TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Бриф - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.539.424 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 90.011, а оздравеле 340.586 луѓе. – Епидемијата на вирусот Ковид-19 до денеска зафати 209 земји во светот.

Теории на заговор се шират и преку јавниот радиодифузер во Црна Гора

Мета - 09.04.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

46 новозаразени од коронавирус, почина притвореник од Шутка позитивен на коронавирус

Сител - 09.04.2020

Почина притвореник од Истражниот затвор во Шутка, а посмртно му бил потврден коронавирус, информираше попладнево министерот за здравство. Со притвореникот бројот досега на починати лица од Ковид – 19 во Македонија достигна 31 лице.

„МГ Франс“: Можно е од коронавирусот да се заразени повеќе од 1,6 милиони Французи

Курир - 09.04.2020

Синдикатот на лекари „МГ Франс“, е на ставот дека бројот на заразените од вирусот Ковид-19 е значително поголем од оној што го пријавуваат здравствените власти, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци на француските здравствени власти, ...

Шпанија јавува добри вести во борбата со корна вирусот

Телма - 09.04.2020

Пожарот полека го ставаме под контрола , вака шпанскиот премиер Санчес се обрати пред светот. Шпанија го достигна пикот на корона вирусот велат шпанските здравствени власти – над 150 000 луѓе се заразени, и останува на црната листа по бројот на ...

Што по коронавирусот? Ќе се вратат основните општествени вредности, ќе има девијации, разводи, но и бејби бум

Слободен Печат - 09.04.2020

Според Стојановска-Иванова, дефинитивно после период наметнат од коронавирусот ќе се променат многу работи. Ќе има и позитивни и негативни работи, вели таа. Италија, Словенија, Австрија, гласно почнаа да размислуваат дека по велигденските празници ...

Кај 166 случаи заболени од Корона не може да се најде изворот на заразата

Телма - 09.04.2020

Кај 166 случаи заболени од Корона не може да се најде изворот на заразата. 74 се заразени лица кои дишле од други земји а кај 377 заразата се ширела локално во Македонија. Ова преведено во бројки е одговорот на Министерот Филипше на прашањето на ...

100 дена коронавирус – колку заразата го смени светот?

Канал5 - 09.04.2020

По она што пред точно сто дена почна во Кина како нов и навидум безопасен вирус, ретко кој очекуваше дека безмалку половина планета ќе мора да се изолира и целосно да го промени начинот на живот.

Четири медицински сестри позитивни на коронавирусот во Куманово

Сител - 09.04.2020

Последниве 24 часа во Куманово има четири медицински сестри позитивни на коронавирус, а во изминативе денови биле регистрирани уште два случаја, потврдија денеска надлежните од кумановската болница и од Центарот за јавно здравје.

Корона на сработено

Нетпрес - 09.04.2020

Повеќе од јасно е дека човештвото ќе се соочи со едно големо зло а воедно и со еден друг следен стил на живот… Ништо повеќе нема да биде исто… Во еден временски момент се случи прекршување, општествен пресек, се случи SARS Cov2 или популарната ...

107-годишна Холанѓанка преживеа корона-инфекција

Deutsche Welle - 09.04.2020

Во борбата на една 107-годишна Холанѓанка против коронавирусот, победник е старицата! Корона Рас е вeројатно најстариот човек на светот кој излегол како победник од битката против Ковид-19.

Состојба во регионот – Во Србија најмногу заболени од Ковид-19, во Црна Гора најмалку

Макфакс - 09.04.2020

Од земјите во регионот, во Србија се потврдени најголем број случаи на коронавирус, додека во Црна Гора најмалку. Бројот на заболени од коронавирус во Србија се искачи на 2.867. Во последните 24 часа потврдени се 201 нов случај од 2.867 тестирани.

Лажна вест: Македонија со најмногу починати од COVID-19 на 1 милион жители во регионот

CivilMedia - 09.04.2020

На Твитер деновиве се појави инфографик во кој Северна Македонија се прикажува како земја на Балканот со најмногу починати од COVID-19 на 1 милион жители. Авторот на инфографикот е непознат, но затоа статистиките на кои се повикува неименуваниот ...

Холанѓанка со 107 години го преживеала вирусот откако се заразила на миса

Макфакс - 09.04.2020

Холанѓанка на возраст од 107 години се опорави од коронавирусот и најверојатно ќе стане најстарата личност во светот која ја прбродила болеста. Корнелија Рас се разболела на 17 март, ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, ...

(Видео) Коронавирусот може да потрае со години, преселбата во бункери за некои Америкнаци не е лоша идеја

Репортер - 09.04.2020

Дел од Американците се исплашени дека пандемијата со опасниот коронавирус може да трае со години, па затоа уште сега се подготвуваат и превземаат екстремни мерки за да се заштитат. Некои од нив за да ја избегнат глобалната пандемија, се преселиле во ...

Нови осум лица заразени со коронавирусот во Прилеп

Press24 - 09.04.2020

Во Прилеп денеска има регистрирано нови осум лица заразени од коронавирусот. Бројката се искачи на вкупно 46 лица, што значи дека Прилеп е трет во државава по бројот на заболени. Според Драгица Николоска, директор на Центарот за јавно здравје, ...

Истекува времето за американската армија да ги изгради привремените болници пред пикот на КОВИД-19

Глас на Америка - 09.04.2020

Повеќе од 28.000 припадници на Националната гарда се вклучени во активностите како одговор на коронавирусот Првиот човек на Армискиот корпус на инженери предупредува дека на неговиот тим „почнува да му истекува времето“ за да изгради нови привремени ...

Кај 166 заболени од Ковид 19 не може да се најде изворот на заразата, не се планира масовно тестирање со брзи тестови

24Инфо - 09.04.2020

Кај 166 случаи заболени од Корона не може да се најде изворот на заразата, 74 се заразени лица кои дошле од странство, а кај 377 заразата се ширела локално во Македонија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Прв случај на позитивен на коронавирус во Пробиштип

Press24 - 09.04.2020

Во Пробиштип е регистриран прв случај на лице носител на Ковид 19, информираше денеска градоначалникот на Драган Анастасов. Тој апелира граѓаните да не креваат паника и да се почитуваат мерките за заштита.

Ваква е состојбата во регионот: Србија има најмногу заразени со коронавирус, а најмалку се од Црна Гора

Курир - 09.04.2020

Од земјите во регионот, во Србија се потврдени најголем број случаи на коронавирус, додека во Црна Гора ...

Нови 64 случаи на коронавирус во Хрватска, почина едно лице

Слободен Печат - 09.04.2020

Последниот ден се тестирани 555 лица, а вкупно спроведени се 13.680 тестови. Во Хрватска во последните 24 часа се потврдени 64 новозаболени од коронавирус, 40 лица се излечиле а едно лице починало.

Во Куманово четири медицински сестри заразени со коронавирусот

Слободен Печат - 09.04.2020

Последниве 24 часа во Куманово има четири медицински сестри позитивни на коронавирус, а во изминативе денови биле регистрирани уште два случаја, потврдија денеска надлежните од кумановската болница и од Центарот за јавно ...

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

А1 On - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Хрватска од 555 новотестирани откри уште 64 позитивни лица на коронавирусот

24Инфо - 09.04.2020

Во последните 24 часа во Хрватска потврдени се 64 новоинфицирани лица од коронавирусот, 40 се излекувале, а едно лице починало, соопштија од Националниот штаб за цивилна заштита. Во последното тестирање биле опфатени 555 лица, а вкупно досега оваа ...

Повеќе од 1,5 милиони луѓе низ светот се заразиле со коронавирус

Канал5 - 09.04.2020

Според податоците објавени на Worldometers.info, повеќе од 1,5 милиони луѓе се заразиле со коронавирус ширум светот. Повеќе од 88.000 луѓе починале од вирусот. Закрепнати се 319.229 лица. САД имаат најголем број пациенти, со 425.769 пациенти со ...

107 – годишна Холанѓанка го преживеа коронавирусот , се заразила во црква

Канал5 - 09.04.2020

107-годишна Холанѓанка се опоравила од коронавирус и најверојатно ќе стане најстарата личност на светот што имала Ковид-19. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, откако била на миса ...

Драма на медицинските сестри кои лечат корона пациенти: Носеа кеси за ѓубре затоа што немаа друга опрема, сега сите се ...

Локално - 09.04.2020

Три британски медицински сестри се позитивни на коронавирус, откако беа принудени да носат кеси за ѓубре заради недостаток на заштитна опрема. Минатиот месец, вработените во болницата Нортвик Парк во Хароу се сликаа како носат импровизирана лична ...

Четиримесечно бебе од Кочани заразено со коронавирус

Нетпрес - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е заразено во вирусот ковид-19 и заедно со мајката се лекува на Инфективната клиника во Скопје. Според информациите, состојбата на бебето е стабилна има сосема лесна слика на анемија и исипи по телото и нема потреба од поддршка во ...

На Фарските острови, епидемијата на коронавирус беше задушена од ветеринар

Локално - 09.04.2020

На Фарските острови, според најновите бројки, 184 лица се заразени, но нема смртни случаи како последица на Ковид-19, така што премиерот Бардур Стиг Нилсен најави дека на 20 април ќе се отворат градинките и основните училишта.

Холанѓанка на 107 години ја доби битката со коронавирусот

24Инфо - 09.04.2020

Жена од Холандија на возраст од 107 години се излекувала од коронавирусот и ќе стане најверојатно најстариот пациент кој ја добил битката со Ковид 19. Корнелија рас се разболела на 17 март, само еден ден откако прославила 107 роденден.

Тајланѓанка се заразила со Ковид-19 по вторпат, една недела по закрепнувањето

Макфакс - 09.04.2020

Една Тајланѓанка по вторпат се заразила со Ковид-19 откако го победила вирусот додека била во Бангкок кон средината на март, објавија тајландските медиуми повикувајќи се на извори во здравството.

Холанѓанка на 107 години го преживеа коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Сто и седумгодишна Холанѓанка закрепнала од короанвирусот и веројатно стнаа најстара личност на светот којашто ја победила болеста Covid-19. Корнелија Рас е регистрирана како болна како последица од зараза со новиот тип коронавирус, ден по ...

Кои земји први ќе се опорават од коронавирусот?

Вечер - 09.04.2020

Данска и Норвешка се на врвот на земјите со најотпорни економии или земји што ќе закрепнат најбрзо по глобалната пандемија на коронарниот вирус. Од регионот најдобро рангирана е Хрватска. Таа се најде на 37-то место, потоа следи Словенија (42), ...

Еве како коронавирусот се шири во супермаркет ВИДЕО

+инфо - 09.04.2020

Застрашувачка 3Д анимација прикажува како респираторните капки од едно кашлање на човек заразен од коронавирусот можат да заразат луѓе кои се прилично одалечени од заразениот. А целото тоа дејство се одвива во супермаркет.

Четири сестри од кумановската болница позитивни на коронавирус

360 степени - 09.04.2020

Четворица од 13-темина новозаразени во Куманово во последните 24 часа се медицински лица од тамошната болница. Станува збор за две медицински сестри од гинеколошко-акушерското одделение и две сестри од инфективниот оддел.

Четири медицински сестри меѓу 13 новозаболени од корона вирус во Куманово

Фокус - 09.04.2020

Четири медицински сестри од Општата болница Куманово, се меѓу 13 новозаболени од коронавирус во Куманово, потврдија од Центарот за јавно здравје. Бројот на заболени во Куманово секојдневно се зголемува, па дури и најголемиот број на смртни случаи се ...

Грижете се за своето и здравјето на потомството, мајчиното млеко е безбедно и да имате ковид-19

Вечер - 09.04.2020

Препораки на светските гинеколози и акушери во услови на светска пандемија на коронавирус.Од Интернационалното здружение на гинеколози и акушери (ISUOG) на трудниците им препорачуваат да носат маска кога ќе излезат од дома, да држат растојание ...

Во Русија повеќе од 10,000 заразени со коронавирус

Локално - 09.04.2020

Русија забележа рекордно зголемување на бројот на нови заразени со коронавирус во последните 24 часа, при што повеќе од 10,000 се и официјално со КОВИД-19, еден ден откако претседателот Владимир Путин рече дека следната недела ќе биде пресудна во ...

Новите симптоми и четирите фази на коронавирусот

Локално - 09.04.2020

Коронавирусот е вистински камелеон. Ова е утврдено од страна на швајцарските медицински лица во написот објавен во научното списание „Swiss Medical Weekly“, објавено од „Зидојче Цајтунг“ и „Шпигел“.

Мачките може да се заразат со Ковид-19, но нема докази дали може да го пренесат на човек

Мета - 09.04.2020

Досегашните истражувања покажуваат дека мачките може да се заразат со корона вирус , но се уште не постојат докази дали може да го пренесат на луѓето. Експерите велат дека наодите од истражувањата се веродостојни, но не укажуваат дека мачките играат ...

Вреќите за ѓубре не го спречија ковид-19 да ги зарази медицинските сестри од Лондон

+инфо - 09.04.2020

Позитивни на коронавирусот се трите медицински сестри од болницата „Нортвик Парк“ во Лондон, кои деновиве предизвикаа лавина коментари на социјалните мрежи откако објавија фотографии на кои е прикажано дека се облечени во вреќи за отпадоци поради ...

Кој е поефикасен во борбата против коронавирусот - автократиите или демократиите?

Deutsche Welle - 09.04.2020

Изолација, заразени шефови на влади: коронавирусот ги стави земјите пред огромни проблеми. Автократите реагираат со ригидни мерки, демократиите се потпираат на консензус. Кој е поефикасен во борбата против Ковид-19? Кога кинеската влада на 23 ...

ЕИБ подготви пакет против короната вреден 5,2 милијарди евра за држави надвор од ЕУ

Денар - 09.04.2020

Европската инвестициона банка (ЕИБ) ќе им обезбеди на земјите надвор од Европската унија 5,2 милијарди евра во рамките на својот пакет поддршка за решавање на ефектите од пандемијата од COVID-19, се вели во соопштението на финансиската институција.

Научниците откриваат што точно му прави коронавирусот на човечкиот организам

+инфо - 09.04.2020

Кога заразениот пациент со коронавирусот кашла, кива или разговара, тогаш тој од телото исфрла респираторни капки кои можат многу лесно да ги заразат луѓето околу него. Иако има можност тие капки да се вдишат преку воздухот, сепак тие не се ...

Научниците објаснија зошто пазарувањето во супермаркет е опасно – ова 3D видео објаснува како се шири вирусот во ...

Точка - 09.04.2020

Оваа снимка покажува како ‘облакот’ коронавирус се шири по маркетите кога некој ќе се накашла во истите. Оваа застрашувачка анимација ни покажува на кој начин коронавирусот се шири во внатрешноста на продавниците, откако една заразена личност ќе се ...

Гевгелија во трета фаза на ширење на коронавирусот

Опсервер - 09.04.2020

Гевгелија, 9 април 2020 () – Во Гевгелија пет дена по ред се регистрира истиот број од четири заразени лица од Ковид-19, и тоа сите од исто семејство. Според епидемиолозите, тоа претставува добра и позитивна вест.

Балканот во расчекор околу мерките за превенција

Н.Македонија - 09.04.2020

Земјите од Западен Балкан влегуваат во шестата недела, период кога коронавирусот ја достигнува својата кулминација. Последиците од брзите и рестриктивни мерки за спречување на ширењето на вирусот се одразуваат на граѓаните.

Нов Зеланд не седи со празни раце

Оff.net - 09.04.2020

Како и сите низ светов, така и жителите на Нов Зеланд направија залихи на тоалет хартија и брашно. За разлика од сите низ светов, жителите на Нов Зеланд направија и залиха на секс-играчки. Веројатно против монотонија.

Папата Франциско: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Макфакс - 09.04.2020

Папата Франциско ја спореди пандемијата на коронавирусот Ковид-19 со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските промени, пренесува „Њујорк пост“.

Четири медицински сестри меѓу новите 13 заболени од коронавирус во Куманово

Сакам да кажам - 09.04.2020

Четири медицински сестри од Општата болница Куманово, се меѓу 13 новозаболени од коронавирус во Куманово, потврдија од Центарот за јавно здравје Куманово. „Во изминатите 24 часа има 13 позитивни на коронавирус во Куманово.