TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изјавата на Заев, реагира ЛГБТ заедницата и новинарите – „Заев да се извини без оправдувања“

ТВ21 - 14.08.2019

„Се разбира нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ме извини ЛГБТ заедницата, еден педер да ја симнат оваа Влада од власт“. Ова контроверзна изјава на премиерот Зоран Заев предизвика многу реакции во јавноста.

Заев ги промени зборовите: „Педер и суетен новинар“ станаа „манипулатори и измамници“

Press24 - 14.08.2019

Зборовите „суетен новинар и педер“ од синоќешната изјава на премиерот Заев денеска преминаа во „манипулатори и измамници“ во интервјуто дадено за МИА. - „Жалам ако од некого сум бил погрешно разбран или протолкуван, но останувам на моите определби и ...

Гафот на Заев

CivilMedia - 14.08.2019

Се сеќавам дека Заев ги почна своите активности како премиер со посета на еден собир на ЛГБТ заедницата во Музејот на современата уметност во Скопје. Бев таму и паметам дека беше убаво дочекан и дека имаше инспиративно обраќање.

МУРАТОВСКИ: Почитувај те ги различностите – за некого е навреда „педер“, а за некого „Северна“

Денешен - 14.08.2019

Како што е навреда за некого тоа на „П“, за многумина е навреда тоа на „С“. Така твитна денеска македонскиот актер Рубенс Муратовски во врска со навредливиот призвук на зборовите „педер“ и „Северна“, по скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев.

Заев ги смени термините – наместо „педер и суетен новинар“, „манипулатори и измамници“

Телма - 14.08.2019

Зборовите „суетен новинар и педер“ од синоќешната изјава на премиерот Заев денеска преминаа во „манипулатори и измамници“. Во интервју за МИА, Заев објаснува дека има право „со термини и речник што го користи секој наш граѓанин“, да посочи на ...

Не стивнуваат реакциите - изјавата на премиерот оценета како заканувачка, скандалозна и дискриминирачка

Сител - 14.08.2019

„Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар, и да ме извини ЛГБТ заедницата, еден педер да ја симнат оваа Влада од власт. Не. Ќе се бориме до крај затоа што секој кој се инволвирал секако ќе си носи одговорност“.

ФОТО: Изјавата на Заев дека „педер нема да ја урне власта" топ тема во регионот

Press24 - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дадена доцна синоќа дека нема да дозволи еден педер како што самиот рече, неколку криминалци и суетен новинар да ја урнат Владата, стана топ тема во реагионот.

Што сакаше да каже премиерот? Кој е идиот, кој е криминалец, кој е пед*р?

Алфа - 14.08.2019

Шокантната изјава на премиерот за криминалци, суетни новинари, идиоти и педери ги возбуди духовите на јавноста и повреди многумина, без оглед на безуспешните обиди на владината пропагaнда да ги релативизира неговите зборови.

ЗНМ,МАН,ССНМ: Агресивниот говор на премиерот ќе поттикне насилство кон новинарите

Канал5 - 14.08.2019

Сите новинарски здруженија се обединија во осудата на синоќешната изјава на премиерот Заев, кој порача дека нема да дозволи еден суетен новинар, да ја урне неговата влада. Со реакција се огласија ЗНМ, МАН, Самостојниот синдикат на новинарите, ...

Тони Михајловски до Заев: Сега испеј ја и „Драга не буди педер"

Press24 - 14.08.2019

Македонскиот актер Тони Михајловски реагираше на Фејсбук по изјавата на Заев дека нема да дозволи како што рече еден педер, неколку криминалци и суетен новинар да ја урнат Владата, а потоа и по неговото извинување за истата.

Новинарите и Националната мрежа за борба против хомофобијата побараа Заев јавно да се извини

Глас на Америка - 14.08.2019

Премиерот, пак, за Државната новинска агенција денес изјави дека станува на неговите определби и вредности за кои отсекогаш се борел СКОПЈЕ — По изјавата на премиерот Зоран Заев, кој кажа дека „нема да дозволам криминалци, еве со извинување до ЛГБТИ ...

Автоголот на Зоран Заев

Deutsche Welle - 14.08.2019

Заев е пред голема одлука. Ќе ги менува тактиката или играчите, или наместо од клупата, следниот „натпревар“ ќе го коментира од троседот во дневната соба. Најпрво нека расчисти сам со себе, коментира Борис Георгиевски Некои го обожуваат, а други го ...

14 август: Поделена јавност, лажни вести, транспарентност и одговорност

CivilMedia - 14.08.2019

На новинарско прашање во врска со случајот „Рекет“ премиерот Зоран Заев изјави дека „нема да дозволи неколку криминалци, суетен новинар и педер“ да го симнат од власт. Оваа изјава на премиерот предизвика лавина реакции во јавноста.

Реакции во јавноста за изјавата на премиерот Заев

Алсат-М - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи неколку криминалци, суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата ја разбранува јавноста. Се реагира од сите страни, најмногу од невладините организации кои се залагаат за правата на геј ...

Скандалозна, недолична и хомофобна е изјавата на Заев, предупредија 27 граѓански организации

Мета - 14.08.2019

Дури 27 граѓански организаци, меѓу кои и Фондацијата „Метаморфозис“, Фондацијата Отворено општество – Македонија, Хелсиншкиот комитет, Институтот за човекови права, Македонското здружение на млади правници, „Реактор“, преку заедничко соопштение ја ...

Дното на душата на Зоран Заев

+инфо - 14.08.2019

Овој човек, кој себеси си се претставува како Зоран Заев - па симптоматично повторува „јас сум Зоран Заев“, во обид себеси да се убеди во тоа - јас навистина не го познавам. Да не е некој пранкер преправен во Заев? Јас се сеќавам на еден друг Зоки, ...

Заев: Жалам ако погрешно ме разбрале, ќе се бориме против криминалци и манипулатори

Р.С.Европа - 14.08.2019

Жалам ако од некого сум бил погрешно разбран или протолкуван, но останувам на моите определби за кои претходно зборував, како и на вербата во вредностите за кои отсекогаш сум се борел. Нема да дозволиме на непријателите на нашата земја да им успее ...

Муратовски: За некого навреда е „педер“, за друг „Северна“. Почитувај ги различностите

Expres - 14.08.2019

Актерот Рубенс Муратовски прави паралела меѓу навредливиот призвук на зборовите „педер“ и „Северна“, а во контекст на скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев. „За некого ‘педер’ е навреда, за некого ‘Северна’.

Борис Дамовски: Спомна суетен, спомна педер, а ја заборави – дебелата

Република - 14.08.2019

Борис Дамовски, режисер и еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, на фејсбук ја коментира скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев која ја даде синоќа на 18-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.

Геровски: Не се чувствувам безбедно

Канал5 - 14.08.2019

По изјавата на Заев дека суетен новинар не може да ја урне владата, новинарот што ја обелодени аферата „Рекет” Бранко Геровски синоќа напиша дека не се чувствува безбедно. Тoj вели дека бил мета на организирани напади од „сдсмовски ботови“.

Сега сите се педери?

Слободен Печат - 14.08.2019

За педерите, што да кажам. Не сум знаел дека и во ВМРО ДПМНЕ имало педери. Конечно храбро признаа. Тое е за почит. Само не знам зошто кога биле такви, дури беа на власт не носеа закон за заштита на ЛГБТ заедницата, и зошто ги напаѓаа и им ги рушеа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новинарите да не се плашат од заканите на Заев

Р.С.Европа - 14.08.2019

Новинарите кои пишуваа за скандалозните криминали на Заев и картелот околу него не се суетни, туку се гласот на граѓаните и не смее да подлегнат на притисоците и заканите на аболицираниот криминалец, реагираше денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ на ...

Героски за Заев: Човек без карактер, човек кој од душа има само дно !

Магазин - 14.08.2019

Го прочитав „објаснувањето“ на премиерот Зоран Заев за својата шокантна изјава, во која обвини „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ за уривање на власта. За жал, ова „објаснување“ и неговото лицемерно „жалење“ дека бил „погрешно ...

Дамовски: Спомна суетен, спомна педер, а ја заборави – дебелата

Expres - 14.08.2019

Режисерот и еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски, ја коментира скандалозната изјава на премиерот Зоран ...

Реакцијата на новинарот по скандалозната изјава на Заев е хит на социјалните мрежи

Точка - 14.08.2019

Вчера, премиерот Зоран Заев го привлече вниманието на јавноста со скандалозната изјава дека “нема да дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер да ја симнат оваа влада од власт”.

Регионалните медиуми пишуваат за скандалозната и навредлива изјава на Заев (ФОТО)

Курир - 14.08.2019

Целиот регион пишува за скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев дека лично тој нема да дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер да ја урнеле неговата Влада. Веднаш по изјавата, вчера и утрово повеќето српски и бугарски ...

За да биде бруката и цензурата уште поголема, Заев се измонтира – без „педер“

Република - 14.08.2019

Во видеото кое денеска премиерот Зоран Заев го сподели на „Фејсбук“, а во кое дава изјава пред новинарите по повод 18 години од Рамковниот договор, недостасува скандалозната изјава која ја крена јавноста на нозе.

Заев се избрука и денес: Си се измонтира без скандалозната изјава и објави на Фејсбук (ВИДЕО)

Курир - 14.08.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се огласи на Фејсбук, споделувајќи го вчерашното видео, но измонтирано и без делот со скандалозната и навредувачка изјава. -„Јас сум бopeц човек и ќе продолжам да се бopaм за овие вредности до крај.

(Видео) Реакција за милион долари по спорната изјава на премиерот Зоран Заев

еМагазин - 14.08.2019

Хит на социјалните мрежи е реакцијата на новинарите кои беа присутни кога премиерот Зоран Заев ја даде спорната изјава дека „Нема да дозволи неколку криминалци, суетен новинар и педер да ја симнат оваа Влада од власт“.

Героски: Дали ноќеска да очекувам партиската војска да ми тропне на врата или нешто уште пострашно да се случи…

24Инфо - 14.08.2019

Новинарот Бранко Героски вчера јавно го прозва премиерот Зоран Заев дали на него мислел кога рекол „суетен новинар“ и побара јавно извинување од него ако тоа е така. Героски на својот Фејсбук профил ноќеска напиша дека бил мета на организирани ...

Николовски: Да не беше Заев уште ќе траеше борбата за слобода и демократија

24Инфо - 14.08.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, застана во одбрана на премиерот Зоран Заев по неговата изјава дека нема да дозволи „криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја урнат владата.

Мрачните сили и антизападниот Мицкоски аут, заменети се со неколку криминалци, 1 педер и 1 суетен новинар

Expres - 14.08.2019

Владата и премиерот Заев вчера официјално се повлекоа од приказните дека случајот Рекет како напад врз македонската демонратија е производ на “мрачни сили” и “антизападниот изолиран” лидер на опозицијата Мицкоски.

Педери сакаат да рушат Влада која им даде геј-парада

еМагазин - 14.08.2019

Не стивнуваат реакциите по вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи неколку криминалци, суетен новинар и педер да ја симнат оваа Влада од власт. Здруженија на новинари, невладини организации и илјадници граѓани со право ...

Геровски: По изјавата на Заев, јас сум мета на напади од сдсмовски ботови

Скопје1 - 14.08.2019

По изјавата на Заев дека суетен новинар не може да ја урне Владата, но и по реакцијата од Бранко Геровски дека не се чувствува безбедно, новинарот вели дека бил мета на организирани напади од „сдсмовски ботови“.

Генсекот си го брани лидерот: Да не беше Заев…

Република - 14.08.2019

За генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, вчерашната изјава на Зоран Заев дека нема да дозволи „криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја урнат владата, не е скандалозна.

Заев: Настапот на Јанева е идиотски

Република - 14.08.2019

Покрај скандалозната изјава на Зоран Заев дека нема да дозволи „криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја урнат владата, вчера во истото излагање пред новинарите по повод 18 години од Рамковниот договор, тој истакна дека и дека настапот на ...

Излезе вмровското од Заев, сомнително е како знае кој е педер, се вели на „Твитер“

Скопје1 - 14.08.2019

Лавина од реакции на социјалните мрежи по изјавата на премиерот Зоран Заев „Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ми извини ЛГБТ заедницата, еден педер, да ја урне Влада“.

Ген-секот на СДСМ го брани лидерот: Да не беше Заев…

Expres - 14.08.2019

Скандалозната вчерашна изјава на Зоран Заев дека нема да дозволи „криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја урнат владата предизвика лавина критики во јавност. Сосем поинакво мислење има генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски, ...

Твитер се „запали“ по изјавата на Заев дека нема да дозволи криминалци, суетен новинар и педер да ја урнат Владата

Фактор - 14.08.2019

Твитер заедницата буквално се „запали“, по изјавата на премиерот дека нема да дозволи криминалци, суетен новинар и педер да ја урнат Владата. Со часови, не престануваа реакциите на граѓаните на социјалните мрежи, посебно твитерџиите со реакцијата на ...

Твитер заедницата збесна: И не се вика “педер” него “пеер”

Бизнис Вести - 14.08.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев предизвика силни реакции во јавноста, откако изјави дека нема да дозволи некој да го инволвира него во случајот „Рекет“, ниту пак, „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја срушат Владата.

“Вечерва после скандалозната изјава на Заев, бев мета на организирани напади на сдсмовските ботови и приврзаници на ...

Магазин - 14.08.2019

Шокантна, дискриминирачка и заканувачка –на овој начин новинарот Бранко Героски ја оцени вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, во која тој рече дека нема да дозволи „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“, да ја урнат власта.

Заев: Нема да дозволам криминалци, еден суетен новинар и „педер“ да ја паднат оваа Влада

OhridNews - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев, во првото појавување пред медиумите по одморот, која се однесува на случајот „Рекет“, предизвика лавина реакции во јавноста. Тој подоцна на Твитер се дообјасни, посочувајќи дека зборот „педер“ го употребил во друг ...

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, суетен новинар и педер да ја срушат Владата

Сител - 13.08.2019

Нема да дозволам индивидуалци да ја срушат оваа Влада, изјави Премиерот Зоран Заев на првото појавување во јавноста по годишниот одмор и објавените бомби во италијанскиот весник “Ла Верита” во кои беше споменато и неговото име.

МАН го повика премиерот Заев да се извини за дадената изјава

Кумановски м. - 14.08.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев за аферата „Рекет“ во која рече дека нема да дозволи „ неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја срушат Владата “ наиде на осуди и од Македонската асоцијација на новинари (МАН) од каде сметаат дека ...

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата (ВИДЕО)

Кумановски м. - 14.08.2019

„Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат оваа Влада од власт“, рече премиерот Зоран Заев во според многумина скандалозната изјава, одговарајќи на новинарско прашање дали знаел за рекетот кој го правел Боки ...

Героски: Што мисли Пендаровски за изјавата на Заев?

Press24 - 13.08.2019

Новинарот Бранко Геровски на Фејсбук напиша дека го интересира мислењето на Стево Пендаровски за изјавата на Заев. - Ме интересира мислењето на претседателот Пендаровски за изјавата на премиерот Заев за педерот и суетниот новинар, напиша тој.

Оркестриран напад на СДСМ по заканите на Заев кон новинарите (ФОТО)

Курир - 13.08.2019

По скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев вечерва дека нема да дозволи еден суетен новинар и педер заедно со се неколку криминалци да ја урнат владата на СДСМ целата јавност е речиси на нозе.

Заев на Твитер даде појаснување за неговата изјава

Н.Македонија - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев на Твитер ја објасни својата изјава која предизвика силни реакции во јавноста, откако претходно денес на прес-конференција кажа дека нема да дозволи некој да го инволвира него во случајот „Рекет“, ниту пак, „неколку криминалци, ...

Реакција на новинарите на изјавата на Заев

Република - 13.08.2019

Денеска на одбележувањето на 18 години од потпишувашето на Охридскиот мировен договор премиерот на Македонија Зоран Заев изјави дека нема да дозволи нема неколку криминалци, еден суетен новинар и нека ми извини ЛГБТ заедницата, и еден педер, да ја ...

Милошоски прашува зошто е толку нервозен ЗЗ?

Република - 13.08.2019

Заев е уплашен! Досега немало понервозна изјава на Заев од оваа за мега скандалот „Рекет”! Погодете зошто?, прашува на фејсбук пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски. ...