TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Собранието се изгласаа новите мерки против коронавирусот – задолжително ќе е носење маска на отворено

Радио МОФ - 28.10.2020

Откако измените и дополнувањата на законот за заштита од заразни болести попладнево поминаа на собраниската Комисија за здравство, пратениците вечерва ги усвоија со 53 гласови „за“, нула „против“ и 26 „воздржани“.

Од четврток сите мора да носат маски и на отворено, децата до  6 години се ослободени од оваа обврска

Сакам да кажам - 28.10.2020

Од утре (четврток) сите граѓани, освен оние кои спортуваат на отворено, децата под 6 години и некои други исклучоци, ќе мора да носат маски и на отворено. По жестока расправа во Комисијата за здравство во која се слушнаа бројни навреди и лични ...

Собранието изгласа носење маска на отворено, забрана за групирање после 22 часот…

Gostivarpress.mk - 28.10.2020

Собранието вечерва ги усвои измените на Законот за заштита на населението од заразни болести. Со измените се предвидува воведување нови мерки за поголема заштита од коронавирусот и спречување на негово ширење, меѓу кои и носење маска на отворено.

КАЗНИ И ДО 500 ЕВРА: Од утре стартуваат нови рестриктивни мерки во Македонија – Ако не вродат со плод, следува ...

Centar - 28.10.2020

Собранието вечерва со 53 гласови за, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се овозможуваат новите заштитни мерки против Ковид-19.

Од утре нови рестриктивни мерки за заштита од коронавирусот

Сител - 28.10.2020

Носењето маски на отворено и кога сте сами станува задолжително, но не и ограничувањето на бројот на гости дома. Ова се главните одредби од измените на законот за заштита на населението од заразни болести.

Маските стануваат задолжителни на отворено, Собранието ги изгласа законските измени

Макфакс - 28.10.2020

Собранието вечерва со 53 гласови за, 26 воздржани и ниту еден глас против, ги изгласа измените во Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се овозможуваат новите заштитни мерки против Ковид-19.

Собранието ја почна расправата за Законот за заштита од заразни болести

ТВ21 - 28.10.2020

Собранието вечерва ја почна расправата за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Претходно, измените и дополнувањата на Законот доцна попладнево поминаа на собраниската Комисија за здравство.

Донесена е конечна одлука: Маската на отворено станува задолжителна

Скопје24 - 28.10.2020

Седницата во Собранието заврши со меѓусебни обвинувања за моменталната состојба со најновата болест во државата. На истата седница беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести.

Собранието донесе одлука: Маската на отворено станува задолжителна!

ТВ21 - 28.10.2020

Со меѓусебни обвинувања за тоа кој е виновен за моменталната состојба со коронавирусот во Македонија заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести.

Усвоени се измените на Законот за заштита на населението: Кои се новите ковид-мерки?

Локално - 28.10.2020

Собранието вечерва со 53 гласа ЗА, ниту еден против и 26 воздржани ги усвои измените на Законот за заштита од заразни болести. Според измените на Законот, задолжително е носењето маска на отворено, задолжителна е самоизолацијата на оние кои чекаат ...

НОВИ МЕРКИ во борбата против Ковид-19: БЕЗ МАСКА НЕМА НИКАДЕ!

Вечер - 28.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Изгласана обврската за маски на отворено и кога сте сами, отпадна контролата по домовите

Expres - 28.10.2020

Со 53 гласа „за“, 26 „воздржани“ и ниту еден „против“, Собранието вечерва на пленарна седница ги усвои измените во Законот за заштита на населението од заразни болести. Главната новина е обврската за носење маски на отворено и кога сте сами, од што ...

Власта се откажа од забраната за гости по дома

Сител - 28.10.2020

Задолжително носење маска на отворено, задолжителна самоизолација на оние кои чекаат тест за коронавирус, забрана за групирање на јавен простор и други мерки прифати собраниската Комисија за здравство по предлог на пратениците од власта.

Власта поднесе пет амандмани на Законот за заштита од заразни болести

Телма - 28.10.2020

Антикризните мерки за заштита од ковид 19 ја вжештија атмосферата во собраниската комисија за здраство.Опозициската ВМРО ДПМНЕ реагираше на начинот на кој се поднесени амандманите од владејачкото мнозинство, непосредно пред почетокот на комисијата.

Маски почнаа да „растат“ на дрвја и по улици, нема решение за овој вид отпад

Радио МОФ - 28.10.2020

Потребата од носење маска како начин да се забави ширењето на Ковид-19 доведе до драстично зголемување на производството на маски за еднократна употреба. Ова, пак, набрзо создаде нов проблем на локално и глобално ниво – се појави уште еден вид отпад ...

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

А1 On - 28.10.2020

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Преглед на вести во 18 часот: Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ...

Frontline - 28.10.2020

Османи: Продолжуваме да работиме на европската агенда Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон , а групирањата се ограничуваат. Груби до Ангелов : Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво.

Стојановска до Филипче: Гласот ми трепери оти не ја водите работата како што треба, вие и само вие сте одговорен

+инфо - 28.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и опозицијата се фатија во костец за амандманите на Законот за за заштита на населението од заразни болести и првиот дуел на собраниската комисија за здравство е за носењето маска на отворено.

Зибери не носи маска додека парламентот расправа за маски на отворено

Сител - 28.10.2020

Претседателот на собраниската Комисија за здравство Арбен Зибери додека се распрва по амандманите со кои би се вовело задолжително носење на маска дури и на отворено не носи маска ниту на затворено во салата каде се одрзува седницата.

СДСМ со амандмани бара задолжително носење маски

Сител - 28.10.2020

Собраниската комисија за здравство ја почна расправата по измените на Законот за заштита на населението од заразни болести во кои треба да се вметнат мерки за заштита од Ковид пандемијата.

АМАНДМАНОТ ЗА МАСКИТЕ НА ОТВОРЕНО ПРЕД КОМИСИЈАТА ЗА ЗДРАВСТВО: Пленарната седница е закажана за 14 часот

Фактор - 28.10.2020

Во моментов Комисијата за здравство расправа по амандманот од законот за заштита на населението за заразнио болести кои се однесува на задолжителното носење маски и на отворено, за што координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски, за ...

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Опсервер - 28.10.2020

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Две маски штитат подобро од една? Стручњаците велат: Само во овој случај

Pedijatar.mk - 28.10.2020

Со оглед дека N95 маските и хируршките маски сами по себе се доста ефикасни, додавањето на друга маска врз било која од нив, нема нужно да додаде поголема заштита. Што се однесува до платнените маски, кои повеќето од нас ги носи, “што повеќе слоеви, ...

Што се случува кога луѓето во една земја нагло ќе престанат да носат маски?

Факултети - 28.10.2020

Додека другите европски земји се бореа со пандемијата пролетта и летото, вирусот едвај ја допре Чешка. Неколку месеци земјата со 10,7 милиони жители беше одличен пример во светот опустошен од пандемијата, а насекаде се среќаваа наслови дека Чесите ...

Потребни се 450 години за разградување на пластичните заштитни маски

Кумановски м. - 27.10.2020

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Потребни се 450 години за разградување на пластичните заштитни маски

Frontline - 27.10.2020

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Потребни се 450 години за разградување на пластичните заштитни маски

Либертас - 27.10.2020

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Белгиско министерство за јавно здравје: За разградување на пластичните заштитни маски се потребни 450 години

Слободен Печат - 27.10.2020

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од ковид-19 . Информацијата ја пренесе националната белгиска агенција „Белга“, врз основа ...

Потребни се 450 години за разградување на пластичните заштитни маски

MakPress - 27.10.2020

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Штитат, но и загадуваат: Потребни се 450 години за разградување на пластичните маски

Вечер Прес - 27.10.2020

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Експертите загрижени: Многумина ја прават оваа грешка при користењето на маски

Курир - 27.10.2020

Кога ја ставате маската под носот, навистина не се заштитувате, а проблемот што ги загрижи експертите ширум светот е начинот на кој луѓето користат маски. Може да се претпостави дека некои луѓе носат хируршки маски за еднократна употреба повеќе од ...

Пратениците одлучија- маските се задолжителни на отворено

Либертас - 27.10.2020

Пратениците ја изгласаа потребата за измените на предлог законот за заштита на населението од заразни болести. Тоа значи воведување на новите мерки задолжително носење на заштитни маски на отворено и максимум четири гости во домовите.

Задолжителното носење маски на отворено на чекор до усвојување

PressingTV - 27.10.2020

Пратениците ја изгласаа потребата за измените на предлог законот за заштита на населението од заразни болести. Тоа значи воведување на новите мерки задолжително носење на заштитни маски на отворено и максимум четири гости во домовите.

ОФИЦИЈАЛНО: Носењето маска на отворено изгласано во Собранието

Поглед - 27.10.2020

На денешната седница на Собранието се изгласани измените во законот за Заштита од заразни болести кое со денови чекаше на ред откако не можеше да се создаде мнозинство поради болните пратеници.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Сител - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

24Инфо - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Канал5 - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Независен - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

А1 On - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Вечер Прес - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

CivilMedia - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието денеска расправа за законско регулирање на носењето маски на отворено

еМагазин - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Фокус - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандмани на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

ТВ21 - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Пратениците расправаат за мерката за носење маски на отворено

Локално - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Курир - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за законското регулирање на носењето маски на отворено

Република - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

СОБРАНИЕ: Пратениците расправаат за носење маски насекаде и за прием на само по 4 гости дома

Денешен - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Press24 - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Нетпрес - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.