TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Молдавија доби нова влада

Р.С.Европа - 14.11.2019

Парламентот на Молдавија ја одобри новата влада предводена од поранешниот министер за финансии и советник на претседателот, Јон Чику. Претседателот Игор Додон вчера го номинираше Чику за премиер, еден ден откако на кабинетот на прозападната ...

Молдавскиот претседател поддржува техничка влада

Р.С.Европа - 13.11.2019

Молдавскиот претседател Игор Додон изрази надеж дека новата влада може навреме да се формира, откако Парламентот вчера ѝ изгласа недоверба на прозападната влада на премиерката Маја Санду. Додон денеска, по консултацијата со парламентарните партии, ...

По само пет месеци , падна владата во Молдавија

Канал5 - 12.11.2019

Со изгласување недоверба , денеска падна владата на Молдавија по само пет месеци откако проевропската премиерка Маја Санду ја презеде функцијата. Владата падна откако 63 од 101 пратеник гласаа за недоверба.

Падна владата на Молдавија

+инфо - 12.11.2019

Владата предводена од премиерката Маја Санду беше избрана само пред пет месеци, ветувајќи дека ќе се бори против корупцијата. Пратениците во молдавскиот Парламент денеска и изгласа недоверба на владата.

Парламентот и изгласа недоверба на Владата на Молдавија

Либертас - 12.11.2019

Пратениците во молдавскиот Парламент денеска и изгласа недоверба на владата. Владата доби доверба од 63 пратеници, додека 101 го поддржаа предлогот за недоверба на владата. Владата предводена од премиерката Маја Санду беше избрана само пред пет ...

Парламентот и изгласа недоверба на Владата на Молдавија

MakPress - 12.11.2019

Пратениците во молдавскиот Парламент денеска и изгласа недоверба на владата. Владата доби доверба од 63 пратеници, додека 101 го поддржаа предлогот за недоверба на владата. Владата предводена од премиерката Маја Санду беше избрана само пред пет ...

Поранешниот министер за финансии предложен за премиер на Молдавија

Нова ТВ - 13.11.2019

Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер. Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот.

Молдавија: Ексминистерот Чику предложен за премиер

Денешен - 13.11.2019

Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер. Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот.

Поранешниот министер за финансии предложен за премиер на Молдавија

24Инфо - 13.11.2019

Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер. Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот.

Поранешниот министер за финансии предложен за премиер на Молдавија

А1 On - 13.11.2019

Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер. Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот.

Претседателот на Молдавија го предложи ексминистерот за финансии за премиер

Слободен Печат - 13.11.2019

Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот. Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер.

Поранешниот министер за финансии предложен за премиер на Молдавија

MakPress - 13.11.2019

Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер. Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот.

Поранешниот министер за финансии предложен за премиер на Молдавија

Опсервер - 14.11.2019

Претседателот на Молдавија Игор Додон денеска го номинираше поранешниот министер за финансии Јон Чику за иден премиер. Сега Чику има 15 дена да формира влада, која потоа мора да биде потврдена од парламентот.

Молдавија изгласа нов премиер

Слободен Печат - 14.11.2019

Молдавија е една од најсиромашните европски држави и се соочува со корупција и политичка нестабилност. Парламентот на Молдавија денеска го изгласа поранешниот министер за финансии Јон Чику за нов премиер.

Јон Чику е новиот премиер на Молдавија

А1 On - 14.11.2019

Парламентот на Молдавија денеска го изгласа поранешниот министер за финансии Јон Чику за нов премиер. Претседателот на Молдавија, Игор Додон вчера го предложи Чику за иден премиер откако во вторникот Парламентот и изгласа недоверба на владата на ...

Јон Чику е новиот премиер на Молдавија

Опсервер - 14.11.2019

Парламентот на Молдавија денеска го изгласа поранешниот министер за финансии Јон Чику за нов премиер. Претседателот на Молдавија, Игор Додон вчера го предложи Чику за иден премиер откако во вторникот Парламентот и изгласа недоверба на владата на ...

Јон Чику е новиот премиер на Молдавија

Република - 14.11.2019

Парламентот на Молдавија денеска го изгласа поранешниот министер за финансии Јон Чику за нов премиер. Претседателот на Молдавија, Игор Додон вчера го предложи Чику за иден премиер откако во вторникот Парламентот и изгласа недоверба на владата на ...

Јон Чику е новиот премиер на Молдавија

Либертас - 14.11.2019

Парламентот на Молдавија денеска го изгласа поранешниот министер за финансии Јон Чику за нов премиер. Претседателот на Молдавија, Игор Додон вчера го предложи Чику за иден премиер откако во вторникот Парламентот и изгласа недоверба на владата на ...

Јон Чику е новиот премиер на Молдавија

MakPress - 14.11.2019

Парламентот на Молдавија денеска го изгласа поранешниот министер за финансии Јон Чику за нов премиер. Претседателот на Молдавија, Игор Додон вчера го предложи Чику за иден премиер откако во вторникот Парламентот и изгласа недоверба на владата на ...