TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во ДУИ закажана средба – Османи посочи за што ќе се разговара

ТВ21 - 01.04.2023

Денеска во 13:00 часот во седиштето на ДУИ, во Тетово, е закажана средба на партискиот врв. Средбата на дневен ред има една точка, а тоа се внатрешни случувања во ДУИ. Бујар Османи пред состанокот за медиумите истакна дека ќе дебатираат за сите ...

Новинар го праша Меџити за што очекува да се разговара на средбата во партија – Меџити: За ДУИ!

ТВ21 - 01.04.2023

Денеска во 13:00 часот во седиштето на ДУИ, во Тетово, е закажана средба на партискиот врв. Средбата на дневен ред има една точка, а тоа се внатрешни случувања во ДУИ. Пред почетокот, еден од новинарите го праша Изет Меџити, кој е дел од ...

Што ќе се разговара на средбата во ДУИ? – Османи вели за неразговараните прашања, Меџити порача за ДУИ!

4NEWS - 01.04.2023

Денеска во седиштето на ДУИ, во Тетово, е закажана средбата на партискиот врв. Министерот за надворешни работи Бујар Османи пред почетокот истакна дека ќе се разговара за сите прашања. „Ќе се разговара за сите прашања кои не беа разговарани на ...

Во ДУИ закажана средба – ќе се разрешат ли Огнените?

4NEWS - 01.04.2023

Денеска во 13:00 часот во седиштето на ДУИ, во Тетово, е закажана средба на партискиот врв. Средбата на дневен ред има една точка, а тоа се внатрешни случувања во ДУИ. Медиумите пред неколку дена објавија дека претседателот на ДУИ, Али Ахмети почнал ...

„Огнените“ ќе бидат разрешени од партиските функции, но не и исклучени од ДУИ за да не се факторизирале незадоволните

Телма - 31.03.2023

Членовите на „огнената група“ во ДУИ утре нема да бидат исклучени од партијата, туку разрешени од партиските функции, говорат информациите на „Телма“. Исклучувањето од партијата би придонело за поголемо факторизирање на незадоволните зад кои и сега ...

Дали ураганот на Ахмети ќе ги издува „огнените“ во нова партија?

Фокус - 30.03.2023

Пишува: Катерина СМИЛЕВА БОЖИНОВСКА И покрај инсистирањето на „Огнената група“ предводена од Изет Меџити, првиот вицепремиер Артан Груби да биде отстранет од владата, лидерот Али Ахмети, сепак, не попушта.

Ахмети ги викна на средба претставниците на ДУИ од Сарај, Блерим Беџети не дојде

Слободен Печат - 30.03.2023

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во седиштето на ДУИ ги повика претставниците на огранокот во Сарај. Според партијата, се разговарало за внатрепартиските избори за ново раководство – веќе бил поминат мандатот на координаторите на ограноците, па ...

„Огнената група“ пред исклучување од партијата – се очекува потврдување на статутарните прекршоци

ТВ21 - 30.03.2023

Надзорниот совет на ДУИ заседаваше во Мала Речица. -Дали е вистина дека денеска ќе се разговара за разрешување на Огнената група? -Дали е почнат состанокот или не? Од ДУИ не излегоа со официјални информации за заклучоците кои произлегуваат од ...

Ахмети на средба со огранокот од Сарај, Беџети не дојде

Алсат-М - 30.03.2023

Али Ахмети денеска во седиштето на ДУИ ги повика претставниците на огранокот во Сарај. Се разговарало за внатрепартиските избори за ново раководство. Веќе бил поминат мандатот на координаторите на ограноците, па се тврди дека новите структури немаат ...

Ахмети денеска го почнува процесот за разрешување на „Огнената група“ од партиските органи?

ТВ21 - 30.03.2023

ТВ21 од свои извори дознава дека денеска е закажана седница на Надзорниот совет на чело со Али Ахмети. Иако претседавач на овој Совет е Муса Џафери, како што дознава ТВ21, тој нема да присуствува на денешната седница на Советот, туку ќе ...

ДУИ ќе расправаат за внатрешните превирања во партијата

Фокус - 01.04.2023

Денеска во 13:00 часот во седиштето на ДУИ, во Тетово, е закажана средба на партискиот врв. Средбата на дневен ред има една точка, а тоа се внатрешни случувања во ДУИ. Бујар Османи пред состанокот за медиумите истакна дека ќе дебатираат за сите ...

(ВИДЕО) Меџити пред состанокот во Тетово: Денеска ќе разговараме за ДУИ

Press24 - 01.04.2023

Денеска во 13:00 часот во седиштето на ДУИ, во Тетово, е закажана средба на партискиот врв. Средбата на дневен ред има една точка, а тоа се внатрешни случувања во ДУИ. Пред почетокот, еден од новинарите го праша Изет Меџити, кој е дел од ...