TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стигна казната за нападот на Yahoo: Британските доверители удрија во џебот на Yahoo so 250.000 фунти

Таратур - 13.06.2018

Канцеларијата на британскиот доверител за информациии ги казни Yahoo со 250.000 фунти поради компромитирање на податоци кои влијаеле на повеќе од 500 милиони корисници кое се случи во 2014. година. Инцидентот е пријвен две години подоцна.

Легендарниот Yahoo Messenger престанува со работа на 17-ти јули

Smartportal - 12.06.2018

Компанијата Oath, во чија сопственост е Yahoo од минатата година , одлучи да го прекине еден од најстарите и најпознати chat сервиси, Yahoo Messenger. Причината за овој потег не беше јасно истакната, меѓутоа тоа и не е потребно.

Yahoo messenger ќе биде изгасен по 20 години постоење

ЗаЗабава - 12.06.2018

По 20 години постоење Yahoo messenger ќе биде изгасен на 17 јули, потврдуваат од Yahoo компанијата. Компанијата не објаснила зошто го гаси „месинџерот“, но во писменото соопштение за медиуми наведува дека секогаш е во потрага за возбудливи и нови ...