TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Талат Џафери избран за претседател на Собранието

Deutsche Welle - 27.04.2017

Мнозинството пратеници во хаотична атмосфера попладнево го избра пратеникот на ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието, проследени со скандирање и песни од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Талат Џафери во тензична атмосфера избран за претседател на Собрание

Р.С.Европа - 27.04.2017

Пратениците од парламентарното мнозинство во тензична атмосфера го изгласаа Талат Џафери за претседател на Собранието. Додека тие гласаа, пратеницте од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „ова е пуч“, а потоа ја пее македонската химна, извикуваа и „срамота“.

Вонредна состојба во парламентот; Претседателот Иванов ќе се обрати до граѓаните во 22 часот

Алсат-М - 27.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва во 22:00 часот ќе се обрати до граѓаните на Република Македонија, соопшти неговиот кабинет. Обраќањето на претседателот Иванов следува по попладневните случувања во Собранието на Република ...

Специјалци го бранат Собранието, демонстрантите влегоа внатре

+инфо - 27.04.2017

„За заедничка Македонија“ влегоа во фоајето на Собранието. Граѓаните во моментот влегуваат во Собранието откако претходно пратениците на парламентарното мнозинство го избраа Талат Џафери за нов претседател на Парламентот.

Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер ГАЛЕРИЈА

+инфо - 27.04.2017

Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието. Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието.

Заев: Му посакувам успешна работа на новиот спикер

Фокус - 27.04.2017

По изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, одржа прес конференција на која му посака на Џафери успешно водење на седниците и работење според Деловникот.

ВИДЕО: Мнозинството во Собранието го избра Талат Џафери за нов спикер

Нова ТВ - 27.04.2017

Иако се уште не е извесно во Собранието, парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за нов собраниски спикер, внатре во собраниската сала кога пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја штитат првата фотелја во Законодавниот дом.

Специјалци го бранат Собранието, „За заедничка Македонија“ влегоа внатре

+инфо - 27.04.2017

Од зградата на Собранието никој не може да излезе. Граѓаните во моментот влегуваат во Собранието откако претходно пратениците на парламентарното мнозинство го избраа Талат Џафери за нов претседател на Парламентот.

Мнозинството го избра Талат Џафери за претседател на Собранието

Сакам да кажам - 27.04.2017

Парлментарното мнозинство предводено од СДСМ со 61 глас „За“ го избра Талат Џафери од ДУИ за нов претседател на Собранието. Во тензична атмосфера, првин Горан Мисовски од НСДП го повика Ферид Мухиќ како најстар пратеник да ја стави точката на дневен ...

Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за претседател на Собранието (ВИДЕО)

МКД - 27.04.2017

Со гласање на парламентарното мнозинство составено од пратениците на СДСМ, ДУИ и другите коалициони партнери, за претседател на Собранието тукушто беше избран Талат Џафери. На продолжувањето на седницата, водено од Ферид Мухиќ, како втор најстар ...

ВИДЕО: Демонстрантите пуштени да влезат во Собранието, пратениците се внатре

А1 On - 27.04.2017

Демонстрантите од “За заедничка Македонија“се пробија до влезот на Собранието и се обидуваа да влезат внатре додека лидерот на СДСМ Зоран Заев држеше прес конференција. Но очигледно беше дека без никаков отпор од полицијата беа пуштени да влезат ...

Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер

+инфо - 27.04.2017

Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието. Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието.

Демонстрантите влегоа во Собранието, внатре не се Груевски и Ахмети

Сакам да кажам - 27.04.2017

Демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието на Македонија додека новоизбраниот претседател Талат Џафери држеше прес конференција. Сили на обезбедувањето не им даваат да се качат по скалите.

Џафери: Ветувам дека ќе го почитувам Уставот и нема да дозволам узурпација на институциите

Фокус - 27.04.2017

Талат Џафери предмалку беше изгласан за нов претседател на Собранието од страна на мнозинството. По потпишувањето, тој изјави дека ќе работи според Уставот. -Свесен за историската одговорност, ветувам дека ќе го почитувам Уставот и нема да дозволам ...

Џафери – Ветувам дека ќе го почитувам Уставот

ТВ21 - 27.04.2017

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, по потпишувањето, изјави дека ќе работи според Уставот. „Свесен за историската одговорност, ветувам дека ќе го почитувам Уставот и нема да дозволам узурпација на институциите“, рече ...

Талат Џафери е избран за претседател на Собранието

Сакам да кажам - 27.04.2017

Талат Џафери од ДУИ е избран за нов претседател на Собранието. Лидерот на СДСМ Зоран Заев го прочита предлогот за Талат Џаферида биде нов парлементарен спикер и во пленарната сала новото парламентарно мнозинство го изгласа.

Талат Џафери избран за претседател на Собранието

Н.Македонија - 21.08.2020

Талат Џафери вторпат е избран за претседател на Собранието со 62 гласа „за“, нема воздржани и 43 „против“. Гласаа вкупно 105 пратеници. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и пратениците на Левицата не го поддржаа предлогот на владејачкото мнозинство за ...

Талат Џафери изгласан за претседател на Собранието

Фокус - 27.04.2017

Вторниот по возраст пратеник, Ферид Мухуќ, го презема претседавањето со седницата. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев го повика Мухиќ да го преземе претседавањето, откако во салата го немаше најстариот пратеник Бранко Манојлоски.

ВИДЕО: Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за претседател на Собранието

А1 On - 27.04.2017

Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, а претседавање на Горан Мисовски едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието. Праниците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“.

Талат Џафери избран за нов претседател на Собранието

А1 On - 27.04.2017

Талат Џафери во Собраниската сала со мнозинство гласови беше избран за нов претседател на Собранието. При неговиот избор пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја пееа химната на Република Македонија. Талат Џафери даде свечена заклетва, цела церемонија се ...

СДСМ го избра за спикер Талат Џафери, маса народ се упатува кон Собранието, за одбрана на државата

Нетпрес - 27.04.2017

СДСМ и албанските партии во моментов прават државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, обвинија од партијата ВМРО-ДПМНЕ, а истовремено пред парламентот се зголемува толпата граѓани коишто бараат ...

Талат Џафери избран за спикер, демонстранти влегоа во Собранието

Мета - 27.04.2017

Парламентарното мнозинство попладнево го избра пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, попладнево е избран за нов претседател на Собранието на Република Македонија. Претседавач на конститутивна седница беше пратеникот Ферид Мухиќ, како втор по возраст ...

Џафери даде свечена изјава во Собранието (ВИДЕО)

Стандард - 27.04.2017

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во досега невидени услови даде свечена изјава откако беше изгласан за функцијата од мнозинството. „Иако за првпат во вакви услови се избира претседател на Собрание на Република ...

Taлат Џафери е избран за Претседател на Собранието на РМ

Локално - 27.04.2017

Талат Џафери со 61 глас штотуку беше изгласан во собраниската сала од парламентарното мнозинство за Претседател на Собранието на РМ. Според пратениците на ВМРО ДПМНЕ, исто така присутни во салата, тоа е нелегитимно и државен удар.

СДСМ прави ПУЧ со измислен претседател Талат Џафери

Курир - 27.04.2017

СДСМ и албанските партии во моментов прават државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и ...

(ВИДЕО) Мнозинството го избра Талат Џафери за собраниски претседател

Фактор - 27.04.2017

Како што најавија од СДСМ дека во секој момент може да се случи изборот на новиот собраниски претседател така и направија. Токму во моментов парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери со 61 глас ЗА.

Освоена пленарната сала на Собранието, полицијата дозволи целосен упад

Фактор - 27.04.2017

Демонстрантите влегоа внатре и ја освоија пленарната сала на Собранието во која пред само десетина минути беше избран Талат Џафери за нов спикер. Полицијата воопшто и да не беше присутна. Специјалните полициски сили не реагираа и дозволија ПУЧ.

Демонстранти ја пробија оградата, се пред влез во Собранието!

Фактор - 27.04.2017

Група на демонстранти ја пробија заштитната ограда и влегоа во дворот на Собранието на Република Македонија и се пред самата зграда. Се чекаат информации како обезбедувањето и полициските сили ќе се справат со оваа ситуација.

Полицијата ги пушти демонстрантите да влезат во Собранието

Стандард - 27.04.2017

Полицијата ги пушти демонстрантите да влезат во Собранието. Внатре сѐ уште се наоѓаат пратениците на мнозинството и на ВМРО-ДПМНЕ. Претходно беше изгласан Талат Џафери од ДУИ запретседател на новиот парламентарен ...

СДСМ и албанските партии извршија државен удар – Талат Џафери положи заклетва и се обрати на албански

Република - 27.04.2017

СДСМ и албанските партии извршија државен удар во Собранието. Додека пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја чуваат претседателската фотелја, на собраниските клупи Талат Џафери положи заклетва и се обрати на албански јазик.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Граѓаните влегуваат во Собранието!

Курир - 27.04.2017

Граѓаните во моментот влегуваат во Собранието на Република Македонија откако претходно пратениците на СДСМ и нивните коалициски партнери спротивно на Деловникот и Законот насилно го избраа Талат Џафери за нов Претседател на ...

ВИДЕО: Мнозинството го избра Талат Џафери за претседател на Собранието

Либертас - 27.04.2017

Пред малку мнозинството во Собранието со 61 глас за го избра Талат Џафери за претседател на Собранието. Седницата ја водеше Горан Мисовски како најстар пратеник присутен во салата. Талат Џафери ја прочита и свечената заклетва.

ФОТО: Демонстранти од „Заедничка Македонија“ тргнаа кон Собрание, полицијата ги спречува да влезат

Либертас - 27.04.2017

По изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, дел од демонстрантите од иницијатаивата „За заедничка Македонија“ тргнаа кон Собрание, полицијата ги спречува да ...

ФОТО: Демонстрантите од „Заедничка Македонија“ се обидоа да ја пробијат барикадата пред Собрание

Либертас - 27.04.2017

Додека пратениците од мнозинството во Собранието бараат гласање за собраниски претседател, пред Собранието трае протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“ каде дел од демонстрантите направија обид да ја пробијат барикадата пред Собрание, ...

ВО ЖИВО: Претседателот на Собранието, Талат Џафери дава изјава за медиумите

Либертас - 27.04.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери дава изјава за медиумите видео: ...

ВО ЖИВО: Талат Џафери даде изјава како претседател на Собранието

Либертас - 27.04.2017

Талат Џафери даде изјава како претседател на Собранието и потпишпа свечена ...

Заев: Декларираното мнозинство ќе избере влада каде било – видео

Макфакс - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ и пратеник Зоран Заев побара процедурална забелешка и побара пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од дебата, претседавачот Трајко Вељановски да го стави на гласање предлогот на СДСМ да се премине на следната точка и да се избере ...

(ВИДЕО) Талат Џафери избран за претседател на Собранието

еМагазин - 27.04.2017

Талат Џафери во Собраниската сала со мнозинство гласови е избран за нов претседател на Собранието. Џафери даде свечена заклетва, а целата церемонија се одвиваше надвор од говорницата во редот каде што се сместени СДСМ и ДУИ.

Џафери: Иванов нека прогласи воена состојба, ама кому?

Нова ТВ - 27.04.2017

Пратеникот од ДУИ Талат Џафери и најсериозен кандидат за нов собраниски спикер, во синоќешнити гостување во ТВ21 упати повик до претседателот Ѓорѓе Иванов да прогласи воена состојба. Џафери рече дека неговиот повик доаѓа доколку одлуката на ...

Талат Џафери го повика претседателот Иванов да прогласи воена состојба

Република - 27.04.2017

Пратеникот од ДУИ Талат Џафери во синоќешната дебата на ТВ21 упати повик до претседателот Ѓорѓе Иванов да прогласи воена сосотојба. – Еве јавно ќе го повикам да објави воена состојба ако таа негова одлука се базира на членовите 122 и 123 од Уставот.

Што пишува во македонскиот Устав, кога се прогласува воена состојба?

еМагазин - 27.04.2017

Во јавноста се повеќе се шпекулира дека доколку парламентарното мнозинство, составено од пратениците на СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците избере претседател и влада, во земјата ќе биде прогласена воена состојба.

Џафери со повик до Иванов: Иако нема на кој да му објави војна, нека прогласи вонредна состојба

Фактор - 27.04.2017

Пратеникот од ДУИ Талат Џафери во синоќешната дебата на ТВ21 упати повик до шефот на државата да прогласи вонредна ситуација. Џафери рече дека јавниот повик е доколку таа одлука на претседателот се базира на членовите 122 и 123 од Уставот.

Талат Џафери го повика Иванов да прогласи воена состојба, ама кому ќе му објавува војна?

МКД - 27.04.2017

Еве, јавно го повикувам претседателот на државата да прогласи воена состојба ако таа негова одлука се темели на член 122 и 123 од Уставот. Иванов знае дека тоа никому не му оди во прилог и знае дека нема на кого да објави војна, изјави Талат Џафери, ...

(ВИДЕО) Џафери: Го повикувам Иванов, нека прогласи воена состојба!

Бриф - 27.04.2017

Ви ја пренесуваме изјавата на пратеникот од ДУИ Талат Џафери дадена во емисијата Клик плус на ТВ ...

Талат Џафери избран за Претседател на Собранието

ТВ21 - 27.04.2017

Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Собранието. Праниците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“. Седницата ја води Горан Мисовски, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не дозволуваат да заврши ...

НАРОДОТ ВЛЕЗЕ ВО СОБРАНИЕТО - Тиранската платформа нема да помине!

Вечер Прес - 27.04.2017

СДСМ и албанските партии прави државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и албанските ...

Граѓаните влегуваат во Собранието! (галерија)

Република - 27.04.2017

Граѓаните во моментот влегуваат во Собранието на Република Македонија откако претходно пратениците на СДСМ и нивните коалициски партнери спротивно на Деловникот и Законот насилно го избраа Талат Џафери за нов Претседател на ...

(ВИДЕО) Собранието го избра Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ

Бриф - 27.04.2017

Пред малку мнозинството во Собранието со 61 глас за го избра Талат Џафери за претседател на Собранието. Изборот се одвиваше во тензична атмосфера, со скандирања „Пуч“ и „Срамота“ од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

(ФОТО) Ќе ги нападнат пратениците – Заедничка Македонија влегува во Собранието, полицијата се обидува да ги спречи

Репортер - 27.04.2017

По изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, дел од демонстрантите од иницијатаивата „За заедничка Македонија“ тргнаа кон Собрание, полицијата ги спречува да ...