе биде во центарот на вниманието не само поради мечот меѓу Наполи и Риека, во кој ќе има македонска пресметка меѓу Елиф Елмас и Дарко Велковски.

Марадона ќе биде погребан уште вечерва

Спортманија - 26.11.2020

Иако првичниот план беше ковчегот во кој се наоѓа телото на аргентинскиот великан три дена да биде изложен во претседателската палата Погребот на Диего Армандо Марадона ќе се одвива уште вечерва, а не во сабота како што првично беше планирано.

Марадона е бесмртен! Во светските медиуми насловните страници во чест на Диего (ФОТО)

Sport 1 - 26.11.2020

Диего Армандо Марадона почина вчера на 60 години и остави огромна празнина во светскиот фудбал. Замина еден од најголемите, за многумина најголемиот фудбалер на сите времиња – фудбалскиот Господ. Аргентина, Неапол...

Видеото кое ја расплака цела Аргентина: Диего, мора да ти кажам нешто…..

Дерби - 26.11.2020

Диего Армандо Марадона го напушти овој свет засекогаш, но зад себе остави неверојатно фудбалско богатство и спомени кои секогаш ќе бидат раскажувани од сите искрени љубители на фудаблот кои можеа да уживаат во неговата магија, а особено ...

Де Лаурентис: Да, нашиот стадион ќе се вика – Диего Армандо Марадона!

SportMedia - 26.11.2020

Аурелио де Лаурентис, првиот човек на Наполи, на клубот за кој играше и Диего и му донесе две титули во Серија А, со пригодни зборови се прости од вчера починатиот Марадона. Тој покрај другото кажа дека нема дилеми дека стадионот „Сао Паоло“ во ...

За Балканот беше нешто посебно: Некролози за Марадона…

SportMedia - 26.11.2020

Марадона беше фудбалскиот Бог. Сакан, обожуван од сиромшните, од не така јаките и силните. За сите нив беше само Марадона, најголемиот. Дека на овие простори, на Балканот тој беше обожуван, доказ се бројните некролози во дневните весници кои осамнаа ...

Последното интервју на Марадона: Понекогаш се прашувам дали и во иднина ќе бидам ценет

Кајгана - 26.11.2020

Што зборуваше Марадона во своето последно интервју? За тоа што му донел фудбалот, за аргентинските фанови, за татковината, за Меси. На денот на својот 60-ти роденден Диего Мардаона го даде и своето полседно интервју.

ШТО НАВИСТИНА СЕ СЛУЧИ СО МАРАДОНА? Најдобриот пријател започнува истрага, тврдејќи дека некои работи се необјасниви

Во Центар - 26.11.2020

Матијас Морла, адвокатот и човекот кој е најблизок до Диего Армандо Марадона во последните неколку години, е многу лут. Тој тврди дека се случило нешто многу чудно Тој полуде поради луѓето кои се грижеа за Марадона во неговата куќа.

Потврдено: Стадионот на Наполи ќе го носи името на Марадона

Спортски - 26.11.2020

Oна што вчера се најавуваше во италијанската јавност денес доби и потврда. Стадионот во Наполи ќе го носи името на Диего Армандо Марадона, во тоа повеќе нема дилеми. „Диего ни остави пример кој треба да го следиме, беше полн со љубов кон луѓето.

Последното интервју на Марадона: Не знам дали луѓето и понатаму ќе ме сакаат

Слободен Печат - 26.11.2020

Желбата ми е пандемијата да помине што побрзо и мојата Аргентина да оди напред. Ме растажуваат сликите кога ќе видат дека децаат немаат пари за да си купат за јадење. Знам како е да се биде гладен, зборуваше Марадона во своето последно интервју.

На „Ацтека“ засекогаш останува – „божјата рака“ (ФОТО)

Sport 1 - 26.11.2020

Култниот мексикански стадион „Ацтека“, каде Диего Марадона се вивна во ѕвездите на Мундијалот во 1986 година, кога Аргентина стана светски првак, за последен пат на посебно место му оддаде почит на починатата аргентинска легенда која вчера почина на ...